Crin Antonescu: Nu mai exista relatia cu Partidul Conservator in sensul unei Aliante de Centru Dreapta

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 noiembrie 2013, 13:51 Actualitate | Politic

Partidul National Liberal nu are, in acest moment, o relatie cu Partidul Conservator, cu formatiunea lui Dan Voiculescu, a declarat luni liderul PNL Crin Antonescu, aratand ca Alianta de Centru Dreapta nu mai exista de mult. Antonescu a precizat ca protocolul ACD nu a fost inca rupt, urmand sa se vada care sunt consecintele juridice, pentru ca PNL nu doreste sa prejudicieze USL.

Declaratii Crin Antonescu:
  • Principalul subiect al acestei saptamani este angajarea raspunderii pe legea descentralizarii.
  • Reafirm ca forma in care legea va fi asumata este o formula discutata indelung, nu doar in USL, ci si in societatea civila.
  • PNL isi asuma si e deplin solidar cu acest proiect.
  • Discutiile despre ce se descentralizeaza si ce nu nu au avut tenta unui conflict sau imparteli intre partide, ci ratiuni foarte clare care au in vedere functionarea serviciilor in interesul cetateanului.
  • Daca sistemul de ordine publica nu s-a descentralizat acest lucru s-a intamplat pentru ca ministrul de Interne nu a fost de acord, pentru ca PNL nu a fost de acord si, impreuna cu colegii din USL, am convenit sa nu o facem
  • Pastrarea porturilor dunarene in coordonarea ministerului Infrastructurii a fost facuta in baza argumentelor aduse de ministrul Transporturilor.
  • Descentralizarea va duce la apropierea deciziilor de cetaten, de comunitatea locala.
  • Discutia care asociaza descentralizarea cu avantajele asa-zisilor baroni e lipsita de orice temei, un lucru propagandistic.
  • Exista niste amendamente ce vor fi depuse de liberali, dar nu de fond.
  • Sunt amendamente ce tin de detalii patrimoniale, care vor fi luate in calcul in sedinta de maine a Guvernului.

Despre relatia PNL cu PC

  • Nu e nimic de discutat in legatura cu relatia cu PC pentru ca aceasta relatie nu mai exista (...) si nu mai exista de mult, ceea ce nu inseamna ca noi dorim sa provocam vreo tulburare in interiorul USL.
  • Nu mai exista relatia cu PC in sensul unei aliante ACD.
  • Nimeni nu doreste acum sa umble prin tribunale, dar daca nu ar exista niciun document de natura juridica sigur ca ar fi o rezolvare cat se poate de igienica a situatiei.
  • Eu nu am fost niciodata intr-o relatie cum v-ati imaginat-o dvs, am avut o relatie normala. Dan Voiculescu a fost o prezenta destul de rara, a venit la doua-trei sedinte ale USL in ultimii ani, relatiile de facto si de jure au fost intretinute cu dl Daniel Constantin.
  • In discutiile dintre mine si dl Ponta sau Dragnea exista subiecte serioase, altele decat aceste declaratii.
  • Discutam de descentralizare, buget, proiecte legislative, nu avem de ce sa zabovim in legatura cu aceste chestiuni.
  • Noi nu am avut o comunicare speciala in cadrul ACD, din punctul nostru de vedere discutiile s-au purtat in permanenta cu PSD.
  • Presedintele PC e doar un subordonat al dl Ponta si atunci e normal sa discut cu dl Ponta.
  • Singurul motiv pentru care s-ar putea lua in discutie (candidatura pe lista comuna), dar nu se ia, ar fi ca semnal de unitate al aliantei.
  • Eu cred ca nu e nevoie de acest semnal. Semnale mult mai puternice sunt ca am construit un buget impreuna, legea descentralizarii, in comisia Rosia Montana s-a gasit o formula in care sa avem vot comun, acestea sunt semnale ale unitatii noastre, si nu candidatura pe lista comuna.
  • Exista USL, exista o majoritate, un Guvern care functioneaza solidar si coerent. Restul sunt chestiuni juridice.
  • PC nu a solicitat sub nicio forma locuri pe listele PNL.
  • Noi am gandit, discutat si vom face aceasta lege cu gandul la care vine in interesele cetatenilor, nu pentru multumirea unui primar sau presedinte de Consilii Judetene.
  • Nemultumiti sunt multi. Dl Nichita e nemultumit ca nu s-a descentralizat politia, unii primari sunt nemultumiti de porturi. Acestea sunt detalii.
  • Dl Chitoiu nu are un mandat special de la PNL sa-l schimbe pe dl Ghetea.
  • PNL considera ca activitatea unor institutii bancare nu poate fi judecata in biroul politic al PNL.
  • Domnia sa ia o decizie si noi o sustinem.
  • Este regretabil ca il putem vedea pe presedintele Romaniei dezbatand e la pupitrul prezidential problema unei rude.
  • E regretabil, chiar jenant, ca incearca sa convinga tinerii din aceasta tara ca  foarte usor sa iei un credit de un milion de euro intr-o saptamana.
  • In rest, chestiunile privitoare la legalitate, nu pot sa ma pronunt.
  • Pozitia PNL va fi "pentru", intotdeauna in legatura cu lucruri de aceasta natura o comisie parlamentara poate aduce clarificari.
  • Comisiile nu dau sentinte sau verdicte, dar pot transmite mesaje publice, vom vedea ce se va propune.
  • Din punctul meu de vedere nu exista niciun impediment, comisia de buget-finante si-ar putea asuma acest lucru, nu vad niciun motiv sa impiedicam asa ceva.
  • Am spus sa nu spui niciodata niciodata nu in legatura ca eu m-as putea imprieteni cu dl Basescu, ci ca PSD ar putea avea un candidat la prezidentiale.
  • Eu inteleg ca discutam despre posibilitatea unei comisii care sa discute despre conducerea CEC, modul in care s-a facut aceasta tranzactie.
  • (Despre PDL) Sunt in tunelul timpului? Cred ca sunt ori in trecut ori foarte in viitor, undeva.
  • PNL asuma aceasta lege, il rog pe dl Blaga, chit ca e ardelean si are rabdare, sa nu mai piarda timpul aici, sa incerce in alta parte, la alt partid, in alta tara.
  • Am avut o discute cu dl Dan Popescu, sunt rezervat in legatura cu aceste amendamente, dar deocamdata nu le-am vazut.
  • Daca prin aceste amendamente iar se incearca o lege cu dedicatie, noi votam contra, ca sa fie clar.
Despre Daniel Constantin
  • Ce sa explic, de ce dl Constantin e doar atat? Pentru ca nu poate mai mult!
  • De pe cand il cautam noi pe aici sa ne spuna ce parere are despre numirea doamnei Kovesi, spre exemplu, si nu il gaseam, era la minister. (...)Nu l-am gasit atunci pe Daniel Constantin, nu-l mai caut.
  • Am o problema la Agricultura, ma duc sa-l caut, dar fiica-mea este mica deocamdata.


Citeste mai multe despre   























5878 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    Comisie sau mai bine zis POLITIE POLITICA ? (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:13)

    Gryphus [utilizator]

    Ce treaba are parlamentul cu creditul luat de o persoana privata de la o banca? BNR poate sa verifice CEC-ul, DNA a transmis deja ca era vorba de alte terenuri deci ce mai e de discutat?
    • -15 (19 voturi)    
      De Trafic de influenta ai auzit? (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:26)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      De Trafic de influenta ai auzit?

      Cati notari pot lua 1 milion EU credit de la CEC?
      • +8 (10 voturi)    
        vei fii surprins (Luni, 18 noiembrie 2013, 15:08)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        foarte multi!
      • +7 (9 voturi)    
        de PROBE in JUSTITIE ai auzit? (Luni, 18 noiembrie 2013, 15:08)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        sau voi faceti dosare doar la partid si la Antena 3?
      • +7 (9 voturi)    
        ce legatura are parlamentul cu justitia? (Luni, 18 noiembrie 2013, 15:13)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Parlamentul face anchete? De cand pana cand? De ce nu au sesizat organele abilitate? Evident pentru ca nu au probe si verdictul devine unul nesatisfacator pentru USL.
      • +12 (12 voturi)    
        cam 90% (Luni, 18 noiembrie 2013, 15:23)

        Copy-Paste [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

         problema nu e sa iei credit, ci sa-l poti returna.
      • +1 (1 vot)    
        Ce are imprumutul cu politicul ! (Luni, 18 noiembrie 2013, 22:56)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Un om onest care face un contract de imprumut, va restitui aceii Bani ! Te doare ca nu ai primit si tu un imprumut? si sa-o tulesti cu Banii
      • +1 (1 vot)    
        Crede-ma! (Marţi, 19 noiembrie 2013, 9:32)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Absolut toti...!!!
      • +1 (1 vot)    
        Da, am auzit! (Marţi, 19 noiembrie 2013, 11:16)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Pot sa-ti dau si cateva exemple concrete:

        1. Sorin Rosca Stanescu a luat in 2008 un credit de la BRD in valoare de 3 mil euro. Habar n-am ce garantii a oferit in schimb si ce venit constant si pe termen lung avea ca sa poata face dovada ca e in stare sa-si plateasca ratele la banca. Stiu doar ca pana in prezent NU a achitat nici macar o singura rata! Si acum baca umbla de nebuna sa-i puna poprire pe conturi si pe proprietati si sa-l execute silit dar, surpriza: SRS n-are nici conturi si nici proprietati!

        2. Dan Voiculescu a cumparat de la STAT (adica si de la tine) un teren agricol de 2600 ha in valoare de 16 mil de euro pe care a platit modesta suma de 100 mii de euro. Observ ca nu te deranjeaza deloc chestia asta...

        Te intreb: crezi, dupa mintea ta, ca astia au facut sau nu trafic de influenta...? Parerea ta...!
        Ai idei putine si fixe; te culci si te trezesti cu Ioana Basescu in cap! Stai linistit, te asigur eu ca femeia asta isi va plati ratele si dobanzile la timp, are de unde (asa cum oricare dintre cei 2500 de notari publici din tara ar putea sa o faca oricand fara nicio problema).

        Antena 3 dauneaza grav sanatatii mintale!
  • +10 (12 voturi)    
    COANA LEANA (antonescu) se face ca se "da" (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:23)

    fosta zoezoe [utilizator]

    la TURNATORUL NATIONAL DE RUDE ! isi arata pisicile in public iar negocierile nu . partidul televizor ,pc,se bate si el sa ramana pe post de "balama" in locul udmr iar coana leana e la simulatorul din dreapta doar doar ii mai iese ceva maruntis !
  • +12 (14 voturi)    
    Lasa textele crinut (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:30)

    rov [utilizator]

    Nici macar votantii tai istorici nu te mai cred. O zi alba una neagra...si de fapt voi sunteti cu psd din 2005, doua partide o singura inima: trandafirul rosu.
    Acum esti la guvernare. Guverneaza!
  • +19 (19 voturi)    
    De azi te desfiinteaza bisericuta de la Antena 3 (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:38)

    pedepsitorul [utilizator]

    Parca si vad titlurile de la Antena 3:

    - Antonescu, un Basescu mai somnoros!
    - De ce nu trebuie sa ajunga Antonescu Presedinte!
    - Antonescu, nu se incadreaza nici macar pentru turul 2!
    - De ce e mai potrivit Ponta decat Antonescu la Presedintie!
    - Antonescu si idila cu Udrea!
    - USL santajata de Antonescu!
    - Cate hectare vrea sa cumpere Antonescu?!

    Antena 3 e aici?
  • +15 (17 voturi)    
    Antonescule... (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:50)

    Sting [utilizator]

    ...eu personal nu te cred. Va trebui sa treaca minim 3 ani de lepadare fata de astia ca sa te pot crede.

    Esti un nesimtit, mi-e scarba numai cand iti aud numele.
    • +3 (3 voturi)    
      Zece ani (Luni, 18 noiembrie 2013, 19:57)

      Skeptical [utilizator] i-a raspuns lui Sting

      .... si atunci ii spun "tot nu te cred".

      Un "om" (?) la fel de mizerabil ca complicele sau in lovitura de stat, plagiatorul mincinos.

      Mai rau, cel care a distrus ultimul partid istoric in Romania.
  • +12 (14 voturi)    
    voiculescu va da suturi undeva de cate ori (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:51)

    fosta zoezoe [utilizator]

    o luati pe alaturi de aratura trasa de el ! Iar voi, maestrii ai vodevilului, puneti de cate o dramoleta zilnic......Mai sunt niste ambuscati care se intreaba zilnic daca se rupe ? !! Pai ni se rupe de se rupe sau nu lantul iubirii guvernului psdnl+pc+punr sau pc+pnl sau orice alta combinatie intre ei !
  • +6 (6 voturi)    
    Dreapta trebuie sa va tina in carantina 3-4 ani (Luni, 18 noiembrie 2013, 15:05)

    rov [utilizator]

    Apoi dupa o exorcizare ca la carte pot fi primiti unii membri ai pnl-ului...
  • +9 (9 voturi)    
    alex 123 (Luni, 18 noiembrie 2013, 15:55)

    hmara [utilizator]

    Esti un tip plin de frustrari.
    Ma mir ca te suporti.
    Nu te- a crezut nimeni cand te laudai ca ai votat nu se stie cand cu taranistii.
    Gandirea comunistoida te da in vileag.
    Sa iti raspund la intrebarea care iti macina trairea: atitia notari cati vor voi sa- si ia credit de 1 mil.atatia si_ l vor lua. Daca nu vor, nu ii poti obliga tu.
    Esti un om mic.
  • -6 (6 voturi)    
    * (Luni, 18 noiembrie 2013, 16:55)

    abcdar [utilizator]

    e-un site băsist aici? hmm, nu-mi prea place
    în general ,în politică sunt concursuri de zbierat
    câştigă cine tace ( şi-l are pe vino-ncoace)
    nu neapărat (din păcate) cine-i mai manierat

    "ţara" i-a tăiat românului rădăcinile şi aripile
    românu', mortificatd e spaimă, nu reacţionează
    starea de agregare(defapt) naşte crize incredibile
    aastea-s cu adevărat chestiuni care contează

    trăind în mituri şi prejudecăţi vom sucomba ...
    (mai ales când coeficientul de speranţă e-n scădere)
    nu poţi impune nimănui SĂ SIMTĂ pt ţara sa
    (mai ales că valorile-s răsurnate.. prin radiere)
  • +2 (2 voturi)    
    uselistii,ipocrizie fara limite! (Luni, 18 noiembrie 2013, 22:53)

    hotnewsfil [utilizator]

    Scenarii Felix-useliste!
    Gasca uselista, ghidata de Felix, lanseaza pe piata scenariu dupa scenariu, ca sa aiureasca plebea, sa dea impresia 'unitatii in diversitate'.
    In acest ultim scenariu, Felix mimeaza divergente cu Cacarau, il dojeneste "aspru", sugereaza ca ar fi mai apropiat de PSD-ul gastii lui Viorel.
    La instructaj, Felix le spune : 'atentie la mine, azi ma fac ca dau eu in Cacarau, maine ma fac ca dau in Viorel, poimaine va faceti voi ca dati unul, intr-altul, raspoimaine voi va faceti ca dati toti in mine!'; s-a inteles? v-a intrat in cap? trebue sa mai repet?'
  • 0 (0 voturi)    
    . (Marţi, 19 noiembrie 2013, 13:29)

    sandra.renetova [utilizator]

    Antonescu nu este serios in legatura cu aceste afirmatii. Sunt declaratii date la cald, si se vor repara cat de curand. USL este principala grija a lui Voiculescu si Antonescu.
  • 0 (0 voturi)    
    centru-dreapta ? (Marţi, 19 noiembrie 2013, 13:51)

    liviusmaximus [utilizator]

    de ce se numea CENTRU-DREAPTA ? Cand acolo sunt doar comunisti stangisti ?
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Marţi, 19 noiembrie 2013, 14:31)

    CerasellaIonescu [anonim]

    nu stiu ce sa zic , dar Antonescu a cam gresit la faza asta , nu stiu cata lume o sa il sustina dupa ce a luat decizia asta si a vorbit cum a vorbit de Alianta USL...
    • 0 (0 voturi)