Mirel Palada, purtatorul de cuvant al Guvernului, pe Facebook: Basescu e beat, nu numai de putere. Alcoolul dicteaza

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 24 noiembrie 2013, 21:11 Actualitate | Politic

Mirel Palada
Foto: Arhiva personala
Purtatorul de cuvant al Guvernului, Mirel Palada, scrie pe Facebook, dupa declaratiile de duminica seara ale presedintelui Traian Basescu, ca seful statului a fost "matrafoxat" si si-a facut curaj "cu cincizeci de cinci sute", adaugand ca Basescu e "beat nu numai de putere" si ca "alcoolul dicteaza", potrivit Mediafax.

"Ce se poate interpreta din seara asta? Simplu: Speriat, incoerent si matrafoxat. In disperarea sa, ca un lame duck pe cale sa termine sceneta, si-a facut curaj cu inca cincizeci de cinci sute si a iesit sa acopere spatiul mediatic. <Garcon! Inca un carton la domnu', sa mai citesc aici la ziaristii care nu au economisti in redactii.> Cu mare parere de rau, cineva trebuie sa constate ca regele e gol. Pardon, ca presedintele e beat. Nu numai de putere. In seara asta, Presedintele Romaniei se incurca in asemenea hal in limba incat concluzia e indubitabila: ii e frica. Si pentru a-si invinge frica, si pentru a incerca sa acopere cu zgomot, s-a matrafoxat. Garcon, inca un carton la domnu'. Isi face curaj sa respinga bugetul Romaniei, sa blocheze o tara intreaga. Garcon, inca un carton la domnu... Alcoolul dicteaza: Dupa dinsul, potopul! Stai, ca-l trimite si la Curtea Constitutionala. Nici n-a asteptat sa vina concluzia de la Parlament ca stie deja ca se va pune contra pana la capat. Garcon, inca un buget la domnu'...", scrie Palada, intr-o postare pe Facebook.

Presedintele Traian Basescu s-a declarat, duminica, un sustinator fara rezerve al unor masuri din proiectul de buget al Guvernului, precum indexarea pensiilor cu 3,76%, marirea salariilor rezidentilor si a celor din educatie sau marirea salariului minim, dar a precizat ca doreste sa faca cateva afirmatii "fara echivoc", explicand din nou ca va returna Parlamentului proiectul bugetului de stat pe 2014 daca nu se va renunta la cresterea accizei la combustil, propusa de guvern.

Traiab Basescu a afirmat ca aceasta crestere a accizei va avea impact asupra intregii economii, precizand ca tot ce se va da inapoi la pensii si salarii, va fi "inghitit" de cresterile de preturi.

  • Cine este Mirel Palada

Mirel Palada este purtator de cuvant al Guvernului din 18 octombrie 2013, cand i-a luat locul lui Andrei Zaharescu, numit consul general la Cape Town. In  septembrie anul acesta, Palada fusese numit consilier pe probleme de strategii guvernamentale al premierului Victor Ponta.

Mirel Palada este doctor in sociologie si cadru didactic la Scoala Nationala de Studii Politice si Administrative din Bucusti. Cu o experienta de peste zece ani in domeniul cercetarii de piata, Palada a fost director executiv si membru fondator al Companiei de Cercetare Sociologica si Branding (CCSB), in care a fost asociat cu Camelia Voiculescu. In iunie 2013 a parasit compania.























13430 vizualizari

  • +97 (105 voturi)    
    E platit (Duminică, 24 noiembrie 2013, 21:23)

    Daniels22026 [utilizator]

    Pentru bani si putere, multi sintem capabili sa actionam imoral. Ca sa spunem imoralitati, asta e chiar mai usor decit actiunea.

    Mirel Palade e platit legal sa vorbeasca cu parerea si interesele uslamiste. Nu putem decit sa-i uram multa sanatate si punga groasa. Daca este atent la faptele penale, chiar poate sa scape basma curata dupa terminarea perioadei uslamiste.
    • +100 (106 voturi)    
      cand nu ai argumente, incepi si injuri... (Duminică, 24 noiembrie 2013, 21:31)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      cam asa guvernaza comunistii din usl
      • +46 (48 voturi)    
        manusile jos! (Duminică, 24 noiembrie 2013, 23:16)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

        E un nesimtit purtatorul de cuvant! Sa-i fie rusine! Pont trebuie sa-si ceara scuze in numele guvernului.
        • +25 (25 voturi)    
          Argumente ? (Luni, 25 noiembrie 2013, 7:47)

          oilman [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

          Postarea lui Palada e inca o dovada (parca mai era nevoie ?) de incompetenta a guvernului Ponta. Da din gura, il acuza pe Basescu dar NICI UN ARGUMENT legat de buget, de accize sau de orice afirmatie a lui Basescu. Pe astia ii votam, asa ne trebuie, mai trec 100 de ani pina depasim stadiul de tara bananiera
          • +14 (14 voturi)    
            Media-mercenarii nu au nevoie de argumente! (Luni, 25 noiembrie 2013, 10:58)

            pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui oilman

            Media-mercenarii sunt lobby-sti ne implicati direct intr-o speta, dar care fac lobby direct, fara respectarea nici-unei reguli etice sau deontologice !

            Preponderent sunt tehnocrati, care sa uzurpe o autoritate, intermediar pot fi jurnalisti platiti sau orice alta persoana cu popularitate sau doar oameni carismatici care sa serveasca premeditat formarii unei opinii, alta decat corecta!

            Folosesc preponderent tehnici de manipulare neuro-lingvistica, (garcon de ex) in orice situatie in care oponentul are DREPTATE, iar in situatia in care gasesc o nisa avantajoasa o folosesc pentru intoxicare (ex Flota, chelul, piratul, 7,5 milioane) !!

            Interesul din actiunile lor fiind obtinerea de avantaje materiale sau nemateriale de ex functii prin numire politica directa!
        • +16 (16 voturi)    
          ! (Luni, 25 noiembrie 2013, 11:41)

          melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

          Cum sa-si ceara scuze ? Acum ceva vreme ( pe cand nu dadusera inca lovitura de stat ) Ponta insusi se exprima despre presedinte, dupa o intrevedere la Cotoceni, ca: " Basescu cauta sticla pe sub masa". Ati uitat?Tel maitre tel valet.
        • +2 (2 voturi)    
          nesimtirea purtatorului de cuvant! (Luni, 25 noiembrie 2013, 17:44)

          Abramburicu [anonim] i-a raspuns lui sebagain

          ponta e mai nesimtit ca palada,nu o sa auda nimeni scuze de la el !
      • +20 (20 voturi)    
        Subscriu (Luni, 25 noiembrie 2013, 8:29)

        Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

        USL simte un vant rece pe la urechi...
    • +34 (36 voturi)    
      se pare ca dottore (Luni, 25 noiembrie 2013, 2:12)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      isi allege purtatorii de lataraturi dupa chipul si asemanarea sa.
      cred ca si lui mazeta ii e rusine cu asta :))

      dupa ce se epuizeaza si asta , va ajunge consul prin Madagascar.

      dupa chip si limbaj, e de vreo etnie, aaaa ?!

      mirel, mirel,
      stai frumos pe scaunela,
      nu te cocotza pe masa
      ca te rade(!) toti din casa !
    • +19 (19 voturi)    
      Daca e purtatorul de cuvant al Guvernului (Luni, 25 noiembrie 2013, 9:28)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Nu e platit - din banii nostri - sa faca propaganda politica de cel mai jos nivel ci sa explice politicile si deciziile guvernului. Se pare ca atacul la Presedintele Romaniei e singura modalitate de a explica deciziile incompetente ale unui guvern de infractori.
  • +93 (99 voturi)    
    Sa zicem... (Duminică, 24 noiembrie 2013, 21:27)

    mariage [utilizator]

    El insa din betie se trezeste, voi din prostie, minciuna si hotie n-aveti nicio sansa.
  • +74 (80 voturi)    
    Ponta si Palada (Duminică, 24 noiembrie 2013, 21:30)

    castro [utilizator]

    Cum e turcul...si pistolul.
    • +61 (67 voturi)    
      Palada e purtatorul de minciuni al unui plagiator (Duminică, 24 noiembrie 2013, 22:07)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui castro

      Palada e un penibil ordinar, de la felul in care gesticuleaza pana la felul in care vorbeste e ridicol. Eu cand il vad pe baiatul asta la TV mintind fara ruisne ma intreb cum de-a ajuns tara asta in asemenea hal. mi-e rusine ca sunt roman cand il vad pe Palada
      • +35 (37 voturi)    
        bitte nicht übersehen... (Duminică, 24 noiembrie 2013, 22:53)

        roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Palada apartine scolii "Latrinelor", as fi putut jura; m-am linistit cand am vazut ca a colaborat cu C.Voiculescu. Zici ca e Radu Tudor sau Ursu daca nu-i vezi chipul. V-ati putea inchipui ca uslamistii ar avea toata puterea in tara noastra? Astia dupa ce ca sunt hoti mai sunt si prosti...vai mama noastra....Treziti-va romani, soarta copiilor vostri e in pericol!
  • +66 (72 voturi)    
    reflexe pesedistcomuniste (Duminică, 24 noiembrie 2013, 21:35)

    ion roata [utilizator]

    Ca de obicei, uslamistii evita sa poarte o discutie serioasa despre probleme care ne afecteaza pe toti; ei stiu doar sa il atace pe presedinte, sa strige jos Basescu, Basescu este rau (sau cum ar fi spus parintii si mentorii lor: Basescu e dusmanul de clasa)...Nu mai au rabdare pana la anul sa poata fura linistiti.
  • +63 (69 voturi)    
    mirel (Duminică, 24 noiembrie 2013, 21:36)

    menek [utilizator]

    Mirele, e normal frate sa tii cu sefu,, da, nici chiar asa, ce mama naibii, maine o sa te copieze si-o sa spuna acelasi lucru. Ai sa vezi!
  • +27 (29 voturi)    
    NIMENI in drum e si Palade! (Duminică, 24 noiembrie 2013, 21:36)

    calinsab [utilizator]

    Cine puii mei mai si ariciul asta? nu am auzit de el in viata mea ...deci e un nimeni, care nu exista nu conteaza deci... sa trimitem la wc cuvintele lui...

    Cata nesimtire ! Basescu a facut multe dar tu si guvernul tau nu existati, doar ca noi romanii momentan nu avem de ales.... trebuie sa va mai suportam putin...putin... nici nu stii cat de putin a mai ramas...
  • +78 (84 voturi)    
    Asta-i cadru didactic? :)) (Duminică, 24 noiembrie 2013, 21:45)

    Luk [utilizator]

    Cum era cu marinarul mitocan?

    Aud?

    Unde-s baietii de la USL?

    =))
  • +35 (43 voturi)    
    Daca mai aveati dubii! (Duminică, 24 noiembrie 2013, 21:52)

    GRANDFATHER [anonim]

    matrafoxat - definitie Argou | DEX online
    matrafoxat, -ă, matrafoxați, -te adj. beat.
  • +62 (70 voturi)    
    mai neica nimeni (Duminică, 24 noiembrie 2013, 21:53)

    Gg65 [utilizator]

    o bruma de buna crestere si de bun simt ar fi trebuit sa te opreasca sa vorbesti asa de presedintele statului.Bun sau rau, nu stabilim acum.
    Dar modul in care te exprimi ma face sa cred ca pentru tine s-a inventat categoria de ''sub om''
    Am citit despre un mare om olitic, care, dupa ce a afirmat despre un adversar ca merita sa fie scuipat in fata pentru atitudinea sa, a fost nevoit - prin hotatrare judecatoreasca - sa retracteze, si a spus : "Retractez, X nici macar nu merita sa fie scuipat in fata!''Asa de bine ti se potriveste!Nici macar asta nu meriti!
  • +67 (73 voturi)    
    sunt sigur ca si asta are... (Duminică, 24 noiembrie 2013, 21:53)

    exilatul [utilizator]

    doctoratul obtinut ca si seful sau..
    • +19 (21 voturi)    
      pai... (Luni, 25 noiembrie 2013, 3:02)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      are doctorat in migratia liliecilor....are imunitate! ca se vrea a fi o declaratie politica....
  • +68 (76 voturi)    
    Jenant (Duminică, 24 noiembrie 2013, 21:56)

    Clop [utilizator]

    S-a ajuns la un grobianism teribil in politica romaneasca. Dar probabil ca purtatorul de cuvant al Guvernului Romaniei se credea la toaleta pe facebook...
  • +44 (48 voturi)    
    . (Duminică, 24 noiembrie 2013, 22:10)

    gb [utilizator]

    cred ca Palade era mai beat decat Basescu, daca era treaz presupun ca avea un discurs pe masura functiei
  • +60 (66 voturi)    
    LIMBAJ (Duminică, 24 noiembrie 2013, 22:21)

    mihail nica [utilizator]

    mirele draga,
    diferenta dintre functii este destul de mare. dumneata , ierarhic vorbind, esti un simplu aprod.ba mai mult, diferenta de varsta te obliga , daca ai cei saptea ani de acasa, sa folosesti un limbaj – daca nu elevat, cel putin urban.
    inteleg ca nu aveti argumente sa-l combateti si atunci injurati.
    am rugamintea sa folositi acest limbaj intre voi, in biroul lui ponta.pentru binele acestei tari nu va mai faceti public limbajul de birjari.
  • +56 (64 voturi)    
    lasi (Duminică, 24 noiembrie 2013, 22:22)

    dualities [utilizator]

    Suntem un popor de LASI, altfel toti care sunt acum la putere erau spanzurati de multa vreme.Astia nu au nici macar 7 ani de acasa, ce pretentii sa mai ai.Nu sunt in stare sa faca o lege cum trebuie, cap coada.La furat in schimb sunt primii.
    • +5 (11 voturi)    
      Ai un minus de la mine (Luni, 25 noiembrie 2013, 8:43)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui dualities

      Nu te mai ratoi la popor !
      Iar chestia cu spanzuratul este figurativa, sper.
      De acord cu tine apropo de cei 7 ani de acasa ai celor care au confiscat spatiul public al politicii.
      Dar la chestia cu facutul Legilor iar ai zbarcit-o !
      Pai cei 600 fac legile asa ca sa le vina bine la furat !
      Chiar si faptul ca sunt 600 in loc de 300 cat a vrut Basescu este tot o chestie la misto !
      La misto fata de Basescu ca de Popor nici nu le pasa !
      E ca in reclama aia: taiati-i, ba, si lumina lu ala de la 2 !
      Si inca ceva: astia 600 de hoti cum le spui tu au fost votati de doar 25% din electorat.
      Adica exact de aia care sug de la buget.
      Aia care baga bani in buget prin impozite si taxe nu au avut timp sa se duca la vot, erau prea ocupati sa-si cheltuiasca banii la Poiana Brasov.
      Acum platim cu totii inconstienta lor.
    • +1 (7 voturi)    
      Ai un minus de la mine (Luni, 25 noiembrie 2013, 8:43)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui dualities

      Nu te mai ratoi la popor !
      Iar chestia cu spanzuratul este figurativa, sper.
      De acord cu tine apropo de cei 7 ani de acasa ai celor care au confiscat spatiul public al politicii.
      Dar la chestia cu facutul Legilor iar ai zbarcit-o !
      Pai cei 600 fac legile asa ca sa le vina bine la furat !
      Chiar si faptul ca sunt 600 in loc de 300 cat a vrut Basescu este tot o chestie la misto !
      La misto fata de Basescu ca de Popor nici nu le pasa !
      E ca in reclama aia: taiati-i, ba, si lumina lu ala de la 2 !
      Si inca ceva: astia 600 de hoti cum le spui tu au fost votati de doar 25% din electorat.
      Adica exact de aia care sug de la buget.
      Aia care baga bani in buget prin impozite si taxe nu au avut timp sa se duca la vot, erau prea ocupati sa-si cheltuiasca banii la Poiana Brasov.
      Acum platim cu totii inconstienta lor.
  • +58 (66 voturi)    
    Matrafoxat sau nu... (Duminică, 24 noiembrie 2013, 22:24)

    Margrethe [utilizator]

    un lucru e cert: boss-ul 'al mare va scoate din minti pentru ca, orice-ati face si oricat de mare si de furioasa v-ar fi haita, tot nu-l puteti razbi.
    Facem prinsoare ca-si va incheia mandatul cu fruntea sus?
    • +30 (32 voturi)    
      Fruntea sus (Duminică, 24 noiembrie 2013, 22:42)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Margrethe

      Peste un an, Basescu va fi considerat erou. Dar nu atit de noi, cei care il simpatizam sincer si rational pe presedinte. Chiar uslamistii il vor considera erou.

      Pe vremea cind il vor admira pe Basescu, imi va fi mai greata de uslamisti decit imi este acuma.
    • +5 (13 voturi)    
      :) (Luni, 25 noiembrie 2013, 1:24)

      Catalin.Oprea [utilizator] i-a raspuns lui Margrethe

      Eu zic mai bine sa te abtii. Daca o sa castigi prinsoarea iarasi maresc taxele sa poata plati.
  • +19 (21 voturi)    
    <br> (Duminică, 24 noiembrie 2013, 22:27)

    fosta zoezoe [utilizator]

    ai uitat sa ne spui de ce e Base speriat ? De comisiile voastre, de buget, de tine ???? Nu ti-ar prii ceva de genul Africa de sud, vrei in Europa si incerci sa te remarci in fata repetentului (ca nu doctoratul e problema la ponta ci cum a absolvit -si cred ca doar facand .....bezele lui nascase ) .
  • +25 (27 voturi)    
    Matrafoxat vs prostie (Duminică, 24 noiembrie 2013, 22:43)

    nano2k [utilizator]

    Din betie iti mai revii, din prostie nu.
  • +10 (12 voturi)    
    umbrele revin iarasi... (Duminică, 24 noiembrie 2013, 22:48)

    tz3p3s [utilizator]

    cineva ii organizeaza si pe astia...
  • +26 (28 voturi)    
    M. Palada (Duminică, 24 noiembrie 2013, 22:53)

    PeterBadesco [utilizator]

    Pentru un "doctor in sociologie si cadru didactic la Scoala Nationala de Studii Politice si Administrative din Bucuresti" domnul Palada se exprima ca un 'derbedeu'. Si sa nu mai vorbim ca nu domnia sa trebuie sa ne 'interpreteze' declaratiile domnului Basescu, o putem face si singuri.
  • +14 (16 voturi)    
    Cum e turcu si chistolu' (Duminică, 24 noiembrie 2013, 23:21)

    Wanheda [utilizator]

    Nici nu se putea ca purtatorul de cuvant al Celui Mai Cinstit Guvern sa nu fie conform asteptarilor.
  • +20 (22 voturi)    
    daca mai aveati dubii ca interlopii astia (Duminică, 24 noiembrie 2013, 23:32)

    rov [utilizator]

    au si o fata umana, le-a spulberat dom' profesor...
  • +22 (24 voturi)    
    suntem noi rautaciosi (Duminică, 24 noiembrie 2013, 23:32)

    ws [utilizator]

    de fapt are loc revolutia bunului simt si noi nu ne dam seama.

    la o citire mai atenta a textului purtatorului de guvern se vad intorsaturi din condei specifice secolului xvii frantuzesc. de asemenea, substratul ideologic e in mod evident influentat de max weber cu a lui teorie despre protestantism.

    asa ca lasati-o mai moale. nu e un limbaj de mahala, nu e o incercare jalnica de a ascunde marea gaura neagra din capul plagiatorului.

    si nu, nu e adevarat ca palada a fost omul de casa al lui voiculescu.

    bucurati-va. suntem martorii directi ai istoriei. revolutia bunului simt se desfasoara sub ochii nostri.

    ws
  • +24 (26 voturi)    
    . (Duminică, 24 noiembrie 2013, 23:45)

    _cutare [utilizator]

    Mirel Palada este sociologul “de casa” al Trustului Intact si fondatorul firmei Sociopol, cea care a realizat un sondaj dubios din care reiese ca o majoritate covarsitoare isi doreste proiectul Rosia Montana. Asta in conditiile in care alte sondaje anterioare aratau ca majoritatea romanilor resping acest proiect.

    Intre timp a ajuns consilier al Primului Ministru, rasplatit probabil pentru activitatea stralucita de pana acum in manipularea opiniei publice in favoarea intereselor de gasca ale politicienilor (PSD, PNL, PDL, Ponta, Antonescu, Basescu). Nici nu merita sa-i acordam vreo atentie pentru ca e un nimeni.
  • +16 (18 voturi)    
    da (Duminică, 24 noiembrie 2013, 23:52)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cocalaria infecta la nivel de guvernare, denota atit realitatea ceausista de emigranti in propria tara a activistilor si suporterilor pedesereului, iobagi needucati, unii chiar neollitici, adusi de ceausescu de la tara spre a-i sprijini regimul, pentru ce erau aidoma lui, concomitent cu distrugerea elitelor ''naturale'', plus cei aproape douazeci si cinci de ani de imbecilizare programata si sustinuta de aceiasi oameni din elita ceausista formati cu metode moskovite, indelung verificate, cit si mai ales disperarea in care se zbat, simtind ca situatia ii depaseste. Cine stie istorie stie de ce. Urmasii pecereului sint epuizati, dar pretul ce-l vom plati pentru inlocuirea lor la conducerea tarii va fi foarte mare, si toti vom plati, indiferent de cine sintem si ce vrem, ca sa parafrazez un ''clasic'' in viata.
    Altfel, uniti salvam ce vrea elita postcomunista sa salvam, adica pe ei si pe cei ce spera sa le ramina ceva firimituri de la masa acesteia. Pacat, inca un foc tatat.
  • +23 (25 voturi)    
    Educaţie şi formare.... (Luni, 25 noiembrie 2013, 0:06)

    minus [utilizator]

    este un titlu din CV-ul domnului Palada.
    Care CV arata studii universitare de un deceniu, incluzand si ceva Matematica abandonata.
    Cam multa educatie pentru un asa discurs.

    Neneorocirea este ca Basescu, cu toate pacatele lui, are o constructie logica, pe cand Ponta....

    O intrebare simpla: daca cei "x" eurocenti ca acciza se vor duce intr-un fond special destinat infrastructurii, cum de construiti Bugetul satului bazandu-va pe finatarea unor cheltuieli pe aceste venituri?

    Daca ziceti ca nu este asa, hai sa facem altfel: colectati taxa din a doua jumatate a lui 2014, dupa ce dovediti ca bugetul a functionat. Pana atunci accesati fonduri europene pentru infrastructura!
    Simplu, nu-i asa?
  • +25 (27 voturi)    
    Purtatorul de Trompeta oficiala (Luni, 25 noiembrie 2013, 0:11)

    FlorinCupcea [anonim]

    Mirel Palada - Purtatorul de Trompeta oficiala, de ce nu ai avut curaj sa scrii negru pe alb: "Presedintele Romaniei tine o conferinta beat"? De ce te ascunzi ca un adolescent timid dupa argou si silogism? Ai fost peste masura de emotionat cind ai gasit pe net un silogism voalat la "beat"? Daca esti barbat, miine tii o conferinta in care ii cereti lui Basescu demisia pentru ca a fost beat si anunti infiintarea unei comisii parlamentare de ancheta pentru determinarea alcoolemiei presedintelui. Pina atunci lasa postarile diversioniste si pregateste contraargumente valide Presedintelui, dar nu uita sa sufli invers in Trompeta oficiala, e plina de bale. :))
  • +25 (27 voturi)    
    Haimana, nu profesor (Luni, 25 noiembrie 2013, 0:14)

    sylvyaun [utilizator]

    Acum incepe sa fie mai clar de ce multi dintre cei care ar trebui sa fie diplomati in aceasta tara au un comportament deplorabil. Cu asa profesori... ce ar putea iesi... Modul de interventie si cuvintele folosite sunt departe de bunul simt comun, si cu atat mai mult de diplomatie. Asemenea om de jalnica calitate e lasat sa predea la studenti... ce? marlania? Asemenea "argumente"le foloseste cineva care chiar nu are alte argumente sa-si sustina punctul de vedere dar se unmfla tarata in el si vrea sa zica si el ceva. Si apropo... doctoratul cum l-a luat acest domn? Cat a costat dom' profesor? ... sau i-ati pus pe studenti sa lucreze in locul dvs?... banuiesc ca e frate bun cu Ponta copy-paste.
    • +19 (21 voturi)    
      Acesti nimeni in drum...... (Luni, 25 noiembrie 2013, 2:50)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui sylvyaun

      Ca si Palade, sunt absolventii (doamnei ) nu degeaba am pus in Paranteza cuv. doamna, Abram Burica ,scoala fara valoare a PSD-ului !
  • +20 (22 voturi)    
    PALADA o noua specie (Luni, 25 noiembrie 2013, 0:18)

    sidacanu [utilizator]

    adica esti de palada sau esti o palada = delir pe facebook

    esti de plans...
    si cand te gandesti ca esti platit si de mine.... m-a apuca greata ce tipi dubiosi ducem in spate...

    este cert nu ai stofa pentru functia de care o ai... asa ca apuca-te de ceva serios... si sa nu mai auzim de tine
  • +21 (23 voturi)    
    pleca (Luni, 25 noiembrie 2013, 0:34)

    Anaconda_ [utilizator]

    Nu blocheaza o tara intreaga mai gibonule, te blocheaza pe tine si pe aia ca tine sa bagati mana mai adanc in buzunarul nostru ca sa faceti voi mendrele. lasa-ne
  • +19 (21 voturi)    
    Dascal ? (Luni, 25 noiembrie 2013, 1:05)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Oribil limbaj. Guvernantii, politicienii si trepadusii care-i servesc s-au imbolnavit de furunculoza ( pe dinauntru si pe dinafara ). Miroase tot in jurul lor (adica pute). Iar cand casca gura e o nenorocire. Ne imbolnaviti, imprastiati stricaciune. Acesta, adica mirel palada, nu-i PROFESOR. Saracul... Crede ca daca face bai de namol se vindeca de furunculoza. Poare face cangrena. Atunci sa te tii. Pestilential va fi totul.
  • +22 (24 voturi)    
    criza de nervi (Luni, 25 noiembrie 2013, 1:39)

    bizonul_nou [utilizator]

    Cred ca in seara asta, dupa iesirea la TV a lui Basescu, canalia ponta a facut o cumplita criza de nervi, de isterie, s-a aruncat pe jos, a dat din picioare si a urlat ca din gaura de șarpe: mireeeeleee, salveaza-ma, nu mai pooooot, Basescu ma omoara. Si-atunci sluga, prea plecata sluga s-a executat. Nu conteaza ca este profesor universitar, nu conteaza nimic, ci doar sa-l jigneasca pe presedintele Ro intr-un hal nemaiintilnit. Dar palada asta a invatat de la ponta, ponta a invatat de la nastase_numarati-mi_outele si tot asa!
  • +16 (18 voturi)    
    un lucru e cert: nu a plagiat si nici nu a omorat (Luni, 25 noiembrie 2013, 1:52)

    visio [utilizator]

    romanii iesiti sa demonstreze in Decembrie 1989, asa cum a procedat Ponta Plagiatorul si Iliescu Ion criminalul...
    altfel, suntem o tara libera si orice parere e bine venita atata vreme cat este argumentata; apropo de treaba asta, alo Justitia, ce se mai aude cu rezultatele genocidului din Decembrie 1989? nu e suficient ca mana criminala sa faca puscarie; corect este sa mearga la puscarie si Iliescu Ion, Dan Voiculescu...toti erau la aceeasi masa.
    apropo de Revolutie si militari, te intreb Justitie ce ai facut cu mlitarul care a aparut in uniforma militara la o demonstratie in 2012? din cate stiu, trebuie judecat de Tribunalul Militar in regim de urgenta..
    Justitie, nu uita: romanul corect se bazeaza pe tine; nu il dezamagi...nu e civilizat.
  • +15 (17 voturi)    
    Mirel=nume predestinat greselii (Luni, 25 noiembrie 2013, 3:46)

    Pleistoros [utilizator]

    Nu stiu cum se face ca cei ce vin din PSD dupa fundul lui Bombo ori sunt plangaciosi ca un pisoi ori sunt Mirel.
  • +17 (19 voturi)    
    beaaaac!!!!! (Luni, 25 noiembrie 2013, 3:58)

    apoliticus [utilizator]

    asa guvern, asa purtator de cuvant! Spectacolul devine din ce in ce mai gretos
  • +10 (10 voturi)    
    ok? (Luni, 25 noiembrie 2013, 5:43)

    rezis [utilizator]

    daca dl palada isi dadea demisia imediat dupa discursul dlui basescu avea tot respectul tuturor! insa a preferat sa faca o serie de gesturi care pina la urma genereaza o discutie mai ampla: in ce masura o insitutie de invatamint precum SNSPA a devenit treptat un instrument de lupta politica? Exista riscul ca viitorii studenti sa evite aceasta institutie desi are meritele ei!
  • +12 (12 voturi)    
    parere (Luni, 25 noiembrie 2013, 6:07)

    Arl [utilizator]

    Cel mai simplu e sa compari discursurile. Unul vine cu cifre seci, oficiale, arata in 99 % din cazuri ca stie despre ce vorbeste, ca s-a documentat etc. Celalalt da in balbaiala, o da mereu pe glumite proaste si ironii ieftine si se enerveaza cand e intrebat la obiect.
    Dar romanii nu gandesc, ei muncesc si vom avea ce ni se cuvine!
  • +9 (9 voturi)    
    demisia (Luni, 25 noiembrie 2013, 6:46)

    tontu [utilizator]

    Mirele sa fi purtator de cuvant nu inseamna sa fi nesimtit. O fi Traian asa cum spui, da' pana una alta e presedintele Romaniei!
    • +1 (1 vot)    
      Buna ziua , (Luni, 25 noiembrie 2013, 13:49)

      rockerul [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      mi-e teama ca , daca va demisiona sau va fi demis , il va trimite Parsivel consul onorific cine stie prin ce tara superba , ca un bonus pt toate laturile regurgitate in capul nostru la conferintele lui de presa , asa cum a procedat si cu bolovanul celalalt de purtator de cuvant ......Ce tara ..... ce dobitoci..... ce pacat !!!!! Toate bune
  • +10 (10 voturi)    
    Avem ceea ce merităm! (Luni, 25 noiembrie 2013, 7:30)

    Audit [utilizator]

    Un număr important de alegători, cu educaţie scăzută, cu mâna veşnic întinsă la stat pentru ajutoare dar şi cu oarece pregătire dar cu gândire pe termen scurt, au scos la iveală toată mizeria din popor. Şi pentru că această mizerie trebuia să poarte un nume, se cheamă guvernul Ponta!
    Doamne, bine că mi-a plecat copilul din ţară şi nu va mai trăi în mizeria asta!
  • +8 (8 voturi)    
    e platit din bani publici (Luni, 25 noiembrie 2013, 8:01)

    wald [utilizator]

    asemeni consilierilor lui Basescu. Deci, pe bani public asistam la un concert de sudalmi.Nu-mi aduc insa aminte ca vreun consilier prezidential sa fi maturat pe jos cu "adversarul" politic. Palada a fost trimis la pachet dlui premier "with love from Felix". Nu stiu cine scria mai sus ca-cadrul didactic nu a fost marioneta lui Voiculescu. Atunci ce o fi fost? Si inca ceva: nu va asteptati sa aflati lucruri concrete despre "strategia guvernului" de la un politruc.
  • +8 (8 voturi)    
    mda (Luni, 25 noiembrie 2013, 8:23)

    SoulSearcher [utilizator]

    deja s-a dus toata credibilitatea si profesionalismul lu nea mirel...

    iar la urma aflam ca e de fapt o sluga a lui voiculescu, deci cu nimic mai prejos sau diferit fata de mircea badea sau gadea... adica un alt angajat a lu voiculescu, care e platit sa apere interesele sefului felix.
  • +15 (15 voturi)    
    neam prost (Luni, 25 noiembrie 2013, 8:50)

    tkd [utilizator]

    acest personaj nu a dat dovada decat de neam prost,basescu are la bube in cap la greu dar aseara chiar i-a facut KO pe uslamisti ,a pus punctul pe i si a fost foarte logic
  • +8 (10 voturi)    
    ce taran !!! (Luni, 25 noiembrie 2013, 9:25)

    a.h. [utilizator]

    bai mitocane, asa se vb ?
    chiar daca base nu e el cel mai iubit om din tara asta si sunt motive destule sa fie asa, nu se vb in felul asta.
    dar ce sa faci, e suficient sa te uiti la consilieri si totul devine clar in ce-l priveste pe infantilul nr 1 din Romania. Ponta.
    chiar daca basescu cu gasca lui de hoti si corupti nu e departe de psd, oricum, ca si consilier nu ai voie sa vb in felul asta. acum si aici se vad caracterele si originile ''dragilor'' nostri conducatori.
  • +9 (9 voturi)    
    dar domnul purtator cum conduce matrafoxat? (Luni, 25 noiembrie 2013, 9:52)

    El_sociologos [utilizator]

    pe bune este penibil sa te legi de alcoolemia unui om (reala sau nu) cand tu bei si te sui la volan. Si nu o data... este dovada unui caracter otelit la maxim . sau bautura este ca apa de gura... te scapa de mirosul coprofagiei... ni vu ni connu?
  • +9 (9 voturi)    
    prin limbaj (Luni, 25 noiembrie 2013, 10:05)

    luci30 [utilizator]

    si comportament(la o intilnire cu ziaristi nu si-a lasat ministrul sa raspunda unei intrebari)asta ataca insasi institutia pe care o reprezinta -Guvern.Prin denigrarea presedintelui tarii -ataca presedentia ca institutie...Si nu in ultimul rind este un atac la bunul-simt tapetat -in cazul lui de un CV pe care poti sa-l privesti cu indoiala.
    • +3 (3 voturi)    
      ma gindesc.. (Luni, 25 noiembrie 2013, 10:19)

      luci30 [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      cu groaza la ce declaratii ne putem astepta dupa reuniunea PM din mai multe tari cu delegatia chineza, care va fii in curind la Bucuresti...
  • -5 (7 voturi)    
    Palada (Luni, 25 noiembrie 2013, 10:09)

    Gustav666 [utilizator]

    nu trebuia, de la nivelul functiei sale, sa se exprime in halul acesta. S-a descalificat.
    Dar, pentru telespectatorul de rand, a fost mai mult decat evident: Base era matrafoxat.
    • +2 (2 voturi)    
      Si oameni ca tine (Luni, 25 noiembrie 2013, 17:56)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      si ca paleashca aia, sunteti de...
      No comment!
  • +12 (12 voturi)    
    Elemente in comun... (Luni, 25 noiembrie 2013, 10:26)

    ciriano [utilizator]

    O sa sune ciudat si nu o sa ma leg in mod special de ce a spus acum domnul Palada dar as mentiona ca printr-un concurs de imprejurari il cunosc personal si la fel si pe domnul Ciutacu. Si cand spun personal ma refer la pahare de vin baute impreuna si altele. In acest context pot zice ca relatiile de prietenie s-au dus pe apa sambetei in momentul in care domnul de mai sus de fapt ambii, au inceput sa lucreze mai aprig pentru diferite institutii, Victor cu antenele si Mirel cu Guvernul. De ce? pentru ca personal nu sunt nici basist nici uslamist ci doar un om care isi vede de viata lui dar pune iontrebari si mai ales, deranjant pentru ambii, vine cu dovezi... Desi le apreciez calitatea intelectuala recunosc ca dupa momentele mentionate mai sus parca i-a lovit strechea... Domnul Palada, de cand lucreaza pentru Guvern in mod direct, nu mai poate purta o discutie civilizata, bazata pe argumente logice vis-a-vis de nimic. Pe tema Rosia Montana i-am trimis articole si studii facute in Statele Unite doar pentru a-l avertiza despre pericolele potentiale ale unui astfel de proiect dar fara ca eu sa imi mentionez pozitia. Pur si simplu doream sa stiu daca el e informat de situatie si ce crede despre asta... Discutia era neoficiala si a fost ultima. Nu imi pare rau pentru ca desi un tip inteligent, sclipitor pe alocuri, denota un caracter de 2 bani. Exact pretul platit si de Ponta pentru serviciile lui. Si revenind la articolul de azi, sa zicem ca Basescu era beat si a spus prostii, problema e ca Ponta si uslamistii nici trezi nu sunt inteligenti sau coerenti. Ma bucur totusi ca au ajuns la putere pentru ca acum cand ma mai vad cu amicii mei, mari suporteri ai PSD+PNL, le citesc disperarea si dezamagirea in ochi ;) inainte de alegeri imi povesteau ce bine va fi dupa si acum nici ei nu mai cred... in consecinta e mai bine asa doar sa nu bage astia tara in faliment de tot ca in rest au reusit sa distruga bruma de potential de crestere generata de masurile anticriza luate anterior
  • +9 (9 voturi)    
    cat de josnici puteti sa fiti! (Luni, 25 noiembrie 2013, 10:58)

    yellowdog [utilizator]

    nu puteti sa purtati un dialog, numai sa mintiti, injurati, denigrati, asta este guvernul si parlamentul Romaniei
  • +9 (9 voturi)    
    In ce hal am ajuns... (Luni, 25 noiembrie 2013, 11:23)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Orice prost isi permite sa-l jigneasca pe presedintele Romaniei fara sa raspunda in vreun fel...E trist pentru natia romana.
  • +9 (9 voturi)    
    O noua reconfirmare a impotentei lui Ponta (Luni, 25 noiembrie 2013, 11:41)

    neagoe [utilizator]

    Cei slabi, impotenti apeleaza la un comportamentul suburban.

    Face doar sa reconfirme impotenta guvernului, a lui Ponta insusi.
  • +3 (3 voturi)    
    Crescent-descrescent ? (Luni, 25 noiembrie 2013, 13:02)

    Plagarus [utilizator]

    Daca un asemenea purtator de vorbe apeleaza la dictionarul urban (nv matrafoxat) fara argumente la subiect, este jalnic ,chiar si pt. un " doctor" precum micul premier ! Ca sa-i pastram limbajul Intact,acest p'afarist a fost varsat sub bracinarii Guvernului roman, doar pentru faptul ca, dacă o să spuna si el ceva interesant vreodata, tot n-o să-l creadă nimeni, fiind cunoscut de păcălici. Guvernul cel mai cinstit ,i-l merita pe acest bufon telecomandat !
  • +4 (4 voturi)    
    Daca Palada ar fi avut titlul de doctor pe bune (Luni, 25 noiembrie 2013, 14:01)

    denvarel [utilizator]

    Ar fi fost primul care ar fi realizat ca iesirea lui necontrolata este un semn de slabiciune evident.

    Cand argumentele aduse intr-o discutie au legatura cu aspecte nerelationate cu subiectul discutat si atacuri la persoana inseamna ca autorul lor este depasit de situatie si incearca sa scape din inclestare prin orice mijloace.

    Cat de greu este sa intelegi ca si un prost poate sa aiba dreptate (vara este cald) iar faptul ca il numesti prost nu te face detinatorul adevarului. Ba chiar mai rau daca il numesti prost pentru ca afirmat asta te faci de rusine si pari si mai prost ca el.
  • +5 (5 voturi)    
    emanatii useliste (Luni, 25 noiembrie 2013, 14:14)

    Gheorghescu [utilizator]

    si oul asta de mirel palada e purtator de cuvant al guvernului!
    asa prim-ministru, asa guvern, asa purtator de cuvant!
  • +4 (4 voturi)    
    Reprezentativ! (Luni, 25 noiembrie 2013, 15:22)

    Alui [utilizator]

    Uslasilor le place sa minta si sa fie mintiti in fata. Ponta s-a dat de gol in legatura cu destinatia banilor respectivi(pentru profesori cica, LOL), slugile uslamiste au inghitit galusca fara sa cranteasca. Cine se aseamana, se-aduna! Votacii si postacii uslamisti stiu doar sa traiasca in minciuna, mint si cand nu e nevoie, iar despre furat....
  • +4 (4 voturi)    
    injurii (Luni, 25 noiembrie 2013, 16:44)

    gabrielita [utilizator]

    Cand nu ai argumente si vrei sa fii in gratiile "stapanului" care-ti intinde bucatica de os de ros, fiind un om lipsit de verticalitate si totodata avand lipsuri majore in domeniul educatiei si comportamentului civilizat,apelezi la invective ca ultimul mahalagiu .Atat poate,atat il duce capul ,atat face ! De unde nu este,nici Dumnezeu nu cere !
  • +3 (3 voturi)    
    Purtatorul de cuvant! (Luni, 25 noiembrie 2013, 18:22)

    hotnewsfil [utilizator]

    Alienatul!
    Cum a fost promovat acest derbedeu, acest latriner (traitor si scormonitor in haznale) sa poarte, sa distribue, in intreaga tara, cuvantul unui prim-ministru?
    Acest golan de doi bani, ca sa isi dea importanta, sa le arate apropiatilior lui, gunoieri si ei, ce mare si ce tare a ajuns el, isi descarca laturile din creer, asupra presedintelui tarii.
    Ce a facut si ce face util acest gunoi pentru societate?
    El revarsa ceea ce are in cap : abjectii, laturi, gunoaie.
    Atata poate, atata produce!
    Intr-un fel, nu este vinovat acest gunoi ordinar. Este prodund vinovat cel care l-a numit intr-o functie atat de importanta.
    Vi-l imaginati pe purtatorul de cuvant al cancelarului Angela Merkel, descarcand hardaul de laturi asupra presedintelui Germaniei?
    Idem, in cazul Angliei, al Frantei, al Olandei, al Elvetiei, etc.?
    Acest mahalagiu pare a fi un produs al romilor care fura, fac scandaluri, ne fac de ras in tarile civilizate.
    Acest descreerat ar trebui sa fie dat afara imediat de Ponta, sub indemnul oamenilor de bun simt, civilizati, din PSD. Daca nu fac acest lucru (alungarea descreeratului din inaltul post public), inseamna ca si-l asuma, ca se considera infratiti cu el, de aceias teapa, inseamna ca, pentru ei, toata Romania este un depozit de gunoaie, iar gunoiul este ales sa imprastie gunoaie, nu cuvantul premierului.
    Considera premierul ca acest gunoi il reprezinta, conform zicalei ‘cine se aseamana, se aduna’?
    Asteptam reactia premierului (da, a PREMIERULUI tarii) si a oamenilor onorabili din PSD, oricat de “Jos Basescu’ ar fi ei.
    Ca sa isi sublinieze meritele, Ponta ar trebui sa citeasca in fata premierilor ce vor fi prezenti, zilele astea, in Romania, laturile publicate de purtatorul lui de cuvant si sa sublinieze ca el este cel care l-a promovat., ca gunoaiele publicate de descreerat sunt (sau nu) ‘cuvantele lui’- premierul Romaniei!
  • 0 (0 voturi)    
    Mitocani (Marţi, 26 noiembrie 2013, 6:40)

    Lasa-ma [utilizator]

    II doresc lui Antonescu, daca din greseala iese presedinte, sa aiba parte de aceleasi aprecieri din partea unor mitocani de genul lui Palada.... de care din nenorocire nu ducem lipsa. Pe vremuri exista crima de lezmajestate = jignire adusă persoanei sau autorităţii unui suveran, în ţările monarhice, pedepsită de lege ca o crimă. Nu putem sa avem si noi o lege pentru acordarea unui minim respect, macar functiei supreme in stat.