Traian Basescu spune ca nu are bani in buget pentru a merge la funeraliile lui Nelson Mandela: Mai am bani doar pentru Consiliul European din decembrie

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 9 decembrie 2013, 19:04 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a declarat luni seara, raspunzand unei intrebari la finalul unei conferinte de presa de la Palatul Cotroceni, ca nu va merge la funeraliile lui Nelson Mandela in Africa de Sud intrucat nu are bani in buget decat pentru Consiliul European din decembrie.

El a spus si ca cineva "trebuia sa ramana acasa" si a anuntat ca din cauza bugetului a renuntat si la deplasarea la sesiunea plenara ONU din septembrie.

Intrebat daca se va deplasa la Johannesburg, seful statului a raspuns, razand: "Trebuia sa ramana cineva acasa, daca toata lumea pleaca. Mai am bani in buget doar pentru Consiliul European din decembrie, am si renuntat la deplasarea la sesiunea plenara a ONU din septembrie."

Premierul Victor Ponta i-a invitat pe fostii presedinti Ion Iliescu si Emil Constantinescu sa il insoteasca in Africa de Sudentru funeraliile lui Nelson Mandela, Constantinescu acceptand, iar Iliescu declinand invitatia din cauza drumului.

Premierul Victor Ponta a anuntat, luni dimineata, ca va pleca la Johannesburg, in Africa de Sud, pentru a participa la funeraliile lui Nelson Mandela.

"Luni seara, voi pleca la Johannesburg, pentru a participa la funeraliile fostului presedinte sud-african Nelson Mandela", a spus Ponta pentru Mediafax.

Intr-un comunicat transmis ulterior de Guvern se arata ca prim-ministrul Victor Ponta va merge marti, 10 decembrie 2013, in Africa de Sud, pentru a participa la funeraliile nationale ale fostului presedinte Nelson Mandela, care vor avea loc pe stadionul FNB din Johannesburg.

Cincizeci si trei de sefi de stat si de guvern au confirmat ca vor merge in Africa de Sud pentru a participa la funeraliile lui Nelson Mandela, a anuntat duminica ministrul sud-african de Externe, Maite Nkoana-Mashabane, citat de AFP.

Fostul presedinte sud-african Nelson Mandela a decedat, joi seara, la varsta de 95 de ani.























1261 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    s-a ocupat plagiatorul (Luni, 9 decembrie 2013, 19:22)

    Tomis [utilizator]

    Desi in Constitutie scrie ca Presedintele reprezinta tara se pare ca numai Dottore are bani sa mearga, mai ales ca a avut grija sa taie din bugetul lui Basescu. Ce canalie..
  • 0 (0 voturi)    
    Să meargă Ponta, pe banii PSDului (Luni, 9 decembrie 2013, 19:23)

    Nyk1 [utilizator]

    Doară Mandela și Arafat au fost pe vremuri „prietinii” Partidului.
  • +1 (1 vot)    
    Mare ruşine... (Luni, 9 decembrie 2013, 19:54)

    333 [utilizator]

    suntem o ţară bananieră.

    Pontacul să stea acasă şi să meargă Şeful Statului.

    Dacă pot 50+ de şefi de stat, trebuie să poată şi România.
  • +2 (2 voturi)    
    Rugaminte (Luni, 9 decembrie 2013, 20:23)

    Orpheus [utilizator]

    Nu ai putea sa si ramai acolo?
  • 0 (0 voturi)    
    Cum asa? (Luni, 9 decembrie 2013, 20:25)

    HodoronkTronk [utilizator]

    Cum d-l Poanta are bani de drum si seful lui nu ? Foarte interesant este ca are destule resurse cat sa mai invite inca doua mari nulitati.... Poate se uita si el la ceea ce a facut Nelson Mandela si il copiaza....
  • -1 (1 vot)    
    niste (Luni, 9 decembrie 2013, 20:27)

    evoque [utilizator]

    bani de la banca, asa precum la cec, nu merge? :))
  • +2 (2 voturi)    
    nu inteleg (Luni, 9 decembrie 2013, 21:18)

    bogdanlungu [utilizator]

    nu inteleg ce cauta ponta acolo? acolo e inmormantarea unui om integru, nu a unui puscarias din psd.
  • +1 (1 vot)    
    Stim dle Presedinte ! (Luni, 9 decembrie 2013, 21:36)

    fosta zoezoe [utilizator]

    E normal ca urmasul lui ilici (cu toata grozavia pe care o reprezinta) sa mearga sa aduca un ultim omagiu simbolului libertatii, al luptei impotriva apartheidului din partea cetatenilor romani .
  • 0 (0 voturi)    
    Oameni si derbedei (Luni, 9 decembrie 2013, 21:45)

    IoanB [utilizator]

    Mi se pare de bun simt sa nu ai bani in buget pentru a participa la funeraliile unui criminal comunist (Mandela) in momentul in care esti primul presedinte (Basescu) care a condamnat comunismul.
    Marea speranta democratica a anilor '90 Emil Constantinescu - cel "infrant de servicii" - are ocazia sa se mai de o data infrant ca piscotar la plimbarile africane ale turistului Ponta.
  • 0 (0 voturi)    
    De fapt, președintele... (Marţi, 10 decembrie 2013, 0:00)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...a răspuns la o întrebare nepusă, astfel încât să știe și dl. premier unde să-și programeze cumpărăturile de sărbători.