Adrian Nastase: Trebuie revizuita Constitutia pentru ca presedintele sa nu mai cenzureze anumite actiuni ale Guvernului

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 3 decembrie 2013, 22:33 Actualitate | Politic

Fostul premier Adrian Nastase a declarat, marti, ca trebuie revizuita Constitutia astfel incat presedintele tarii sa nu mai poata cenzura bugetul de stat si actiunile Guvernului in ce priveste negocierile cu Fondul Monetar International, transmite Agerpres.

"Prin asemenea manifestari mi se pare ca dam imaginea unei tari in care orgoliul primeaza, nu este in ordine, vor plati pana la urma toti romanii. Eu cred ca fiecare dintre liderii actuali trebuie sa-si pastreze fisa postului, iar daca Guvernul greseste va plati. Trebuie revenit in Parlament, la comisia de revizuire a Constitutiei astfel incat astfel de situatii sa nu mai apara. Eu cred in continuare ca ar trebuie sa fie eliminata si situatia in care Curtea Constitutionala a devenit practic a treia Camera a Parlamentului", a spus Nastase la dezvelirea bustului lui Nicolae Titulescu de la Parlamentul European, intrebat cum comenteaza declaratiile presedintelui Basescu in legatura cu bugetul pe anul viitor.

El a adaugat ca nici actuala Constitutie nu prevede ca presedintele are dreptul de a cenzura actiunile Guvernului in legatura cu bugetul, ci are obligatia de a promulga intr-un anumit interval de timp acest proiect.

"Guvernul are dreptul de a-si asuma anumite solutii. Cand vii si dai peste mana Guvernului in ce priveste negocierile cu FMI creezi o foarte mare problema de credibilitate. Cand vor veni data viitoare cei de la FMI vor spune: nu ati ajuns la maturitate, nu va lasa parintii sa negociati, venim peste cativa ani cand veti avea competente sa negociati cu noi, pana atunci mergem la Cotroceni", a mentionat Nastase.























901 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Un fost si viitor puscarias (Marţi, 3 decembrie 2013, 22:40)

    Wanheda [utilizator]

    Isi da cu parerea despre constitutie, hahaha, asta e stire de pe Times New Roman?
    Bonbonele, poate tu asa te-ai obisnuit de pe vremea cand erai Tu Insuti, da' sa stii ca Guvernul nu are dreptul de a jefui tara.
    La puscarie cu voi, toti, incepand cu Tonta si Dracnea care se cred boieri pe mosia Romania.
  • +22 (22 voturi)    
    iar tu ? (Marţi, 3 decembrie 2013, 22:43)

    dkz [utilizator]

    ai iesit prea repede din puscarie, Bombonele.
    • +10 (10 voturi)    
      Acum pe 19 Dec. Nastase ia un an puscarie (Marţi, 3 decembrie 2013, 22:55)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui dkz

      Are termen Nastase, acum pe 19 Dec. 2013, ultima sa sansa. 99.9% va fi condamnat cu suspendare insa asta nu il ajuta prea mult deoarece mai are de executat 1 an de pedeapsa si noua sentinta il va trimite automat dupa gratii.
      Nastase face europarlamentarele sigur pe la Jilava iar prezidentialele in cel mai bun caz proaspat liberat si intr-o sala de judecata pentru noi acuzatii.
  • +19 (19 voturi)    
    ia uite-l si p-asta (Marţi, 3 decembrie 2013, 22:43)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    N-ai tacut ma puscariasule ? :))
  • +20 (20 voturi)    
    acest porc corupt..... (Marţi, 3 decembrie 2013, 22:44)

    antonioro [utilizator]

    ...mai are curaj sa-si dea cu parerea?Dupa sutele de hotii pe care le-a facut,mai are curaj sa deschida gura si sa dea sfaturi?Dar pina unde se poate impinge nesimtirea in tara aia de tantalai,care tac si inghit?
    • +2 (2 voturi)    
      da (Miercuri, 4 decembrie 2013, 2:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui antonioro

      acest corupt conduce efectiv romania, evident ponta e doar un om de paie, deci trebuie sa-i acordam atentie, vrem nu vrem.
  • +19 (19 voturi)    
    nascase iar incepi? (Marţi, 3 decembrie 2013, 22:45)

    rov [utilizator]

    s-a facut mandatul de 5 ani pentru tine, a ajuns base presedinte.
    reduceti prerogativele presedintelui si va ajunge base prim ministru...se pare ca Dumnezeu ne ocroteste cumva...
    App asteptem o declaratie pe 20 decembrie de la tine, bechtelul matusii tale!!
  • +19 (21 voturi)    
    Cine o fi elaborat actuala Constitutie in 2003? (Marţi, 3 decembrie 2013, 22:49)

    dumitrica [utilizator]

    Adrian Nastase revizuieste Constitutii dupa cum ii convine pe moment. In 2003 a conceput o lege fundamentala menita sa-i dea puteri mari daca ajungea presedinte in 2004, cum spera.
    Acum, ca premierul este omul sau, ar dori un presedinte slab, mai mult formal. Si daca devine Ponta sef al statului in 2014 iar Basescu ajunge premier? Ii va conveni lui Nastase un prim ministru atotputernic si un presedinte tip decor?
  • +16 (16 voturi)    
    zau? (Marţi, 3 decembrie 2013, 22:49)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    si guvernul nascase cum a platit pentru Bechtel sau Petrom? Ca sa dau doar niste exemple apropiate de buzunarul tau, tovarase patrujnoo de Cornu.

    Pacat ca domnul Titulescu (za real one, nu starpitura epigonica plagiatoare a micului furtilescu) nu te-a putut altoi cu un baston peste scafarlie pentru ca ai avut nesimtirea de-a te afla in preajma-i, chiar si statuie fiind.
  • +21 (21 voturi)    
    Glasul puscariei (Marţi, 3 decembrie 2013, 22:50)

    iondelaafumati [utilizator]

    Ar trebui ceruta si a doua parere de la Becali!
    • +8 (8 voturi)    
      Si de la Catalin Voicu (Marţi, 3 decembrie 2013, 23:00)

      istoriograf [utilizator] i-a raspuns lui iondelaafumati

      Si de la Catalin Voicu, nu- neglija.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce-am ajuns ... sa primim lectii de la puscariasi (Marţi, 3 decembrie 2013, 22:54)

    PETROV [utilizator]

    Cata "onestitate" in "patriotismul" unui fost puscarias care "condamna" orgoliul romanilor ... de ce oare ? Probabil aroganta este o boala incurabila care duce la dementa dupa cateva luni de puscarie ...
  • +8 (8 voturi)    
    Numai in Romania (Marţi, 3 decembrie 2013, 23:07)

    istoriograf [utilizator]

    Numai in Romania, un borfas proaspat eliberat din puscarie si candidat pentru o noua sedere la Jilava poate indrazni sa se mai amestece in dialogul public. Aceasta din cauza nesimtirii extreme a clasei politice si disparitiei oricaror urme de onoare si moralitate. Se pare ca chirurgia plastica face afaceri bune din transplantarea de sorici pe obrazul politicienilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Și puscarias (Marţi, 3 decembrie 2013, 23:07)

    Egres [utilizator]

    Corect și echilibrat dpdv jurnalistic at fi fost ca Năstase sa fie citat ca 'fostul prim ministru și puscarias'. Măcar de acum încolo știrile HN sa ii treacă întreaga titulatura!
  • +5 (5 voturi)    
    Mai trebuie niște .. (Marţi, 3 decembrie 2013, 23:09)

    yoko ono [utilizator]

    SĂPUNURI de ridicat pe la duș la Rahova.
    Ce părere ai Hadriene ??
  • +8 (8 voturi)    
    Rugaminte (Marţi, 3 decembrie 2013, 23:50)

    un dac [utilizator]

    Nu mai vreau Nastase pe HN. Singura stire cu impact despre Nastase este moartea sau puscaria. Restul e Cancan. Ma rog, in cazul bombonicii, poate fi si Libertatea. De la pagina 5.
  • +2 (2 voturi)    
    TACI. (Miercuri, 4 decembrie 2013, 0:23)

    CristiRu [utilizator]

    .
  • +5 (5 voturi)    
    Nastase, nepotul Constitutiei si al Tamarei (Miercuri, 4 decembrie 2013, 1:23)

    Adrian P. [utilizator]

    pai cine a facut Constitutia asta?! mama?! Uita acum domnul Nastase de "parintele Constitutiei" - Iorgovan , sau de "copilul" ei - Iliescu? Unul a scris, altul a dictat; auzindu-l pe Nastase, unul se intoarce in mormant, altul se intoarce si ..poate-i da o palma.
  • +5 (5 voturi)    
    e suprarealist (Miercuri, 4 decembrie 2013, 1:53)

    ws [utilizator]

    nu prea inteleg ce cauta nastase la bruxelles, in ce calitate, si de ce isi da cu presupusul despre constitutie.

    ce ma bucura e faptul ca si ponta se va afla in aceeasi situatie in cativa ani: un condamnat eliberat conditionat care abereaza despre constitutia pe care el a creat-o.

    ws
  • +1 (1 vot)    
    Fostul si viitorul (Miercuri, 4 decembrie 2013, 11:51)

    Gabi M [utilizator]

    puscarias mare curaj are dandu-si cu parerea despre Constitutie.Pai nu a revizuit-o el ,facand-o pentru el,atunci cand credea ca va ajunge el Presedinte?
  • 0 (0 voturi)    
    suntem o tara condusa de hoti si mafioti ! (Miercuri, 4 decembrie 2013, 17:41)

    ivanescu [utilizator]

    ..intr-o tara normala acest hot si spagar ar trebui sa stea la puscarie,dar cum tara este condusa de hoti si spagari acest individ mai are si pareri ! ....nu intelegem de ce justitia nu face nimic stiind ca acest hot a furat averea poporului !...ce mai asteapta ? ...oare se tem ca va veni din nou la putere ?.....si poate vor fi ei cei arestati ?