Crin Antonescu: Voi propune luni, la sedinta conducerii PNL, excluderea lui Sorin Rosca Stanescu din partid

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 14:20 Actualitate | Politic

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a anuntat, sambata, ca sedinta Biroului Politic National al partidului a fost convocata pentru luni, cand va propune excluderea senatorului Sorin Rosca Stanescu din PNL.  Antonescu a precizat ca la sedinta de luni a BPN senatorul Sorin Rosca Stanescu va avea dreptul sa-si spuna punctul de vedere. "Daca nu se intampla ca, sa zicem, Parchetul sau Oficiul pentru Spalarea Banilor sa revina asupra anuntului pe care l-au facut si sa spuna <am gresit, nu ne-am uitat bine, documentele sunt autentice>, daca nu se intampla asta, propunerea mea (de excludere - n.red.) ramane cea pe care v-am spus-o", a afirmat presedintele PNL, citat de Mediafax.

El a tinut sa respinga interpretarile lui Rosca Stanescu, precizand ca in acest caz nu este vorba de imaginea afectata a PNL: "Nu e vorba de imagine, si eu si in general in PNL putem sa ne asumam pierderi temporare de imagine, dar pentru un lucru in care credem, pentru un lucru despre care credem ca e corect, aici nu e vorba de imagine, ci este vorba de un lucru profund incorect si asa ceva nu putem accepta."

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat si vineri seara, la Romania TV, ca, daca documentele invocate de senatorul Sorin Rosca Stanescu in privinta presedintelui Traian Basescu sunt false, va propune excluderea acestuia din partid, o reuniune a forurilor de conducere ale PNL putand avea loc luni sau marti.

Senatorul liberal Sorin Rosca Stanescu a declarat vineri seara, intr-o interventie telefonica la Antena 3, ca documentele pe care le-a prezentat fac parte dintr-un dosar penal plecat de la o plangere facuta de Fundatia pentru Apararea Cetatenilor Impotriva Abuzurilor Statului. Liberalul a precizat ca in momentul de fata nu are de ce sa se indoiasca ca documentele sunt false.

Pe 6 noiembrie, senatorul liberal Sorin Rosca Stanescu a lansat o serie de acuzatii grave la adresa presedintelui Traian Basescu, sub forma unor declaratii politice facute in Senat. SR Stanescu l-a acuzat pe Basescu ca, in campania din 2004, ar fi spalat 7 milioane de dolari, impreuna cu Theodor Stolojan. Acuzatiile au venit la scurta vreme dupa ce premierul Victor Ponta il amenintase pe seful statului ca nu va pleca acasa de la Cotroceni dupa incheierea mandatului, ci "la vreun tribunal pe undeva", iar Adrian Nastase a afirmat de ziua sefului statului ca nu ii ureaza nimic, declarandu-se "convins ca va avea ceea ce merita". Documentele compromitatoare in posesia a sustinut ca se afla Rosca Stanescu s-au dovedit false.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5553 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    halooo.... (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 15:02)

    luci30 [utilizator]

    trezeste-te.....ca pierzi ,,trenul/trendul,,pnl-ului.
    • +5 (11 voturi)    
      ma refeream... (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 19:40)

      luci30 [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      la adormitul in politica crinut zis si antonescu
      • +2 (2 voturi)    
        dem in (Duminică, 10 noiembrie 2013, 10:24)

        constellation12 [utilizator] i-a raspuns lui luci30

        Ehh...el va propune iar partidul nu va vota excluderea. Ce sa-i faci...democratie...
  • +20 (24 voturi)    
    Ei si? (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 15:06)

    Andradda [utilizator]

    Credeti ca pe unul ca srs il deranjeaza ca va fi (daca va fi) dat afara din PNL? Dimpotriva chiar. Va fi liber ca Senator independent sa faca si mai multe astfel de magarii fara sa mai fie nevoit sa dea socoteala unora sau altora.
    • +9 (11 voturi)    
      Perfect de acord (Duminică, 10 noiembrie 2013, 0:37)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      In plus, PC i se potriveste manusa. Va continua prodigioasa activitate la TV. Un securist raspandac care va cadea in picioare de 87 de ori fara probleme si fara vanatai.

      Acestia sunt oamenii care au adus USL la 70% si PSD la 50%.
  • +23 (27 voturi)    
    o pierdere mare pentru PNL (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 15:17)

    geocrin [utilizator]

    Nu stiu cum va putea partidul si tara sa depaseasca acest moment de despartire de un politician care tot timpul debita aberatii.
    Vrem un PNL mai curat.
    Poate, coincide curatenia......si de la coada si de la cap
    aproape simultan.
    Crin, ce-si face omul cu mina lui, se numeste lucru manual, ai luat in partid tot felul de lepre si te-ai aliat cu PSD doar din dorinta de a urca.
    Ai urcat cu liftul, dar te vedem coborind scarile.
    Sa fii OM e lucru mare !
    • +9 (13 voturi)    
      DA, pentru un PNL CURAT! (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 19:07)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      Adica fara Cacarau si gasca lui!
      • +6 (8 voturi)    
        Mi-e teama ... (Duminică, 10 noiembrie 2013, 0:41)

        math [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

        ... ca este compromis definitiv. Gasca lui e cam mare iar acest omulet nu are nici cea mai vaga legatura cu liberalismul. Chiar daca la nivel mediatic (cel putin) a aparat cota unica.

        Exagerez dar nu mult: sa speram si la un PRM la un PRM curat fara gasca lui Vadim....?
      • +3 (5 voturi)    
        Hohoho (Duminică, 10 noiembrie 2013, 10:27)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

        PNL curat? Adica PeNaLi curati?
        Ce prostii vorbesti?

        PNL-ul n-a fost "curat" nici in vremea lui Eminescu...probabil in timpul lui Bratianu si in '90 pana la mineriade cand i-a pus Iliescu cu botu' pe labe.

        De atunci au jucat la comanda PSD....mai putin evident (v. Patriciu & Tariceanu) dar foarte util pentru Ilici & Co.

        Acum au luat-o razna de tot. Dar in fapt pozitia de ghiocel au avut-o demult.
        Eu am votat cu ei din '90 pana la Antonescu.....cand am devenit.....BASIST!

        Deci PNL-ul poate face un singur lucru bun pentru tara: AUDESFIINTAREA!
  • +18 (24 voturi)    
    ce jenant (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 15:36)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Asta crede ca la Parchet e ca in USL, in care fiecare declaratie e politica dar nu are efecte politice, e asumata dar nu reprezinta pozitia oficiala si tot asa.

    Parchetul a zis odata un lucru oficial, aia cu spalarea banilor la fel, cu siguranta de acolo nu va mai veni un comunicat secundar care sa afirme acelasi lucru.
  • +12 (16 voturi)    
    Doamne-ajuta (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 15:36)

    istoriograf [utilizator]

    PNL trebuie sa se debaraseze de acest senator scandalagiu, turnator notoriu si mincinos atentat.
    • +1 (3 voturi)    
      Sa se debaraseze... (Duminică, 10 noiembrie 2013, 10:32)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui istoriograf

      ....te toti!

      Cum crezi matale ca acest partid ar putea "renaste" cand l-au votat pe tembelul de Antonescu in draci?

      Cand ai votat presedinte al PNL-ului un individ care n-a facut nimic in viata lui, care n-a condus o firma, care nu vorbeste engleza,...care o ataca pe cea mai puternica femeie din lume -Merkel,...inseamna ca nu intelegi de ce esti acolo.
      Cati liberali s-au rasculat?
      Nu cumva aceia care deja nu mai sunt in PNL?
      Despre ce vorbim!
      Pentru mine PNL = PSD = Iliescu!
      SA DISPARA!
  • +18 (22 voturi)    
    Târziu (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 16:57)

    Ptr52 [utilizator]

    De ce nu-ti pui (nu propui) demisia. Cine l-a adus pe Becali? Si unde este? Cine l-a propus pe SRS? Si ce face? Nici cand Ponta ti-a pus ultimatum - ori SRS ori USL - nu ai ascultat. Si exemplele pot continua. Asa ca ... TÂRZIUUUUUUUUUUUU
  • +10 (14 voturi)    
    eu cred (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 17:26)

    gopo111 [utilizator]

    ca nu il da afara e doar asa .......sa dea bine la tv pt crin adormitul, cica uite ce tare in "pix" e el, dar de fapt nimeni nu o sa il dea afara pe ala ca vorba aia , corb la corb nu isi scoate ochii
  • +12 (14 voturi)    
    bine face (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 19:08)

    nash pandelica [utilizator]

    sa'l dea afara pe closca stanescu, dupa care sa se autoexcluda.
    dupa jiji si closca, ar mai lipsi sa'l primeasca pe tribunal corneliu vagim tudor, europarlamentar.
    oricum, peneleaua e drojdie.
  • +17 (19 voturi)    
    Nu mor cainii cand vor caii! (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 19:36)

    hotnewsfil [utilizator]

    Securistul catre Cacarau :'bine, ma. asa ne-a fost vorba?'
    Cacarau catre securistul Rosca : ' E de forma, baietas, e de ochii prostilor, tu ai de castigat, te-a cerut Feliz la el, in partid, fiindca esti om de incredere, varificat de baietii cu ochii verzi; iti da un imprumut de vreo 300.000 de euro, nereturnabili, ca lui Gadea; tu vei fi adjunctul lui Gadea; vezi, sa nu iesi din vorba lui; sa faci pe prostul dar sa nu-ti scape nimic, sa imi spui si mie, la secret, ce e pe-acolo; asa cum ti-am promis, dupa ce-l dam jos pe Basescu, te iau inapoi in PNL si te fac prim-vicepresedinte; am vorbit si cu Viorel, amandoi am ticluit acest plan; zice Felix ca, daca te da in judecata Basescu, sa nu-ti fie frica; baga el avocatii lui pe fir si-l scoate dator vandut pe marinar.
    Hai, pa! Ne mai auzim, pe firul tau secret.
  • +5 (7 voturi)    
    dar daca (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 23:40)

    moby dick [utilizator]

    propune SRS excluderea lui Crin din partid ?
    Ca tot e democratie ...N-ar fi "cool" ?
  • +2 (2 voturi)    
    tactika (Duminică, 10 noiembrie 2013, 9:04)

    liviusmaximus [utilizator]

    De fapt se elibereaza pnl de pierderile de imagine, mentinand totusi atacurile clasice la base in lipsa unor proiecte coerente. Reincalzesc ciorba si pt campaniile urmatoare. Dar, never know, poate ca si votantii pacaliti se vor trezi...
  • +2 (2 voturi)    
    oricum caca si turnatorul il exploatau in comun! (Duminică, 10 noiembrie 2013, 9:48)

    fosta zoezoe [utilizator]

    coda de topor, srs va fi lovita direct in basca ! Dar fundatia aia, pentru apararea infractorilor (a turnatorului celebru de rude) poate mai gaseste si alte dovezi ale transferurilor de bani catre patriotul srs, din care si-a facut el averea de peste 10 milioane de euro , ca din firmele lui nu a luat ci a dat-cum se vede din declaratia de avere a acestuia.