Presedintii de Consilii Judetene si primarii de municipii - invitati de onoare in Parlament la discursul premierului chinez

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 27 noiembrie 2013, 14:00 Actualitate | Politic

Presedintii consiliilor judetene si primarii municipiilor resedinta de judet au fost invitati de Camera Deputatilor sa asiste miercuri la discursul din Parlament al premierului chinez, Li Keqiang. Surse parlamentare au declarat pentru Hotnews.ro ca majoritatea alesilor locali invitati au confirmat prezenta la discursul premierului chinez.

De altfel participarea sefiilor de Consilii Judeteane si a primariilor la discursul unui oficial strain este o premiera pentru Parlamentul Romaniei.

Locurile rezervate alesilor locali sunt lojele unde, conform protocolului, sunt asezati invitati straini, ambasadori, dar si oficiali ai statului roman.

Premierul chinez, Li Keqiang, isi incheie miercuri o vizita de trei zile la Bucuresti. Oficialul chinez a participat la a treia editie a Forumului economic si comercial China-Europa Centrala si de Est.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1350 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Ce vrajeala (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 14:13)

    Frank777 [utilizator]

    Ce facatura.Ce comedie.Nu va ramane nimic dupa acesta fanfaronada.Numai praf.
    Chinejii si-au facut treaba .Adica au bagat zanzanie in EU. Centru si Estul sarac la minte contra Westul si Nordul super industrializat.
    Chinezul le-a aratat cum se face.
    Se i-a un lider de mana a doua care se doreste lider de mana 1 si i se da impresia ca el este cel mai frumos.I se gadila mongoloidul din el.
    Omul pune botul si incepe sa lucreze pentru papusar.
    Pausarul il lauda si ii promite va il face mare tigru regional.Omul nostru se bucura mai ceva ca un pisoi. .
    Ca sa arate masura grandorii mai ceva ca la chinezi ii aduce si pe cei de la judete si primarii sa faca ca la congres PCR .
    Sa fie unanimitate tovarasi .Si aplaue.
    Sa vada tovarasul chinez ca si la noi e ca la chinezi, partidul unic .
    • -1 (3 voturi)    
      combati bine moncherule (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 14:37)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      dar nu dau like-uri...din principiu!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu s-a semnat nici un contract.Totul e o mascarada (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 16:04)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        1) Citat: "S-au semnat acorduri de colaborare pentru înființarea în comun a unui parc tehnologic și reluarea exportului de bovine"

        Ce parc tehnologic este acela? Cite locuri de munca va crea. Ce domenii de activitate va avea.

        Cite bovine se vor exporta? Cit costa transportul unei vaci vii din Romania in China? Cit de rentabila este afacere aceasta a carnii si cit de serioasa?

        2) Citat: "Conducerea Nuclearelectrica au semnat cu președintele companiei China General Nuclear Power Corporation (CGN) o scrisoare de intenție pentru colaborare"

        Scrisoare de intentie = jmecherie politica. Nu are nici o valoare economica. In Romania nu se pot construi decit reactoare CANDU si doar cu acceptul Canadienilor. Daca chinezii se apuca de facut centrale CANDU trebuie sa se asocieze cu Canada. Unde este acest contract de asociere? Unde este planificarea constructiei reactoarelor 3-4?

        3) Citat: "directorului Complexului Energetic Oltenia a încheiat cu președintele companiei China Huadian Corporation un acord de intenție de cooperare pentru realizarea proiectului termoelectric de la Rovinari, directorul Complexului Energetic Hunedoara a parafat cu președintele companiei China National Electric Engineering o înțelegere pentru reabilitarea grupurilor 3 si 4 de la centrala termoelectrica Deva"

        Din nou incheiere de acorduri de intentie care nu obliga partile semnatare la nimic.

        4) Citat: "directorul companiei de proiect pentru construcția hidrocentralei Tarnița-Lăpuștești (județul Cluj) a semnat o scrisoare de confort în acest sens cu vicepreședintele executiv al Sinohydro Corporation."

        Studiile de fezabilitate arata ca Hidrocentrala de pompaj Tirnita nu este rentabila. Proiectul este mort din start. Un kWh folosit pentru pomparea apei din vale in deal produce mai putin de 0.5 kWh la recaderea apei in lacul inferior. Daca doua reactoare nucleare alimenteaza lacul superior, acesta va produce la deversare doar energia unui singur reactor.
  • +2 (4 voturi)    
    delir (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 14:15)

    demaGOGU [utilizator]

    asa ceva nu trebuie ratat: baronetul local aplandand la unison - pe vremuri eram obligati sa folosim sintagma "uniti in cuget si'n simtiri" - pe urmasul lui Mao!

    totusi, strica cineva petrecerea cu o intrebare despre Dalai Lama?
    • +1 (1 vot)    
      Gogule... (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 16:21)

      republicanu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      De ce nu te duci tu Gogule,ca n-a inceput discursul !?
  • +1 (3 voturi)    
    Biletu' se plateste in yuani? (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 14:47)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Banuiesc ca la intrare se impart si niste creioane chinezesti cu guma in cap, de-alea de au mina facuta praf. Si sa-l roage cineva sa-mi schimbe aprinzatorul ala de aragaz de mi l-a facut cadou psd-istu de cartier, in campania electorala, ca s-a desfacut de mult in bucatele. Si nici bateriile alea PANASAMIG nu au rezistat prea mult...
  • 0 (0 voturi)    
    'onoare'? (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 14:54)

    elwis [utilizator]

    astora le-a fost frica ca n-or sa vina parlamentarii ! invitati de ' onoare' ? cit o punga de ...malai, o urna mobila ...sau mai stiu eu ce !
  • 0 (0 voturi)    
    o explicatie simpla (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 15:10)

    gsemil [utilizator]

    sunt chemati sefii cj si primarii deoarece dupa descentralizare vor avea puterea sa decida cui atribuie realizarea proiectelor de pe mosiiile lor fimelor fara licitatie

    visul de aur al comunistilor !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Grandomanie,infatuare, (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 15:32)

    andreesanu [utilizator]

    Ba astia !!!vedeti voi cu cine sunt eu egal !!!,vedeti voi cine-mi sufla-n ciorba !!!,
    bagati la cap .
    Ce Europa ???,ce UE ???,asta-i cit toate !!!
    Am zis !!!