Predoiu: Cata vreme vom ramane blocati in cliseul pro, contra Basescu nu vom putea evolua/ Udrea: Chiar ma gandeam ce puternic e un candidat sustinut de Blaga fata de unul sustinut de Basescu

de Departamentul Politic     HotNews.ro
Joi, 21 noiembrie 2013, 18:08 Actualitate | Politic

Prim-vicepresedintele PDL, Catalin Predoiu, a declarat, intr-un interviu pentru Evenimentul Zilei, ca partid ca "nu vom putea evolua" daca partidul ramane blocat in cliseul pro sau contra Basescu si ca importanta este construirea unei alternative la USL. In paralel, intr-un alt interviu pentru Adevarul, Elena Udrea l-a ironizat pe candidatul PDL, afirmand ca are jumatate din scorul partidului. "Daca nu avem nevoie de electoratul presedintelui, sa nu-l mai pomenim. Ne descurcam singuri. Chiar ma gandeam ce puternic e un candidat sustinut de Blaga fata de unul sustinut de Basescu", a spus Elena Udrea.

Catalin Predoiu a declarat la Evenimentul Zilei ca a intrat in cursa acum sase luni cu 3% si ca in cinci luni a ajuns la 11%, cat indica ultimul sondaj CSOP, admitand ca are o problema cu notorietatea. "Muncim pentru asta, oriunde merge in teritoriu incercam sa crestem notorietatea", a spus Predoiu. Primvicepresedintele PDL a adaugat ca "a intrat in cursa ca sa castige" dar ca s-ar retrage daca un alt candidat al dreptei ar sta mai bine in sondaje. Intrebat daca va putea candida la prezidentiale fara sprijinul presedintelui Basescu, Predoiu a raspuns: "Cel mai bine ar fi sa ne concentram pe construirea unei alternative la USL. Cata vreme vom ramane blocati in cliseul pro, contra Basescu nu vom putea evolua. Trebuie sa ne cuplam la agenda fiecarui cetatean. Trebuie sa iesim din acest meci national Basescu-Ponta"

Pe de alta parte, deputatul PDL Elena Udrea l-a atacat pe Catalin Predoiu, intr-un interviu la Adevarul Live,afirmand ca "in toate sondajele are jumatate din cat are PDL" si ca "nu are cum sa castige alegerile".  "Daca ajungem in turul doi sa alegem intre Ponta si Antonescu este si vina noastra. Daca punem candidat de la PDL, PMP, FC, Noua Republica, plus candidatul PNL, este greu sa credeti ca mai intram in turul doi", a mai spus Udrea. Deputatul PDL a vorbit in termeni ironici despre un candidat PDL care nu are sprijinul presedintelui Traian Basescu: "Chiar ma gandeam ce puternic e un candidat sustinut de Blaga fata de unul sustinut de Basescu".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1825 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    N-am inteles nimic (Joi, 21 noiembrie 2013, 18:21)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Cine sunt toti astia: predoiu, blaga, udrea, basescu etc? Si ce e aia pdl?
    • +3 (13 voturi)    
      Predoiu, Blaga tot mai penibili (Joi, 21 noiembrie 2013, 19:02)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Niciodata cat exista Basescu in politica nu poate exista un candidat prezent sau viitor mai puternic decat cel sustinut de Basescu.
      Predoiu, Blaga ori sunt naivi, ori prosti in ale politicii. Elena Udrea a argumentat mereu cand a vorbit despre gluma lui Blaga cu alegerile interne si desemnarea unui candidat impus de Blaga, ma mir la ce le-a mai trebuit mascarada?! Cum a spus si ea, mai degraba a fost o incercare de mediatizare, dar uite ca nu le-a iesit. Mass-media n-a pus botul la aceasta actiune, pentru ei, Blaga, Predoiu nu exista cum nici pentru USL. Pentru rivali exista doar cei puternic, Basescu si Udrea.
      • +3 (5 voturi)    
        udrea ? (Joi, 21 noiembrie 2013, 20:40)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        puternica ? (politic vorbind) ..de cand ?
    • -2 (10 voturi)    
      MRU va fi Presedintele Romaniei! (Joi, 21 noiembrie 2013, 19:13)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      S-a scapat Presedintele aseara, cand s-a intrebat retoric ce se va intampla cu Parlamentul de 70% cand Mihai Razvan Ungureanu va deveni presedinte. MRU, fara sa fie pe televizor, fara iesiri publice, are cu doar 5% mai putin de beleaua mai mica, Cacarau. MRU este peste toti candidatii prezidentiabili din tara asta.
      • -1 (5 voturi)    
        iar cu asta ? (Joi, 21 noiembrie 2013, 20:42)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        tu ai o pasiune ... 'bromance' posibil ...

        spune sincer , care e 'alesul' tau ?
      • -1 (1 vot)    
        acum pe bune (Vineri, 22 noiembrie 2013, 0:22)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        MRU nu este un orator. Poate asta dorea Turcescu sa auda in emisiunea respectiva. MRU nu are sanse, s-a vazut clar cum comunica din postul de prim ministru.
  • -1 (9 voturi)    
    Curiozitate (Joi, 21 noiembrie 2013, 18:25)

    taticutu [utilizator]

    Curiozitatea cea mai mare este ca Basescu s-a dezis clar de PDL, iar acum,peste tot, sprijinitorii lui Basescu din PDL acrediteaza ideea ca EI trebuie sa-i ceara iertare lui Basescu si sa si-l apropie !!! Este clar ca Basescu s-ar reintoarce cu fata catre PDL numai in situatia ca el sa conduca partidul,el sa decida pentru toti, sprijinitorii lui sa devina sefii oficiali ai partidului,vezi Udrea,el sa stabileasca listele pt. alegerile urmatoare,etc.
    Adeptii lui din PDL se lupta acum ,de fapt,sa-i asigure un loc eligibil pe lista de europarlamentare lui EBA,pt.ca Miscarea Populara s-a rasuflat ,si altii...
    • +3 (5 voturi)    
      E. Udrea în ce partid e? (Joi, 21 noiembrie 2013, 19:36)

      Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      Mi-e neclar, Udrea este în PMP sau în PDL?

      Hotnews a scris „deputat PDL”, dar din ce declară cam reiese că activează pentru PMP. Și da, T. Băsescu e cel care s-a rupt de PDL, nu înțeleg de ce tot cere sprijinul lui.

      Udrea și Băsescu se tot plîng de lipsa de democrație în alegerile PDL (adică Băsescu nu a putut să o impună pe Udrea anul trecut). Să-și crească Băsescu și Udrea propriul partid și să-l facă democratic, că poate îi voi băga în seamă cu vreun vot. Problema e că într-un astfel de partid impostorii cam zboară, deci Udrea n-ar prea face purici în partidul ăla.

      Un susținător foarte reținut al lui T. Băsescu.
      • +2 (6 voturi)    
        este unde zice sefu' . (Joi, 21 noiembrie 2013, 20:47)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Alex Danila

        basescu a atacat pdl , in disperarea ca poate asa reuseste sa tranferere suustinatorii catre noul lui partid .. ala compusi din oameni mai obedienti !
  • 0 (6 voturi)    
    O singura sansa (Joi, 21 noiembrie 2013, 19:25)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Dreapta romaneasca daca iubeste cu adevarat aceasta tara nu are decat o singura varianta. Sa sustina un singur canditat pentru functia de Presedinte.
    Este singura sansa a Dreptei si a Romaniei. Daca nu vor face asta, nu-si vor reveni inca 10 ani de acum inainte.
    Nici ei si nici Romania.
    • -2 (6 voturi)    
      pe bune .. nimeni nu iubeste tara asta ! (Joi, 21 noiembrie 2013, 21:00)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      nici un politician .. din89 incoace toti iubesc banu pe care pot sa il fure din tara asta ! fara exceptie !

      ultimul care a 'iubit' tara a fost ceasca.. dar nu din motive patriotice , ci pur si simplu ca o considera mosia lui personala , si atunci a facut anumite lucruri ... cam cum face un om in gradina proprie !