Titus Corlatean: Romania a indeplinit criteriile pentru Schengen. Nu putem sta in genunchi, cu mana intinsa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 10:48 Actualitate | Politic

Ministrul de Externe Titus Corlatean a declarat ca Romania a indeplinit criteriile tehnice privind aderarea la Schengen, iar autoritatile de la Bucuresti nu stau in genunchi, cu mana intinsa, astfel ca au transmis europenilor ca asteapta sa fie anuntate cand va exista consens pentru primirea in acest spatiu. "Nu se pune problema de a abandona un obiectiv legitim al Romaniei, respectiv al Bulgariei. In acelasi timp, nici nu poti sa stai in genunchi si sa stai cu mana intinsa, cata vreme noi am indeplinit criteriile clare, obiectivele tehnice din acquis-ul Schengen si, in acelasi timp, platim pentru lucruri care n-au legatura cu noi", a declarat, vineri seara, la Digi24, ministrul de Externe, Titus Corlatean, citat de Mediafax.

In opinia sa, europenii inventeaza tot felul de pretexte, precum MCV, pentru a amana primirea celor doua tari in Schengen, dar in realitate este vorba de "situata sociala, economica, de criza din Europa din acesti ani". Realitatea tine de faptul ca "prestatia, poate, a anumitor guverne fata de asteptarile propriilor cetateni nu produce acele rezultate de crestere economica, de mai mult confort in societatea respectiva", a mai spus Corlatean.

Potrivit ministrului de Externe, subiectul Schengen este "prizonierul unor circumstante nefavorabile", in conditiile in care criza economica favorizeaza un curent populist, xenofob si rasist "tot mai consistent".

Titus Corlatean a apreciat ca guvernele anterioare au gresit pentru ca au supralicitat aceasta chestiune, dar in prezent s-a luat decizia de a nu mai crea un orizont de asteptare.

"Noi dorim si maine daca este (sa aderam la Schengen). Dar nu putem sa stam in functie de cum va reglati (...) balanta de putere inainte de alegeri, cum incercati sa deveniti mai simpatici propriilor cetateni atunci cand prestatia economica e mai slaba in tara respectiva. Or, din acest punct de vedere vom vedea ce se intampla. Dar nu este cazul sa cream un orizont de asteptare. Asta a fost o greseala in anii anteriori, din partea clasei politice de la Bucuresti, s-a supralicitat pe aceasta tema, s-au creat orizonturi de asteptari", a subliniat ministrul de Externe.

Oficialul roman a evidentiat faptul ca nici guvernarile anterioare nu au rezolvat aceasta situatie, desi era "o perioada mai de pace in Europa". "Ei, nu s-a putut nici atunci, cu atat mai dificil este acum cand criza economica inca este prezenta in Europa", a punctat el.

Intrebat daca aceasta pozitie inseamna ca nu vor mai fi facute unele reforme din MCV (mecanism care a fost legat de Schengen), Corlatean a replicat ca interesul consta in a avea un sistem judiciar corect, nu de a raspunde intrebarilor de la Bruxelles. "Interesul nu este de a ne alinia pe sarma si de a raspunde intrebarilor Bruxelles-ului. Interesul este de a avea un sistem judiciar corect, impartial, care sa functioneze cu celeritate, sa dea raspuns cetatenilor care asteapta ani de zile la procese, cu niste coduri care sa fie de buna calitate (...) Asta e interesul. Nu pentru a da cu subsemnatul la MCV sau de a rezolva alte chestiuni", a spus ministrul, adaugand ca reformele vor fi facute "nu de dragul functionarilor de la Bruxelles, ci de dragul societatii romanesti".

Referitor la raportul MCV din ianuarie, Corlatean considera ca acesta ar trebui sa transmita "niste semnale realmente pozitive", deoarece in ultima perioada s-au facut "pasi inainte".

Consiliul JAI va reveni asupra subiectului aderarii Romaniei si Bulgariei la Schengen, atunci cand vor exista conditii favorabile, a declarat, joi, Dailis Alfonsas Barakauskas, ministrul lituanian de Interne, a carui tara asigura Presedintia UE.

"In ceea ce priveste implementarea acquis-ului Schengen de catre Romania si Bulgaria, astazi am putut doar sa evaluam situatia la zi. Consiliul a luat nota de declaratia comuna a Romaniei si Bulgariei si va reveni asupra acestei probleme, fara intarziere, atunci cand vor exista conditii favorabile", a declarat Dailis Alfonsas Barakauskas, la conferinta de presa de la finalul reuniunii JAI de joi.

La insistentele jurnalistilor privind o data mai exacta pentru reluarea chestiunii, ministrul lituanian de Interne a evitat un raspuns, reiterand necesitatea "unor conditii favorabile" pentru aderarea celor doua state la Spatiul Schengen.

Rugata sa comenteze declaratia prezentata de Romania si Bulgaria, comisarul pentru afaceri interne, Cecilia Malmstrom, a precizat doar ca e "o declaratie unilaterala", care va figura in Protocolul reuniunii.

Romania si Bulgaria au prezentat, joi, la Consiliul JAI, a declaratie politica in care isi exprima dezamagirea fata de imposibilitatea luarii unei decizii privind aderarea la Schengen si sustin ca nu exista niciun motiv juridic sau concret pentru o noua amanare, potrivit unui comunicat MAE.

In declaratie, Romania si Bulgaria isi exprima "dezamagirea fata de imposibilitatea adoptarii unei decizii pozitive privind aderarea lor la spatiul Schengen la acest moment si au reiterat ca au indeplinit toate criteriile de aderare conform acquis-ului Schengen, fapt recunoscut de catre toate statele membre si stipulat in mod repetat in Concluzii ale Consiliului si ale Consiliului European, precum si in rezolutiile Parlamentului European pe acest subiect", se arata in comunicatul Ministerului de Externe.

Totodata, cele doua tari reitereaza faptul ca au "un nivel inalt de pregatire pentru aderare", ca urmare a "unor investitii semnificative si a eforturilor constante ale autoritatilor competente", fapt confirmat de evaluarile efectuate si recunoscut de catre Consiliul UE si Parlamentul European inca din 2011.

De asemenea, cele doua tari subliniaza faptul ca nu exista "niciun motiv, juridic sau bazat pe realitati concrete, pentru o noua amanare a deciziei, precum si faptul ca solutia avansata privind o aderare etapizata nu a condus, pana in prezent, la vreun rezultat".

Romania considera ca o noua discutie la Consiliul JAI privind aderarea la Spatiul Schengen fara "perspectiva unei decizii politice care sa intruneasca unanimitatea este de natura sa perpetueze acest blocaj, care nu ii poate fi imputat, dat fiind faptul ca a indeplinit toate criteriile prevazute de acquis-ul Schengen", mai precizeaza sursa citata.

Romania si Bulgaria au precizat ca vor solicita reluarea discutiei in cadrul Consiliului, fara intarziere, in momentul in care este intrunita unanimitatea.























2350 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Vezi sa nu (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 11:05)

    Alor [utilizator]

    Stati voi in guvern linistiti si asteptati ca o sa vina UE sa va roage sa intrati in Schengen la anul si la multi ani!
  • +7 (7 voturi)    
    dumbass! (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 11:08)

    corvus coraX [utilizator]

    Ba uite că stăm! Și asta din cauza voastră, bandiților!
  • +10 (10 voturi)    
    Se lucreaza intens (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 11:09)

    Rasmus [utilizator]

    fara vorba cu alesii nostrii nu stau cu mainile in san si lucreaza pentru Scheghen
    Tocmai au depus o lege sa nu ii mai bat la cap ANI cu incombatibilitatea, mai schimba un procuror la DNA prin fax, cate un ministru cercetat penal in guvern etc.

    Atat putem noi ca popor si asa arata cei mai buni pe care putem sa ii scoatem in fata. In 10-15 ani va fi jale si mai mare, poate atunci sa avem guvern european si aici un guvernator, de preferinta neamt
  • +9 (9 voturi)    
    Adio Europa! (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 11:18)

    Trojan.H [utilizator]

    Scopul acestui guvern ilegitim si profund corupt este scoaterea Romaniei din UE. Absolut toate actiunile lui arata acest lucru.
  • +8 (10 voturi)    
    nu va cere nimeni sa stati in genunchi (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 11:23)

    ion roata [utilizator]

    Ceea ce ni se cere este sa respectam un set minim de reguli fundamentale pentru functionarea unui stat de drept, sa ducem o lupta sustinuta politic impotriva coruptiei. Voi insa aratati un dispret imens fata de legi si de oameni, ceea ce contravine spiritului european. Voi calcati in picioare constitutia si dupa o incercare de lovitura de stat continuati sa va justificati cu nerusinare golaniile: in Europa nu se procedeaza asa! Voi umpleti aparatul administrativ central si local de oameni dovedit corupti, de indivizi dubiosi cu legaturi in lumea interlopa si spuneti ca sunteti cel mai cinstit guvern: in Europa nu se procedeaza asa! Daca e sa fac o comparatie, Europa ne-a cerut sa ne luam o haina noua pentru a intra in acest club, fara sa se gandeasca la faptul ca am putea sa imbracam haina nespalati. Voi iesiti tantos la microfon si spuneti ca am indeplinit conditiile. Spalati-va comunistilor!
    • +3 (3 voturi)    
      chiar nu intelege!!! (Duminică, 8 decembrie 2013, 10:44)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui ion roata

      pana si declaratia lui Corlatean este xenofoba: nu avem nevoie de Schengen, nu vrem sa depindem de altii, etc.
  • +7 (9 voturi)    
    Motivul juridic al celor din Consiliul JAI (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 11:24)

    mnicku [utilizator]

    este faptul ca gasca voastra ati planificat, organizat si infaptuit anul trecut o LOVITURA DE STAT insa nu ma astept ca tu sa intelegi .

    Dar de ce trebuie sa sufere o tara pentru faptele voastre penale ???
  • +12 (14 voturi)    
    Gar sigur ca s-au indeplinit conditiile.. (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 11:29)

    potaissa [utilizator]

    cu jumatate din parlamentari si 80% din primari puscariabili ,glumite proaste din partea lui Poanta si Crizur pe parchetul international , Bombonel facandu-si reclama cartii intr-o ambasada (desi inca ar trebui sa bage bulau). Eu sunt convins ca clovnii astia din USL habar n-au de ce vorbesc.....
  • +13 (13 voturi)    
    vise... (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 12:06)

    johnel [utilizator]

    Din momentul in care am semnat intrararea in EU ne-am asumat aceasta "componenta atitudinală".
  • +9 (9 voturi)    
    Suntem foarte departe de Schengen (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 12:08)

    nyivus [utilizator]

    Degeaba urlam ca am indeplinit conditiile tehnice impuse de aderarea la zona Schengen, cata vreme nimeni nu poate garanta impermeabilitatea granitelor. E destul sa mergeti in piete, ca sa vedeti cata marfa de contrabanda se vinde. Astfel vrem sa devenim granita externa a zonei Schengen ? Fiindca atunci nu vom mai vorbi doar de tigari sau bautura de contrabanda, ci de droguri, arme, materiale radioactive, etc. De aceea mi se pare normal ca se insista asupra coruptiei care domina autoritatile care ar trebui sa asigure securitatea securitatea frontierelor.
  • +8 (8 voturi)    
    politicienii romani sunt fara cuvint...... (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 12:09)

    geocrin [utilizator]

    Atit timp cit politicienii romani folosesc vorbe mari populiste si cu practica sunt pe nicaieri, putem sta ca milogii cu mina intinsa mult si bine.
  • +8 (10 voturi)    
    FA GAT! (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 12:12)

    schroedinger [utilizator]

    Da cu pumnul in masa! Nu veni sa te plangi la RTV!
    Urca-te in avion si du-te la Berlin, Paris, etc. si inmaneaza-le scrisori oficiale privind starea de fapt!
    Daca nu, e foarte simplu! DEMISIA!
  • +5 (7 voturi)    
    Gura prostului adevar graieste DAR... (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 12:13)

    UnOarecare [utilizator]

    ... din pacate ati prostit voi "boboru" si acum nu mai indeplinim conditiile de "curatenie" politica. Asa, cu cel mai cinstit guvern cu tot.
  • +5 (7 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 12:25)

    Vlad-I [utilizator]

    Corlate, cred ca ai indeplinti conditiile pt. UEA (Union des Etats africains) . Voi nu sunteti in stare sa organizati un consulat, totul este anarhie acolo.
  • +8 (10 voturi)    
    Tupeu uslamist (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 12:36)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cica raportul MCV trebuie sa fie pozitiv. Cind toata lumea, toti ambasadorii, toata presa toti stiu ca 8 milioane de uslamisti imbecili vor sa puna mina pe justitie. Chiar uslamistii se exprima deschis pe subiect.

    Cred ca trebuie atacata mai des cultura uslamista. Clasa politica este generata de milioanele de uslamisti majoritari. Trebuie spus adevarul despre cultura solidaritatii uslamiste. Despre tirania mediocritatii, a hotiei, a milogelii si santajului. Despre nationalism, coruptie, prostie si lene intelectuala.
  • -9 (11 voturi)    
    Greseala guvernantilor (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 12:38)

    agarici [utilizator]

    Domnul ministru Corlatean pe care il stimez ca pe un diplomat de cariera ar trebui sa-si aminteasca gravele greseli facute de catre Basescu si mai ales Baconschi(marele politician PDL care o admira pe Elena Udrea-adica ii lingea unghiile de la picioare) la prima amanare a intrarii noastre in Schengen. Ambii mari si destepti politicieni damboviteni atasati pe deplin intereselor individuale si de grup au inceput sa latre la mai marii Europei in stilul trasat de Basescu, baiat sarac cu pamanturi echivalente pentru un GROF ungur din secolele trecute , fara a lasa nici o sansa diplomatiei romane care stia cum sa abordeze acest subiect, mai intai la esaloanele inferioare de la Bruxelles si apoi il putea pune pe Base si marele Baconschi sa latre precum cainii la luna. Problema Schengen putea fi demult rezolvata de catre diplomatia romanesaca daca nu latrau cei doi tampitiei. Acum tragem ponoasele proastei abordari a acestei problem din start. Apreciez putina demnitate nationala manifestata de catre ministrul Titus Corlateanu.
    • +3 (3 voturi)    
      Asa este! (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 18:49)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui agarici

      De-aia suntem amanati cu intrarea.

      Spui tu: "Ambii mari si destepti politicieni damboviteni atasati pe deplin intereselor individuale si de grup au inceput sa latre la mai marii Europei in stilul trasat de Basescu..."

      Da' cand tot USL-ul in frunte cu Poanta si Antenescu "latra" la UE, Merkel si altii in vara lui 2012, ca nu i-au lasat sa-si termine lovitura lor de stat, aia nu a insemnat nimic. E rau doar cand Basescu "latra".

      "Domnul ministru Corlatean pe care il stimez ca pe un diplomat de cariera" Care sunt meritele acestui Corlatean pentru care a castigat stima domniei voastre? Ce a facut asa special in toata cariera politica? Enumerati va rog cateva reusite.

      Multumesc.
  • -6 (8 voturi)    
    " Nu putem sta in genunchi, cu mana intinsa" (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 13:26)

    evoque [utilizator]

    ba da, pentru asta a fost romania bagata in ue, ce este asa greu de inteles?! schengenul este apa de ploaie si nu stiu de ce va bateti capul, era problema lui base, el se batea cu caramida in piept ca ne baga in schengen si daca nu reuseste, se duce si se culca.
    • +10 (12 voturi)    
      si uite ca ajungem iar la Base :)) (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 15:13)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Asa e, iarasi este vina lui Basescu.
      Este intr-adevar un argument puternic, valabil si mai ales universal, esenta tuturor problemelor romanilor .
      De ce ne-am punte niste intrebari inutile, gen " de ce oare ministrul de externe emite aceleasi populisme pe care le-ar putea scoate si Calimente " ?
      Nu , astea sunt diversiuni, hai sa ne intoarcem la Base. Nemernicul a dus o politica pro-europeana, a sustinut umar la umar cu UE lupta impotriva coruptiei si organisme tinere - DNA, ANI . E clar ca a vrut raul romanilor si si-a urmarit doar ambitiile personale.
  • +7 (9 voturi)    
    La cat esti de mic si de nimic, (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 13:30)

    John M. [utilizator]

    ar trebui sa stai chiar si in jenunchi.

    Problema este ca sunteti (PSD) niste nimeni in lume, oameni de nimic, pe care toata lumea ii detesta.

    Mai tii minte cum te-a primit Reding dupa lovitura de stat din Iulie 2012?

    Parca veneai dintr-o tara cu infectie SIDA 100%.
  • +10 (12 voturi)    
    DA´N FAȚA CHINEZILOR PUTEȚI ? (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 13:36)

    pointless man [utilizator]

    Vezi povestea cu drapelele. De ruși... mai are rost să vorbesc ?

    Îi aștept cu minusuri și comentarii penibile pe postacii de serviciu evoque, mazeta, dumitrică & restul găștii.
    • +4 (4 voturi)    
      pai care restul (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 15:14)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      ar mai fi vreo doi, unul adrian si altul care isi scrie numele pe silabe , con-stan-tin , probabil nu poate dintr-un singur cuvant.
      In rest cine mai e ?
  • +5 (7 voturi)    
    Prin noiembrie 2010 oare cine spunea: (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 13:36)

    ty [utilizator]

    "Este foarte greu sa indeplinesti standardele europene, atunci cand un Guvern corupt nu este in stare sa indeplineasca niste norme fundamentale in plan intern"
    "Romania nu a indeplinit toate conditiile pentru aderarea la spatiul Schengen si nici pentru ridicarea monitorizarii in cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare (MCV)"
    S-a schimbat ceva?
  • +9 (9 voturi)    
    politicienii romani n-au stat niciodata (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 13:42)

    __alex__ [utilizator]

    cu mina intinsa, ci adinc bagata in buzunarul bugetului de stat. Evident, 'circumstantele nefavorabile', ca o lovitura de stat pentru restaurarea unui regim clientelar, nedreptatesc 'cel mai cinstit guvern'.
  • +5 (5 voturi)    
    Raspunsul Comisiei Europene (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 13:54)

    Porcurorul General [utilizator]

    Da? Bine.

    Ca in "Secretul lui Nemesis".
  • +12 (12 voturi)    
    Titi verticalu' (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 14:02)

    catalin72 [utilizator]

    Credeam c-o sa explice cum de o ambasada a Romaniei gireaza lansarea cartii unui infractor ...dar ,pina la urma ,ne-a lamurit :ii doare undeva de ce zice Uniunea Europeana
  • +6 (6 voturi)    
    Coruptia si statul de drept! (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 14:06)

    fane_grija [utilizator]

    Despre asta e vorba. Nu despre stat in genunchi!
    Nici eu nu invit la masa mea si a prietenilor mei hoti si pungasi.

    Schengen este un club, o familie. Decizia de a primi Romainia la masa lor le apartine.

    Daca leaga aderarea la Schengen de MCV este decizia lor si pentru romani nu este un lucru rau ca se pune problema coruptiei si a respectarii statului de drept.

    Argumentul cu indeplinirea conditiilor tehnice e copilaresc..
    E ca si cum ai sustine ca la granite ai instalat cele mai noi sisteme de supraveghere in timp ce ti se atrage atentia ca vamesul poate fi cumparat cu cateva sute de euro.

    Dar nu inteleg interventia lui Corlatean in contextul in care aderarea la Schengen a fost oricum scos din obiectivele USL-ului inca de la inceput. Asta a fost declarata de Ponta la inceputul guvernarii post-MRU.
  • +7 (7 voturi)    
    Dacă nu executaţi voi (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 14:13)

    Ionutzelu [utilizator]

    lovitura de stat, România nu era îngenunchiată. Şi încă ceva: jos labele de pe MCV! Cât sunteţi voi la putere vreau MCV.
  • +5 (7 voturi)    
    dorim sio maine "daca este" (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 14:40)

    visio [utilizator]

    ce exprimare de mahala are corlatean; de fapt, Ponta Plagiatorul e cel mai inteligent dintre toti ministrii lui; niciodata nu va numi un individ mai inteligent ca el; cat despre Schengen, pentru acest esec principalul vinovat este romanul de rand indifererent ca tiganii strica imaginea Romaniei si a tot ce se numeste roman; sincer acum, tiganii sunt migratori prin genele la purtator; ca s-au stabilit pe teritoriul Romaniei este altceva; ei nu sunt interesati sa evolueze, ei sunt multumiti sa doarma in cort si sa mearga cu busul fara bilet, ori in caruta pe drumuri europene sau autostrazi; al doilea vinovat principal este constituit din toate guvernele dela revolutie incoace; indiferent ca vorbim de pdl, pnl, psd, pc (a se citi partidul comunnist), toate sunt la fel de vinovate; ca apare acest incult de corlatean si da vina pe altii, exact cum facea iliescu in 1990 cand pomenea de greaua mostenire, care mostenire insemna faptic datorii externe zero si o industrie cat de cat veche insa functionala; insa, afirmatiile usl sunt pt votantii usl, enuntate cu relativ succes la Latrina 3.
    in acest moment, parlamentarii ar trebui sa isi plateasca singuri salariile; si parlamentarii din PE si cei din dormitorul dela Bucuresti...
    un exemplu de posibil viitor este acesta: Cacarau vrea sa fie Presedinte, desi nu are nici cea mica experienta in Administratie teritoriala, zonala, etc.
    credeti ca nu va fi posibil? eu cred ca va fi posibil; daca Oprescu propune aberatii gen autostrazi suspendate, de ce nu ar ajunge si Cacarau Presedintele Romaniei? la cat de prosti sunt romanii, orice cretin poate ajunge cat de sus posibil...
  • +7 (7 voturi)    
    atunci spune-le (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 14:45)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    vamesilor sa nu mai stea cu mana-ntinsa si sa-nchida ochii daca le pui ceva-n ea.
  • 0 (2 voturi)    
    Schengen (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 16:18)

    WeddingHorses [utilizator]

    Schengen is no longer relevant as it has been replaced by EUROSUR Zone which both Romania and Bulgaria are members of. It gives much more freedom of movement to Nationals of both Countries to every EU Country.
  • +2 (2 voturi)    
    ilustra schimbare de macaz (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 17:39)

    Wladislav [utilizator]

    Guvernul Boc a fost luat in tarbaca pe motiv ca nu am intrat in Schengen, ca ministri nu au stiut cum sa abordeze subiectul, ca familia partidelor de dreapta nu a ajutat, ci dimpotriva, a pus piedici (vezi Olanda), ca Boc si sefu' au cazut in genunchi cu mana intinsa, ca au supralicitat MCV inventand dosare.
    Ei bine, iata ca dl Corlatean a gasit solutia. Doamne, cat am asteptat-o! Si ce simpla e! Noi, poporul de stanga, drepti ca brazii, corecti si morali, nu vom mai astepta intrarea in Schengen! Scurt. Cine sa ne mai critice, cine sa mai depuna vreo motiune (simpla) de cenzura, cine sa mai deschida pliscul?
    Prin urmare, dragi toarasi, bagati mana pan-la cot, dati de pamant cu procurorii inca nealiniati, Nitule, ce faci tata, inca n-ai ars toate dosarele? Hai mai repede cu proiectul de lege care sa ingroape ANI.
    Am fost si vom ramane o insula lat(r)ina!
    Ne-am saturat de licurici, il avem pe al nostru, deja uns cu medalii de sobor, deja un cunoscut al moastelor, bun si milos cu poporul sarman, drept si apropiat prin autostrazi de boieri, necrutator fata de bandele de afaceristi care vor sa suga sangele tarii (dupa care sa mai si exporte Dacii).
    Suntem o natiune independenta!
    Ziua de 7 Decembrie va fi decretata Ziua Neatarnarii de Schengen.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu este primită România în Schengen (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 20:53)

    GRANDFATHER [anonim]

    Eurodeputata finlandeză Sari Essayah, membră a grupului Partidului Popular European, a explicat care crede că sunt cele două principale motive pentru care Finlanda se opune aderării României şi Bulgariei la spaţiul Schengen. Este vorba despre problemele create de romi şi despre corupţia şi lipsa de transparenţă din vămi.
    Sari Essayah a recunoscut că gestul Olandei şi al Finlandei de a se opune "este un pic nedrept" şi că ceea ce se întâmplă acum este de fapt o decizie politică, fără a ţine cont de criteriile tehnice de aderare la Schengen. Este vorba de "o încercare de a repara o greşeală mai veche": admiterea României şi Bulgariei în UE, în 2007 - un pas făcut prea devreme şi pripit.
    "Sunt voci care spun că România şi Bulgaria au fost primite prea devreme în UE şi că poate ar fi trebuit să mai aşteptăm câţiva ani. La admiterea în UE existau aceste criterii privind corupţia, transparenţa, societatea. Greşeala a fost făcută atunci. Pot înţelege acest punct de vedere: am îndeplinit toate criteriile tehnice, de ce vă mai plângeţi? Dar aceşti oameni trebuie să înţeleagă că atunci (în 2007) am ezitat şi că acum încercăm să reparăm greşeala pe care am făcut-o atunci. Ştiu că este puţin nedrept", spune eurodeputata.
    "Nu ar trebui să fie aşa. Chiar dacă spunem că sunt chestiuni tehnice în cazul aderării la Schengen, ultimul cuvânt îl are decizia politică", recunoaşte eurodeputata.
    Presedintele Băsescu şi piedicile puse de Olanda
    Condiţionarea aderării la Schengen de cerinţele din cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare a fost criticată în numeroase ocazii şi de preşedintele Traian Băsescu care, în iunie, a catalogat Olanda ca fiind "vârful de lance" în a împiedica aderarea României.
    Spre exemplu, există o ţară - şi nu are rost să-i ocolesc numele, Olanda, - cu Guvern minoritar, cu susţinere în Parlament de la un partid care este împotriva imigraţiei şi, în general, antiextindere Uniune Europeană. O condiţie susţinerii este blocarea accesului României şi Bulgariei"