Victor Ponta: Gestul presedintelui de a trimite inapoi bugetul ar fi irational

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 noiembrie 2013, 19:35 Actualitate | Politic

Primul-ministru Victor Ponta considera ca gestul presedintelui de a trimite inapoi bugetul ar fi "un gest irational" si sustine ca, daca se va intampla acest lucru, nu va taia totusi din bugetul Administratiei Prezidentiale, relateaza Agerpres.

"Gestul presedintelui de a trimite inapoi bugetul ar fi un gest irational. Nu s-a intamplat niciodata in 23 sau 24 de ani si nu raspunzi tot cu masuri irationale. Si daca tai din bugetul Administratiei Prezidentiale, la ce-mi foloseste? La nimic. Ar fi un raspuns la un gest de copil tot printr-un gest de copil. Noi vrem sa fim oameni seriosi. Nu se pune asa problema. Evident, imi doresc foarte mult si sunt convins ca pana la urma vom evita aceasta situatie (retrimiterea - n.r.). Avem nevoie de noul buget, pentru a-l pune in aplicare", a declarat Ponta miercuri la Palatul Parlamentului.

El a precizat ca daca bugetul va fi trimis inapoi Parlamentului, vor fi platite pensiile, dar nu in forma majorata.

"Nu pot sa le maresc. Nu pot sa maresc salariul minim. Nu pot sa maresc salariile pentru rezidenti. Nu ca nu le platesc deloc. Eu cred ca avand aceasta crestere economica, avand absorbtia fondurilor europene, avand cresterea exporturilor, trebuie sa simta si oamenii ceva din ceea ce s-a intamplat bine. Deocamdata stam foarte bine in toate cifrele si toate rapoartele internationale, dar eu nu guvernez pentru rapoartele internationale si pentru cifre, ci pentru romani si atunci de la 1 ianuarie prin buget, in sfarsit, pot sa simta si oamenii in buzunarul lor ca e putin mai bine decat a fost inainte. Imi doresc foarte mult ca orbirea politica sa nu impiedice totusi niste lucruri importante pe care le putem face prin noul buget", a afirmat Ponta.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1218 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    cum dracu (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 20:14)

    mihaiff [utilizator]

    cum dracu vrei tu sa simta omu ceva mai bine in buzunar cand tu maresti pretul combustibilului cu peste juma de leu?
    • +17 (17 voturi)    
      Ponta e innebunit! (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 20:45)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mihaiff

      Stie ca fara banii astia USL ramane cu putin bani de furat. De-aici si nervii pe care ii are si a ajuns aproape sa se roage de Presedinte ca sa nu trimita bugetul inapoi.
  • +16 (16 voturi)    
    oare chiar n are pic de rusine... (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 20:24)

    marabul [utilizator]

    cum poti sa minti cu atata tupeu c o sa ne fie bine cand tu dai c o mana si iei cu doua.....extraordinar!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Cat cinism! (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 21:06)

    fane_grija [utilizator]

    Base spune sa ia bugetul inapoi si sa se mai gandeasca poate gasesc o solutie fara taxa pe benzina, Ponta sugereaza un santaj cu taierea bugetului presedentiei si raspunde politicianist. Deci nici nu ia in calcul sa renunte la taxa asta care scumpeste tot ce se transporta pe sosea (inclusiv alimentele de baza). Asta in timp ce se pregateste sa cheltuie 30 de mil euro pe un avion pt demnitari. Optiunea sa execute marii datornici la stat sau sa reduca evaziunea iar nu este luata in calcul de Ponta probabil ca sa nu-i supere pe alde Niculae si Voiculescu. Halal
  • +6 (6 voturi)    
    Gestul presedintelui de a trimite inapoi bugetul (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 21:18)

    ty [utilizator]

    ar fi constitutional. Il pricepe si ponta da nu-i convine.
  • +8 (8 voturi)    
    derbedeul minciunos (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 22:37)

    timp tamp [utilizator]

    Ma derbedeule, din taxa pe benzina colectezi zilnic milioane de euroi de la peste 5 milioane de soferi iar tu dai cativa lei(1-2) la vreo 50 000 de oameni
  • +7 (7 voturi)    
    Cand (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 23:12)

    Jar [utilizator]

    spun astia ca maresc salariul minim,fir-ar mama lor,ei maresc din pix ,iar eu din buzunar,fir-ar mama lor.

    De-aia suntem saraci,ma,pentru ca-mi spun unii ce salariu sa dau ,ma,fir-ar mama lor!
  • +3 (3 voturi)    
    Parerea mea (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 23:25)

    qwertyuiop [utilizator]

    PSD a fost de la creare si pana acum cel care a luat de la clasa muncitoare si a umplut buzunarele proprii in stilul comunist, pe ascuns, aruncand firmiturile marii clase de jos care l-a sustinut permanent.
    Majoritatea sustinatorilor PSD asteapta ajutoare, pentru ca nu are posibilitatea de a se ridica din forte proprii.
    Cei (putinii) care muncesc si produc vor fi jupuiti si de carne nu numai de piele pentru a sustine furtul si masurile de stanga.
  • +3 (3 voturi)    
    Aminarea majorarii accizei (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 23:44)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ponta zice ca fara buget nu poate sa mareasca salariile pentru rezidenti si alte chestii pe la bugetari.. E clar pina aici.

    Dar atunci trebuie sa amine si majorarea accizei la carburanti.
  • +4 (4 voturi)    
    Tontanel, da exemplu de un lucru rational (Joi, 28 noiembrie 2013, 0:11)

    Wanheda [utilizator]

    facut de tine, ca in afara de apasatul butonului Copy la Xerox.....eu nu te stiu sa fi facut altceva, rational. La atat te duce capul, sa apesi niste butoane, ca un copil mic.
    Ajuns PM ai ajuns si la butoanele care taxeaza.