Ponta i-a invitat pe Constantinescu si Iliescu la Johannesburg. Iliescu a declinat din cauza drumului

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 9 decembrie 2013, 15:22 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta le-a relatat guvernatorului Bancii Nationale, Mugur Isarescu, si senatorului PSD Mircea Geoana ca i-a invitat pe Ion Iliescu si Emil Constantinescu sa il insoteasca la Johannesburg, pentru funeraliile lui Nelson Mandela, Constantinescu acceptand, iar Iliescu declinand invitatia din cauza drumului, transmite Mediafax.

Intr-o discutie avuta la sediul BNR, premierul Victor Ponta le-a divulgat celor doi ca i-a invitat si pe fostii presedinti ai Romaniei, Ion Iliescu si Emil Constantinescu, sa il insoteasca in Africa de Sud.

Ponta a aratat ca Emil Constantinescu a acceptat si il va insoti, astfel, la Johannesburg, in schimb Ion Iliescu a declinat invitatia, din cauza distantei pana in Africa de Sud.

Premierul Victor Ponta a anuntat, luni dimineata, ca va pleca la Johannesburg, in Africa de Sud, pentru a participa la funeraliile lui Nelson Mandela.

"Luni seara, voi pleca la Johannesburg, pentru a participa la funeraliile fostului presedinte sud-african Nelson Mandela", a spus Ponta pentru Mediafax.

Intr-un comunicat transmis ulterior de Guvern se arata ca prim-ministrul Victor Ponta va merge marti, 10 decembrie 2013, in Africa de Sud, pentru a participa la funeraliile nationale ale fostului presedinte Nelson Mandela, care vor avea loc pe stadionul FNB din Johannesburg.

Cincizeci si trei de sefi de stat si de guvern au confirmat ca vor merge in Africa de Sud pentru a participa la funeraliile lui Nelson Mandela, a anuntat duminica ministrul sud-african de Externe, Maite Nkoana-Mashabane, citat de AFP.

Fostul presedinte sud-african Nelson Mandela a decedat, joi seara, la varsta de 95 de ani.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1575 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Ramai acolo! (Luni, 9 decembrie 2013, 15:27)

    triciupa [utilizator]

    Te rugam mult, nu mai te intoarce.
  • +15 (17 voturi)    
    tara asta (Luni, 9 decembrie 2013, 15:34)

    mos ion roata [utilizator]

    nu mai are Presedinte? Pleaca orice terchea-berchea sa ne reprezinte fara acceptul lui? Nu mai e nimeni in stare sa tempereze plagiatorul P.?
    • -8 (14 voturi)    
      mai (Luni, 9 decembrie 2013, 15:42)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Da' tu inca nu realizezi ca sunt mana in mana si ca tot circul asta este la misto?
    • +3 (3 voturi)    
      Ponta oricum nu reprezinta Romania ci USL (Luni, 9 decembrie 2013, 16:56)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Ponta e disperat sa faca o poza cu Obama, va face orice pt a ajunge 2 secunde langa Obama pt o poza...ca propaganda de la Antena 3 sa poata spune: UITE CUM OBAMA IL SALUTA PE PONTA si concluzia AMERICANII SUNT CU USL, nu-l mai vor pe Basescu !!!
  • +11 (11 voturi)    
    e subred (Luni, 9 decembrie 2013, 15:36)

    Adrian1 [utilizator]

    E subred mosul, poate ne face o bucurie de Sarbatori!
  • -3 (7 voturi)    
    iar... (Luni, 9 decembrie 2013, 15:53)

    republicanu [utilizator]

    Iar pleaca,dl. premier VVPonta fara mandat din partea lui Basescu-Nana !
  • +9 (9 voturi)    
    simte (Luni, 9 decembrie 2013, 16:07)

    Reshape [utilizator]

    Al batrin parca presimte el ceva.
    Sau i-o fi zis Nina: "Nu te duce, Nelule, la el, ca nici el n-o sa vina la tine".
    • +2 (2 voturi)    
      ce au in comun Nea' Nelu si Nelson Mandela? (Luni, 9 decembrie 2013, 18:56)

      toubib [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      In plus, de ce sa se duca? Au avut convingeri si atitudini complet diferite: unul a respectat libertatea si si-a iertat adversarii, celalalt a chemat minerii.
  • +4 (4 voturi)    
    Viorel in celula Nelson (Luni, 9 decembrie 2013, 16:26)

    Plagarus [utilizator]

    Legislatia sud africana condamna drastic plagiatul , asa ca avem sanse sa ramanem fara " doctor " & premier !
  • +2 (2 voturi)    
    da (Luni, 9 decembrie 2013, 16:32)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si tapul trebuie plimbat, cam ducea lipsa de miscare, era cam anchilozat.
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo, coane Emilica (Luni, 9 decembrie 2013, 16:54)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Basescu-i dictator, iar Plagiatorul mitoman e baiat de gasca.
  • 0 (0 voturi)    
    iliescu (Luni, 9 decembrie 2013, 21:40)

    liviusmaximus [utilizator]

    Ilici nu merge la inmormantari. Nu vrea idei de-astea la varsta lui...