VIDEO Bogdan Ciuca (PC) spune ca Legea aministiei exclude infractiunile cu violenta si coruptia si aduce economii la buget: Statul cheltuie 17-18 mil euro lunar. Noi putem sa-i tinem acolo, dar se iau de undeva banii astia

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 decembrie 2013, 12:22 Actualitate | Politic

Presedintele Comisiei Juridice din Camera Deputatilor, Bogdan Ciuca (PC), sustine ca proiectul de lege privind amnistia exclude infractiunile cu violenta si coruptia, dar este necesar din prisma condamnarilor Curtii Europene pentru Drepturile Omului impotriva Romaniei, acesta aducand inclusiv argumente de economii la bugetul de stat.


"Infractiunile cu violenta sunt excluse, violatori, pedofili, talhari, criminali, coruptie, dare, luare de mita, toate sunt excluse", a spus el, in fata ziaristilor, la Palatul Parlamentului.

Bogdan Ciuca a afirmat ca Romania este, dupa Rusia si Turcia, statul cu cele mai multe condamnari la CEDO, "pe banda rulanta", pentru rele tratamente in inchisoare, in conditiile in care exista "12.000 de detinuti peste capacitatea raportata la metri cubi si metri patrati".



Acesta a incercat sa argumenteze inclusiv prin economiile generate la bugetul de stat, in conditiile in care intretinerea unui detinut "fara investitii" costa statul 2.500 de lei pe luna.

"Inmultiti 20 si ceva de milioane de lei vechi pe luna cu 34.000 de detinuti in regim de detentie. Statul roman trebuie sa plateascsa 17 - 18 milioane euro pe fiecare luna. Noi putem sa-i tinem acolo, dar se iau de undeva banii astia", a spus Ciuca.

El sustine ca proiectul de lege votat luni noaptea de comisia pe care o conduce nu se aplica pentru "infractiunile de coruptie, infractiunile comise cu violenta, omoruri, pedofilie, viol" si este "exclusa expres darea de mita".

"In afara infractiunilor exceptate expres in lege sunt si toate celelalte infractiuni pentru care legea prevede limita maxima a pedepsei peste 7 ani", a explicat deputatul Partidului Conservator.

Bogdan Ciuca nu considera ca proiectul de lege a fost avizat netransparent de comisia pe care o conduce, intr-o sedinta care a inceput luni seara dupa ora 23.00, raspunzand, vizibil incurcat, la intrebarile ziaristilor: "Nu m-am uitat la ceas ... am plecat si ne-am reintors ca sa nu ne vedem dimineata (...) Este continuarea sedintei care a inceput la 16.00".

In ceea ce priveste decizia Comisiei de a majora numarul de ani de inchisoare pentru care se aplica amnistia, Ciuca a argumentat ca modificarea a fost impusa de faptul ca noul cod penal care intra in vigoare prevede pedepse mai mici decat cel aflat in vigoare in prezent.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1849 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    pai si atunci pentru cine e?? (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:25)

    sascha [utilizator]

    pentru ala de la fura din buzunar? ,din casa? de pe strada???
    Bai nesimtitilor... sunteti un parlament de hoti ca isi apara confratii...iar noi suntem nicte dobitoci ca va suportam si va platim din banii nostri...afara leprelor ordinare...
    • +9 (9 voturi)    
      vai vai vai (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:47)

      Marcelica2013 [utilizator] i-a raspuns lui sascha

      se cheltuiesc bani. Dar pt adaposturi de caini si hrana aveti zeci de milioane de euro, nu mai aveti pt puscarii. Pai va spun eu de ce nu aveti: pt ca alde becali, nastase, vantu, nu au celule ca orice parnaias, au satelit, internet, si tot comfortul.
      Pt schimbat borduri si refacut strazi fara nicio groapa aveti bani.
      Pt FURAT in general aveti bani, nu aveti pt lucrurile cu adevarat utile
  • +10 (10 voturi)    
    rezolvare (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:32)

    levierul [utilizator]

    Eu zic sa ii bage in parlament pe toti, pentru ca ar fi loc. Nu ar mai fi probleme de metrii cubi/patrati.
    oops, deja i-am bagat in parlament. Felicit poporul roman pentru verticalitatea de care da dovada cand voteaza!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Bine mai zevzecilor (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:32)

    nano2k [utilizator]

    Dar cat costa infractiunile comise de cei inchisi?
    Miliarde de euro puteti investi in autostrazi suspendate dar va lamentati pentru 17-18 milioane care ne asigura o mai mare protectie?
  • +6 (6 voturi)    
    Ce motivatie penibila si hidoasa! (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:32)

    Eugenn [utilizator]

    Daca le-ar confisca averile ar avea de unde sa-si plateasca detinutii singuri statul in inchisoare...
    • +3 (3 voturi)    
      subscriu.... (Marţi, 10 decembrie 2013, 13:41)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

      esti tare....bravo......2 legi cred ca ar scapa tara asta:
      1. legea lustratiei
      2. confiscarea averilor celor condamnati pentru furt (indiferent de dimensiune)
  • +4 (6 voturi)    
    WTF (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:35)

    strongbox [utilizator]

    e mai bine sa stai in puscarie decat afara cu salariul minim pe economie!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Daca s-a renuntat la pedeapsa capitala (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:37)

    Cheie primara [utilizator]

    evident ca nu mai sunt locuri in puscarii. Mai bine desfiintam si tribunalele daca tot lasam in libertate infractorii.
  • +9 (9 voturi)    
    sictir bre! (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:37)

    Rasmus [utilizator]

    este cunoascuta grija PC-ului pentru banul statului. Seful lor s-a gandit chiar sa ia cateva sute de milioane de dolari (cum am citit pe undeva) de la stat in 89 ca sa aiba mare grije de ei.
    Si nici nu cred ca este vreo legatura ca tot seful lor asteapta recursul inainte de a ingrosa randurilor puscariasilor
    • +3 (3 voturi)    
      si natzionalizarea (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      studioului din Baneasa, ca deh este din bani publici facut nu din afaceri oneroase !
  • +4 (4 voturi)    
    praf in ochi (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:38)

    strongbox [utilizator]

    Asta cu economisirea e ptr prosti!! Pai daca sunt asa de mari cheltuielile, de ce nu le reduceti ca tuturor romanilor prin cresteri de taxe, de tva, reduceri de salarii, etc.???
  • +6 (6 voturi)    
    logica de ciuca (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:50)

    benicio [utilizator]

    "Noi putem sa-i tinem acolo, dar se iau de undeva banii astia"
    Sigur ca se iau de udneva, se iau din economiile facute la buget prin restrangerea fenomenului coruptiei, traficului de influenta, devalizarii companiilor de stat etc. De acolo se iau domnule, si inca mai raman.
  • +6 (6 voturi)    
    grija fata de cetateanul de rand (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:52)

    goto [utilizator]

    legea e clar cu dedicatie, indiferent ce ne mint in continuare politicienii nostrii. si acum s epare ca scuza lor este grija fata de banul public. o fi, dar nu pentru a face reduceri ci pentru ca ar intra mai mult in buzunarul lor.
    dar un simplu calcul i-ar contrazice.in primul rand legea e pt clientela politica. daca acestia ar scapa de puscarie statul ar "castiga" pe de o parte cca 2500 lei pe zi si ar pierde alte sute de mii sau milioane de euro din evaziunea sau hotiile pe care le fac acestia. pe langa clientela politica care ar beneficia de aceasta gratiere si "oameni obisnuiti". majoritatea fie ar intra in randul somerilor, fie vor recidiva. in ambele cazuri statul va suporta costurile sustinerii lor. iar in cazul recidivistilor s-ar pierde alti bani pentru prinderea si judecarea lor.
    si iata ca asa zisa grija a politicienilor fata de banii cetateanului de rand este o farsa.

    PS: dece nu zic nimic si de siguranta cetatenilor? o parte din cei gratiati vor recidiva si vor constituii un nou pericol
  • +3 (3 voturi)    
    acest ciuca, dintr-o singura miscare (Marţi, 10 decembrie 2013, 13:38)

    __alex__ [utilizator]

    l-a devansat pe mircea badea in slugarnicie si abjectie.
  • +2 (2 voturi)    
    ce prosti suntem toti! (Marţi, 10 decembrie 2013, 13:47)

    Francisc 1 [utilizator]

    e foarte simplu ! stiu de unde pot fi luati banii respectivi: de la programul de hiv/sida ca si asa lu ochelarica ala i se pareau cam multi!
  • +3 (3 voturi)    
    Buna poza! (Marţi, 10 decembrie 2013, 13:52)

    EagleEye [utilizator]

    Poza asta spune tot.Parca Felix zice:-Ce zici????IInca nu a fost votata legea?Mai Ciuca,du-te si fa-ti treaba si votati odata legea ala...altfel esti terminat.
  • +2 (2 voturi)    
    sa spunem asa! (Marţi, 10 decembrie 2013, 14:10)

    sabo [utilizator]

    clar!
    infractiunea facuta cu voie , crima etc etc..de ce sa o platim noi ceilalti!
    cladiri,hrana
    energie
    politie si multeb altele
    acestea trebuie platite de infractori!
    daca nu au din ce sa munceasca pt stat pana cand platesc
    sau pana la apusul zilelor..partial...dupa lege si venituri!
    multi infractori ar renunta la meseria asta cu astfel de prevedere..intrucat te las lefter! si atunci nu e avantajoasa infractiunea!