Legea privind amnistia si gratierea a fost retrimisa la Comisia Juridica si va reveni la vot pe 1 februarie. Valeriu Zgonea: Daca in Romania Parlamentul nu are dreptul sa elaboreze o lege insemna ca in 89 am luptat degeaba la Revolutie. Suntem verticali si nu ne aplecam dupa cum bate vantul

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 decembrie 2013, 11:37 Actualitate | Politic

Valeriu Zgonea
Foto: AGERPRES
Articol actualizat: Controversatul proiect de lege care prevede amnistia si gratierea unor largi categorii de infractori a fost trimis de plenul Camerei Deputatilor inapoi la comisia juridica. Potrivit votului deputatilor de marti, 17 decembrie, proiectul va reveni la votul final pe 1 februarie. Reamintim ca, sub o puternica presiune publica, deputatii au retras martea trecuta proiectul din plen.

De asemenea, pe ordinea de zi se afla si proiectul care propune suspendarea proceselor pana la solutionarea exceptiilor de neconstitutionalitate - arma prin care marile dosare de coruptie au fost amanate cu ani intregi.


Informatii din sedinta decisiva a Camerei Deputatilor:



Ora 15.20 Proiectul de lege care ar amana procesele a fost respins la vot de deputati. Proiectul va intra in dezbaterea Senatului

  • Reactia lui Valeriu Zgonea la acuzele PDL: "Daca in Romania Parlamentul nu are dreptul sa elaboreze o lege insemna ca in 89 am luptat degeaba la Revolutie. Parlamentul are acest drept, si l-a castigat prin regulament, la 1 februarie va fi discutata si votata in plen. Aceasta este legea, suntem verticali si nu ne aplecam dupa cum bate vantul".

Ora 14.46: Legea privind amnistia si gratierea a fost retrimisa la Comisia Juridica - vot in plenul Camerei. Termenul este 1 februarie. Cezar Preda (PDL) a spus in plen: "Trebuia respinsa acum, nu sa ateptati un moment propice sa o votati daca adoarme presa".

Ora 13.00:
Propunerea legislativa privind suspendarea proceselor pana la solutionarea exceptiilor de neconstitutionalitate a fost respinsa la votul pe articole, dar urmeaza votul final. Dupa votul din Camera Deputatilor, propunerea merge la Senat, care este camera decizionala


Informatii de background:

Valeriu Zgonea, presedintele Camerei Deputatilor, si Bogdan Ciuca, presedintele Comisiei Juridice din Camera, declarasera pentru HotNews.ro ca proiectul legii amnistiei a ramas pe ordinea de zi a sedintei de marti pentru ca dezbaterea de saptamana trecuta a legii a fost suspendata, iar proiectul nu a fost retrimis la comisii. Ca atare, potrivit procedurilor parlamentare, cei doi sustin ca proiectul ramine pe ordinea de zi pentru viitoarea sedinta, cind se va lua o decizie asupra ei. "In acest moment nu exista o decizie politica daca se va dezbate saptamina viitoare in plen", a spus Ciuca, in timp ce Zgonea a declarat ca "proiectul legii amnistiei poate fi dezbatut saptamina viitoare, peste doua saptamini sau poate sa astepte mult si bine".


Cum arata Legea Amnistiei dupa ce a trecut prin Comisia Juridica a Camerei Deputatilor

HotNews.ro a intrat in posesia modificarilor
facute in noaptea de luni, 9 decembrie, de catre deputatii din Comisia Juridica la proiectul de lege privind amnistia.

Printre cei care ar putea scapa de inchisoare se numara, alaturi de mii de infractori de drept comun, si figuri publice precum Adrian Nastase, Gigi Becali, Catalin Voicu, Antonie Solomon, Ionel Mantog, Nicolae Mischie sau Decebal Traian Remes.

Amnistia:

Se amnistiaza infractiunile pentru care Codul penal sau legile speciale prevad o pedeapsa privativa de libertate pana la 7 ani inclusiv sau amenda. Amnistia inlatura raspunderea penala pentru infractiunea savarsita, in toate formele ei de participatie penala, autor, coautor, instigator, complice si participatie improprie. Daca intervine dupa condamnare, ea inlatura si executarea pedepsei pronuntate, precum si celelalte consecinte ale condamnarii

Sunt exceptate de la aplicarea amnistiei urmatoarele infractiuni:

A: Infractiuni prevazute de Codul Penal:
  • pruncuciderea
  • determinarea sau inlesnirea sinuciderii
  • vatamarea corporala grava, prevazuta de art. 182
  • coruptia sexuala, prevazuta de art. 202
  • incestul, prevazut de art 203
  • darea de mita, prevazuta de art 255
  • primirea de foloase necuvenite, prevazuta de art. 256
  • tortura, prevazuta de art. 267
  • represiunea nedreapta, prevazuta de art. 268
  • evadarea
  • inlesnirea evadarii
  • nerespectarea regimului de ocrotire a unor bunuri, prevazuta de art 280
  • deturnarea de fonduri, prevazuta de art. 302
  • nerespectarea dispozitiilor privind importul de deseuri si reziduuri, prevazuta de art 302
  • proxenetismul, prevazuta de art 329

B. Infractiuni prevazute in legi speciale

  • Infractiuni prevazute in Legea 242/2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale
  • Infractiuni prevazute in OUG privind circulatia pe drumurile publice
  • Infractiuni prevazute in legea 143/2000 privind combaterea tarficului si consumului ilicit de droguri
  • Infractiuni prevazute in Legea 295/2004 privind regimul armelor si al munitiilor
  • Infractiuni prevazute in legea 46/2008 - Codul silvic
  • Infractiuni prevazute in  legea 86/2006 privind Codul vamal al Romaniei
  • Infractiuni prevazute in legea 85/2006 privind procedura insolventei
  • Infractiuni prevazute in art. 43, art 44 alin (1), art 46 si art 48 din Legea 161/2003 privind masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei
  • Infractiuni prevazute in articolele 8(2), art 11, art 18(2) si art 18(3) din Legea 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie
  • Infractiuni prevazute in OUG 105/2001 privind frontiera de stat a Romaniei
  • 1Infractiuni prevazute in Legea 678/2001 privind prevenirea si combaterea traficului de persoane

Nu beneficiaza de gratiere persoanele care au comis urmatoarele infractiuni:

Articolul 5 (varianta modificata, coloana a doua din Documentul de mai jos): "Nu beneficiaza de prevederile articolului 4 (n.r. privind gratierea), persoanele care au savarsit urmatoarele infractiuni:

A. Actiuni prevazuta de Codul Penal:

  • Infractiunile contra sigurantei statului
  • Infractiunile de omor
  • Infractiunile  de vatamare corporala grava
  • lovirile sau vatamarile cauzatoare de moarte
  • violul
  • actul sexual cu un minor
  • perversiunea sexuala
  • incestul
  • talharia
  • tortura
  • represiunea nedereapta
  • evadarea
  • inlesnirea evadarii
  • parasirea postului si prezenta la serviciu in stare de ebrietate
  • nerespectarea regimului materialelor nuclare sau al altor materiale radioactive
  • nerespectarea dispozitiilor privind importul de deseuri si reziduuri
  • falsificarea de alimente sau alte produse
  • relele tratamente aplicate inorului
  • proxenetismul
  • coruptia sexuala

B Infractiuni prevazute in legi speciale: 

  • infractiunile prevazute in art. 19 – 16 din Legea nr. 51/1991 privind siguranta nationala a Romaniei;
  • infractiunile prevazute in art. 11 – 16 din Legea nr. 241/2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale, cu modificarile ulterioare;
  • infractiunile prevazute in art. 2 – 8 si art. 10 – 14 din Legea nr. 143/2000 privind prevenirea si combaterea traficului si consumului ilicit de droguri, cu modificarile si completarile ulterioare.

Ce prevedere proiectul privitor la gratieri:

Se gratiaza in intregime pedepsele cu inchisoare de pana la 6 ani inclusiv, pedepsele complementare ale acestora (n.r. exemplu de pedeapsa complementara este interzicerea dreptului de a fi ales sau a ocupa o functie in stat) , precum si pedepsele cu amenda, aplicate de instanta de judecata.

Gratierea are efecte si asupra pedepselor a caror executare este suspendata conditionat, in acest caz, partea din termenul de incercare care reprezinta durata pedepsei pronuntate de instanta se reduce in mod corespunzator.


Modificarile aduse Legii Amnistiei
























32071 vizualizari

  • +104 (108 voturi)    
    Deci pur si simplu …. (Marţi, 17 decembrie 2013, 11:43)

    SHEAPA [utilizator]

    ne doare in c*** de restul fraierilor, noi avem de scos hotii la furat!

    ce kafka, frate?!?!?!?!

    astia-s alta specie.
    • +64 (68 voturi)    
      exact! (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:15)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      un exemplu de marlanie cu dedicatie pentru Nastase. Singurul argument pt a promova aceasta lege a fost acela ca e aglomerat in puscarii si vai! saracii infractori nu au conditii.
      Atunci de ce se gratiaza si pedepsele complementare cum ar fi interzicerea dreptului de a fi ales sau a ocupa o functie in stat sau amenzile??!!
      Tupeu de borfasi!
      • +51 (55 voturi)    
        bataie de joc (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:29)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        Isi bat joc de efortul pe care l-a depus justitia pentru a dovedi vinovatia la mii de infractori. Isi bat joc de efortul pe care l-a depus politia pentru prinderea acestora. Isi bat joc de populatie, pentru ca toti hotii eliberati vor teroriza populatia.
        • +47 (53 voturi)    
          Cine i-a votat sa se spele cu ei pe cap! (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:44)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui jescu

          Dupa ce vor scapa toti infractorii, dupa ce au legalizat furtul si compatibilitatea ca orice primar sa-si angajezele membrii familiei sau prietenii, eventual sa le dea si niste contracte, putem sa iesim relaxat din UE si NATO. Asta se urmareste, mai e un pas.
          Singura sansa, sa se iasa in strada si sa se dea jos acesti guvern de talhari si de penali ai USL!
          • +3 (25 voturi)    
            Nu iesim din NATO. (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:50)

            Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Aberezi deja! USA are aici scutul anti-racheta, urmeaza ca Moldova sa intre in UE, deci Romania cu sau fara voia ei NU iese din UE nici NATO! Sa va fie clar, orice impediment de modifica niste legi care trec peste masura celor din UE se va sanctiona drastic. Asadar urmeaza alte vizite ale ambasadorilor UE si USA.
            • +19 (21 voturi)    
              atom (Marţi, 17 decembrie 2013, 13:29)

              sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

              Aveti grija ce semnati pentru ca avem listele cu numele voastre. Vom vota pe cine sustine legislatia cu standarde UE. ATENTIE! La alegeri vom avea numele voastre si cum ati votat.De data asta vom pune stampila pe cine trebuie.
            • +19 (23 voturi)    
              rezolva baietii in parlament (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:01)

              mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

              o declaratie de razboi si ne trezim doamne fereste in razboi cu SUA . Astia-s capabili de orice

              S-au batut la revolutie sa dea gata o sticla da vin si acum sint mari eroi .
      • +21 (23 voturi)    
        referendum pentru dizolvare (Marţi, 17 decembrie 2013, 13:04)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        http://www.petitieonline.net/petitie/10022136/semnaturi/pg58
      • +17 (17 voturi)    
        exemplu (Marţi, 17 decembrie 2013, 17:11)

        Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        Exemplu de mârlănie este și faptul că nu se spune clar care sunt pedepsele care vor fi amnistiate, ci numai cele care nu intră sub amnistie. Nu cred că pentru o pâine sau un sac de cartofi capeți șapte ani de pușcărie. O să asistăm la procese la care încadrarea penală va ocoli cu dibăcie infracțiunile care nu beneficiază de amnistie...
        Felicitări, alegătorilor USL, ne dați cu vreo 20 de ani mai în urmă...
    • +46 (50 voturi)    
      de ce ? (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:32)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      De ce nu se iese masiv in starda? Ce asteptam??

      Chiar avem nevoie de unul si de altul sa vina sa ne "organizeze"?

      Pur si simplu de la ora 18:00 incolo oricine poate veni si sa se adune in fata guvernului pt protest?

      O face cineva? NU!! Doar o mana de oameni vor iesi, dar care nu vor face nici o diferenta. Romanul moare sclav cu lantul de gat si nu icneste nimic....

      Luati exemplu Ukraina, Bulgaria, Grecia...doar cateva exemple de prin vecini nostri....
      • -39 (45 voturi)    
        la 1800? (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:46)

        airamerica [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

        Prietene, io la 1700 h ies de la munca, la 1800 h sunt deja cu berea in fata, asa ca nu te baza pe mine, ca nu am vreme de prostii!
        • +25 (25 voturi)    
          daca tu esti regula, Dzeu cu mila! (Marţi, 17 decembrie 2013, 13:13)

          cornelll [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

          Sper ca glumesti, sau cel putin ca idiotenia ta este o exceptie
        • +28 (28 voturi)    
          Nici o problema (Marţi, 17 decembrie 2013, 13:30)

          AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

          Te astept la protest in ziua cand vor dubla taxa pe bere / alcool.

          Banuiesc ca atunci te va costa prea mult sa stai cu berea-n mana la ora 18:00, si atunci va fi mai ieftin sa iesi pe strada si sa iti ceri dreptul la alcool...
          • -16 (24 voturi)    
            clar! (Marţi, 17 decembrie 2013, 13:45)

            airamerica [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

            Atunci o sa fiu cu pancarta in mana in fata Guvernului, dar pana atunci, ce atata graba?
            • +14 (14 voturi)    
              bineinteles (Marţi, 17 decembrie 2013, 14:10)

              Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

              pana nu ajungi al disperare... asa e romanul, are capacitate mica de a prevedea anumite pericole
    • +5 (7 voturi)    
      Legea amnistiei (Marţi, 17 decembrie 2013, 13:16)

      dsided [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      Sa vedem daca fac vreo modificare inainte de votul final.

      Oricum putem vota, pro sau contra aici: http://dsided.org/do-you-want-romanian-parliament-to-pass-the-law-on-amnesty/#.UrAvlmTuIgo
    • +3 (3 voturi)    
      slugoi inrpt (Miercuri, 18 decembrie 2013, 9:03)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      acesastă slugă a lui hrebenciuc vrea să spună că atunci, în decembrie 1989, în stradă au ieşit hoţii?! nu![ ei erau ascunşi după colţ. au furat revoluţia, i-au pus-o în braţe lui iliescu şi, mai departe... petre roman, brucan, n.s dumitru, gelul voican voiculescu, adrian năstase, hrebenciuc... zgonea. o adunătură care va ajunge, mai devreme decât s-ar aştepta, în puşcării. pentru ei, se vor găsi locuri, chiar aşa, mai la strâmtoare. ca să aibă de ce să ceară dumnealor "mai răsfiraţi, băieţi, mai răsfiraţi!"
  • +31 (35 voturi)    
    Probabil (Marţi, 17 decembrie 2013, 11:47)

    Soljenitin [utilizator]

    Probabil au lasat pe azi ca aiba vreme sa se organizeze si jandarmeria pentru cazul in care lumea ar iesi din nou in strada.
    • +17 (23 voturi)    
      mda... (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      inainte era iliescu respectiv ceausescu, acu e ponta
      inainte erau minerii respectiv securitatea, acu e jandarmeria...

      pana la urma ce s-a schimbat in ultimi ani?!
      • +12 (12 voturi)    
        Se legalizează furtul! (Marţi, 17 decembrie 2013, 13:58)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Asta da schimbare legislativă curajoasă care recunoaşte rolul principal al furtului în politică şi nu numai.
  • +46 (50 voturi)    
    Cu așa proteste... (Marţi, 17 decembrie 2013, 11:52)

    cornelll [utilizator]

    Daca lăsam datoria civică in spatele altora, uite si consecința. 2000 de oameni in strada sunt o gluma; pe buna dreptate ne rad in fata pușlamalele.
    Ajung sa fiu din ce in ce mai convins ca ne meritam soarta: societate fără principii, fără respect pentru cel de lângă noi, fără un spirit civic.
  • +35 (39 voturi)    
    Neliniştiţi (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:02)

    Ovidiu4 [anonim]

    Nu se calmează aştia! Au fost prinşi la furat şi recidivează în continuare...
    • +24 (28 voturi)    
      Pe astia..... (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:05)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu4

      .... nu-i mai poate opri nimeni si nimic !!! Decat niste miscari violente de strada........ ori asta e complicat avand in vedere genetica "boborului"......!!!! Mamaliga tot mamaliga ramane..:(( Ne facem de rusinea EU...:(((
      • 0 (0 voturi)    
        vaaaiiii.... (Miercuri, 18 decembrie 2013, 11:44)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Dar nu putem fi "anarhisti"... pai nu?
        In septemnrie, lumea zicea pe aici ca demonstratiile cu scandal sunt urate, rushine...!
        Toate lumea stie ca demonstratiile trebuie sa fie tacute, pasnice... practic, sa "nu deranjeze"... ideal, ar fi sa nici nu le observe nimeni! :P
  • +24 (28 voturi)    
    mda (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:04)

    Shampax [utilizator]

    asa se explica mutarile de cadre de saptamana trecuta de la ppdd.
  • +28 (32 voturi)    
    in strada (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:06)

    mikeyu [utilizator]

    In strada e singura reactie normala.
  • +39 (43 voturi)    
    alo, madam Mungiu-Pippidi? (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:09)

    FPop2013 [utilizator]

    Se aude, tovarasa Mungiu-Pippidi ? Asta nu e grav, nu, stimata tovarasa ? Imi place ca la articolele ei din ziarul Romania Libera, nu se permit comentarii. Tipa e cam infatuata, dupa parerea mea. In sfarsit, cu asa "societate civila" (adica Mungiu Pippidi, Parvulescu & Co), nu ma mai mira nimic.
    Le doresc mazetelor, finutzelor si evocilor sa se trezeasca cu borfasii in case si sa fie buzunariti.
  • +30 (34 voturi)    
    Fiti gata de proteste (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:09)

    OmulNou [utilizator]

    Vor vota legea, va trece, vor iesi marii corupti din inchisoare, apoi sub presiunea publicului vor da inapoi, dar Nastase tot iese, fiindca el stie unde sunt ingropate cadavrele.
  • +26 (30 voturi)    
    protejeaza infractorii, omul corect este sclav (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:11)

    visio [utilizator]

    acesta-i USL votat de 70% dintre romani; la asa popor, asa guvernanti...
    • +20 (24 voturi)    
      Pardon, 70% din cei prezenti la vot... (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:26)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui visio

      ...restul erau la munca, pe plantatie :)
  • +20 (24 voturi)    
    cadou (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:20)

    sose [utilizator]

    Un cadou tarilor din UE care nu ne arata respect!
    Ce noroc pe puscariasii nostri ca din 1 Ianuarie se deschide piata muncii in UE si pentru romani. Angajare usoara.
    PS: O noua solutie pentru amanarea intrarii in Schengen venita de la competentii conducatori.
  • +23 (27 voturi)    
    M-as face haiduc. (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:21)

    abel [utilizator]

    Ne apucam sa fugarim parlamentarii, dam cu masina peste ei ,accidental, ca nu cred ca primim mai mult de 6 ani cu un avocat bun si automat beneficiem de legea votata de ei si ar trebui sa fim liberi...
    Sau poate ar trebui aruncat in aer acest cuib de sobolani care se cheama Parlamentul Romaniei...
  • +25 (31 voturi)    
    Dimineata... (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:21)

    Atcika [utilizator]

    Azi dimineata, la oficiul postal din cartierul meu, erau cam 70-80 de suflete ingramadite la usa. Asteptau sa deschida. Am intrebat ce asteapta atitia oameni acolo...Cineva mi-a spus-asteapta sa-si ia pensia mai devreme, sa poata cumpara ceva de Craciun....daca intrebai pe oricare din ei ce parere are despre Legea Amnistiei sau modificarile la Codul penal, ti-ar fi dat cu sacosa de cirpa in cap...Nu stiu ce altceva ar mai fi de adaugat....decit ca, unii dintre noi Nu ne meritam soarta, dar s-a dovedit cit sintem de putini cei care Nu ne-o meritam....
    • +6 (8 voturi)    
      Trist dar adevarat (Marţi, 17 decembrie 2013, 19:32)

      EMP [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

      Si eu am remarcat acelasi lucru. Multi oameni saraci si neinformati. Habar nu au si nici nu le pasa de amnistie, de super-imunitatea parlamentara, de faptul ca se pune pumnul in gura justitiei. Ar vrea sa apara Ponta la televizor si sa le zica ca se maresc pensiile cu 11.5%, chiar daca imediat dupa aia ar aparea Isarescu si ar spune ca prognozeaza o inflatie de 12%.
      Dupa 24 de ani majoritatea romanilor n-a inteles un lucru elementar: CORUPTIE = SARACIE.
  • +32 (36 voturi)    
    Ne meritam soarta... (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:23)

    _cutare [utilizator]

    Asa popor inconstient si ignorat probabil ca nu mai exista. Bulgarii si-au determinat conducatorii sa se mai opreasca din furat si sa ia si masuri in favoarea poporului (amanarea vanzarii terenurilor catre strain, interzicerea exploatarii gazelor de sist). Ucrainienii ies cu sutele de mii in strada pentru un viitor pro-european. La noi, politicienii isi voteaza super-imunitatea, gratiaza in masa infractorii, ne vand tara pe bucati si pe nimic, ne fura masiv si asta de 24 de ani incoace... iar noi... la noi iese un mic grup de oameni hotarati in strada... maximum 3000.

    Ne meritam soarta.
  • +20 (28 voturi)    
    de ce (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:25)

    moby dick [utilizator]

    este asa urgenta legea asta ? Noi stim de ce, dar am vrea sa auzim motivatia oficiala a borfasilor din parlament pentru graba privind legea asta. Poate ies la antena 3 si explica fraierilor care i-au votat de ce trebuie sa iasa din puscarie voicu, nastase, becali si altii ca ei.
    Au terminat toate celelalte legi si a ramas asta singura nevotata ?
    Daca fac asta acum, va dati seama ce vor face cand nu va mai fi Basescu sa-i tina in frau si sa le dea peste degete ? Probabil ca ar fi in stare sa dea legi ca sa ramana pe viata parlamentari, ei si toate neamurile lor pana la a saptea spita.
    Niste ticalosi si netrebnici !
  • +19 (23 voturi)    
    violu nu?! (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:25)

    liviu_ [utilizator]

    oamenii astia n-au pic de imginatie :)

    serios acu... frate WTF?! pe bune?! deci ok omorurile, crimele violente nu... da toti camatarii si hotii de buzunare scapa... sa nu mai vb. ca cel mai probabil al de becali va gasi o portita de scapare....

    eu nu ma simt foarte bine stiind ca mos craciunu care se catara pe geam e posibil sa nu fie din plus sau plastic...
  • -15 (25 voturi)    
    alooooo (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:27)

    Gustav666 [utilizator]

    Dintre toti cei citati numai Gigi Becali poate beneficia de prevederile legii, restul, in frunte cu bombo, sunt cu infractiuni care sunt exceptate.
    • +10 (14 voturi)    
      nenea (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:20)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      esti tu asa sigur? de ce crezi ca se grabesc astia cu legea asta? esti naiv sau tantalau?
      • +6 (8 voturi)    
        Tare mi/e teama ca si una si alte! (Marţi, 17 decembrie 2013, 16:36)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        As mai adauga... pros... per!
  • +24 (28 voturi)    
    Dedicatie pentru Nastase (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:29)

    ouyang [utilizator]

    Peste 2 zile, pe 19 are proces. Pregatiti-va de o noua tentativa de sinucidere pe langa carotida
  • +21 (25 voturi)    
    exact azi (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:30)

    Aramis [utilizator]

    in ziua de doliu la Timisoara pentru mortii din decembrie 1989...
  • +2 (18 voturi)    
    legea va trece (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:33)

    demaGOGU [utilizator]

    in urma defectarilor din pp-dd

    se doreste mai degraba un semnal catre Crin ca, la o adica, se pot descurca si fara el
  • +21 (25 voturi)    
    Nu mai sunt locuri in puscarii? (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:40)

    mos ion roata [utilizator]

    Solutia e fff simpla! In toata tara sunt unitati militare dezafectate care se preteaza a fi puscarii.Incap toti,si cei cu procesele in derulare!
  • +23 (27 voturi)    
    magarii (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:42)

    marmota carcotel [utilizator]

    Mai e ceva f. Interesant pe ordinea de zi
    Proiectul de lege propus de andras , privind exceptiile de neconstitutionalitate... in paralel cu numirea lui toni grebla la ccr
  • +17 (19 voturi)    
    Alo Avocatu' Poporului (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:46)

    Ciribanstula [utilizator]

    Santetzi cumva acasa?
    era un articol delege care s-ar parea ca e incalcat aici:
    INFRACŢIUNI CARE ÎMPIEDICĂ ÎNFĂPTUIREA JUSTIŢIEI

    Art. 264

    Favorizarea infractorului

    Ajutorul dat unui infractor fără o înţelegere stabilită înainte sau în timpul săvârşirii infracţiunii, pentru a îngreuia sau zădărnici urmărirea penală, judecata sau executarea pedepsei ori pentru a asigura infractorului folosul sau produsul infracţiunii, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 7 ani.

    Pedeapsa aplicată favorizatorului nu poate fi mai mare decât pedeapsa prevăzută de lege pentru autor.

    Favorizarea săvârşită de soţ sau de o rudă apropiată nu se pedepseşte.

    Aveti ceva comentarii?
    Avocatul POPORULUI traieste?????
  • +22 (24 voturi)    
    Ce inseamna neatentia (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:46)

    TheTrinitY [utilizator]

    Pfff .. si ar fi trebuit sa stim ..
    Daca va aduceti aminte, acum 2-3 saptamani, poate o luna, nu mai stiu ...
    .. pe un post de televiziune, stire cu Becali: cum ca e destul de relaxat, ca avocatii i-au promis ca va fi liber de Craciun ...
    Ma intreb .. oare nu la legile astea faceau referire ? Ei stiind deja ce se pregateste .. Becali de asemenea .. fiind siguri pe ei ca vor putea sa voteze nenorocirea asa, pe nevazutelea ..

    Stau si ma intreb cat timp le va mai lua si pensionarilor, si indoctrinatilor de urmaresc Antena 3 sa se convinga de raul pe care l-au votat !!!!
    Ca eu nu accept sa imi distrug viitorul, si al meu si al copiilor din cauza unor pungi cu faina sau ulei oferite celor mai multi din tara .. PENSIONARI !!!!

    Orice votez, pe oricine ... numai PSD si PNL nu ! Clar !
  • +29 (31 voturi)    
    Mda... (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:47)

    ticbis [utilizator]

    Se pare ca PSD-ul vrea sa forteze iesirea PNL-ului de la guvernare si spargerea USL-ului...
    Si-au asigurat majoritatea in Parlament si o pot chiar consolida daca, dupa ce-i da afara pe liberali, le va oferi cateva ministere si posturi UDMR-ului, UNPR-ului si chiar PP-DD-ului.
    Cred ca si-au facut socoteala ca alianta cu PNL-ul nu le mai poate aduce niciun fel de avantaje electorale suplimentare, mai ales in conditiile in care Crin Antonescu a scazut dramatic in sondaje. Nu vor fi dispusi sa riste cu o formula care i-ar putea costa functia de presedinte la alegerile prezidentiale din 2014.
    Pentru PSD, PNL-ul a fost doar o manta de vreme rea, un alibi de conjunctura care i-a ajutat sa obtina voturile necesare la alegerile parlamentare interne si care le-a girat pe plan international loviturile de stat si potlogariile din vara lui 2012 si de saptamana trecuta.

    Imi pare rau de liberali, dar este vina lor exclusiva ca s-au lasat tarati de catre un lider autist si nevolnic, obsedat de iluzia scaunului de la Cotroceni intr-o alianta nefireasca cu cel mai nedemocratic partid din Romania, ca au facut un rusinos pact cu diavolul. Acum vor culege roadele si vor trage ponoasele!

    Este uimitor ca un profesor de istorie, Crin Antonescu, habar n-are ca niciodata partidele bolsevice nu si-au respectat invoielile sau aliantele politice.
    Ca sa castige alegerile "democratice" din Romania din 1946, Partidul Comunist a facut alianta Frontul Democrat cu toate partidele istorice: PNL, PNT si PSD la care s-a adaugat si Frontul Plugarilor. Fara aportul acestora, PCR-ul n-ar fi castigat niciodata alegerile pentru ca reprezentau (inca) o minoritate in randul electoratului. Dupa ce au castigat alegerile, primul ministru Petru Groza a pus mana pe toate parghiile puterii si a scos in afara legii pentru totdeauna toate aceste partide; asa a ramas singur PCR-ul la putere vreme de 50 de ani!
    Cam asta se intampla si acum cu PNL-ul!
  • +21 (23 voturi)    
    câinii latră, caravana trece (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:52)

    Un cititor [utilizator]

    Zhonea si ponta au mandat de la popor sa faca ce vor,nu-i asa? Ce conteaza ce spun oamenii. Ori la bar ori la spital. Lupii paznici la oi. Risul lumii lumilor.!
  • +17 (19 voturi)    
    degeaba (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:54)

    traiang [utilizator]

    Faci clabuci pe forumuri ,iesi in strada te apuca disperarea Iti vine sa pleci unde vezi cu ochii sa faci orice numai sa numai fi umilit prin minciuna sa fii dispretuit pur si simplu Personal numai sper decat sa fie respinsa de presedinte tergiversata pe la Curtea Constitutionala si sa intre in vigoare noul cod penal din februarie daca are aceste etape Poate acum prin votul din parlament va vedea lumea mai clar nu numai cati delicventi sunt dar la fel si ceilalti care favorizeaza infractorii
  • +24 (28 voturi)    
    Lovitura de stat (Marţi, 17 decembrie 2013, 12:58)

    Trojan.H [utilizator]

    E in plina desfasurare.
    • -12 (16 voturi)    
      ? (Marţi, 17 decembrie 2013, 13:15)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      se da live la teveu?
      • +16 (20 voturi)    
        Da.. (Marţi, 17 decembrie 2013, 13:49)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        mai trage doua fumuri din iarba aia si o sa vezi live ce vrei tu, inclusiv cum Poanta si Antenescu lucreaza "tampla la tampla" pentru tara si cum baga dictatorul la parnaie. Trebuie sa tragi in piept, asa cum te-au tras in piept pe tine.
      • +4 (4 voturi)    
        la tv e cenzurata (Marţi, 17 decembrie 2013, 18:58)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Se da live in parlament. In curand o s-o poti urmari pe tvr :)
        De la 19-22 program dedicat proslavirii marii adunari nationale.
  • +18 (20 voturi)    
    reprezentativitate (Marţi, 17 decembrie 2013, 13:10)

    quetzal [utilizator]

    Parlamentul e reprezentativ pentru populatia romaniei, nu mai e nimic de facut. Multi hoti, cativa cinstiti si restul prosti care asteapta un os de ros de la aia care fura mai mult.
  • -25 (27 voturi)    
    Sunteti imposibili ! (Marţi, 17 decembrie 2013, 13:20)

    LAW [utilizator]

    Atat de usor va manipuleaza omul din fruntea tarii incat uitati sa mai ganditi sau sa luati decizii pe propiile idei sau opinii!M-as bucura sa treaca legea, cu toate ca nu o sa se intample, dar am o intrebare : e mai bine ca statul mroman sa cheltuie 2000 ron pe luna cu un detinut?Sau e mai bine sa se recupereze prejudiciul?
    • +18 (20 voturi)    
      latrinistii vorbesc despre manipulare (Marţi, 17 decembrie 2013, 13:50)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui LAW

      de ce sa nu sa se desfiinteze puscariile cu totul daca tot costa asa de mult, ce va mai chinuiti cu legile, cu amnistia etc? libertate pentru hoti ca asa iesim mai "ieftin":)
      da' poate ne spui si cum o sa dea seful tau voiculescu miliardele inapoi?:)
      • +19 (23 voturi)    
        @law (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:05)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui quetzal

        lasa ne cu vrajeala cu banii cheltuiti..tu sti icat cheltuie statul roman cu 600 de parlamentari ? mai mult decat cu 300 care i a fixat poporul prin referendum..sa nu uiti darie !!!
    • +14 (16 voturi)    
      Imposibil.. (Marţi, 17 decembrie 2013, 13:51)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui LAW

      asa de tare de manipuleaza oamenii din fruntea tarii (aka Poanta si Antenescu)! De unde recuperezi prejudiuciul? Cum il recuperezi, conform caror legi? Cat din prejudiciul facut prin spargeri si furturi a fost recuperat?

      Hai, baga mare!
    • +6 (8 voturi)    
      lol (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:27)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui LAW

      ii critici pe altii ca nu gandesc cu capul lor dar tu ai preluat unul din cele mai stupide pretexte pe care au fost in stare zdrentele astea sa le emane. Problema nu e ca se cheltuie mult cu detinutii, problemele sunt altele : se cheltuie prea putin cu Sanatatea, nu se incaseaza taxele ( = evaziune mare ), toate contractele se fac prin evaziuni si parandaraturi. Nu sa eliberezi puscariasii e solutia.
    • +2 (2 voturi)    
      Prietene, (Marţi, 17 decembrie 2013, 18:52)

      Ponta [utilizator] i-a raspuns lui LAW

      Tu cred ca nu esti in mintile tale daca poti emite asemenea tampenii.
      Sau daca atat poti nu ne mira de ce au iesit comunistii>
  • +19 (21 voturi)    
    astia suntem (Marţi, 17 decembrie 2013, 13:21)

    prepeleac [utilizator]

    Nu va suparati, dar e vina noastra. Presiunea publica inseamna de fapt articolele in presa si pozitia unor reprezentanti ai tarilor partenere. Daca am fi fost in strada cateva mii sau zeci de mii de indignati, nu cred ca mai aveau curajul sa puna in discutie atat de repede aceste modificari. Asa ca, fara dumnezeu fiind, acesti nenorociti nu cunosc alte mijloce de constrangere decat frica. Bunul simt, buna cuviinta, dreptatea, spiritul civic ....au iesit demult din resorturile motivationale ale acestor nenorociti. Banul si frica, asta ii mai mana in lupta.
    Dar astia suntem, un popor de indignati comozi, care injuram si ne perpelim in fata calculatorului, insa nu suntem in stare de actiuni concrete. Pacat de libertatea castigata in decembrie 89, de cei care au murit pentru aceasta libertate, nu stim ce sa facem cu ea. Ne comportam in continuare ca niste slugi fricoase care latram in cusca si, desi fara lanturi, nu scoatem botul din cotet.
    • +5 (7 voturi)    
      Parerea mea este alta (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:33)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui prepeleac

      Dupa 1989, in 24 de ani de "democratie", n-a existat niciun caz in care clasa politica la putere din Romania sa fi fost schimbata in urma manifestatiilor de strada.

      Reamintesc cateva repere:

      - Fenomenul "Piata Universitatii" nu l-a schimbat de la putere pe Iliescu, dar a dat nastere la cateva "mineriade" care au ingrozit lumea civilizata occidentala;
      - Schimbarea guvernului Ungureanu si preluarea puterii de catre USL nu s-a facut in urma protestelor celor 1000 de oameni care manifestau in strada, ci doar datorita loviturii de stat si a puciului organizat de catre USL impotriva ordinii democratice si a constitutiei tarii;
      - Castigarea alegerilor prezidentiale de catre Emil Constantinescu si alianta CDR si indepartarea de la putere a comunistilor lui Iliescu s-a facut strict la urne, la alegeri;
      - Castigarea alegerilor prezidentiale de catre Traian Basescu, de doua ori (o data in fata lui Adrian Nastase si a doua oara in fata lui Mircea Geona) a fost posibilila strict in urma voturilor bagate in urne de catre cetatenii romani;

      Concluzii:
      - Niciodata manifestatiile de strada n-au schimbat nimic concret in Romania; poate doar cativa ministrii dar in niciun caz regimul;
      - Toate schimbarile de regim in Romania s-au putut realiza doar la urna de vot, abia atunci romanii au dat cu adevarat cu politicienii de pamant si i-au gonit definitiv de la conducerea tarii;
      - Protestele de strada sunt importante, slabesc si subrezesc regimul aflat la putere, dar nu pot sa-l schimbe niciodata (cu exceptia cazului in care vorbim de revolutii populare, ca in '89);
      - Cel mai simplu mod de a schimba puterea este sa se voteze masiv la urne in acest sens;
      - Ca USL-ul sa plece de la guvernare nu trebuie sa iasa nimeni in strada sau sa se bata cu jandarmii; este suficient ca la urmatoarele alegeri sa iesim masiv la vot si sa punem stampila pe alte partide;
      - Daca vrem sa scapam de Ponta si de PSD, nu trebuie decat ca 7,5 mil de romani sa voteze invers decat cei 7,4 mil de fideli USL;
      • +7 (7 voturi)    
        Gesit! (Marţi, 17 decembrie 2013, 16:43)

        _cutare [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        Portestele nu au schimbat multe in Romania pentru ca romanii prefera sa inghita in gol si sa mearga mai departe cu gandul ca se vor descurca cumva. Romanii nu au iesit niciodata masiv in strada. Cand au iesit 600 mii de oameni la un portest cum s-a intamplat in Ucraina? Normal ca nu schimba nimic protestele daca preferam sa injuram in gand inloc sa ne alaturam celor cateva mii care nu mai vor sa taca.
      • +8 (8 voturi)    
        Mai sunt 3 ani pana la urmatoarele alegeri (Marţi, 17 decembrie 2013, 16:47)

        b74cbd [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        ai timp sa astepti atat, stiind ca, intre timp, vei fi insultat in felul acesta de nenumarate ori ?
        Nu cumva protestele de strada ar trebui sa aibe ca obiect tocmai dizolvarea Parlamentului si organizarea de alegeri anticipate ?
      • +2 (2 voturi)    
        Pana la urmatoarele alegeri.. (Miercuri, 18 decembrie 2013, 6:01)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        .o sa se voteze o noua Constitutie in care o sa se declare parlamentari pe viata si o sa toooot astepti alegerile.
  • +12 (14 voturi)    
    Zgonea (Marţi, 17 decembrie 2013, 14:57)

    Gipsi [utilizator]

    Eu cred ca Zgonea de fapt e agent secret al populatiei infiltrat in parlament si la PSD.
    Face astfel de declaratii special sa enerveze lumea si sa iasa in strada. :D
  • +13 (15 voturi)    
    diferenta dintre democratie si totalitarism (Marţi, 17 decembrie 2013, 14:59)

    popestii [utilizator]

    este ca in democratie esti obligat, cetatene, sa stai cu ochii pe cei in functii de conducere in schimbul si in apararea unor drepturi pe care in totalitarism nu le ai! Cetatene, stai cu ochii pe cei in mana carora ai pus lingura si cutitul prin vot sau prin absenta de la vot si forteaza-i, preseaza-i, streseaza-i sa taie feliile asa cum dicteaza bunul simt!
  • +9 (11 voturi)    
    Daca trece... (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:04)

    Orctavian [anonim]

    Daca legea asta trece, nu va mai dau mai mult de o saptamana la guvernare. Si asta ar fi varianta cea mai usoara cu care ati putea scapa.
  • +10 (12 voturi)    
    "Daca in Romania Parlamentul (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:09)

    AlisCuPar [utilizator]

    nu are dreptul sa elaboreze o lege insemna ca in 89 degeaba am furat revolutia" vrea sa spuna sculer matriterul zgonea, care mai bine izgonea cainii maidanezi din bucale. Va dati seama cate schelete are in dulap coada asta de topor agramata de a acces asa de sus in politica romaneasca?!
  • +15 (17 voturi)    
    Culmea tupeului (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:12)

    stefan04 [utilizator]

    Este incredibil, halucinant, ireal......de asta s-a murit in 89, ca sa poata actualii parlamentari sa-si scape colegii penali de parnaie....
  • +12 (14 voturi)    
    zau asa? (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:16)

    Bolovanul [utilizator]

    Aia de acolo din dealul parlamentului trebuie sa dea legi pentru mine, nu legi pentru ei.

    Vertical sa fie cand e vorba de interesele mele, mai ales daca vrea sa ramana cocotat in fotoliul de acolo.
  • +15 (17 voturi)    
    am spus si mai spun (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:17)

    radiola [utilizator]

    Pana nu iesim in strada nu se vor opri.
    Daca occidentul va vedea manifestatii impotriva legilor emise de acesti nemernici,ne vor ajuta.
    Daca vor vedea ca stam ca niste legume si nu protestam ne vor lasa sa fierbem in suc propriu sa ne balacim intr-o mizerie continua.
    Depinde doar de NOI.
  • +8 (10 voturi)    
    Problema pusa gresit... (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:21)

    CostinGeana [anonim]

    Pai tocmai asta e, domnule Zgonea: faptul ca nu puteti face voi in Parlament chiar dupa cum va taie capul...inseamna ca in 89 nu s-a murit degeaba.

    Asta este frica voastra cea mai mare si anume ca societatea reactioneaza la derapajele voastre, ca va ia la intrebari...

    Cam greu cu astia care gandesc si pun intrebari, nu-i asa, domnule Zgonea?
  • +7 (11 voturi)    
    eh (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:22)

    Xorciser [utilizator]

    Acum Tariceanu, Boc par niste ingeri...nu?

    Mare diferenta de clasa.
    • +4 (4 voturi)    
      Corect (Marţi, 17 decembrie 2013, 20:24)

      EMP [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Aproape ca am mustrari de constiinta gandindu-ma ce dezamagit am fost de Tariceanu ...
      Pe Boc l-am respectat ca om si ca intelectual, dar nici pe el nu l-am considerat un bun prim-ministru.
      Acum, de-ar veni oricare dintre ei inapoi la putere, as multumi Celui de Sus.
  • +7 (9 voturi)    
    referendum (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:24)

    hamangiu [utilizator]

    Propun un referendum de validare a referendumuli prin care romanii au vrut 300 de parlamentari..ar fi in stilul democratiei romanesti. USL-ul vazand ca justitia nu se lasa violata asa usor vrea sa isi bata joc de munca ei..curata marlanie tovarasi....
  • +9 (11 voturi)    
    <br> (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:24)

    schroedinger [utilizator]

     Tu in 89 stateai cu patura-n cap! Nu ti-e rusine?
  • +10 (10 voturi)    
    mamaliga (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:26)

    hamangiu [utilizator]

    Nu uitati baieti ca ne apropiem de data la care mamaliga explodeaza...nu mai atatati focul..
  • +7 (9 voturi)    
    cu alte cuvinte (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:26)

    razvan73 [utilizator]

    revolutia a fost ca sa isi poata ei bate joc cum vor de noi.

    Si cat de verticali sunt, cred ca nimeni nu mai are nici o indoiala - verticalitate aplicata cu bastoanele in piata si cu miloaga la americani..
  • +9 (11 voturi)    
    corectura la titlu (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:30)

    rezis [utilizator]

    Daca in Romania dl Vasile Zgonea nu are dreptul sa isi dea demisia insemna ca in 89 am luptat degeaba la Revolutie. Suntem verticali si nu ne aplecam dupa cum bate vantul
  • +8 (8 voturi)    
    Mineriada parlamentara (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:39)

    ploiesteanu [utilizator]

    Faceti puscarii domnule Zvonea. Dotate si multe pentru ca banii in loc sa contribuie la bunastarea, linistea si siguranta oamenilor care ii dau, se scurg in afacerile voastre si ale primariilor voastre. E un mare front de hotie in Romania pe care il tuteleti si-l incurajati cu astfel de legi. Nu stiu de ce psd-istii de-acum mi-amintesc de pesedistii din anii 90-96 care au izolat Romania de Europa, investitiile straine disparand complet in acea perioada. Tot ce faceti voi acum tot un fel de mineriada este !
  • +10 (10 voturi)    
    Nu am pierdut, inca.. (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:39)

    ctrlm [utilizator]

    Zgone, nu cred ca cei care au murit la revolutie aveau in gand sa moara ca voi, Cloaca Maxima, sa puteti pune in libertate niste infractori sic corupti.

    Plus, ce nu intelegeti voi este ca Voi ati fost votati sa reprezentati un colegiu electoral. Te-ai consultat cu votantii din colegiul tau? Ei ce parere au? Ii lasam liberi pe borfashi sau nu? Eu cred ca daca ii intrebi, ei vor spune nu.

    Semnat: ciobanasul cu 8 milioane de oi.
  • +9 (9 voturi)    
    Mai ZVONEA, (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:41)

    Ponta [utilizator]

    Du-te unde te-oi duce in vacanta de iarna, dar ramai acolo definitiv. Te rugam nu te mai intoarce, ne faci de rusine in toata lumea!!
  • +7 (7 voturi)    
    Alo, marite cneaz Zgoneyev (Marţi, 17 decembrie 2013, 16:08)

    benicio [utilizator]

    Daca in Romania anului 2013 o gasca de baronasi si baronei locali si centrali sunt pe cale sa controleze totul, cu riscuri minimale de a fi trasi la raspundere, atunci suntem obligati sa rememoram nu numai Revolutia de la 1989, ci si momentele 1784, 1821, 1848, 1877, 1907, 1914-1918, 1940-1945, 1950-1965, 1989-1990.

    Se observa o oarecare cadenta, urmeaza 2013-2014?
  • +7 (7 voturi)    
    usl vrea sa isi scape infractorii (Marţi, 17 decembrie 2013, 16:14)

    visio [utilizator]

    acum, sau la 1Februarie sau peste 5 luni, usl vrea sa isi scape infractorii...ce este nou? nimic...
  • +11 (11 voturi)    
    Argumentatie pentru idioti (Marţi, 17 decembrie 2013, 16:16)

    CraciunOvidiu [anonim]

    Cat de prosti trebuie sa ne creada asta?
    Adica de asta o fost revolutia aia..ca sa puteti ascunde voi in spatele democratiei orice hotie. Nici o pedeapsa nu ar fi prea mare pentru unu ca asta dar cel mai mult mi-ar place sa vad cum traieste doar din munca cinstita, atat cat il duce capu si fizicu, intr-o societate in care smecheria sa te ajute doar sa vrajesti o fata. Oare in legea aia a calomniei de vor sa o treaca, e incriminat si faptul ca ma i-a de prost acu?
  • +4 (4 voturi)    
    Pt cei mai destepti (Marţi, 17 decembrie 2013, 16:40)

    b74cbd [utilizator]

    Care e miza legii amnistiei daca darea si luarea de mita sunt exceptate de la amnistiere ?
  • +5 (5 voturi)    
    ie revolutie p'afara decat (Marţi, 17 decembrie 2013, 16:46)

    MG [utilizator]

    revolutia s-a petrecut p'afara.
    In magaoaie au ramas aceiasi. Ei cica au luptat la revolutie. Pentru mici si sarmale "decat".
  • +4 (4 voturi)    
    <br> (Marţi, 17 decembrie 2013, 16:58)

    Razvan_M [utilizator]

    D-aia v-am trimis in parlament, ca sa va punem la un loc sa ne fie mai usor sa va recunoastem.
  • -7 (7 voturi)    
    e buna gratierea (Marţi, 17 decembrie 2013, 17:37)

    PicpocPicsipoc [anonim]

    eu am avut un accident cu victima.. nu eram de vina mi-a sarit in fata masini.. si mi-am luat 5 ani de zile.. sper sa fiti si voi in locul meu ..si sa patiti ce am patit eu .. si dupa aia sa mai vorbiti aiurea..
    • +4 (4 voturi)    
      Sa speram ca nu o sa fim in locul tau. (Marţi, 17 decembrie 2013, 19:27)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui PicpocPicsipoc

      Cu siguranta Poanta si cu ai lui la tine s-au gandit cand au "dedicat" aceasta lege.

      Daca nu erai de vina, trebuia sa mergi pana in panzele albe si sa dovedesti asta. Se intampla astfel de accidente, din nefericire.
    • +2 (2 voturi)    
      in primul rand (Miercuri, 18 decembrie 2013, 7:50)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui PicpocPicsipoc

      daca acum erai condamnat la 5 ani, nu aveai cum sa vorbesti pe net. In al doilea rand nu se dau 5 ani pentru accidente de genul asta ci maximum 3 ani. Inseamna ca ai mai avut ceva: alcool in sange, accidentatul era pe zebra, ai trecut pe rosu sau ceva de genul asta, ceea ce inseamna ca nu erai chiar rnevinovat. Dumnezeu sa-ti dea putere si sa treci peste asta, viata merge inainte. Curaj !
  • -1 (7 voturi)    
    Luati aminte! (Marţi, 17 decembrie 2013, 17:54)

    soundtrack [utilizator]

    Vai, neam pacatos, popor incarcat de faradelegi, samanta de nelegiuiti, copii stricati! Au parasit pe Domnul,
    Din talpi pana-n crestet, nimic nu-i sanatos, ci numai rani, vanatai si carne vie, nestoarse, nelegate si nealinate cu untdelemn,
    7. tara va este pustiita, cetatile va sunt arse de foc, strainii va mananca ogoarele sub ochii vostri, pustiesc si nimicesc ca niste salbatici.
    "Ce-Mi trebuie Mie multimea jertfelor voastre, zice Domnul. Sunt satul de arderile de tot ale berbecilor si de grasimea viteilor.
    Cand veniti sa va infatisati inaintea Mea, cine va cere astfel de lucruri, ca sa-Mi spurcati curtile?
    Nu mai aduceti daruri de mancare nefolositoare, caci Mi-e scarba de tamaie!
    Cand va intindeti mainile, Imi intorc ochii de la voi; si oricat de mult v-ati ruga, n-ascult, caci mainile va sunt pline de sange!
    Argintul tau s-a prefacut in zgura, si vinul tau cel ales a fost amestecat cu apa.
    23. Mai marii tai sunt razvratiti si partasi cu hotii, toti iubesc mita si alearga dupa plata; orfanului nu-i fac dreptate, si pricina vaduvei n-ajunge pana la ei.
    Cu ce drept calcati voi in picioare pe poporul Meu si apasati pe saraci? - zice Domnul Dumnezeul ostirilor."
    Domnul intra la judecata cu batranii poporului Sau si cu mai marii lui: "Voi ati mancat via! Prada luata de la sarac este in casele voastre!
    Infatisarea fetei lor marturiseste impotriva lor, si, ca sodomitii, isi dau pe fata nelegiuirea, fara s-o ascunda. Vai de sufletul lor, caci isi pregatesc rele!
    Vai de cel rau! Lui ii va merge rau, caci va culege rodul faptelor lui.
    Poporul meu, carmuitorii tai te duc in ratacire si pustiesc calea pe care umbli!"
    Domnul Se infatiseaza la judecata, sta in picioare ca sa judece:
    Si atunci, in loc de miros placut, va fi putoare; in loc de brau, o funie; in loc de par incretit, un cap plesuv; in loc de mantie larga, un sac stramt; un semn de infierare, in loc de frumusete.
    Profetul Isaia
    • +1 (3 voturi)    
      Ca bine le zici tatutule (Miercuri, 18 decembrie 2013, 7:55)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Doar ca ti-ai gresit locatia postarii. E bine ca ne predici noua pacatosilor, cate ceva din invatatura Domnului dar s-ar putea sa te creada astia dus cu organu' judecatii.
  • +6 (6 voturi)    
    Cravata! (Marţi, 17 decembrie 2013, 18:08)

    ion taranistul [anonim]

    Adica , dupa dvs. , tov. zgonea , la RevolutiE s-a murit pentru ca voi , continuatorii comunistilor si securistilor de atunci ,sa votati o lege a amnistierii borfasilo(Becali), hotilor (Nastase), celor care au furat conturile lui Ceausecu(Voiculescu), etc? Chiar asa credeti ca suntem de prosti sa va credem ca sunteti verticali aparind faradelegea , hotia, furtul , imoralitatea , impostura si PROSTITUTIA? OARE SUNTETI OM SERIOS?DOAR PURTATI CARVATA.!
  • +7 (7 voturi)    
    bine spus - ai luptat la revolutie... (Marţi, 17 decembrie 2013, 18:36)

    dadan [utilizator]

    dar ai uitat sa mentionezi ca ai luptat de cealalta parte a baricadei mizerabilule.... au ajuns securistii si penalii sa invoce lupta la revolutie... e deja caz medical.... adica astia lupta de mai bine de 20 de ani sa distruga Romania si cand li se mai pune cate o piedica se mira si raman stupefiati... adevarat dusman al natiunii zgonea asta ... negru la suflet si cu scop clar de a destabiliza tara prin ciopartirea legilor... ar trebui sa se tocmeasca o lista cu dusmanii romanilor si cu prietenii acestora... asa cum a inceput Dan Tapalaga... zgonea e intre fruntasii dusmanilor .... cand il vedeti pe strada sa ii urati numai de bine , oameni de genul astia nu fac cinste pamantului pe care il calca
  • +6 (6 voturi)    
    Parlament vs Marea Adunare Nationala (Marţi, 17 decembrie 2013, 19:10)

    fane_grija [utilizator]

    Iar are Zgonea un puseu de comunist imputit. Oare nu a auzit inca in acesti 24 de ani de la revolutie despre separarea puterilor in stat?
    Nu a spus nimeni ca parlamentul nu are voie sa dea legi. Ce ati facut voi penalilor zilele astea a fost sa faceti legi incalcand alte legi in vigoare care sunt obligatorii atunci cand se urmareste procesul corect in care o lege se face si se supune la vot.
    Da, parlamentul nu are voie sa dea legi noapte, fara avize si apoi aprobate a doua zi cu incalcarea prevederilor de transparenta.

    Doamne, ce magar!
  • +6 (6 voturi)    
    Dar lasati macar eroii... (Marţi, 17 decembrie 2013, 19:18)

    catalin72 [utilizator]

    E absolut jignitor ca zgonea sa vorbeasca de EROII revolutiei din '89 ! E o blasfemie ca EROII sa fie alaturati in aceiasi fraza cu mocirla umana numita parlament !
    Vad ca i-ati prostit pe multi dintre cei vi ,dar va rog sa-i lasati pe EROI in pace !
    • 0 (0 voturi)    
      seful de cadre al parlamentului (Miercuri, 18 decembrie 2013, 14:59)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui catalin72

      care nu stiu de ce e mandru ca e oltean, trebuie SOMAT sa nu faca asta , nu sa fie rugat ! Auzi ,el zice ca Base nu trebuia sa faca conferinta de presa ci trebuia sa-i cheme pe sefii celor doua camere , sa cada "la pace" probabil .La ce discutii sa va cheme ma marti cand nici o buna parte din cei ce au votat nu au stiut ce voteaza si cand ??!
  • +6 (6 voturi)    
    Nefrecventabil (Marţi, 17 decembrie 2013, 19:27)

    EMP [utilizator]

    L-am vazut aseara pe domnul Zgonea la TVR, i s-a luat un "interviu" in cursul caruia reporterul n-a prea indraznit sa-l deranjeze. Ce sa spun? Un PSD-ist autentic: minciuna, manipulare, ipocrizie, aroganta. O prezenta care mi-a amintit de un fragment al romanului "Groapa", cand hotii de la marginea Bucurestiului se imbracau elegant si mergeau la balul meseriasilor, sa dea o lovitura.
  • +3 (3 voturi)    
    bate tare vantu (Miercuri, 18 decembrie 2013, 4:58)

    Francisc 1 [utilizator]

    mai zgonea hai sa-ti explic cum e cu bataia vantului : voi sunteti pusi acolo de oameni ca sa-i reprezentati si nu ca sa va reprezentati pe voi si clanurile voastre asa ca atat timp cat sunteti acolo daca vreti ca voi si partidul vostru sa mai calcati prin parlament si altadata "ascultati cum bate vantu" adica ce vrea populatia si acultati asta prin presa, internet si prin cabinetele parlamentare si din feedbackul primit luati decizii , ai inteles sau trebuie sa-ti desenez?
  • +4 (4 voturi)    
    ceva timp in urma m-au vizitat hotii (Miercuri, 18 decembrie 2013, 10:15)

    marianos [utilizator]

    mi-au devalizat casa si m-au curatat de toate lucrurile ptr care am muncit eu si sotia
    ,noroc ca nu am fost in casa ca poate erau si alte urmari...
    am fost paranoic cam un an pana am auzit ca iau prins..ma trezeam noaptea sa ma uit pe geam..
    si acum dorm cu alarma pusa
    Cu tampitii astia am sa devin iar paranoic...cu mii de borfasi iarasi pe strazi
    daca da drumu la 10 000 de infractori ar veni cam un hot (eventual drogat) ptr fiecare strada din orasele medii-mari din Romania
    Eu zic sa punem lacat pe parlament (nu merita P mare) cu borfasii aia inauntru+ astia ce vor fi eliberati
    si sa nu le mai dam drumul!
  • +1 (1 vot)    
    garantia "verticalitatii" ;) (Miercuri, 18 decembrie 2013, 11:58)

    Codruta N [utilizator]

    O tzeapa biiine infipta si foarte rigida :P
    In pozitie cat mai "verticala" ;)
  • +1 (1 vot)    
    Tovarășe Zgonea, (Miercuri, 18 decembrie 2013, 13:32)

    marga 2 [utilizator]

    Acei eroi de la revoluție nu au murit ca să ajungi tu,incultule,să ne faci legi.
  • +1 (1 vot)    
    O intrebare simpla (Miercuri, 18 decembrie 2013, 22:49)

    krampus [utilizator]

    O intrebare simpla: Zgonea de ce parte a luptat la Revolutie ? Ca si acum, de partea dictaturii ?!
    • 0 (0 voturi)    
      EXCELENT SPUS ! (Joi, 19 decembrie 2013, 8:20)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      Zgonea este unul dintre "sinistrii" din parlament.
  • +2 (2 voturi)    
    Dom' cretinoid Zgonea (Miercuri, 18 decembrie 2013, 22:52)

    Gigell [utilizator]

    Tu intelegi cum vine treaba ?
    1. Conventii, organisme etc. internationale la care Romania a aderat
    2. Constitutia Romaniei
    3. Legile Romaniei
    4. Vointa Poporului
    ....
    ...
    ...
    Hotii parlamentari, adica voi. Vointa voastra est pe locul 143214234. Clar imbecilule ?