Basescu, intrebat daca va discuta cu liderii europeni afirmatia lui Ponta care il acuza ca a vandut tara la Consiliul European:  O sa caut cumparatorul

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 12 noiembrie 2013, 13:43 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a fost intrebat marti de presa daca va discuta cu liderii europeni, cu ocazia vizitei la Paris, declaratia premierului Victor Ponta, care l-a acuzat ca a vandut interesele Romaniei la Consiliul European. Seful statului a raspuns "O sa caut cumparatorul".

Presedintele Traian Basescu participa marti dupa-amiaza, la Paris, la cea de-a doua editie a Conferintei privind Ocuparea Tinerilor, care se va desfasura la Palatul Elysee. Inainte de plecare, seful statului a sustinut o declaratie de presa la Salonul oficial al Aeroportului International "Henri Coanda".

La finalul declaratiei, presedintele a fost intrebat daca va aborda in discutiile cu liderii europeni si acea declaratie a premierului, cum ca ar fi vandut tara la Consiliu European.

"O sa caut cumparatorul", a afirmat Basescu.

Premierul Victor Ponta a lansat pe 6 noiembrie, in deschiderea sedintei de Guvern, un nou atac la adresa presedintelui Traian Basescu acuzandu-l ca a tranzactionat la Bruxelles interesele Romaniei pentru a-si pastra "niste prietenii personale in caz de nevoie".

"Fonduri europene avem mai putine in 2014-2020 pentru ca asa a negociat presedintele tarii, fara niciun mandat. Spun aceste lucruri pentru ca am vazut o decizie de astazi a Curtii Constitutionale a Romaniei. Problema nu este cine merge la Consiliu, merge presedintele, merge prim-ministrul, problema este daca acolo te bati pentru Romania sau daca acolo vinzi Romania ca sa iti pastrezi tu niste prietenii personale in caz de nevoie. Ori eu cred ca presedintele a vandut interesele Romaniei si cand a negociat deficitul si cand a negociat fondurile europene, despre agenda digitala banuiesc ca nu a deschis gura la Consiliul European pentru ca nu stia", a declarat Ponta.























1959 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Satul (Marţi, 12 noiembrie 2013, 13:51)

    nano2k [utilizator]

    Sunt satul pana peste cap de aceste "mici" sicane intre PM si Presedinte.

    Fratilor, nu traim in desene animate! Nu va puteti permite sa va jucati intre voi si cu cuvintele la acest nivel!

    Daca Ponta a facut o acuzatie nefondata, normal ar fi sa urmeze un proces serios intentat de Presedinte.

    Daca in schimb presedintele considera ca e o prostioara, atunci sa nu ii raspunda! Sa il trateze pe plagiator cu nepasare.

    Adica stam 20M de oameni si ne uitam la ei cum se acuza direct sau indirect de inalta tradare. Ei se distreaza(?) si noi ne alegem taberele.

    Serios daca nu... copiii sunt mai seriosi decat au devenit cei 2.
    • +5 (5 voturi)    
      Profesionisti (Marţi, 12 noiembrie 2013, 14:16)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Strict din punctul meu de vedere, iti dau dreptate. Probabil o fractiune importanta din public gindeste ca noi. Dar o alta fractiune, cea majoritara, este deosebit de interesata in asemenea mizerii si copilarii.

      Ar mai fi de spus ca votul celor neseriosi conteaza la fel de mult ca votl celor seriosi. Deci, daca eu sau tu vom incerca vreodata sa devenim politicieni de succes, va trebui sa tinem cont de toti alegatorii, atit cei cu mintea adulta, cit si restul lumii.

      Poate ca noi doi sintem mai morali, dar in materie de succes poltic, mai avem multe de invatat de la politicienii profesionisti. Aia care obtin concret voturi multe.
    • +1 (1 vot)    
      Pe semne ca ar fi o premiera mondiala (Marţi, 12 noiembrie 2013, 14:19)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      intentarea unui proces "serios" prim ministrului unei tari, de catre presedintele ei.
      Pe de alta parte cred ca nici un director adjunct de firma nu isi permite sa faca asemenea acuzatii la adresa directorului general si sa fie tratat "cu nepasare".
    • 0 (2 voturi)    
      In Romania? (Marţi, 12 noiembrie 2013, 14:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      parlamentarii au imunitate la declaratii politice oriunde in lume. Deci Basescu nu poate sa-l dea in judecata.

      In alta ordine de idea, cine te obliga sa asculti toata cotcodaceala asta intre cei doi. Ignor-o. Sunt lucruri mult mai interesante de facut, iar viata e scurta.
      • +2 (2 voturi)    
        Fa diferenta (Marţi, 12 noiembrie 2013, 15:07)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        O declaratie politica e una in care iti expui niste convingeri. Ca a vandut tara asta e deja o acuzatie lansata in public. Nu e totuna.
    • +1 (3 voturi)    
      Marturisesc.... (Marţi, 12 noiembrie 2013, 14:32)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      ...ca desi am "gustat" gluma pesedintelui, iti cam dau dreptate.

      Intr-adevar, traim in desene animate de factura proasta cu glumite pe post de paravan pentru prostie, nestiinta si nepasare....dar mai ales nesimtire!
  • +9 (9 voturi)    
    mda!! (Marţi, 12 noiembrie 2013, 14:02)

    asspeeda [utilizator]

    mai este nevoie de vreo dovada ca ponta e un dobitoc cu patalama?????
  • +1 (1 vot)    
    agenda (Marţi, 12 noiembrie 2013, 18:48)

    liviusmaximus [utilizator]

    ponta o tot arde cu agenda digitala si deficitul. a votat acel deficit cu ambele maini si tot partidul. iar despre agenda digitala, cred ca ambii sunt praf, dar base poate mai informat. ponta in schimb, in afara de glume de maidan (potrivite pt interlocutor dealtfel) nu pare sa stapaneasca nimic "tehnic". ori de cate ori da o declaratie clara, este contrazis de ministri sau o corecteaza dupa cateva ore. asa ca, nu l-as lasa sa zburde prea mult...