Zgonea ii raspunde lui Basescu: Un om demis de 7,4 milioane de romani nu poate cere demisii

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 decembrie 2013, 22:36 Actualitate | Politic

Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a declarat miercuri, pentru Mediafax, in replica la afirmatiile presedintelui Traian Basescu, ca "un om care a fost demis de 7,4 milioane de romani nu poate cere demisii, mai ales atunci cand minte si dezinformeaza".

"Sunt dezamagit de faptul ca presedintele continua sa dezinformeze in legatura cu modificarile aduse Codului penal. Parlamentarii vor putea fi in continuare cercetati atat pentru coruptie, cat si pentru situatiile in care se afla in conflict de interese. I-am explicat toate aceste elemente presedintelui in scrisoarea pe care i-am trimis-o, sperand, cu buna-credinta, ca va renunta la atacuri, in momentul in care va constata ca sunt nejustificate", a sustinut Zgonea.

El a aratat ca refuza alte polemici cu Basescu si a facut apel la seful statului sa actioneze prin parghii institutionale pentru a-si manifesta opozitia fata de modificarile aduse Codului penal.

"Din pacate, vad ca domnul presedinte a raspuns cerandu-mi demisia. Un om care a fost demis de 7,4 milioane de romani nu poate cere demisii, mai ales atunci cand minte si dezinformeaza. Refuz alte polemici. Fac apel la domnul presedinte sa actioneze prin parghiile institutionale pe care le are la dispozitie pentru a-si exprima opozitia fata de modificarile aduse Codului penal si sa nu mai faca rau Romaniei", a mai spus Zgonea.

Presedintele Traian Basescu a declarat, miercuri, ca el crede ca Valeriu Zgonea ar trebui sa demisioneze din functia de presedinte al Camerei Deputatilor, in urma modificarilor la Codul penal adoptate marti in acest for legislativ, apreciind ca "acest om a pus Romania intr-o situatie ingrozitoare".























1131 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Votati USL! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 22:44)

    Andradda [utilizator]

    Uite unde s-a ajuns!
    Sa-ti fie rusine Zgonea - Zgamboi.
  • +5 (7 voturi)    
    Dar unul care nu a fost demis de 12 milioane poate (Miercuri, 11 decembrie 2013, 22:53)

    LiviuX [utilizator]

    Si ce e in scrisoare? Ca eu citind articolele incriminate, nu vad cum ar putea fi inca cercetati si pedepsiti daca e cazul!!
  • +11 (13 voturi)    
    Usl (Miercuri, 11 decembrie 2013, 22:53)

    nano2k [utilizator]

    Au avut si ei o jumatate de ocazie in fata unui singur om si se cred extraterestri deja. Rusine uselisti, oriunde v-ati afla. Eu in locul vostru as tacea, ca asta cu "7,4 milioane" e pe de o parte umflata si pe alta parte inutila, asa cum sunteti voi, in marea majoritate.
  • +7 (9 voturi)    
    Dupa Zgonea, tot Basescu face rau Romaniei (Miercuri, 11 decembrie 2013, 23:36)

    uluit [utilizator]

    Ca sa-l citez pe i-Zgonea:
    "sa nu mai faca rau Romaniei" - (fiindca a aratat cu degetul tradarea statului de drept, practicata de marea famiglie USL-ista?)
    "acest om a pus Romania intr-o situatie ingrozitoare" - (a mintit cu ceva Presedintele Basescu?)

    Curios ca, pozitia Ambasadelor a fost una diferita, fata de ceea ce sustine acest i-Zgonea. Sau mesajul lui, se adreseaza doar sustinatorilor USL, care inca mai casca gura la ineptiile debitate.

    Voi parlamentarii USL-isti nu va mai identificati cu Romania. Fiindca ne-ati inselat si furat pana si sperantele de atatia ani. 45 de ani de comunism + 24 de ani de post-comunism si tot nu v-ati saturat.

    i-Zgonea ar fi bine sa ia in calcul si prima tentativa de suspendare... aia din 2007. Cand s-a intors totul impotriva lor! Poporul a cerut 300 de parlamentari atunci. Acum s-ar putea sa ceara dizolvarea definitiva!
  • +6 (8 voturi)    
    daca scazi 1,7 mil numarati precum cei 60000 (Miercuri, 11 decembrie 2013, 23:38)

    visio [utilizator]

    de morti virtuali ai revolutiei, vezi ca iesi pe un mare "-" stimate functionar public Zgonea...
    acest - se va aduna la anii de puscarie pe care ii vei face; ca idee absurda, daca Romania ar fi avut justitie nu ajungea aici; concluzia este ca justitia trebuie destructurata si reorganizata cu "sange proaspat"...
  • +4 (4 voturi)    
    in 2007 Parlamentul a fost demis de 6 milioane (Joi, 12 decembrie 2013, 0:04)

    Gryphus [utilizator]

    in 2007 parlamentarii PSD si PNL au fost demisi cu peste 6 milioane de voturi...
  • +4 (4 voturi)    
    Zgoneo .. (Joi, 12 decembrie 2013, 0:14)

    yoko ono [utilizator]

    Vezi ca nici prostul nu trebuie să vorbească.
    El doar este !
    Și tu ești !
    Javră.
  • +6 (6 voturi)    
    frustrat (Joi, 12 decembrie 2013, 0:16)

    zigot [utilizator]

    numele tau este zgonea; te anihilezi singur prin ceace emiti vocal(oral) sau in scris;
    un "mucea" al politicii
  • +4 (4 voturi)    
    casa puscariasilor (Joi, 12 decembrie 2013, 0:48)

    timp tamp [utilizator]

    in curand casa poporului va deveni casa puscarie cu zvonea ajutor de gardian si ponta sef de turma