Ion Iliescu: "Afacerea CEC" completeaza profilul moral al lui Basescu

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 noiembrie 2013, 18:00 Actualitate | Politic

Fostul sef de stat Ion Iliescu a declarat, luni, ca "afacerea CEC" completeaza profilul moral al actualului presedinte, Traian Basescu, el aratand ca in mandatul sau nu a sunat pe nimeni pentru mentinerea cuiva in functie si ca s-a pronuntat public impotriva unor asemenea "naravuri si mentalitati", scrie Mediafax.

Iliescu a declarat, luni, raspunzand unei intrebari, ca iesirile publice ale presedintelui Traian Basescu la adresa premierului Victor Ponta sunt "nedemne" pentru functia pe care o detine acesta.

"Pentru tinuta unui sef de stat, a unui presedinte, asemenea iesiri sunt nepotrivite, ca sa nu spun mai mult", a raspuns Iliescu.

Intrebat cum vede "afacerea CEC", in care este implicat presedintele Traian Basescu, Iliescu a precizat ca aceasta completeaza "profilul moral" al lui Basescu.

"Asta completeaza profilul moral al omului. Nu vreau sa comentez mai mult", a spus Iliescu.

Intrebat daca in timpul mandatelor sale de sef de stat a procedat vreodata similar, Iliescu a precizat: "Ati auzit de asa ceva pe vremea mea? Nu".

Intrebat daca ar fi putut proceda similar, Iliescu a raspuns negativ.

"Nu. Pentru ca nu-mi permitea tinuta, nu-mi permitea postul, nu-mi permtea responsabilitatea in care eram. Combateam asemenea chestiuni. M-am pronuntat public impotriva unor asemenea naravuri si mentalitati. Asa ca nu puteam sa fac asa ceva. Nu-mi permitea moralitatea mea. Dar iata ca se intampla. Asta contureaza profilul moral al omului in cauza", a mai spus Iliescu.

Ministrul Finantelor, Daniel Chitoiu, a afirmat ca a fost sunat de catre presedintele Traian Basescu, in urma cu doua-trei saptamani, care l-a rugat ca Radu Ghetea sa nu fie schimbat de la conducerea Casei de Economii si Consemnatiuni (CEC) Bank, fara a motiva aceasta interventie.

Declaratia a fost facuta miercuri seara la Guvern, in contextul in care Ioana Basescu, fiica presedintelui Traian Basescu, a luat, in 9 septembrie 2013, un credit in lei de la CEC Bank, in valoare de 4,6 milioane lei, pentru a cumpara un teren de 290 hectare din judetul Calarasi, imprumut garantat cu soldurile prezente si viitoare ale unui cont deschis la CEC si cu terenul agricol achizitionat.

El a raspuns astfel intrebat de un jurnalist, care a invocat "surse bancare", daca este adevarat ca Basescu l-a sunat pentru a-i cere ca Ghetea sa nu fie schimbat de la CEC.

"M-a sunat acum doua-trei saptamani, pentru ca este in procedura de schimbare statutul CEC Bank privind schimbarea modului de administrare al acestei banci si cred ca domnul presedinte Ghetea a dat fuga la domnul presedinte Basescu sa ceara sprijinul pentru a nu fi schimbat in eventualitatea in care se va schimba sistemul de conducere la CEC Bank. M-a rugat....", a spus Chitoiu.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2388 vizualizari

  • +16 (26 voturi)    
    bolsevicii..... (Luni, 18 noiembrie 2013, 18:11)

    timp tamp [utilizator]

    dupa ce au devalizat Bancorex, banca agricola, au nasit Carirasul, bolsevicii vor sa jefuiasca si CEC-ul, si i-l tiaie in mocirla,si nu numai ca razbunare, ci pentru a pradui si ultima banca pur romaneasca. derbedeul furios ne minte ca este banca cu capital de stat, de fapt este cu capitalul milioanelor de romani care si-au pus economiile, pensiile...
    • +8 (10 voturi)    
      Atentie mare la Blaga!!! (Luni, 18 noiembrie 2013, 18:30)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      Aproape ca nu ma mai intereseaza ce se intampa cu PNL, PSD si PC. Altceva este foarte grav dragi citiori.
      Se vorbeste prin curtea Modroganului ca Blaga intentioneaza sa bata palma cu Voiculescu Turnatorul.
      Vocile sunt mai multe din interior, deja s-a creat un val de temeri deoarece asta ar insemna decaderea PDL-ului
      Se stie ca Blaga si-a cumparat tacerea si dupa cum vedeti si voi, Blaga este subiect tabu in studiourile Intact. Mai urmeaza pasul care ar compromite definitiv PDL! Cat de meschin este vamesul si cat de periculos! Abia acum imi dau seama si mai tare ca Blaga este angajat sa slabeasca acest partid candva drag noua!
      • +8 (8 voturi)    
        vamesul blaga este PSDist 100% (Luni, 18 noiembrie 2013, 19:27)

        geocrin [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        Acest om nu are nimic de a face cu PDL decit sa-i dezbine.
        Un alt erou a fost bunul sau prieten Petru Filip si el pina nu demult mare luptator al PDL.....vorba vine.
        A lasat PDL pentru un blid de linte pe de o parte si pe de alta parte a plecat inapoi, in partidul lui de comunist cu fata democrata faurit de un mare roman, iliescu.
        Oare pe cind si vamesul blaga ?
    • -5 (11 voturi)    
      Regele Mihai incaseaza 22100 euro/luna de la stat (Luni, 18 noiembrie 2013, 18:49)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      Veniturile Regelui Mihai = 22100 de euro pe lună din inchirierea castelelor Peles si Pelisor catre Ministerul Culturii. Adica statul da acestui rege 265 mii Euro degeaba.

      Deci regele traieste din contracte cu statul.

      Ministerul Culturii ar trebui sa-si mute ce are in castele si sa-l lase pe Mihai sa le intretina singur, amendindu-l daca palatele intra in paragina (conform legii monumentelor istorice).
      • +8 (8 voturi)    
        Prostie mai mare ca asta rar poti auzi... (Luni, 18 noiembrie 2013, 19:32)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Pai ba Dumitrica, castelele alea au fost ale Regelui. Si a convenit cu statul sa le inchirieze. Tu daca stai cu chirie si platesti proprietarului 1500 euro/an, inseamna ca i-ai dat degeaba, sau ca sa ai unde locui?!?

        Din cite stiu ministerul culturii s-a rugat de rege sa i le inchrieze si nu invers. Crezi cumva ca regele n-ar putea sa le inchirieze altcuiva? Nu s-o gasi nimeni sa vrea sa le inchrieze? Tiriac, de exemplu, plateste vro 25 de mii de eur/luna pentru o vila de 215 mp din buricul Bucurestiului aflata in administrarea RAPPS.

        Statul roman a vrut ca cele doua castele sa ramana muzee deschise publicului, si atunci Regele le-a inchiriat statului.
  • +15 (15 voturi)    
    minerii9 (Luni, 18 noiembrie 2013, 18:19)

    georghe [utilizator]

    Nu, tu ai chemat minerii.
    • +9 (9 voturi)    
      de la 1000 de morti in "revolutie" (Luni, 18 noiembrie 2013, 22:05)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui georghe

      Ilici tu ai distrus tara asta...
  • +16 (18 voturi)    
    Criminalul asta ... (Luni, 18 noiembrie 2013, 18:21)

    BineInformat [utilizator]

    ...mai are voce??? Nu ii este un pic de rusine pentru sangele care la varsat, sangele nevinovatilor, la "asa zisa Revolutie"? Tovarase Ilici-Iliescu, astept ziua in care o sa ajungi in iad. Sper ca macar acolo sa platesti si sa fii pedepsit pentru cat de nemernic ai fost si esti in continuare.
    • +9 (9 voturi)    
      nu stiam de ce miroase atit de urit (Luni, 18 noiembrie 2013, 19:23)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui BineInformat

      iar a deschis asta gura .
  • +11 (11 voturi)    
    Vade retro satana! (Luni, 18 noiembrie 2013, 18:23)

    triciupa [utilizator]

    Ptiu!
  • +14 (14 voturi)    
    hahahaha (Luni, 18 noiembrie 2013, 18:26)

    oximoron [utilizator]

    iote cine o-nviata din morti sa vorbeasca despre moralitate...cucuveauna.

    parca erai bolnav, tocmai ce imi pregateam sampania cand ai da coltu'...ca sa te vad la puscarie pentru mizeriile facute, slabe sanse.
  • +13 (15 voturi)    
    despre moralitate (Luni, 18 noiembrie 2013, 18:27)

    vidoc [utilizator]

    Pana la urma un credit e un credit,fie ca e la o banca de stat,fie ca e la una privata iar doamna notar cred ca are destui gologani ca sa achite un asemenea credit.Era mult mai usor sa ai o matusa Tamara sa-ti lase vreo mosterie de un milion de dolari,dar nu toti sunt norocosi ca d-nul Nastase pentru a nu implica institutii ale statului(mai putin cele care urmaresc spalarea de bani).Ne intereseaza ce spune despre profilul moral al lui Bombo,care a facut rost de sapte sute de mii de euro intro seara fara a ne preciza de unde ii are(sau poate tot de la CEC Bank)si cu ce a garantat.Eu unul m-am cam saturat de postulatele lui Brucan,Roman,Ilici,Voiculescu .Astept pareri despre moralitate de la oameni morali .Atat.
  • +13 (13 voturi)    
    Hop si el! (Luni, 18 noiembrie 2013, 18:28)

    Andradda [utilizator]

    Iliescule, pai "mai draga" in vremurile cat ai fost tu presedinte, ar fi fost culmea sa te reclame tocmai oamenii numiti de tine. Tu nu cereai favoruri. Tu dadeai ordine!
    Batranul KGB-ici a intrat pe taramul senilitatii si al autismului.
  • +16 (16 voturi)    
    Cel sărac și curat (Luni, 18 noiembrie 2013, 18:33)

    Rntmpx [utilizator]

    Iliescu a închis ochii la toate tunurile și escrocheriile făcute de camarila din PSD în anii '90. Pentru asta a primit trei mandate de președinte. Dacă ar avea un pic de bun simț, și-ar vedea liniștit de bătrânețele sale și ar tăcea din gură. Are noroc că numai istoria îl va judeca, nu și tribunalele.
  • +16 (16 voturi)    
    Nejucator (Luni, 18 noiembrie 2013, 18:48)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ce sa faca Iliescu cu 1 million de euro? El este cinstit Numai un imperialist odios ar imprumuta atitia bani.

    Iliescu a fost presedinte nejucator. El nu a furat niciodata nimic. Altii au furat, dar el I-a patronat corect pe toti. Conform constitutiei, a mediat hotii de la putere cu cei din opozitie. Atit si nimic mai mult.
  • +13 (13 voturi)    
    un altul...macar, ca voicuescu de inocent... (Luni, 18 noiembrie 2013, 18:49)

    geocrin [utilizator]

    Fara voi doi adica voiculescu si iliescu Romania ar fi mai bogata si romanii ar fi mai fericiti.....sigur.
    Daca esti OM, ai da dovada si ai cere sa se faca lumina, despre lovitura de stat din decembrie 1989 si despre mineriade, despre contributia adusa la distrugerea economiei romanesti.
    Ai multe teme nefacute domnule, asa ca macar sa taci din gura, ai facut mult rau atit romanilor cit si imaginii Romaniei in lume.
    RUSINE bre.....
  • -4 (8 voturi)    
    Lăsaţi-o mai moale dle ex-preşedinte! (Luni, 18 noiembrie 2013, 18:59)

    felis_tigris [utilizator]

    Nu aţi sunat pe nimeni pentru menţinerea cuiva în funcţie pentru că nu era nevoie. La vremea aceea dvs îi numeaţi pe toţi. La ce bun să mai daţi telefoane, dle ex-preşedinte, doar eraţi jupânul suprem, un comunist cu faţă umană?
    Cât despre actualul preşedinte, cu siguranţă că va da în viitorul destul de apropiat, explicaţii de natură juridică, legate despre multe dintre activităţile sale, mai vechi şi mai noi.
    • +4 (4 voturi)    
      asa e (Luni, 18 noiembrie 2013, 22:07)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      un telefon VS 1000 de morti+ DEVALIZAREA TARII
  • +13 (13 voturi)    
    Intr-o lume normala, Iliescu ar fi fost condamnat (Luni, 18 noiembrie 2013, 19:05)

    uluit [utilizator]

    Mi-as fi dorit ca, Iliescu sa aiba parte de un proces just si corect... in care sa aibe sansa personal, sa se apere (ca inculpat), macar pentru acuzatiile de instigare la crima, petrecute atat in Dec. '89, cat si cu ocazia mineriadelor.

    Cat despre "moralitate", sa se uite in ograda proprie a PSD-ului, al carei "presedinte onorific" este si sa-i intrebe pe Hrebenciuc si Nastase, cum sta treaba cu hotiile. (Bancorex e un mic exemplu)
  • +7 (7 voturi)    
    Ion (Luni, 18 noiembrie 2013, 19:23)

    SRA [utilizator]

    Ion ILIESCU a primit TAINUL sa fie bine venite de fiecare data, nu mai vorbesc de cele cu securizarea frontierelor !
  • +10 (10 voturi)    
    naravuri si mentalitati (Luni, 18 noiembrie 2013, 19:35)

    liviusmaximus [utilizator]

    mars la lada istoriei, ne-ai mancat tineretea !
  • +10 (10 voturi)    
    Pai da ba relicva bolsevica (Luni, 18 noiembrie 2013, 19:36)

    bogdan1477 [utilizator]

    Basescu in cel mai rau caz a "furat" luind de la banca un credit pentru care nu se califica. credit pentru care tre sa plateasca, gajat cu terenul. Si cam atit.

    Pe cind voi ati devalizat banci, ati luat cu japca toata industria si-ati vindut-o la fier vechi. De pretinu Voiculescu care a luat ICA cu 15 mil cind terenul de sub ea facea 80 mil nu te-ai scandalizat?!?

    Ai dreptate, asta-i diferenta dintre Basescu si voi: el face cel mult trafic de influenta pentrua obtine mai usor un credit, pe cind voi luati cu japca tot ce va vine la mana. De aia tu vei ramane in istorie cu singele de la revolutie si de la mineriade pe miini, iar basescu va ramane ala care a dat libertate justitiei.
  • +10 (10 voturi)    
    eternul si nemuritorul (Luni, 18 noiembrie 2013, 19:55)

    luci30 [utilizator]

    bolsevic....poti dormii noaptea?sau te autosugestionez ce bun si corect ai fost cind te-ai prezentat lumii,cind ai chemat minerii,cind ai patronat jaful cu trailerul....daca nu senilitatea,macar decenta ar trebui sa te opreasca de la aparitii si comentarii publice
    • +1 (1 vot)    
      halo ziaristi si jurnalisti.... (Marţi, 19 noiembrie 2013, 10:17)

      luci30 [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      ce dreaq il mai bagati in seama pe expiratul asta?Nu mai aveti alte personaje,sau subiecte de actualitate?
  • +9 (9 voturi)    
    cand (Luni, 18 noiembrie 2013, 19:59)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    un profil imoral ca al tovarasului Ilici vorbeste despre un profil moral al domnului Basescu, nu pot decat sa ma bucur.
  • +6 (6 voturi)    
    praf in ochi (Luni, 18 noiembrie 2013, 20:10)

    marabul [utilizator]

    parte din manipularea maselor..Doamne cat de talentati suntem...hai s o batatorim cat mai mult si sa distragem atentia de la adevaratele probleme ce ne framanta cu adevarat....bagati marfa la latrine.coada i mare...
  • +3 (3 voturi)    
    mai e putin (Luni, 18 noiembrie 2013, 20:35)

    methalman [utilizator]

    Si o sa pot sa ma bucur de o bere rece precum am facut-o in ziua in care a intrat Becali la puscarie. Diferenta consta in faptul ca iliescu nu va intra la puscarie ci acolo unde ajungem cu toti intr-un final...
  • -8 (8 voturi)    
    bolsevic ..nebolsevic .. dar are dreptate! (Luni, 18 noiembrie 2013, 20:52)

    adrian8 [utilizator]

    cel putin in aceasta declaratie , nu a mintit cu nimic ... are mare dreptate !

    nici macar o barfa despre afaceri ale lui iliescu nu a existat cat timp a fost presedinte .. in schimb cu actualul ...vai de noi !
    • +2 (2 voturi)    
      Libertate (Marţi, 19 noiembrie 2013, 9:04)

      methalman [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Pentru ca pe vremea lui Iliescu daca aveai ceva acuzatii chema minerii imediat!
  • +6 (6 voturi)    
    Ipocrizia ca arta (Luni, 18 noiembrie 2013, 20:57)

    catalin72 [utilizator]

    E clar,ponta e un carlan ,un parsivel ,in compartie cu "maestrul" ilici !
  • +7 (7 voturi)    
    mai bine... (Luni, 18 noiembrie 2013, 23:39)

    toubib [utilizator]

    mai bine imoral,
    decât criminal
    Mai bine haimana,
    decât trădător,
    mai bine huligan, decât dictator.
    Mai bine golan, decât activist,
    mai bine mort, decât comunist!
  • +8 (8 voturi)    
    mai bine... (Luni, 18 noiembrie 2013, 23:39)

    toubib [utilizator]

    mai bine imoral,
    decât criminal
    Mai bine haimana,
    decât trădător,
    mai bine huligan, decât dictator.
    Mai bine golan, decât activist,
    mai bine mort, decât comunist!
  • +7 (7 voturi)    
    Bolsevicule (Luni, 18 noiembrie 2013, 23:43)

    nano2k [utilizator]

    Am obosit si sa te mai injur.
  • 0 (0 voturi)    
    nu, ilici, (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 19:47)

    El Ciupacabra [utilizator]

    pe vremea ta nu auzeam decat de mineriade, baroni locali, coruptie generalizata si alte asemenea "cadouri" pe care le-ai facut poporului roman si pentru care sper sa putrezesti in fundul iadului, bolsevicule. Si mai indraznesti si sa pomenesti cuvantul moralitate, cat tupeu!!