Ioan Balan (PDL): E posibila refacerea Aliantei D.A. care sa dea presedintele tarii

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 21 noiembrie 2013, 18:53 Actualitate | Politic

Deputatul democrat-liberal de Suceava, Ioan Balan, vicepresedinte PDL, a declarat joi ca nu exclude posibilitatea construirii dreptei prin refacerea Aliantei D.A., care sa dea presedintele tarii, insa la Suceava ar fi probleme in colaborarea cu conducerea organizatiei judetene a PNL, relateaza Agerpres.

"Nu exclud posibilitatea si chiar cred ca e posibil - stiti ca sunt si vicepresedinte la nivel national - si va spun ca exista aceasta discutie de a se reface intr-un fel Alianta D.A., cea adevarata si nu asta parata care e facuta astazi, in care oameni de dreapta de adevaratelea se vor regasi intr-o constructie care sa dea presedintele Romaniei si, eventual, sa dea o guvernare de dreapta care, trebuie sa recunoastem, a pus Romania pe picioare", a spus Balan.

Pe de alta parte, Balan a spus ca la Suceava ar fi complicata o refacere a dreptei cu actuala conducere a organizatiei judetene a PNL. "Ma sperie gandul sa se rupa USL, in ideea construirii marii drepte. Daca marea dreapta se construieste intre Alexandru Baisanu (n.r.-Stefan Alexandru Baisanu, deputat PNL de Suceava, lider judetean al PNL) si Ioan Balan, la Suceava, nu cred ca e buna", a spus Balan.

Intrebat daca ar fi pus in situatia de a opta, la alegerile prezidentiale, intre Victor Ponta si Crin Antonescu, Balan a spus ca l-ar vota "cu ochii inchisi" pe Crin Antonescu, care este considerat mai de dreapta.

"Cu ochii inchisi as alege Crin Antonescu, daca n-as avea alta solutie. Amintiti-va cand am fost pus sa aleg intre Iliescu si Vadim Tudor, cat de greu a fost sa alegi. Astazi, totusi, cu toate relele facute, as putea sa-l aleg pe cel considerat, macar ca simbol, mai de dreapta. Ca nu-i de dreapta. Acuma sa fim cinstiti. Intr-o oala de asta uselista, unde nu mai stii care-i galben si care-i rosu, totu-i amestecat, chiar daca incerci sa faci curatenie de sarbatori si sa mai scoti rufele pe afara, nu-i suficient. Ramane macar mirosul, daca nu altceva", a spus Balan.























1261 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    pana la urma (Joi, 21 noiembrie 2013, 19:15)

    evoque [utilizator]

    cineva a vorbit, desi erau clare toate miscarile propagandistice din ultima vreme si modul in care se trage de pnl. Problema ramane una singura: Basescu.
    Nimeni nu mai vrea sa isi asocieze numele si viitorul cu presedintele care a devenit o piatra de moara pentru orice politician sau partid.
    • 0 (2 voturi)    
      Gresesti, ca deobicei! (Joi, 21 noiembrie 2013, 21:56)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Problema Romaniei e una singura: prostia unora! 24% din electoratul romanesc (4,3 milioane) au votat orbeste USL, care astazi prabuseste si falimenteaza Romania! Mai putin de un sfert din electorat! Cum la alegerile prezidentiale sunt necesare 5 milioane de votanti, USL, care acum a pierdut cel putin 1,5 milioane de sustinatori datorita hotiei, incompetentei si celor 30 de biruri pe care le-a pus, nu mai poate castiga aceste alegeri. Stiu asta si joaca la doua capete, vor sa fie si la guvernare, prin Ponta, si in opozitie, prin Cacarau. Numai ca cele doua belele ale Romaniei, nu pot pacali electoratul de dreapta, mult mai educat decat electoratul imbecilizat, pauperizat, cu mentalitati comuniste al USL!...:)
      • -2 (2 voturi)    
        pasarea (Joi, 21 noiembrie 2013, 22:54)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        malai viseaza. Eu nu sustin ca varianta usl este buna insa ma distrez la maxim decand dreapta lui basescu (care doctrinar nu are nimic cu dreapta)se chinuie de ceasul mortii.
        Pe deasupra mai vine si eba si tomac cu doua acuzatii la sturza respectiv naum cu care reusesc sa distruga tot discursul presedintelui bazat pe minciuna. :))
      • +1 (3 voturi)    
        dezinformezi ca de obicei! (Joi, 21 noiembrie 2013, 23:15)

        zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        daca 24% din electorat au votat usl poti sa ne spui cat % au votat ard (alianta basista) ?
        cred ca sub 6% dupa metoda ta de calcul 1 mil)
        tot dupa metoda ta de calcul base a fost ales de vreo 30% din electorat (5,2 mil voturi)
        • -1 (3 voturi)    
          stai linistit (Joi, 21 noiembrie 2013, 23:42)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

          Cand este vorba despre minciunile si mincinosii lor nu mai scot nici un sun.
          La alegeri era atat de penibil incat posta mesaje pe hn "vreau voturile romanilor acum", acest marian eugen crede ca daca isi fac mai multe conturi pe hn si daca isi dau plusuri intre ei sunt mai multi. Iluzii de doi bani.
  • +4 (4 voturi)    
    Nefrecventabili (Joi, 21 noiembrie 2013, 19:24)

    Daniels22026 [utilizator]

    S-ar putea sa fie inteleapta refacerea aliantei PDL-PNL.

    Dar eu n-as putea vota in viitorul apropiat cu Antonescu. Doar daca ii are contracandidati pe Vadim, Hitler sau Stalin. Sper sa nu ajungem pina acolo.

    Nici cu PNL-ul n-am cum sa votez pina in 2030. Dupa aceea mai analizez. Liberalii au devenit nefrecventabili. PSD-ul la fel. O sa analizez dupa 2050 daca sint frecventabili.
  • +4 (4 voturi)    
    Daca (Joi, 21 noiembrie 2013, 19:29)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Daca nu lasati la o parte orgoliile si nu va schimbati liderul veti disparea ca partid in maxim 10 ani.
    Terminati cu prostiile si sustineti un candidat unic la Presedentie si va fi bine. Nu faceti asta...s-a termitat. este clar?
  • -3 (3 voturi)    
    dada (Joi, 21 noiembrie 2013, 19:50)

    ampersand [utilizator]

    Vaaaai, nu se poate, să "daţi" preşedintele ţării? Şi dup-aia să-l lăsaţi baltă, cum l-aţi lăsat pe Base? Udemeriştilor în caracter, vedea-v-aş cu 4.98% la alegeri!