Crin Antonescu recunoaste ca scoaterea steagului UE din Parlament a fost o greseala

de Gabriel Pop     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 12:19 Actualitate | Politic

Crin Antonescu, presedintele Senatului, a recunoscut ca scoaterea steagului Uniunii Europene din Parlament pentru discursul premierului Chinei a fost o "greseala".

Intrebat, la conferinta de presa sustinuta vineri seara, la sediul PNL Bacau, despre scoaterea steagului Uniunii Europene din Parlament atunci cand si-a sustinut cuvantarea premierului Chinei, Crin Antonescu a recunoscut ca a fost o "greseala".

"Nu trebuie sa fim slugi in fata nimanui", a spus Crin Antonescu, la Bacau, in fata liberalilor locali.

Intrebat de ce conducerea Parlamentului Romaniei a scos steagul UE la intalnirea cu delegatia chineza, presedintele liberal nu a fost foarte explicit. "Cred ca fost o incurcatura administrativa, eu nu mi am dat seama in acel moment. De fapt, cand l-am primit in biroul sefului senatului pe primul ministru chinez, steagul Uniunii Europene era impreuna cu steagul Romaniei. Nu stiu ce s-a intamplat in Parlament", a spus liderul liberal care a recunoscut ca a fost un gest nepotrivit, "o greseala si acest lucru nu trebuia sa se intample".
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6490 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    crin este baiat bun....sluga lui ponta (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 12:36)

    geocrin [utilizator]

    Pai daca ponta a spus sa dispara steagul UE....
    Antonescu as pus......SA TRAITI SEFUL .....AM INTELES.
    Lui crin nu-i ramine decit sa inghita cei place si mai cu seama ce nu-i place, din partea PSD.
    Toamna si crinul se ofileste......
    • +7 (7 voturi)    
      Ponta voia si el un licurici al sau (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 19:39)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      Acum il are.
  • +27 (27 voturi)    
    CHINEZUL I-A TESTAT ! (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 13:14)

    pointless man [utilizator]

    Nu-l ardeau la lingurică steagurile UE, nici la ce tribună stă. A vrut să vadă cît de lingăi sînt românii.

    ȘI A VĂZUT.
    • +3 (3 voturi)    
      romanii in general? (Duminică, 1 decembrie 2013, 10:25)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      cum ramane cu cei ce am protestat contra scoaterii steagului?
      Lingau a fost premierul Min-Ciu-Nel,precum si Zgonea (Ling Doar Rosu), kkrau etc.
      Plus o halca zdravana dintre cei 588.
  • +17 (19 voturi)    
    sinistru personaj (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 13:17)

    TenziCarbone [anonim]

    este cel putin hazliu sa-ti recunosti greselile
    dar NICIODATA sa faci ceva ca sa-le preintampini!
    mai ales cele care tin de viitoarea ta functie de
    Presedinte!(Sa ne feresca Dumnezeu...,SUA,..destinul)
    Este catastrofal acest individ care vorbeste la intalnirile PNL de zici ca o sa darame muntii
    dar nu este in stare printr-o SINGURA decizie sa dovedeasca ca stie ce inseamna sa fii
    PRESEDINTELE unei tari!!
  • +9 (11 voturi)    
    Un steag. (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 13:22)

    Sar Castic [utilizator]

    Romania e oricind gata sa schimbe steagul UE. El l-a inlocuit doar pe cel rosu al PCR. Folosinta lui e aceeasi. Sa arate pe cine ///. Probabil va urma alt steag rosu cind chinezii se impun mondial.
  • +15 (17 voturi)    
    Si de ce radeau ca prostii? (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 13:47)

    mircea [anonim]

    In timpul discursului premierului chinez Ponta.Antonescu si toata suita lor radeau in hohote.Sincer nu am inteles de ce radeau,daca scopul delegatiei chineze a fost unul serios,acela de a investi in aceasta zona.Pe de alta parte nu cred in seriozitatea sumitului China-Europa centrala si de est.Prea au fost puse la gramada tari cu sisteme economice si politice diferite(unele membre Ue,altele nu)pentru a putea fi posibila o dicutie unitara.Ponta si Antonescu de aceia radeau.De comicul situatiei.China poate-ca a vrut sincer sa investeasca niste bani in regiune,dar prosta organizare a blocat orice intentie.
  • +19 (19 voturi)    
    n-a fost o greşeală (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 13:57)

    ampersand [utilizator]

    Doar că s-a dat vrabia din mână pe cioara "made in china" de pe gard.
  • +11 (13 voturi)    
    problema este alta (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 14:28)

    rochiri [anonim]

    Problema este ca stiau ca nu trebuie si tot au facut.
    Cred ca regretele sunt cam tarzi in acest caz, vestul cred ca inteles ideea.
  • +12 (14 voturi)    
    sfintele moaste (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 14:30)

    MihneaR [utilizator]

    Cine isi asuma scoaterea steagului?
    • +2 (4 voturi)    
      ilici, desigur (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 20:15)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      la fel ca si pe cei 1000(o miiee) de romani morti in "revolutie"...
  • +22 (24 voturi)    
    Berlinezul (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 14:35)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu e nici o greseala. Nici un angajat al Parlamentului nu ar fi indraznit sa scoata steagul UE din Parlament. Repet, NICI UN ANGAJAT!!!

    Scoaterea steagului UE s-a facut la ordin politic. Uslamistii au fost si ramin niste nemernici.

    Iar Crin Antonescu joaca teatru. Mi-e sila de asemenea om. Culmea tupeului, golanul asta spunea chiar in timpul loviturii de constitutie in 2012 "Ich bin ein Berliner".

    Berlinezului nostru negru pe cerul gurii, ii este jena sa le arate chinezilor steagul UE. Adevarul este ca nici nu merita o asemenea mizerie de om sa atinga steagul UE.
    • +2 (4 voturi)    
      Fara indoiala !!!!! (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 17:25)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Ai dreptate...... tov. Zgonea ?????:))))
      • +4 (6 voturi)    
        Eroare intentionata (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 18:39)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Sint sigur ca Zgonea va declara ca si Antonescu, ca n-a stiut nimic, ca e o incurcatura administrativa, Minciuni ieftine.

        Steagul UE a intrat in obisnuita tuturor autoritatilor din Romania, ca si steagul tarii. Cine arboreaza steagul tarii, stie automat sa arboreze steagul UE. Este o rutina. Nimeni nu mai cere aprobare pentru arborarea celor doua steaguri. Toata lumea stie ce are de facut.

        Deci omisiunea steagului UE a fost categoric intentionata. Din slugarnicie. Chinezii nici macar nu apreciaza asa ceva. Pentru ei este foarte importanta desavirsirea unificarii europene. E mult mai usor sa inchei afaceri cu o Europa unita, cu aceleasi standarde si reguli, de la Atlantic pina la Marea Caspica.
    • 0 (2 voturi)    
      E posibil.. (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 18:41)

      rezis [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ...sa fi cerut chiar chinezii scoaterea steagului...iar ai nostri cu spatele curbat l/au scos pe loc...dar asa e....nimeni nu ar fi avut curaj fara un ordin precis...impresia este oricum foarte proasta...speram sa nu fie o poveste ceva mai obscura in spatele acestui gest...
  • +11 (13 voturi)    
    dA (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 14:52)

    Babilou [utilizator]

    Politica se face nu numai prin declaratii, aparitii, decizii... ci si prin gesturi simbolice.
    Scoaterea stagului echivaleaza cu o negare a valorilor europene in fata unei tari care inca bruiaza emisiunile de radio staine.....
    "Mananca Bastos !"
  • +14 (16 voturi)    
    Vrajeala (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 14:54)

    Trojan.H [utilizator]

    N-a fost nicio eroare, au facut la fel si la Guvern. E simplu, datoria lor fata de cei care i-au ajutat cu lovitura de stat este sa ne scoata din UE si NATO. Toate actiunile lor arata foarte clar lucru acesta.
  • +18 (20 voturi)    
    Greseala.....???????????? (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 15:05)

    polonyca [utilizator]

    Gafa !!!! Ai auzit de cuvantul asta ??? Asta e adevarata fata a USL-ului.....!!!! Mesaj mai clar decat asta.......nu exista !!
  • +14 (16 voturi)    
    despre gestul (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 15:10)

    victor L [utilizator]

    cu inlocuirea steagului UE cu al Chinei un huuuuuooooo prelung.
    • +2 (4 voturi)    
      plus ce se striga pe stadioane (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 20:19)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      cu Mmm...eee.
      Salutari din inima, de acolo, tovarasului ilici!
  • +16 (18 voturi)    
    Buna Dimineata liberalule (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 15:11)

    Gryphus [utilizator]

    Nu stii ce s-a intamplat in Parlament? pai iti spun eu: au venit niste COMUNISTI in viizita la urmasii COMUNISTILOR si PSD ti-a arata care e calea pe care vor sa o urmeze...a fost un mesaj prea subtil?
  • +10 (12 voturi)    
    PROSTIE, nu greseala Cacarule (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 16:28)

    Wanheda [utilizator]

    'ai de capul vostru, slugi ati fost, slugi o sa ramaneti....in detrimentul natiei. Un golanas hot si un repetent au ajuns sa se creada dumnezei in Romania.
  • +9 (11 voturi)    
    de aia ai sa fii tu presedinte... (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 17:06)

    ggeo [utilizator]

    cand mi-oi vedea eu ...urul , fara oglinda...
  • +8 (10 voturi)    
    reptilelor (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 17:53)

    Gaby51 [utilizator]

    Unde va este coloana vertebrala?
  • -5 (7 voturi)    
    Cand (macar) recunoaste si Traian Basescu (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 18:09)

    dbdb [utilizator]

    greseala pentru acelasi tip de situatie? Pentru cei care sar sa spuna ca nu-i adevarat, la presedintie nu s-a intamplat la fel, iata link-ul
    http://www.google.ro/imgres?client=firefox-a&hs=Pmh&sa=X&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=1280&bih=566&tbm=isch&tbnid=8BKRwdUUDhi73M:&imgrefurl=http://www.puterea.ro/politica/premierul-keqiang-ziua-trei-intalniri-cu-basescu-antonescu-zgonea-parlamentari-baroni-82402.html&docid=onhZ-PyQvm64fM&imgurl=http://www.puterea.ro/media/article/img620/82/82402_1.jpg&w=620&h=372&ei=ZW-YUqTYKMPC0QXy7oCgDA&zoom=1&ved=1t:3588,r:10,s:0,i:119&iact=rc&page=1&tbnh=174&tbnw=257&start=0&ndsp=15&tx=147&ty=59
    Criza asta cu steagul UE a aparut dupa ce B1TV si-au facut agenda serii cu manipularea si cu fabulatiile despre scoaterea steagului UE de la parlament, fara pic de rusine!
  • +1 (3 voturi)    
    ma mir cum de regaseste drumul spre casa (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 19:13)

    visio [utilizator]

    la cat de prost este...insa, romanul l-a votat fericit...
  • +1 (3 voturi)    
    gunoaiele (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 20:29)

    gopo111 [utilizator]

    astea de politicieni romani, arata ce sint cu adevarat, niste lingai la cine da mai mult, ei merita sa fie tinuti deoparte nu merita sa ia o decizie pt tara noastra, daca s-ar putea sa fie tinuti la rece la o puscarie undeva fara drept sa iasa vreodata afara pt ca ne fac de rusine
  • +1 (3 voturi)    
    de ce? (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 21:10)

    Catalin [anonim]

    De ce conducerea Parlamentului Romaniei a scos steagul UE la intalnirea cu delegatia chineza? Simplu: D E I D I O T I. Pentru ca suntem condusi de astfel de indivizi. Cata vreme vom accepta acesti reprezentanti de seama ai filmului "pozitia copilului" in fruntea tarii, vom avea parte de coada Europei.
  • 0 (0 voturi)    
    Doar stia ca suntem membri UE !!! (Duminică, 1 decembrie 2013, 2:07)

    andreesanu [utilizator]

    Gestul de a scoate Steagul UE din Parlament a fost hotatirea unui dobitoc.
    Chinezii aveau habar unde vin si ca suntem membri UE.
    Este o dovada in plus ca nu-i ajuta mintea pe guvernanti ,pe parlamentari sa aiba reactii normale in orce situatie.
    Cind esti prins la furat,ori cu mita in sac ascunzi ceva !!
    Gestul este ridicol,este lipsit de sens.
    Cite dovezi mai vreti romani sa va convingeti ca sunteti condusi de prosti !!!.
    Or va treziti romani!!!,ori prostii pe care i-ati ales va pun capat
  • +1 (1 vot)    
    Basescu (Duminică, 1 decembrie 2013, 18:42)

    Ela [anonim]

    Basescu este de vina.