Crin Antonescu: E absurd sa trimiti in penal, pe conflict de interese, pe cel care si-a angajat nevasta

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:18 Actualitate | Politic

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, miercuri, la postul public de radio, ca modificarea Codului penal trebuia realizata "deschis" si asumata public, inclusiv de ministrul Justitiei, el sustinand totodata ca "este absurd sa trimiti in penal pe cineva pentru ca la cabinetul parlamentar si-a angajat nevasta", scrie Mediafax.

Antonescu a catalogat drept "cu totul nefericita" derularea evenimentelor si "maniera destul de neclara in care s-au pregatit si s-au introdus pe ordinea de zi" a Camerei Deputatilor o serie de proiecte de lege.

In ceea ce priveste modificarea Codului penal si efectele asupra reglementarii conflictului de interese in cazul parlamentarilor, Antonescu a sustinut ca aceste modificari ar fi trebuit realizate "la vedere" si asumat.

"Eu cred ca daca dorim sa modificam niste legi, daca dorim sa ne luptam cu niste lucruri care sunt absurde sau nepotrivite, trebuie sa o facem cat se poate de deschis, adica asumand-o foarte clar, in frunte cu ministrul Justitiei, la nivelul cel mai vizibil si cel mai inalt si spus: noi consideram ca este absurd sa trimiti in penal pe cineva pentru ca la cabinetul parlamentar si-a angajat nevasta. Am dat asa un exemplu doar de inteles. Deci nu vorbim aici nici de mare coruptie, nici de conflictul real de interese, acela cum este definit si cum ramane in vigoare definit de legea pentru prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie, care ramane in vigoare si spune ca se aplica tuturor, incluzandu-i si pe demnitari si pe legea ANI, legea incompatibilitatilor, pe care in continuare neschimbat si neatins de modificarile de ieri, descrie conflictul de interese" , a declarat Antonescu la RRA.

El a precizat ca a inteles faptul ca prin modificarile aduse la Codul penal anumite forme ale conflictului de interese nu mai ajung in zona penala, ci raman in cea administrativa.

"Ne-am adancit intr-o situatie destul de grava, in tara asta se vorbeste de ani buni in mod neconstitutional si nedemocratic despre procurori ca fiind justitia, exclusiv, despre oameni care daca au fost cercetati ca despre oameni vinovati si despre parlamentari si politicieni in general, desigur cu exceptia presedintelui, ca despre niste infractori inca nedovediti, toti (...) Parlamentul deja a ajuns sa fie vazut ca un loc rau famat, asta este o nebunie", a mai spus acesta.

Liderul PNL a subliniat ca vina pentru aceasta imagine a parlamentarilor apartine politicienilor, respectiv parlamentarilor.

Camera Deputatilor a adoptat, marti, un proiect de lege prin care presedintele si parlamentarii sunt scosi din categoria functionarilor publici prevazuta in Codul Penal.

Proiectul de lege a fost introdus pe ordinea de zi suplimentara a Camerei si a fost votat fara ca raportul comisiei sa fie publicat si fara dezbatere in plen.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4108 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    revolutia bunului simt (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:23)

    Tomis [utilizator]

    Cum dracu nu e conflict de interese cand tu iti angajezi nevasta intr-un post platit din bani publici?
    • +18 (18 voturi)    
      pai ia gandeste-te (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:42)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      daca nu-si angajeaza omul nevasta, va fi obligat sa apeleze la secretara, si dupa aia vai si-amar acasa unde va da de un conflict de interese si mai mare...
    • +2 (2 voturi)    
      sa-ti trimiti nevasta ln Parlamentul EU e voie? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:54)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      Crin Antonescu nu e prost dar face pe prostul, problema nu e legata de faptul ca Ponta si Crin Antonescu si-au trimis nevestele in Parlamentul European ci ca parlamentarii romani incearca sa fuga de DNA
    • 0 (0 voturi)    
      evz spune ceva de un miting azi la 6 la antipa (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:30)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      http://www.evz.ro/detalii/stiri/mitinguri-la-bucuresti-si-brasov-impotriva-super-imunitatii-parlamentarilor-1071972.html
  • +19 (19 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:23)

    Shampax [utilizator]

    cabd fura unul o paine, ajunge in inchisoare.

    cand iti angajezi nevasta fara nici o pregatire sau competenta in aparatul statului, nevasta care poate sa fie considerata o planta de birou, pe 3000+ euro tot din banii statului, este o problema administrativa,


  • +22 (22 voturi)    
    Spune domnu' cu soţie europarlamentar pe liste (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:24)

    333 [utilizator]

    Tupeu? Clar!

    Votaţi-l, nene, Preşedinte, dacă vă reprezintă!
  • +17 (17 voturi)    
    Parlamentarii (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:28)

    Cocosulgarlic [utilizator]

    să-și angajeze nevestele la cabinetele lor când le vor plăti din propriul buzunar. Iliescu spunea cândva: „Proprietatea privată este bunul întregului popor”. Parlamentarii spun acum: „Proprietatea întregului popor este proprietatea noastră privată”.
  • +13 (13 voturi)    
    ce hazliu ... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:29)

    cbogdan [utilizator]

    Dl. Antonescu spune ca Parlamentul nu este un loc "raufamat" ! Ba chiar asa este ! Poate-i spune cineva despre un coleg deputat de la PSD care a fost prins la aeroport in plina alergare dupa condamnare - nu dorea sa-si petreaca doi ani la "grila". Parlamentarii cinstiti sunt in minoritate in Parlamentul Romaniei - poate este informat si dl presedinte Antonescu.
  • +19 (19 voturi)    
    Bai nesimtitule (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:29)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Electoratul l-a ales pe om pentru ce a promis, nu pentru nevasta-sa!
  • +15 (15 voturi)    
    Bai <br> (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:31)

    Laurentiu78 [utilizator]

    In firma ta, in sectorul privat, pe banii tai, angajezi pe cine vrei si este chiar indicat sa fie din familie din cauza increderii. Pe bani publici ...NU! Nu va voteaza nimeni ca sa ia nevestele voastre bani pe degeaba!
  • +10 (10 voturi)    
    Bai... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:31)

    nic1 [utilizator]

    La privat faci ce vrei, poti sa angajezi pe cine vrei, dar la stat nu poti sa i-ti angajezi nevasta ca secretara sau pe alta functie subordonata tie.In lumea civilizata asa se face.
  • +13 (13 voturi)    
    Gresit (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:31)

    andreidude [utilizator]

    Nu e nimic absurd.

    E vorba de bani publici.

    Este o responsabilitate si un privilegiu gestionarea banilor publici.

    Banii publici trebuie gestionati cu decenta.

    Decenta cere sa nu dai acesti bani decat pe criterii neutre si in functie de merit, si in cazul sotiei e normal de asteptat ca nu poti fi neutru / nu dai pe merit.
  • +15 (15 voturi)    
    Grupul infractional organizat... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:32)

    triciupa [utilizator]

    ... continua operatiunea de prostire in fata. Kkrau joaca rolul "moderatului" care, vezi-doamne, nu e incantat de modul in care a fost masacrat codului penal dar oricum, nu s-a intamplat nimic grav, totul e OK. Ce ticalosi!
    • 0 (0 voturi)    
      pai, (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:14)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      eu as spune ca e deranjat de modul in care a fost masacrat, nu de masacrul in sine...e un fel de curat murdar!
  • +15 (15 voturi)    
    "se sparie gandul" frate! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:34)

    mihaiff [utilizator]

    se numeste nepotism, bai cacarau......cum iti tragi tu la raspundere nevasta ce nu si-a facut treaba? daca o plateai din banii tai mai ziceam, dar cand o platesti din banii statului nu merge... asta ori e prost ori se preface... chiar nu stiu care e adevarata! te inspaimanta delcaratiile astea
  • +12 (12 voturi)    
    e absurd, (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:37)

    mos ion roata [utilizator]

    sa-ti pui nevasta pe pozitia 1 in lista cu candidatii pentru europarlamentare si totodata e si penal la fel ca si angajarea tutei intr-un post de bugetar cu salariu umflat.
  • +13 (13 voturi)    
    Parlamentul a devenit o cocina de porci (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:41)

    abel [utilizator]

    Am citit curand un articol despre unul aruncat de mafioti intr-o cocina de porci si mancat de acestia ,in timp ce mafiotii radeau de tipetele celui aruncat acolo, Ei bine , cam asa e acum ROMANIA, tipa sfasiata de porcii din Parlament, in timp ce mafiotii Antonescu ci Zgonea se amuza...
  • +2 (2 voturi)    
    Eu vreau un alt Parlament (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:49)

    abel [utilizator]

    Trebuie dizolvat Parlamentul prezent si cred ca il poate dizolva numai Presedintele...
  • +4 (4 voturi)    
    al cui NEPOT (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:51)

    Gobelin [utilizator]

    o fi Cacarau asta, de apara cu atata inversunare NEPOTISMUL ? ha?
  • +4 (4 voturi)    
    la tomberon cu toata clasa politica (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:54)

    manoman [utilizator]

    pentru politicienii de kkt (cacarau) numai exista normalitate.
    au facut atatea tampenii, nenorociri ca, saracii, nici nu mai stiu ce este ala normal.
    Vai mama voastra de mizerii politice...
  • +4 (4 voturi)    
    Cacarau... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:55)

    Andradda [utilizator]

    ...isi da in petic si-si arata adevarata fata dde fiecare data cand deschide gura!
    Pt el, banii publici pot fi gestionati fara nicio problema de familii si clanuri de mafioti!
    Bravo Cacaraule
    Asta da liberalism, pe bani publici.
    Fa-ti o firma privata si acolo n-ai decat sa-ti angajezi si nevasta si amanta si catelul si papagalul si purcelul si..pe cine vrei. O faci pe banii tai.
    Dar daca vii cu asemenea tampenii inseamna ca esti mai corpt si mai mafiot decat cel mai corupt si mai mafiot PSD_ist!
    Dar asta s-a vazut deja de cand te-ai facut sluga la Varan si la Iliescu!
  • +4 (4 voturi)    
    PNL, PDSR (USL) = fanaritioti (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:57)

    cixx [utilizator]

    Jupanul Antonescu care si-a luat licenta in istorie adormind tocmai la capitolul fanariotii in Tarile Romane se vede ca nu-si da seama ca suntem in alta epoca. Dupa el parlamentul a devenit un fel marea adunare nationala a hotilor cu mot, iar primarii jupani autonomi deaspru legilor, carora prostimea trebuie sa le aduca dari si eterna recunostinta pentru modul in care sunt batjocorati si jupuiti. Nu e bai, daca jupanii isi pun neamurile "competente" (inzestrate de la muma natura) in functii caldute de unde sa poata sa cera si ei cate un bacsis mai gras.Biblia prostimii trebuie sa fie Realitatea si Antenele si de ce nu TVR daca a decis Marea adunare (parlamentul). Crine sa nu uiti sa-i duci birul si sa-i pupi papuceii lui VOICULESCU
  • +3 (3 voturi)    
    nu mai pot !!! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:57)

    CristiRu [utilizator]

    E absurd sa respecti legea in tara asta ....!!!??? Esti obosit ...tara asta are nevoie de o alta CLASA POLITICA ...nu ne mai trebuie smecheri .Sunteti prea multi ...iar cei care muncesc sunt din ce in ce mai putini. Voua va trebuie oua in cap de fiecare data cand esiti pe strada ...ASTA MERITATI...
  • +4 (4 voturi)    
    Are dreptate (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:00)

    istoriograf [utilizator]

    Omul trebuie trimis nu in penal ci vreo luna in Hawaii sa se distreze si sa se odiheasca putin.
    Rai sunteti ! Una doua ii trageti cu coruptia si conflictul de interese. Saracu' de el, n-a vrut decat sa aiba grija de familie,de cand e asta ceva condamnabil ? Zau asa....
  • +4 (4 voturi)    
    la privat poti angaja pe cine vrei (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:01)

    visio [utilizator]

    la Stat, nu.
  • +3 (3 voturi)    
    Nesimtitul de Antonescu (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:02)

    dianach [utilizator]

    In veci nu o sa vezi votul meu si al familiei mele ,nesimtitule!
  • +4 (4 voturi)    
    Incredibil! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:05)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Astia pur si simplu asa sunt construiti, au in ADNul lor coruptia, favoritismul si dispretul fata de orice regula meritocratica!
    Astia sunt ciocoii pe stil vechi ai Romaniei moderne!
  • +4 (4 voturi)    
    Antonescu:tipic romanesc, furturile mici nu se pun (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:13)

    neagoe [utilizator]

    Antonescu, pretendent la titlul de lider european???? Gandeste si se PRONUNTA ca un adolescent care da cu jula prin magazinele de spirtoase. Cine dracu' mai da mana cu asta, daca bate campii in acest hal? Fug de el ca de lepra.

    Spusele lui si actiunile actuale ale parlamentului confirma preconceptiile ca "romanii sunt hoti". PNL-isti, aruncati niste galeti de apa pe el poate nu mai vorbeste prin somn.

    BA, gainaria e tot furt, adica infractiune. O gaina e 20-30 de lei, dar tot furt e.

    Angajarea unei rude favorizeaza mascarea unor furturi bani publici. Nu mai vorbim de defavorizarea competentei, lucru strain guvernarii USL si a PNL in special. (vezi "competentii" Stroe, Chitoiu, Nicolaescu, BARBU !!!)

    PNL = PeNaL ?
  • +3 (3 voturi)    
    Crinute, (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:31)

    avint [utilizator]

    de-aia nu ai ce cauta in functii importante, gandirea ta e defecta, e potrivita pentru "democratia" din China, Rusia, Ucraina si altele ca ele.

    Lasa-ne si du-te!
  • +4 (4 voturi)    
    Draga Chuky (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:34)

    antrax [utilizator]

    Exista acest "conflict de interese" si in firmele private, mai ales la multinationale. Adica, un sot nu are voie sa-i fie sef ierarhic celuilalt. Se accepta ca ambii sa fie angajati in unele firme doar daca sunt in departamente diferite.

    Asa ca, nu ar fi mai bine sa dati o lege ca anumite functii (Parlamentar, Primar, Consilier, etc) nu au voie sa angajeze rude de gradul 1/2 nici macar reciproc si o organizatie care sa aprobe toate cererile de angajare facute de aceste categorii? Sa aveti un fel de politie proprie, in loc sa va gaseasca presa/ANI/DNA sau mai stiu eu cine?
  • 0 (0 voturi)    
    absurdistan (Miercuri, 11 decembrie 2013, 21:17)

    elwis [utilizator]

    sa intelegem ca daca ajunge presedinte , pentru nevasta-sa va infiinta postul de 'prima doamna'-pe care trebuie s-o platim noi , ca doar 'presteaza' pentru presedinte ! aceeasi politica si pentru amanta ? copii, de la sine inteles , trebuie sa-i platim , altfel...cadem in 'absurd' !