​Articol actualizat

Proiectul legii lobby-ului a trecut de ultimul hop inaintea votului final

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 9 decembrie 2013, 17:29 Actualitate | Politic

Proiecte controversate in Parlament
Foto: Hotnews
[Articol actualizat ora 23.30] Tentativa USL de a adopta in regim de urgenta trei legi cu miza enorma (legea lobby-ului, legea amnistierii si legea care extinde atributiile Camerei De Comert) a avut succes doar in privinta legii lobby-ului, care a trecut luni noapte de Comisia Juridica a Camerei Deputatilor cu amendamente si va ajunge la votul plenului marti. Proiectul legii care favorizeaza Camera de Comert si Industrie a Romaniei a fost amanat pentru o data ulterioara, iar proiectul legii amnistiei va fi discutat in Comisia Juridica marti dimineata, in paralel cu sedinta plenului. Pentru toate cele trei proiecte, Camera Deputatilor este camera decizionala. Toate cele trei sedinte au fost introduse netransparent pe ordinea de zi a sedintei Comisiei Juridice de luni. Vezi in articol mai multe detalii despre cele proiecte controversate

UPDATE 22:13 Raportul privind legea lobby-ului a fost adoptat de catre Comisia Juridica. Deputatii au amendat legea Nita, urmand ca proiectul de lege sa intre marti dimineata in plen. Vezi aici o critica a proiectului initial din partea industriei de profil

Bogdan Ciuca, presedintele Comisiei Juridice, a declarat pentru AGerpres ca nu vor avea dreptul să facă lobby persoanele care au cazier, cele fără studii superioare sau fără discernământ, demnitarii, pe perioada cât deţin funcţia publică.

"Am introdus nişte de transparentizare maximă, contractul de lobby să fie publicat într-un registru ţinut de Consiliul Naţional al Profesioniştilor în lobby, în aşa fel încât orice persoană fizică sau juridică, orice instituţie a statului să poată verifica dacă, într-adevăr, domnul X este un lobby-st şi are un contract transparent şi spune la toată lumea pe cine reprezintă. Spre exemplu, pe siderurgişti sau pe meşterii olari în relaţia cu Comisia de cultură de la Camera Deputaţilor pentru a striga profesionist drepturile acestora. Dacă nu vrei să publici contractul înseamnă că ai ceva de ascuns, iar dacă ai ceva de ascuns, dă-mi voie să am rezerve să te sprijin printr-un statut pe care ţi-l dă legea", a mai spus Ciuca.

UPDATE 20:15
Deputatii juristi discuta pe legea lobby-ului initiata de pesedistul Constantin Nita. La sedinta comisiei sunt prezenti doar 5 membrii din cei 27 cati are comisia. Conservatorul Bogdan Ciuca conduce lucrarile.

Surse parlamentare au declarat pentru HotNews.ro ca deputatii juristi au ca sarcina sa dea aviz favorabil luni seara pentru cele trei intiative legislative astfel incat acestea sa intre la vot final marti in plenul Camerei Deputatilor.

De precizat este ca ordinea de zi a sedintei de plen de marti nu a fost facuta publica, asa cum cere procedura, dupa sedinta Conducerii Camerei Deputatilor. Totodata, sedinta comisiei juridice a fost convocata in regim de urgenta. La aceasta ora, sedinta comisiei juridice este in desfasurare.

Amnistierea

Propunerea legislativa, care apartine deputatului din partea minoritatilor nationale Nicolae Paun si deputatului PSD Madalin Voicu, are ca obiect de reglementarea amnistierii infractiunilor pentru care Codul penal sau legile speciale prevad o pedeapsa privativa de libertate de pana la 4 ani inclusiv amenda, precum si gratierea in intregime a pedepselor cu inchisoare de pana la 6 ani inclusiv si a pedepselor cu amenda aplicate de instanta de judecata, indiferent de modalitatea de executare a pedepsei dispusa de instanta.

Comisia pentru Drepturile Omului, Culte si Problemele Minoritatilor din Camera Deputatilor a avizat, in unanimitate, proiectul de lege care prevede amnistia si gratierea detinutilor cu pedepse mai mici de patru ani. Proiectul, intocmit de deputatii Madalin Voicu si Nicolae Paun, a fost respins initial in Senat. Pe 4 iunie, comisia din Camera Deputatilor i-a dat, insa, aviz pozitiv.

Gigi Becali ar putea fi unul dintre beneficiarii legii, daca va intra in vigoare.


Lobby-ul


In 2010, deputatul PSD Constantin Nita (acum ministru delegat al Energiei) a depus un proiect de lege care prevede reglementarea activitatii de lobby. Proiectul defineste notiunea "lobbyst de profesie", respectiv persoana care, in calitate de angajat al unui client si in schimbul unor compensatii materiale sau de alta natura, presteaza servicii care implica mai mult de o comunicare de tip lobby, dar nu si acea persoana ale carei activitati de lobby constituie mai putin de 20% din serviciile furnizate clientului sau intr-o perioada de sase luni.

Proiectul de lege interzice desfasurarea activitatii de lobby de catre parlamentari, membri ai guvernului, angajatii din administratia publica, agentii sau re giile de stat, directorii si membrii din conducerea acestora, precum si de catre operatorii economici in cadrul caruia statul detine o participatie mai mare de 51%. Nici partidele politice si persoanele din conducerea acestora nu pot face lobby.


Puteri sporite pentru Camera de comert

Trei parlamentari - unul de la PSD, altul de la PNL si al treilea de la minoritari - au propus un proiect de lege prin care Camera de Comert si Industrii a Romaniei va capata atributii noi. Institutia condusa in prezent de Mihail Vlasov urmeaza sa avizeze organizarea de targuri, expozitii de catre orice persoana (inclusiv Guvernul va avea nevoie de aviz pentru a participa la targuri internationale!), sa ofere atestate de inregistrare si de actualizare anuala a comerciantilor in baza de date a Camerei (cine nu se inscrie sau nu isi actualizeaza anual datele nu poate functiona, desi e inscris la Registrul Comertului).In pus, in cazul inregistrarii unor marci la OSIM, aceasta din urma institutie nu va avea dreptul sa dea da curs cererii de inregistrare a marcilor in lipsa avizului Camerei de Comert. Vezi proiectul in atasament.Sanctiunile prevazute sunt: amenda de pana la 10.000 de lei, blocarea conturilor si suspendarea activitatii  firmei!






















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8902 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    si altele... (Luni, 9 decembrie 2013, 17:33)

    __andrei__ [utilizator]

    sa nu uitam de legea minelor: http://www.senat.ro/Legis%5CPDF%5C2013%5C13L304S1.pdf
    • +13 (15 voturi)    
      Legea Minelor (Luni, 9 decembrie 2013, 17:55)

      andreexe [utilizator] i-a raspuns lui __andrei__

      Da, Legea Minelor este dezbatuta chiar acum in comisia pentru industrie si maine probabil va fi votata in plenul Camerei Deputatilor
  • +25 (25 voturi)    
    Mafia nu mai are rabdare (Luni, 9 decembrie 2013, 17:47)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci ca sa-ti faci o firma va trebui sa ai semnatura de la tata mare, altfel out. Ajungem ca-n america latina. Da' la cit de timp e poporul, nici nu merita o conducere mai breaza.
  • +18 (18 voturi)    
    asa deci, Romani ethnicity vrea aministiere (Luni, 9 decembrie 2013, 18:03)

    GeorgeT [utilizator]

    WIKIPEDIA :
    Mădălin Ştefan Voicu is a Romanian musician and politician of Romani ethnicity. Voicu is a member of the Social Democratic Party
  • +20 (20 voturi)    
    mafiotii au cucerit parlamentul (Luni, 9 decembrie 2013, 18:06)

    timp tamp [utilizator]

    derbedeii si mafiotii uslasi se pregatesc sa se puna la adapost de lege, sa scape de puscarie.
    • +15 (15 voturi)    
      mafiotii.... (Luni, 9 decembrie 2013, 19:16)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      ....nu au cucerit parlamentul ci parlamentul insusi este organizat pe baza minciunilor electorale, a intereselor de grup si a obrazniciei sfidatoare, adica tipic mafiot.

      Asa ca, sa nu ne mai miram pentru ca acolo unde se poate fura, se aduna toti hotii.

      De aceea trebuie inlocuit acest sistem politic perfid, cu administrarea statului prin contract, pentru ca doar asa vom scapa de escrocii politicianisti si vom avea in sfarsit o societate echitabila.
    • +11 (11 voturi)    
      OAMENI BUNI, (Luni, 9 decembrie 2013, 23:47)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      cati mai sunteti in tara asta; lasti gazele de sist si orice altceva. Ceea ce se pregateste acum este mult mult mai grav. Daca reprezentantul clanurilor mafiote in parlament ajunge sa aiba "Initiative legislative" care sa mai fie si adoptate si sa trimita puhoaie de infractori inapoi pe strazi cred ca e un motiv; chiar mai serios decat al celor din Ucraina; sa iesim cu totii in strada. Altfel fata careia i-a fost scos ochiul o sa dea nas in nas cu cocalarul si acesta o sa o scuipe din nou si o sa rada de ea.Asta doar ca exemplu recent. SA NU LASAM SA SE INTAMPLE ASTA!
      • +2 (4 voturi)    
        >>> (Marţi, 10 decembrie 2013, 1:13)

        fartonicul [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        le comasam pe toate.
  • +14 (14 voturi)    
    stie cineva .... (Luni, 9 decembrie 2013, 18:16)

    cbogdan [utilizator]

    Stie cineva cine sunt initiatorii legii privind Camera de Comert ? Ar fi interesant de stiut pe cine 'calareste' Mihail Vlasov.
    • +4 (4 voturi)    
      LOL!!!! (Marţi, 10 decembrie 2013, 8:34)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      In primul rind, pe pivnicereasa ajunsa ispravniceasa la CCR, mai apoi niste santajati, dornici de mita si nulitati alese de 70% din 40%.

      Atentie la CCR! Prin plecarea Iuliei Motoc, uslamul va detine puterea absoluta si acolo.
  • +10 (10 voturi)    
    ce ii poate impiedica? (Luni, 9 decembrie 2013, 18:16)

    ofsenita [utilizator]

    Nimic nu-i poate impiedica, au peste 70% din voturi-au, sunt cenzurati verificati de cineva? - nu, au bun simt(PNL vorbea de revolutia bunului simt, dar atunci era la alegeri..) - nu, in concluzie nu inteleg de ce nu voteaza o lege in care sa spuna cu subiect si predicat ca au dreptul la x milioane fiecare si sa voteze? Le este frica de ceva sa de cineva? Nu!

    Astept legea...
    • +8 (14 voturi)    
      pai si opozitia e interesata (Luni, 9 decembrie 2013, 18:35)

      Rumpelstilstikin [utilizator] i-a raspuns lui ofsenita

      de amnistiere ca si ei au condamnatii lor pt. coruptie cu pana in 4 ani de inchisoare
      • -2 (8 voturi)    
        minti sluga (Luni, 9 decembrie 2013, 20:08)

        timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Rumpelstilstikin

        sluga a lui felix, debitezi tampenii
  • -10 (10 voturi)    
    validitatea datelor (Luni, 9 decembrie 2013, 18:35)

    comedie_dramatica [utilizator]

    s-a obosit vreunul sa se uite peste documente inainte sa sara cu gura?

    http://www.cdep.ro/proiecte/2013/100/60/2/pvg310.pdf
    "Guvernul nu sustine adoptarea acestor propuneri legislative"

    Sunt de acord ca are USL-ul destule pete negre, dar hai sa nu vedem negru unde nu e.
  • +5 (11 voturi)    
    Din ce in ce mai rau... (Luni, 9 decembrie 2013, 18:53)

    Cetateanu [utilizator]

    Fie ca am votat fie ca nu, asta este rezultatul unei politicii facute de vagabonzi: de la presedinte la ultimul parlamentar. Toti sunt pusi pe smenuiala. 90% habar nu au cum au ajuns in parlament, asa ca singurele lucruri pe care sunt in stare sa le faca sunt porcariile. Iar despre Medelin ce poti sa spui: isi da culoarea pe fata?
  • +17 (17 voturi)    
    cine altcineva sa propuna anularea puscariei (Luni, 9 decembrie 2013, 18:58)

    mihaiff [utilizator]

    decat un borfas cum este medelin... ce lege ar putea sa faca acest medelin, decat scaparea de puscarie a borfasilor cum sunt becali, voicu si altii...
  • +4 (4 voturi)    
    legea amnistierii... (Luni, 9 decembrie 2013, 20:01)

    bogdanlungu [utilizator]

    ... e pentru puscariasul nastase.
  • +6 (6 voturi)    
    anticipateeeeeeeee (Luni, 9 decembrie 2013, 21:07)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Asta e singura sansa de a limita pierderile si nu de a le anula.Toate legile -astea, cea speciala pentru RGMC, proiectul cu neimpozitarea jocurilor de noroc, acciza la combustibil-au rostul de consolida mafia si de a rasplati sponsorii care isi cer "dreptul"! Daca pana in 2012 eram nemultumiti ca lucrurile merg prea incet acum vad ca mergem repede inapoi, suntem pe topogan !!!!!
  • +3 (7 voturi)    
    V-au pus calusul in gura (Luni, 9 decembrie 2013, 22:38)

    dark_alien [utilizator]

    Pai cum Hotnews a fost "sponsorizat" de RMGC are interzis sa vorbeasca despre cea mai controversata din legi si anume FARADELEGEA MINELOR prin care oricine poate fi expropriat daca GUVERNUL considera ca asa trebuie.
  • +5 (5 voturi)    
    n-are nimic (Marţi, 10 decembrie 2013, 0:48)

    mircearh [utilizator]

    Pentru romani, asta este un eveniment neinsemnat, care pentru multele milioane de gura casca e doar o chestie oarecare pentru care oricum Ponta sau Basescu sunt de vina ( vorbesc deci despre un model de gandire care nu se mai poate desprinde de relativizarea la acest conflict ) .
    Cei mai multi probabil nu inteleg ca legile astea precum si ideea de a nu mai impozita castigurile din jocuri noroc au un efect asupra puterii de cumparare , e adevarat, pe un lant de efecte ( nu direct ).
    Clasa politica profita de prostia romanilor si merge inainte. Aliatii internationali au si ei o limita pana la care se implica, nu putem astepta de la ei sa aiba un punct de vedere pe fiecare porcarie in parte.

    Rezultatul e ca undeva, candva, buba se va sparge. Ca un animal care de la prea multa bataie devine din umil si supus , brutal.
    Se intampla o revolutie, se schimba regimul dar prostia oamenilor creeaza totodata premisa ca si viitorii sa fie la fel de parsivi si hoti, si ciclul se repeta. Cel putin pentru mine asta pare a fi modelul-ciclu dupa care Romania functioneaza.
  • +2 (4 voturi)    
    legea minelor (Marţi, 10 decembrie 2013, 1:34)

    LaurentiuR [utilizator]

    Da, si legea minelor au trecut-o pe sestache, miine o voteaza in plen. Ae iese in strada, la Parlament de la 9:30
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Marţi, 10 decembrie 2013, 4:21)

    cotora [utilizator]

    legea amnistierii este cu dedicatie pentru adrian nastase !
  • +3 (3 voturi)    
    pe fata (Marţi, 10 decembrie 2013, 6:38)

    tontu [utilizator]

    E din ce in ce mai bine, sa legalizam si noi mita si coruptia, ca-n America bunaoara ,sa nu mai fie nevoiti baieti destepti sa se tot ascunda!
  • +2 (2 voturi)    
    Revolutie.AZI (Marţi, 10 decembrie 2013, 8:37)

    vakk [utilizator]

    Ati omis sa scrieti de legea minelor!!! Este cel mai flagrant si mai hot news lucru!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu pot sa cred ce citesc (Marţi, 10 decembrie 2013, 20:57)

    Ellias [utilizator]

    Auzi tu" La sedinta comisiei sunt prezenti doar 5 membrii din cei 27 cati are comisia. " pai 5 din 27 este DOAR 18 %. De cand se fac legi cu 18% domnilor din camera? Sa nu mai vorbim de amnistiere care dupa cum spun ei "are ca obiect de reglementarea amnistierii infractiunilor pentru care Codul penal sau legile speciale prevad o pedeapsa privativa de libertate de pana la 4 ani inclusiv amenda, precum si gratierea in intregime a pedepselor cu inchisoare de pana la 6 ani inclusiv si a pedepselor cu amenda aplicate de instanta de judecata, " Deci..la furat fratilor ca nu mai platiti nici amenzi..si nici la bulau nu mai mergeti. E LIBER LA FURAT in guvernul Romaniei. Mai mare rusinea.