Zgonea sustine ca parlamentarii ar trebui sa aiba sanctiuni specifice si distincte in Codul Penal

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 10 decembrie 2013, 20:41 Actualitate | Politic

Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a declarat, marti, ca parlamentarii vor trebui sa aiba prevazute in Codul Penal sanctiuni distincte si specifice, precizand ca acestia nu pot fi asimilati functionarilor publici, iar legea adoptata in Camera se aplica de la 1 februarie 2014, transmite Mediafax.

"Parlamentarii nu sunt functionari publici, trebuie sa fie sanctionati si trebuie sa fie completat Codul penal cu acele instrumente astfel incat un deputat sau senator care greseste si isi incalca atributiile pe care le are prin mandatul pe care il are, pentru ca nu este functionar public, sa existe sanctiuni in Codul penal. Toti parlamentarii indiferent de culoare politica sunt de acord cu acest lucru, dar nu pot fi echivalati unui functionar public, pentru ca noi nu suntem functionari publici. (...) Pe cale de consecinta, procesele care sunt astazi pe rol nu pot fi anulate. Parlamentarii care astazi sunt trimisi in judecata vor fi judecati pe legea care este astazi. Noi discutam despre un Cod penal care intra in vigoare pe 1 februarie si orice modificare pe care o facem astazi de atunci se pune in vigoare", a declarat Zgonea.

El a tinut sa sublinieze ca nu e adevarat ca parlamentarii s-ar proteja de justitie si si-ar acorda privilegii.

Camera Deputatilor a adoptat, marti, un proiect de lege prin care presedintele si parlamentarii sunt scosi din categoria functionarilor publici prevazuta in Codul Penal.

Proiectul de lege a fost introdus pe ordinea de zi suplimentara a Camerei si a fost votat fara ca raportul comisiei sa fie publicat si fara dezbatere in plen.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1196 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    de acord (Marţi, 10 decembrie 2013, 20:51)

    Pink Z [anonim]

    uite cateva propuneri:
    1. sa le fie rusine 5 minute
    2. sa strige in plen de 5 ori: "am furat si am fost prins"
    3. pentru cazuri extrem de grave sa vina sa tribuna si sa spuna "jur pe cravata mea ca nu mai fac"
    • +1 (1 vot)    
      sau sa fie adusi in piata publica (Marţi, 10 decembrie 2013, 23:30)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      sa-i intrebe lumea de una de alta (despre legi fireste)...cu paru'
    • +1 (1 vot)    
      dar de o perioada de "reculegere" la stuf (Miercuri, 11 decembrie 2013, 10:41)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      pt infractiuni ce zici mai Zgonea
  • +2 (2 voturi)    
    De acord ! (Marţi, 10 decembrie 2013, 20:56)

    NicolaeA [utilizator]

    Parlamentarii sa aiba prevazute in Codul Penal sanctiuni distincte si specifice; DUBLE fata de ceilalti cetateni !
    In 1956, in Ungaria, stalpii de pe strada au fost folositi de populatia furioasa. Si la noi sunt stalpi destui !
  • +1 (1 vot)    
    Penibil! (Marţi, 10 decembrie 2013, 21:17)

    Andradda [utilizator]

    Toti Parlamentarii incearca sa-i convinga pe romani ca nu e vb de nicio lege care sa asigure avantaje parlamentarilor.
    Dar, in acest caz, de ce mai initiaza si de ce mai voteaza noi legi si de ce fac modificari la actualul Cod penal?
    Adica unii sunt mai egali decat altii?
    Bataie de joc.
    Ai furat, te supui legii, Indiferent ca esti somer necajit sau sef de Senat.
    Ce-i atat de complicat, dle Zgamboi - Zgonea?
    De ce trebuie legi speciale pt parlamentari?
  • +1 (1 vot)    
    Daca nu sunt functionari,atunci ce sunt? (Marţi, 10 decembrie 2013, 21:17)

    bigbrother [utilizator]

    Care este definita cuiva care este platit din bugetul de stat pentru a presta servicii in interesul public? Ca doar nu sunt platiti de partidele din care fac parte.

    Daca nu sunt functionari publici, atunci sa nu mai aiba dreptul la nicio facilitate din bugetul de stat. Adio salariu, masini, diurne, deplasari pe banii statului etc. Sa vina cu bani de acasa sau de la partidul lor.

    Si daca nu sunt functionari, atunci ce considerente legislative li se aplica? Cele pe care le decid ei, ca doar sunt organul legislativ?

    NIMENI NU E MAI PRESUS DE LEGE si ar trebui ca legea care se aplica pentru orice om din tara asta sa se aplice si pentru un parlamentar, indiferent daca este sau nu functionar public. Ba mai mult as spune, ar trebui sa aiba circumstante agravante in cazul in care calca pe bec.

    De acord ca orice parlamentar sa fie liber sa isi exprime ideile si sa le puna in practica, este o tara libera si fiecare are dreptul sa gandeasca si sa actioneze. Dar atunci cand aceste fapte si actiuni contravin legilor tarii, indiferent de cine este, parlamentar, presedinte sau gainar, trebuie sa raspunda in fata legii.
  • 0 (0 voturi)    
    "El ştie, că e frizer!" (Marţi, 10 decembrie 2013, 21:29)

    Kute [utilizator]

    Am citat din opera publicată în 1865 de un geniu care s-a afirmat cu strălucire în literatura universală dar şi în matematică! În matematică a creat multe (de exemplu, logica implicaţiei stricte, pentru cunoscători) dar în literatură nu are egal.
    Ştiu că lumea iubeşte mult (mă rog, totul e relativ, 70% din 40% din etc.) personajele mai copipăstoase şi cu nasurile napădite de crenguţe pe nesfârşite lungimi dar treziţi-vă oameni buni! Ăsta nu e un personaj fictiv.
  • +2 (2 voturi)    
    Ferma animalelor (Marţi, 10 decembrie 2013, 21:36)

    Rasmus [utilizator]

    unde porcii erau mai egali decat altii

    sictir bre, parlamentul rusinii!
    dar pana la urma atat putem noi ca popor!
  • +1 (1 vot)    
    dedicatie (Marţi, 10 decembrie 2013, 21:39)

    Soljenitin [utilizator]

    Pentru parlamentari as introduce si pedeapsa cu moartea. Si as si aplica-o.
  • +1 (1 vot)    
    DA, SANCTIUNE DISTINCTA: (Marţi, 10 decembrie 2013, 21:42)

    roman diaspora [utilizator]

    1. excluderea din Parlament a tuturor care nu stiu sa citeasca si tabla inmultirii, chiar daca au ntitlu de "dottore"
    2. lunar sa fie pusi la panoul rusinii pe tv a celor care absenteaza din Parlament
    3. procese publice, chiar la tv a celor penali, sa stie si poporul pe cine a votat
    4.La viitoarele alegeri sa nu aiba drept de a candida decat cel care trece un test de capacitate intelectuala gen IQ pe care il veti propune prin lege
  • +2 (2 voturi)    
    Crucea (Marţi, 10 decembrie 2013, 21:51)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ultima solutie, inca o revolutie!

    Dar ce facem cu revolutia? Dupa revolutie urmeaza alegeri. Iar cei 8 milioane de uslamisti sint bine merci, in viata si dornici de vot. Orice am face, ne lovim tot de votul uslamist.

    Mai bine ne-ar cuceri americanii. Sau europenii. Cu armata. Zau daca n-as vrea sa facem parte din Germania. As primi "armatele inamice" cu flori. Dar si cu astia avem o problema. Nimeni n-o sa vrea sa ne cucereasca. Pentru ca nimeni nu vrea sa cheltuiasca ca sa indrepte Romania. Si eu as judeca la fel in locul lor.

    Trebuie sa ne indreptam singuri. Trebuie sa ne purtam crucea de romani.
  • +1 (1 vot)    
    pedepse (Marţi, 10 decembrie 2013, 23:04)

    VasileBologa [anonim]

    Da o lege speciala pentru parlamentari si alti demnitari dar cu pedepse duble.
  • +1 (1 vot)    
    lol zgnonea (Marţi, 10 decembrie 2013, 23:45)

    dkz [utilizator]

    du-te nene la ce stii sa faci mai bine, agricultura de CAP.
  • +1 (1 vot)    
    atat (Miercuri, 11 decembrie 2013, 0:05)

    zigot [utilizator]

    parlamentari sunt rusinea neamului.
    atat
  • 0 (0 voturi)    
    pedepse (Miercuri, 11 decembrie 2013, 0:06)

    timp tamp [utilizator]

    propun ca pedeapsa sa fie numit senator pe viata,
  • +1 (1 vot)    
    pai ce ba.... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 8:24)

    skyradio [utilizator]

    Zgoneo cind erai maistru si dadeai cu basca de strung si nu purtai halat te sanctionau specific?