VIDEO Victor Ponta despre declaratia lui Traian Basescu privind unirea cu Republica Moldova: Le da apa la moara comunistilor moldoveni

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 28 noiembrie 2013, 10:36 Actualitate | Politic

Victor Ponta a spus joi ca declaratie lui Traian Basescu, potrivit caruia "Urmatorul proiect de tara pentru Romania e unirea cu Republica Moldova", este "declaratia de final de mandat a unui presedinte dupa 9 ani in care nu a facut nimic pentru Moldova". "Dupa ce 9 ani nu ai facut nimic, decat ai ciocnit cu Voronin pe la petreceri... nu cred ca e serioasa treaba", a mai spus Ponta.

Premierul a mai spus ca prin aceste declaratii presedintele "da apa la moara tocmai Partidului Comunistilor din Moldova". "Cred ca e o abordare gresita - cred ca nu au nevoie si nu vor sa vina cineva sa ii ia... Eu zic sa facem lucruri concrete - gazoduct, linii de autostrada, sa intarim  partea de colaborare culturala, educationala", a adaugat Ponta.

El si-a incheiat declaratiile facute pe Aeroportul Otopeni cu speranta ca partenerii europeni vor ignora pozitia lui Traian Basescu: "Sper ca nimeni din Europa sa nu dea importanta declaratiilor domnului Basescu legate de regiune si de Moldova".

Reamintim ca Traian Basescu a facut miercuri seara, la TVR 1, o declaratie surprinzatoare privind unirea cu Republica Moldova, cu o zi inaintea inceperii la Vilnius (Lituania) a summit-ului unde Republica Moldova si UE ar trebui sa parafeze doua acorduri politice esentiale pentru perspectiva europeana a Chisinaului.

Adversarii apropierii Moldovei de UE sint Rusia si Partidul Comunistilor, unul dintre argumentele lor fiind tocmai faptul ca Romania vrea sa anexeze Republica Moldova.

























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6530 vizualizari

  • +31 (37 voturi)    
    Stergeti pe Basescu cum ati facut cu site-ul GUV (Joi, 28 noiembrie 2013, 10:42)

    pedepsitorul [utilizator]

    Eu zic ca trebuie stearsa toata Istoria cu Basescu, cum s-a facut cu Site-ul Guvernului un azi, avem doar informatiile legate de PONTA!


    Ca sa demonstrez cum manipulezi tu Ponta, istoria Romaniei:

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-15210383-traian-basescu-voi-cere-cetatenia-republicii-moldova-dupa-imi-voi-termina-mandatul.htm
    • +20 (22 voturi)    
      Cat il mai supoartam pe Dottore? (Joi, 28 noiembrie 2013, 11:49)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Inca raman inmarmurit cand citesc despre declaratiile lui Ponta la adresa Presedintelui si ma intreb daca acest comunist este cu adevarat cat de cat educat, are cat de cat un pic de scoala, desi aici e cu cantec. A abandonat liceul si a plecat sa locuiasca prin garile Parisului. As intreba cine este acest mongoloid si ce-a facut in viata lui daca isi permite sa vorbeasca la adesa lui Basescu in acesti termeni? Omul asta nu-i sanatos la cap daca isi perminte sa jigneasca un barbat advarat cu o cariera stralucita de capitan de vas, de politician. Ma intreb pana und epoate merge Dottore cu mojicia, el asa vrea sa-si arate barbatia politica, latrand ca un maidanez parlit la ditamai "fiara" politica Basescu?
      • +5 (7 voturi)    
        Bai Ponta, tu tii cu URS-ul ? (Joi, 28 noiembrie 2013, 12:30)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        Ce te doare pe tine ca macina comunistii imaginea lui Basescu!

        Cetrebuie acum, sa nu mai vorbi deloc despre comunisti? ai prin partid pareri divergente si colegi deranjati?

        Eroul ramane Basescu!
  • +36 (40 voturi)    
    aceasi placa a propagandei USL (Joi, 28 noiembrie 2013, 10:46)

    edif [utilizator]

    orice lucru/proiect serios e luat in bataie de joc si orice chinezarie e succes galactic.
    • +9 (11 voturi)    
      Comunistii chinezi-buni, comunistii moldoveni-rai (Joi, 28 noiembrie 2013, 13:01)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui edif

      Dupa ce te pupi zile la rand cu sefii unuia dintre ultimele state comuniste din lume, inainte de a mai ajunge pe la Bruxelles, gandeste-te daca nu e mai bine sa-ti faci harakiri...

      Ar fi mai putin dureros, doctore !
    • 0 (0 voturi)    
      Depinde cine sustine proiectul (Joi, 28 noiembrie 2013, 21:07)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui edif

      Vezi si Rosia Montana si gazele de sist. Daca iesea ponta primul cu unirea, isi mai facea ceva imagine, treaba era buna.
  • +29 (37 voturi)    
    cu bata in balta (Joi, 28 noiembrie 2013, 10:49)

    GabiGabriel1322056024624 [anonim]

    Chiar nu sunt fan Basescu. In politica externa a facut destula varza...Dar unul din lucrurile pe care chiar le-a facut si le-a uramarit toata aceasta perioada a fost grija fata de R. Moldova.
    Faptul ca Moldova se afla in fata semnarii acordului cu UE i se datoreaza clar lui Basescu.
    De data asta, Victoras, chiar ar fi trebuit sa taci.
  • +35 (41 voturi)    
    N-am sa pot intelege niciodata (Joi, 28 noiembrie 2013, 10:55)

    potaissa [utilizator]

    cu a putut ajunge primatul asta PM.
    • +21 (23 voturi)    
      Cu sustinerea a 70% din votanti (Joi, 28 noiembrie 2013, 11:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Asha a ajuns PM. Votat de uslam. Si asta dupa ce daduse o reprezentatie de 7 luni inainte, cu plagiatul, cu Mang, cu Liviu Pop...

      Parerea mea e ca abia acum poporul uslamist si-a gasit conducatorul care sa-i intruchipeze toate trasaturile. De aia e Ponta cel mai de incredere politician roman.
      • -3 (3 voturi)    
        emigreaza sau mergi la vot (Joi, 28 noiembrie 2013, 14:16)

        ciufy [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        asta ca sa terminam cu imbecilitatea de votant usl 70%, tara de prosti, etc.... mergi la vot si nu mai iese usl cu 70%... sau daca iese tot cu 70% atunci 2 din 3 membri ai familiei tale sunt imbecili, prosti, votanti usl pe o punga de faina si alte jigniri pe care le aduceti celor care nu voteaza ca voi desteptii
    • 0 (2 voturi)    
      conducatorul (Joi, 28 noiembrie 2013, 14:00)

      zapada reloaded [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      dupa chipul si asemanarea poporului.
  • +24 (30 voturi)    
    minciuni (Joi, 28 noiembrie 2013, 10:56)

    Cobra_Ro [utilizator]

    Minciuni si denigrari zilnice....
  • +21 (25 voturi)    
    Comportament tipic de complexat (Joi, 28 noiembrie 2013, 10:59)

    Bogdan_100 [utilizator]

    ponta simte nevoia sa comenteze oprice afirmatie a Presedintelui. In loc sa vina cu argumente foloseste stilul golanesc ce il caracterizeaza. Un din ce in ce mai mic Titulescu care vede in politica externa doar interese pe termen scurt de imbunatatire a propriei imaginii - pe seama intereselor naostre nationale de lunga durata.
  • +24 (28 voturi)    
    Ponta (Joi, 28 noiembrie 2013, 11:04)

    nomemory [utilizator]

    Micul Titulescu e din ce in ce mai mic. Nu politicieni ca asta fac istorie.
  • +27 (31 voturi)    
    Greşeşti! (Joi, 28 noiembrie 2013, 11:06)

    Audit [utilizator]

    Istoria nu începe cu tine, Ponta!
    Regimul vizelor cu Moldova, numărul de elevi şi studenţi care vin la noi, stadiul de negocieri al Moldovei cu UE se datorează exclusiv lui Băsescu.
    Ponta, nimic nu începe cu tine. Facem parte dintr-o comunitate şi, prin urmare existăm dinainte de a veni tu.
  • +28 (32 voturi)    
    mizerabil ponta (Joi, 28 noiembrie 2013, 11:08)

    DrInOrice [utilizator]

    Ponta dovedeste ca poate fi mai mizerabil si mincinos cu orice ocazie. Basescu a facut pentru Moldova mai mult decat toate guvernele de pana acum.
  • +18 (20 voturi)    
    Dusmanul Romaniei (Joi, 28 noiembrie 2013, 11:15)

    CatalinPetrica [anonim]

    Prin declaratia asta pot deduce ca Ponta este dusmanul Romaniei
    Ma intreb daca nu cumva o fi un pui de GingisHan, ala care omora milioane de oameni, ca la fata seamana, nu prea are nimic in ADN-ul lui cu poporul Roman
  • +17 (19 voturi)    
    alta e intrebarea (Joi, 28 noiembrie 2013, 11:27)

    omezu [utilizator]

    Lasa-ne Tonta cu ce-a facut Base pt Moldova! Tu ce-ai facut (bun) pt Romania, tradatorule?
  • -11 (15 voturi)    
    unirea privată (Joi, 28 noiembrie 2013, 11:29)

    Mazeta [utilizator]

    Băsescu este de zece ori mai deștept decât Ponta. A cumpărat 300 ha în România ca să nu le ia străinii, va cumpăra 300 ha și în Moldova, ca să se unească cu frații noștri. Asta înseamnă să-ți aperi inteligent interesul național!
  • +12 (14 voturi)    
    MIZERABIL (Joi, 28 noiembrie 2013, 11:31)

    SantaK [utilizator]

    Nu necesita nicio replica acest "orice", ca numai om nu poate fi numit asa zis "prim ministru"!
  • +9 (11 voturi)    
    Veselia lui Ponta (Joi, 28 noiembrie 2013, 11:41)

    Cindrel [utilizator]

    Si "i-a zi" !
    D/nul Prim Plagiator, are o fixatie, ce se amplifica in momente de maxima euforie dupa ce in ultimele zile era cu ochii dupa etichetele plasate pe padoseala in dreptul locurilor de foto-blitz, cu steaguri in spate, si anume: Basescu.
    Are un mod specific "smecherului", de a distrage atentia pt. a-ti baga mana in buzunar sau de a te lasa fara ceas. Tintele false pe care le tot monteaza individul ii umple figura de zambete si ii unfla pieptul in fata vasalilor din usl.
    Asa ca: Merci ! Na pa !
  • +13 (15 voturi)    
    intrebare (Joi, 28 noiembrie 2013, 11:52)

    cbogdan [utilizator]

    Cum se face ca PM-ul Romaniei are aceeasi pozitie despre acest subiect (Unirea Romaniei cu Moldova) cu seful KGB de la Chisinau ? Au facut schimb de idei ?
  • +13 (15 voturi)    
    comunisti (Joi, 28 noiembrie 2013, 12:05)

    nastratin [utilizator]

    smecher, presedintele lanseaza discutii pe un subiect care are un temei si care acopera chestia cu sammit-ul; apoi il demasca pe continuatorul lui ilici, ponta, in ceea ce priveste politica strutului, de a nu-i deranja pe comunistii moldoveni si rusi.
  • +5 (7 voturi)    
    la multi ani romania (Joi, 28 noiembrie 2013, 12:20)

    arthur_l [utilizator]

    la multi ani romania, la multi ani 1 decembrie.

    ce nu stie ponta este ca rusii din republica moldova vor avea acelasi drepturi pe care le au maghiarii in romania.

    asa ca spre final.

    traiasca romania.
    sa ramana in veci ziua nationala pe 1 decembrie
    imnul national sa ne trezeasca
    alba iulia sa ramana in veci simbolul care este inca de pe timpul lui decebal, traian, mihai viteazul
    fiecare comuna sat si catun sa aiba valea curata

    traiasca romania cu toate natiunile conlocuitoare.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu a simțit nimeni ironia? (Joi, 28 noiembrie 2013, 14:15)

    SKBjull [utilizator]

    Un comunist român își denigrează frații comuniști de peste Prut. :)

    Pentru a-l contra pe cel care a spus într-o emisiune electrorală că găsește trist faptul că poporul român are de ales dintre doi comuniști...

    Nebănuite sunt căile KGB-ului.