Vasile Blaga: PDL nu a gasit temei constitutional pentru a ataca la CCR bugetul de stat pe 2014

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 9 decembrie 2013, 12:08 Actualitate | Politic

Presedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat, luni, ca PDL nu a gasit temei constitutional pentru a ataca bugetul de stat pe 2014 la Curtea Constitutionala, dar a aratat ca Presedintia "are cu totul alte posibilitati legale" si poate retrimite bugetul inapoi la Parlament, transmite Mediafax.

"Noi nu am atacat bugetul la Curtea Constitutionala, asa cum am facut anul trecut, pentru ca anul trecut l-am atacat pe procedura. Imi aduc aminte ca ei pierdusera pe traseu patru mii si ceva de amendamente. In cursul acestui an, PDL, singurul partid de opozitie, a sustinut pana la 12 noaptea 1.400 de amendamente. Deci, n-am gasit temei constitutional pentru a-l ataca (la Curtea Constitutionala - n.r.). Sigur, Presedintia are cu totul alte posibilitati legale, il poate retrimite inapoi, dar asta nu inseamna si noi am explicat foarte bine, legea finantelor publice ofera guvernului USL-ist toate conditiile pentru a putea plati pensiile majorate de la 1 ianuarie", a declarat Vasile Blaga inainte de sedinta BPN al PDL.

Prim-vicepresedintele PDL Anca Boagiu a declarat, joi, intr-o conferinta de presa, ca PDL va contesta bugetul la Curtea Constitutionala "daca va gasi motive suficient de bine intemeiate", dar a precizat ca "deocamdata" in partid nu s-a luat asemenea decizie din punct de vedere politic.

Parlamentul a adoptat, miercuri, proiectele legii bugetului de stat si bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2014. Procedura prevede in cazul acestor proiecte, pentru atacarea la Curtea Constitutionala, un termen de 5 zile.

Presedintele Traian Basescu a declarat, joi, ca Bugetul nu a sosit la promulgare, ca se asteapta sa primeasca legea luni si ca o poate analiza, inainte de a lua o decizie, pana pe 29 decembrie, el precizand ca va promulga imediat Bugetul asigurarilor sociale.

Seful statului a precizat, in mai multe randuri, ca va respinge Bugetul in conditiile in care acesta contine cresterea accizei la carburant si ca analizeaza si posibilitatea de a-l ataca la CCR.























1230 vizualizari

  • -18 (20 voturi)    
    :)) (Luni, 9 decembrie 2013, 12:16)

    evoque [utilizator]

    mai sa fie, pana mai ieri contestau orice. Oare se strange latu' pe langa gatul bolnavului de putere si bani de la cotroceni sau blaga incearca sa se debaraseze de pietroiul basescu. Sa vedem cum reactioneaza propaganda basesciana cu injuraturi si amenintari la adresa buldogului.
    • +1 (3 voturi)    
      Sincer (Luni, 9 decembrie 2013, 14:06)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Nu stiu cine e mai bolnav, el sau voi, care aveti obsesia lui?
      • -1 (1 vot)    
        "..voi..."? (Luni, 9 decembrie 2013, 16:40)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        cine sunt acesti "voi"? Poate niste oameni scarbiti de un japcangiu, daca asta intelegi prin "voi".
        • +1 (1 vot)    
          Numai unul? (Luni, 9 decembrie 2013, 17:29)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Chiar numai un "japcangiu" e in tara asta? Restul sunt toti buni pentru patrie?
          • 0 (0 voturi)    
            a nuuu (Luni, 9 decembrie 2013, 18:49)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            din pacate sunt mult mai multi, unii abia au inceput altii sunt retrasi acum, insa cel mai mare este in fruntea statului si este un exemplu, pe unii ii protejeaza, iar cu altii se razboieste.
            Mai lipseste cineva din aceasta tragicomedie si anume poporul care plateste pentru toti.
  • +14 (14 voturi)    
    Suprinde pe cineva? (Luni, 9 decembrie 2013, 12:21)

    nano2k [utilizator]

    Nu!
  • +21 (21 voturi)    
    Ceusescu reales! (Luni, 9 decembrie 2013, 12:24)

    skanda7 [utilizator]

    Ce mult seamana situatia de acum cu comunismul de odinioara. Avem la putere partidul unic USL. Nu exista opozitie. Dreptul de proprietate este incalcat cu nerusinare. Trupele de represiune bat si amendeaza oamenii ce au curajul sa-si exprime opinia. Televiziunile si presa se prefac ca totul e bine si frumos si ii persecuta si denigreaza cu manie proletara pe toti ce se impotrivesc sistemului. Guvernul impune un buget ce desfiinteaza agricultura, sanatatea, educatia si justitia dar "liderii" de opinie vorbesc totusi despre creditul lui Basescu.
  • +16 (16 voturi)    
    O fi guvernul prea destept, sau.. (Luni, 9 decembrie 2013, 12:42)

    czr [utilizator]

    mai degraba opozitia e prea proasta?

    PS
    Poate gaseste un temei legal de un alt mintig.. Eventual pe la ora 13-14 si anuntat la ora 12, ca sa arate clar de ce-i in stare opozitia.

    Cu o astfel de opozitie sunt din ce in ce mai pesimist ca vom scapa prea curand de ciuma usl-ista.
  • +11 (11 voturi)    
    fata de anul trecut (Luni, 9 decembrie 2013, 13:04)

    Gobelin [utilizator]

    ginerele buldogului a castigat o caruta de bani din afaceri cu institutii in subordinea actualului guvern.
    deci evident, nu exista temei de neconstitutionalitate.
    asta nu mai e buldog, e pudel.
    si tocmai ca exista motive de a fi atacat: bugetul se bazeaza pe venituri din acciza marita.
    marirea accizei se face prin modificarea codului fiscal.
    modificarile la codul fiscal intra in vigoare la 6 luni de la data publicarii in MO.
    deci, a auzit cineva de cei 7 eurocenti in iunie?
  • +5 (5 voturi)    
    PNT (Luni, 9 decembrie 2013, 13:25)

    Vuck [utilizator]

    PDL-ul daca nu gaseste o solutie rapida sa scape de acest Balaga va ajunge precum PNT-ul: cu 2% si nu va mai prinde Parlamentul.
    O sa vedem acum dupa alegerile Europarlamentare ce se petrece, dar pe mine m-au pierdut de votand demult.
  • -1 (1 vot)    
    Normal... (Luni, 9 decembrie 2013, 15:03)

    taticutu [utilizator]

    Pai e foarte normal ca , Curtea Constitutionala sa ne spuna ce buget trebuie sa avem,nu Parlamentul sau Guvernul,tot ei trebuie sa ne spuna la ce canale TV trebuie sa ne uitam,cu cine sa votam,cati copii trebuie sa facem,sa ne anunte cand vine iarna sau vara,intre ce ore sa ne uitam pe net,etc,etc.
    Va dati seama cate economii o sa avem fara Parlament, Guvern,Curte de conturi,Agentii,etc,doar Administratia Prezidentiala sa ramana,ca sa avem conferinte TV in fiecare zi la 18,30,sa stim si noi pe ce lume traim si ce trebuie sa facem in continuare.
    Parlamentul sa dea o lege privind suprematia totala a Curtii Constitutionale,iar apoi sa se autodizolve...