VIDEO Catalin Predoiu: Le spun tuturor din Romania ca nu mai e timp de pierdut. Aceasta putere are ganduri ascunse, din ce in ce mai stravezii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 10 decembrie 2013, 14:43 Actualitate | Politic

Prim-vicepresedintele democrat-liberal Catalin Predoiu i-a indemnat, marti, pe romani sa ia atitudine fata de actuala putere, el afirmand, intr-o conferinta de presa, ca le transmite "tututor din Romania" ca "nu mai e timp de pierdut". "Aceasta putere are ganduri ascunse care devin din ce in ce mai stravezii, care nu au legatura cu o societate care are dreptul si legea la baza ei."

Cele mai importante declaratii facute de Catalin Predoiu
  • Platim toti, noi cei care au muncit ani de zile, fiecare la locul lui de munca, sa ducem Romania in Uniunea Europeana pentru ce face actuala putere.
  • Pentru a scapa cativa apropiati politici, prieteni ai infractorilor deghizati in parlamentari ai USL scot in strada armate de infractori condamnate si deja incarcerate. Simpla dezbatere a proiectului privind amnistia va avea urmari in MCV si asupra parcursului european al Romaniei. 
  • Initiativa privind amnistia trecuta la ceas de noapte de cativa prieteni ai infractorilor deghizati in parlamentari vine sa continue seria de acte indreptate impotriva justitiei si a statului de drept inceputa anul trecut de catre domnii Ponta si Antonescu
  •  Justitia romana este precum Isus intre talhari, PDL nu se lasa pacalit de stratagema celor doi lideri ai USL care, speriati de valul de proteste care s-a ridicat din opozitie si societatea civila, bat acum in retragere si se spala pe maini precum Pilat din Pont. 
  • Pentru a scapa cativa prieteni politici urmariti, condamnati sau judecati penal acesti prieteni ai infractorilor deghizati in parlamentari ai USL scot in strada armate de infractori condamnate si deja incarcerate. Pentru siguranta unor prieteni politici suspectati de coruptie, parlamentarii USL sacrifica siguranta cetateanului. Acesta este dreptatea pana la capat a USL.  Libertate pentru cei care sunt condamnati pentru fapte de coruptie ascunsa si camuflata intr-o lege a amnistiei ce s-ar fi vrut votata, culmea cinismului, chiar in ziua drepturilor omului
  • Chiar daca nu se va adopta in final proiectul de catre Parlament, puterea de la Bucuresti nu mai este crezuta de catre Occident. si platim pentru asta toti. Un alt lant de consecinte e legat de Schengen. Nimeni nu va accepta Romania in Schengen atata timp cat prieteni ai infractorilor deghizati in parlamentari trec la ceas de noapte precum talharii legi ca sa scape prieteni politici de judecata dreapta a justitiei.
  • Este inacceptabil si de aceea cerem premierului si presedintelui Senatului sa declare public daca mai sustin sau nu agenda europeana a Romaniei. Suntem indreptatiti sa cerem acest lucru, vazand toate loviturile aplicate justitiei si statului de drept. Avem toate motivele sa credem ca Victor Ponta si Crin Antonescu vor sa indeparteze Romania de agenda europeana pentru ca nu le place legea, statul de drept, anti coruptia.


























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2749 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    ascunse dar stravezii (Marţi, 10 decembrie 2013, 14:47)

    Pink Z [anonim]

    predoiu asta e de la times new roman ?
  • +5 (5 voturi)    
    primul (Marţi, 10 decembrie 2013, 15:04)

    txtx [utilizator]

    pe care ar trebui sa-l indemne sa ia atitudine este Blaga. Sa vedem oameni in strada dupa ora 19.
    • +5 (5 voturi)    
      Ukra ina (Marţi, 10 decembrie 2013, 16:01)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui txtx

      Kiev suntem alaturi de tine!
  • +6 (10 voturi)    
    Daca este atat de groasa... (Marţi, 10 decembrie 2013, 15:15)

    Sting [utilizator]

    ...de ce nu sunteti in stare sa va uniti intr-un singur bloc de dreapta? De ce nu creati o forta cu adevarat opozabila? De ce vreti sa scoateti castanele din foc cu ajutorul nostru?

    Ca om de dreapta imi faceti scarba cu aceasta demagogie ieftina. Fapte, nu vorbe.

    Daca o sa iesim in strada sa scoatem scarnaviile de la putere sa fii sigur ca nu o sa iesim pentru tine.

    Siktir. Din inima!
    • 0 (2 voturi)    
      De asta. (Marţi, 10 decembrie 2013, 16:05)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Sting

      Exact din cauza atitudinii asta al cărei exponent ești. „Fă-o tu, nu eu!”; „Uniți-vă voi, dacă puteți, eu n-am să vă arăt care sunt prioritățile mele reale!”.
      • 0 (0 voturi)    
        Am spus eu ca sunt activist? (Marţi, 10 decembrie 2013, 16:37)

        Sting [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        Daca nu fac parte dintr-un partid cam ce sugerezi tu sa fac pentru unirea dreptei mai mult decat sa-mi expun parerea?

        Cred ca te-ai grabit si ai dat un feedback la nivelul persoanei si nu la nivelul continutului.

        Daca sunt de dreapta in convingeri nu sunt obligat sa fiu si membru de partid.
        • 0 (0 voturi)    
          Conținut (Miercuri, 11 decembrie 2013, 12:33)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Sting

          Chiar la nivel de conținut dau feedback: nu știu cine ești și nici ce alte comentarii ai mai făcut. Nu știu dacă ai votat în 2012 sau altădată.

          Comentez strict la atitudinea asta: voi să faceți, după aceea vă votăm. Mulți s-au abținut să voteze în 2012 (că le puțeau partidele ce apăratu statul de drept) și cred ei că au făcut ceva bun: ei au permis USL-ului să taie și să spânzure. Acum ce putem face noi este să susținem și să dăm feedback pozitiv pe orice acțiune încearcă să dea la o parte establishmentul ăsta cleptocratic, de genul: „Vrei să candidezi contra lui Antonescu? Foarte bine. Vă uniți sau nu vă uniți, noi tot găsim pe cineva pe care să-l votăm; dacă credeți că e mai eficient cu un unic candidat, găsiți-l”.

          Din mesajul tău inițial („Ca om de dreapta imi faceti scarba”) nu ajută cu nimic. Ai fi preferat să nu zică nimic și să-i lase să-și facă treaba? Un mesaj trebuie transmis.
          • 0 (0 voturi)    
            Ar fi fost corect sa... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 12:47)

            Sting [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

            ...faca opozitie reala nu sa ceara ajutorul maselor. Asta a facut USL si si-o vor lua pe masura.

            Atunci cand iesi in fata sau cand esti om politic trebuie sa-ti asumi responsabilitati si sa uzezi de instrumentele pe care le ai la dispozitie. Predoiu nu a facut altceva decat sa tipe ca el este „mai corect”. Multi s-au perindat pe scena facand asta. Eu nu vreau sa ies in strada la indemnul unui las. Vreau ca cei care ma reprezinta sa-si faca treaba nu sa-mi ceara mie ajutorul. Le-am dat deja ajutorul meu cand i-am creditat la vot.

            Spre exemplu Razvan Ungureanu a propus o mediere din afara a tuturor factiunilor de dreapta. Nu o fi cine stie ce dar macar este un pas. Daca a facut-o sau pentru imagine ramane sa vedem.

            Am votat in 2012 pentru ca eu stiu ce inseamna sa traiesti intr-un regim dictatorial si nu-mi bat joc de acest drept.
  • +7 (7 voturi)    
    Mda (Marţi, 10 decembrie 2013, 15:17)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Si eu iti spun tie si intregului PDL ca daca nu iesiti la atac ACUM, dar la unul fara menajamente fata de actualul Guvern, veti fi...istorie.
    Blaga va face exact ce a spus Basescu candva: va distruge PDL. Nici nu stiu daca o face cu intentie. Mai degraba, o face datorita incompetentei si a duplicitarismului politic.
    Cred ca in venele sale tot sange de comunist sadea circula, pana la urma.
    • +2 (2 voturi)    
      L-a distrus deja (Marţi, 10 decembrie 2013, 16:03)

      Vasilena [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      Şi nu numai de când e preşedintele partidului, ci cu mult înainte. Cred că i se datorează şi căderea guvernului Boc şi Ungureanu.
      El este calul troian al psd în fruntea psd., aşa cum a fost Atanasiu seful psdr al lui Cunescu , care a confiscat partidul şi l-a lipit de psd, contra unui mandat de ministru.
    • 0 (0 voturi)    
      crezi? (Marţi, 10 decembrie 2013, 18:48)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      fii sigur!

      toata clasa politica din romania este formata din fostii comunisti si odraslele lor.
  • +1 (7 voturi)    
    lasa ca si intentiile pdl-ului au fost faine (Marţi, 10 decembrie 2013, 15:38)

    visio [utilizator]

    romanii devenisera atat de stravezii, incat devenisera fosforescenti...ce dracu spun eu aici? cred ca delirez....cred ca si Predoiu delireaza...
    sincer, pdl este cel mai putin indreptatit sa vorbeasca despre unele si altele, asta apropo de cum a votat pdl-ul indemnizatia membrilor CA, nu numai acei 2500€...amintesc chestia asta pentru a vorbi pe ceva concret...
    p.s. daca am fi avut Justitie, cladirea parlamentului devenea Muzeu...