Crin Antonescu: Am fost invitat la ceremonia de Ziua Nationala de la Cotroceni. Nu pot onora invitatia

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 20:28 Actualitate | Politic

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat ca nu va participa la ceremonia de la Palatul Cotroceni organizata cu ocazia zilei de 1 Decembrie, dar ca a primit o invitatie in acest sens de la Administratia Prezidentiala, transmite Mediafax.

"Am primit invitatia de a participa la ceremonia de la Palatul Cotroceni cu ocazia zilei de 1 Decembrie, dar nu o pot onora", a spus Antonescu pentru "Gandul". Liderul liberal va fi prezent in prima parte a zilei la parada militara de la Arcul de Triumf.

Nici in programul anuntat al premierului Victor Ponta pentru ziua de 1 Decembrie nu figureaza, pana la acest moment, o participare la receptia de la Palatul Cotroceni.

La Palatul Cotroceni urmeaza sa aiba loc, duminica, de la ora 18.00, receptia oferita de presedintele Traian Basescu cu prilejul Zilei Nationale a Romaniei.

***

Intre presedintele Traian Basescu si presedintele Senatului, Crin Antonescu, a existat in aceasta toamna un diferend in privinta participarii la ceremoniile organizate la Palatul Cotroceni.

Crin Antonescu a parasit festivitatea de la Palatul Cotroceni la depunerea juramantului de catre ministrul Transporturilor, Ramona Manescu, chiar inainte de a-si incepe discursul Traian Basescu. Ulterior, la depunerea juramantului de ministrul Economiei, Andrei Gerea, Crin Antonescu nu a mai fost invitat la eveniment. Basescu a spus atunci ca Antonescu nu mai este pe lista de protocol la Cotroceni.

"Protocolul prezidential implica un anumit comportament cand vii acolo. Sa stiti ca sunt oameni care la Ziua Nationala nu respecta o anumita conduita si sunt taiati de pe lista pentru anul urmator si niciodata nu mai revin. Crin Antonescu, la o ceremonie destul de standardizata, la Cotroceni, a avut un comportament necuviincios, nu mai este pe lista de protocol la Cotroceni. Dupa unii ar fi trebuit sa-l mai invit o data sa vad daca face la fel sau nu. Niciun protocol din lumea asta nu lucreaza asa: te-am chemat la un protocol, te-ai imbatat, te-ai urcat pe masa, ai stricat atmosfera, dar eu te mai invit o data pentru ca poate nu te mai imbeti data viitoare", a fost reactia presedintelui Basescu.

"Am asteptat anuntul, cum se procedeaza uzual, intre Cancelaria prezidentiala si cabinetul de Senat. Nu a venit niciun anunt, nicio invitatie cum se face de obicei. Dupa aceea sefa mea de cabinet a verificat, a constatat ca pe lista invitatilor la ceremonie nu ma aflam si nu stiu daca se afla cineva din partea Senatului si, ca atare, nefiind invitat nu m-am prezentat. Mi-e usor sa imi imaginez ca este o reactie la plecarea mea din cursul precedentei ceremonii de depunere a juramantului la doamna Ramona Manescu, cand am parasit sala la discursul domnului Basescu, dar alte comentarii nu am. Chiar daca imi explic in felul acesta decizia presedintelui, nu inseamna ca o si aprob. Credeti ca totusi ar fi trebuit sa invite un vicepresedinte al Senatului", a explicat atunci pentru "Gandul" Crin Antonescu lipsa sa de la ceremonia de depunere a juramantului de ministrul Economiei.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4111 vizualizari

  • +38 (40 voturi)    
    Mahalaua (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 20:32)

    Skeptical [utilizator]

    Poti sa scoti Crinul din mahala, dar nu poti sa scoti mahalaua din Crin!
    • +2 (2 voturi)    
      Pai..... (Duminică, 1 decembrie 2013, 13:28)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

      .... e f.f. bine , o sa avem liniste !!!!Oricum, locatia si atmosfera de la Cotroceni........e prea ..complexa pt asa un individ primitiv !! El se simte muuult mai bine pe langa penalul Nastase....langa tov.Zgonea si , desigur , plagiatprul national !!!! Halal.....
      • 0 (0 voturi)    
        intradevar...... (Duminică, 1 decembrie 2013, 16:47)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        ....mai bine ca nu se duce la Cotroceni.
        Oricum, el era fraierul care le strica aerul invitatilor.
  • +25 (29 voturi)    
    E prea devereme (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 20:40)

    rov [utilizator]

    adica e matinal, doar nu-l banuiti pe crin de nesimtire sau de lipsa de patriotism...
  • +25 (27 voturi)    
    sper ca cirstoiu sa auda (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 20:43)

    mariage [utilizator]

    sa vada ce nesimtit a putut sa ia in brate.
  • +28 (30 voturi)    
    Excelent, haimanalele nu au ce cauta (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 20:49)

    Wanheda [utilizator]

    la Cotroceni...nici macar in vizita. Cr(et)in a mai fost acolo si s-a aruncat direct in pat. Cand s-a trezit s-a apucat de vorbit in gungana cu aia de la FMI.
    • -24 (28 voturi)    
      Ai dreptate. Dar Basescu ? (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 21:26)

      #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      ... Si el aceeasi categorie.
      • -2 (2 voturi)    
        La Cotroceni (Duminică, 1 decembrie 2013, 15:40)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

        de ziua nationala a Romaniei ar fi trebuit sa fie Regele Mihai. Iar ziua nationala ar fi trebuit sa fie 10 mai.
  • +27 (29 voturi)    
    Ziua naţională a românilor presupune "pace" (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 20:57)

    felis_tigris [utilizator]

    Măcar pentru o zi să fie pace, bolânzilor, după ziua de mâine, vă puteţi mânca ficaţii, în continuare, că numai de asta sunteţi capabili. Că de ţară, popor, habar nu aveţi, "stimaţi" conducători
  • +24 (28 voturi)    
    antonescu (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 21:01)

    sile1 [utilizator]

    Bai crinulet taica tot necioplit ai ramas !

    Invitatiile pentru sarbatorirea unor evenimente nationale ( care ar trebui macar formal sa uneasca pe toti romanii) nu trebuiesc refuzate.
    Da' cu mintea ta somnoroasa e mai greu sa pricepi !!

    N-ai decat sa te injuri cu Basescu,dupa aia, cat vrei tu.
  • +21 (25 voturi)    
    Sa nu te deochi! (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 21:08)

    Daniels22026 [utilizator]

    Waww!!! "Nu pot onora invitatia"

    Ce exprimare decenta!!! Si culmea! Nici o ironie nu urmeaza. Cum e posibil asa ceva?! De unde atita respect pentru institutia prezidentiala?!

    Antonescu vrea sa-mi traga atentia. Chiar mie, alegatorului anti-uslamist. Adica el nu mai e ce a fost din 2012 pina mai ieri. Adica el s-a schimbat. Respecta institutiile, chiar si justitia. Nici la comisia anti-prezidentiala din parlament nu mai participa cu toata inima.

    Ptiu! Sa nu te deochi! Ce mai presedinte virtuos urmeaza sa votez eu!! Dar uite, ca sa nu creada ca sint circotas; daca il are contacandidat pe Stalin sau pe Fane spoitorul, eu am sa votez cu Antonescu.
    • +6 (8 voturi)    
      Daca Stalin da, dar Fane e domn fata de Crin (Duminică, 1 decembrie 2013, 0:05)

      Skeptical [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      .
  • +17 (21 voturi)    
    hahaha (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 21:12)

    nash pandelica [utilizator]

    strica atmosfera !
  • +4 (4 voturi)    
    Herrare . . . (Duminică, 1 decembrie 2013, 8:37)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . humanum est, perseverarre diabolicum!
  • 0 (0 voturi)    
    Monser esti dobitoc !!!! (Duminică, 1 decembrie 2013, 8:44)

    rvn3107 [utilizator]

    Cand ai avut norocul chior sa stai la Cotroceni trei luni ca interimar, te umflai ca curcanul in pene... Cine mai era ca tine... Trista precupeta.
    Acum, cand toti trebuie sa ne simtim romani si uniti macar pentru o zi, se umfla tarata-n tine ca vorba aia "prostul nu e prost destul pana nu e si fudul". Halal tovarasu profesor de istorie, se intoarce in mormant Bratianu cand vede pe mana carei hahalere a ajuns PNL-ul... Si mai te visezi si presedinte... Rusine tovarasu Antonescu...
  • 0 (0 voturi)    
    1 Decembrie la romani (Duminică, 1 decembrie 2013, 9:01)

    Wladislav [utilizator]

    De cand conducerea ex-comunista a Romaniei a decretat 1 Decembrie Ziua Nationala niciodata nu a fost pace intre politicieni. Amintiti-va cum a fost huiduit Corneliu Coposu de haitele iliesciene, cum a fost huiduit Basescu de haitele pesediste. Sigur, nu fac nicio comparatie intre cei doi. Dar un amanunt imi sare in ochi: nemancatii, analfabetii au fost intotdeauna falanga de manevra a stangii de sorginte comunista si asa vor ramane, indiferent de ce sarbatoresc romanii. Dupa circ se da paine (plus bonus-uri gen fasole, sarmale). Ca la moaste. De aceea Comunismul si Religia Ortodoxa fac casa buna: se baga ceva de-ale gurii.