Marian Oprisan, atac la Adrian Nastase si la pedepsele prea mari din Justitie pentru demnitari

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 8 noiembrie 2013, 13:26 Actualitate | Politic

Marian Oprisan
Foto: AGERPRES
Vicepresedintele PSD Marian Oprisan l-a atacat vineri, fara a-i da insa numele, pe Adrian Nastase pe tema descentralizarii. Oprisan a mai cerut public ca trebuie impus "o data pentru totdeauna" prin lege ca in Romania sa nu mai fie urmariti oameni, ci faptele, si s-a plans ca pedepsele cu inchisoarea prevazute pentru demnitari sunt mult mai mari decat pentru cetatenii simpli.

Atac la Nastase

Vicepresedintele PSD Marian Oprisan a declarat vineri la "Atelierele viitorului" pe tema descentralizarii ca "un distins coleg" care a condus un guvern important a facut teoria statului descentralizat intr-un cotidian central. Oprisan, unul dintre marii promotori ai descentralizarii propuse de Liviu Dragnea, a spus ca prin descentralizare, Romania nu-si pierde suveranitatea, independenta asa cum sugereaza Adrian Nastase in editorialul publicat in Jurnalul National, "Stat centralizat, descentralizare, regionalizare".

"Mai avem etape de parcurs, pentru ca un distins coleg de-al nostru, nu o sa-i dau numele, care a condus un guvern important in perioada 2000-2004, facea alaltaieri din nou in paginile unui ziar central teoria statului centralizat. Nevoia ca Romania sa ramana un stat centralizat. Romania va ramane prin vointa cetatenilor ei un stat national, suveran si independent, dar descentralizarea si aducerea puterii langa cetatean nu are nicio legatura cu aceste atribute fundamentale ale Romaniei. Nimeni nu a cerut altceva decat parghiile necesare ca sa facem cetatenilor comunitatii noastre o viata mai buna. De aceea descentralizarea trebuie realizata in Romania", a declarat Oprisan.

Oprisan a facut referire la un editorial al lui Adrian Nastase in care acesta pledeaza pentru statul descentralizat atragand atentia ca procesul descentralizarii trebuie "sa evite un razboi de suprematie intre palierul national si cel local sau crearea unor raporturi de competitie si conflict intre judetele invecinate".

"Poate ca ar fi fost mai simplu daca am fi numit acest proces "reforma (modernizare) a administratiei publice", pentru a evita presiunile spre crearea unui stat unitar regionalizat - pe modelul Spaniei sau Italiei. Punctul meu de vedere il cunoasteti. Eu cred in necesitatea unui stat unitar, centralizat, puternic, capabil sa adopte politici economice eficiente iar, pe aceasta baza, sa poata realiza politici sociale ambitioase. Pentru a realiza aceste obiective, este nevoie insa de eliminarea birocratiei excesive, de responsabilitate pentru decizii, precum si de functionari publici calificati", scrie Nastase in editorialul, "Stat centralizat, descentralizare, regionalizare".

Cereri pentru justitie

Oprisan a spus tot vineri ca "PSD are obligatia sa spunem lucrurilor pe nume si sa impunem o data pentru totdeauna, prin lege, ca in Romania sa nu mai fie urmariti oameni, asa cum inclusiv guvernele trecute au procedat. In Romania trebuie urmarite fapte, iar faptele trebuie pedepsite pe baza de indicii temeinice si probe, atat".

Oprisan a spus si ca faptele de coruptie ale demnitarilor se pedepsesc mai aspru decit in cazul cetatenilor obisnuiti: "Guvernele Romaniei, din 2000 incoace, au facut legi neconstitutionale care convin mai marilor tarii si in care se spune ca un cetatean daca este simplu primeste doi ani de inchisoare, dar daca el este demnitar al acestui stat primeste 15 ani de inchisoare".





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3546 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    asta simte (Vineri, 8 noiembrie 2013, 13:45)

    nellino [utilizator]

    respiratia urat mirositoare a Justitiei in ceafa si il deranjeaza.
  • +18 (18 voturi)    
    pedepse mari zici? (Vineri, 8 noiembrie 2013, 13:46)

    manoman [utilizator]

    pai pentru politicieni, care iau decizii (escrocherii, tradatori de tara, legi cu dedicatie, subminarea economiei nationale, s.a.) care afecteaza cetatenii tarii pedepsele trebuie sa fie de tragere in teapa in Piata Victoriei.
  • +11 (11 voturi)    
    Fapte penale (Vineri, 8 noiembrie 2013, 13:55)

    Cristi4444 [utilizator]

    Acest domn Oprisan a auzit oare de notiunea de "circumstante agravante" ? Pentru ca unul care comite fapte penale din postura de parlamentar, ministru, functionar public, politist trebuie sa stie de la bun inceput ce il asteapta pentru incalcarea legilor.
  • +11 (11 voturi)    
    Stai... (Vineri, 8 noiembrie 2013, 13:56)

    Laurentiu78 [utilizator]

    asa sa inteleg bine...O babuta care fura de foame niste pufuleti de pe o taraba face 3 ani cu executare (caz real acum vreo 10 ani cred), iar astia care fura milioane iau 2 ani cu suspendare si se plange ca-s pedepsele prea mari?!?!?!

    Asta-i diliu?!?!
  • +14 (14 voturi)    
    Pai, in cazul asta... (Vineri, 8 noiembrie 2013, 14:09)

    rakkone [utilizator]

    Oprisane, coa', va raman doo posibilitati:
    - Nu mai catindati, coa', lasati-i pe altii sa se expuna riscului de a lua pedepse mai mari decat restul
    - Nu mai furati, coa', si riscul de a lua pedepse mari este foarte mult diminuat, as zice chiar eliminat.
    • +3 (3 voturi)    
      corect (Vineri, 8 noiembrie 2013, 14:54)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      mai bine zis, aveti doua posibilitati:
      1. daca nu va puteti abtine din furat, nu mai candidati la functii si o sa luati pedepse ca ceilalti oameni
      2. daca nu va puteti abtine din candidat, nu mai furati si n-o sa mai luati pedepse deloc.
  • +13 (13 voturi)    
    Aiureli uslamiste... (Vineri, 8 noiembrie 2013, 14:09)

    LiviuX [utilizator]

    Auzi, pedepse mai mari... Daca unul sarac fura cateva mii de lei, ia ani buni se puscarie. Daca un politician fura milioane de euro, ia cativa ani, cu suspendare eventual (vezi chiar nastase). Si sa mai spun si de condiile in care stau unii si altii in puscarie?
  • +8 (8 voturi)    
    abureli (Vineri, 8 noiembrie 2013, 14:15)

    gechi [utilizator]

    dupa nenea Oprisan, legea spune ca "un cetatean daca este simplu primeste doi ani de inchisoare, dar daca el este demnitar al acestui stat primeste 15 ani de inchisoare"

    Su nu inteleg ceva: daca legea zice asa, atunci de ce nastase care a furat milionu e liber dupa 1 an, de ce Becali care a furat suta de milioane a primit doar 2 ani de inchisoare cu suspendare, in timp ce omul de rand care fura dintr-un apartament primest 3-5 ani?
  • +4 (4 voturi)    
    surpriza mea e ca oprisan (Vineri, 8 noiembrie 2013, 14:28)

    __alex__ [utilizator]

    a reusit sa citeasca un ziar (desi e posibil sa-i fi povestit unu' despre ce se spunea acolo).

    infractiunile din codul penal sunt povestea neromantata a vietii turnatorului oprisan.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa fie (Vineri, 8 noiembrie 2013, 14:44)

    AlisCuPar [utilizator]

    urmarite faptele, iar daca sunt gasite vinovate sa intre la parnaie. Bre, moldovene, da' cine comit faptele astea, fantomele ?!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu fiti rai (Vineri, 8 noiembrie 2013, 15:24)

    accidutza [utilizator]

    omul stie ce zice,are experienta in ambele ipostaze:
    1.ca mic furacios se urca in tren la Focsani, in trening si cobora la marasesti in cojok.avea abilitati la caciuli rusesti,biciclete si evident portofele.nu a fost condamnat ca era deom de rand.
    2.http://anticoruptie.hotnews.ro/ancheta-7725632-dosarul-caprioara-marian-oprisan.htm
  • +2 (2 voturi)    
    pai... (Vineri, 8 noiembrie 2013, 16:27)

    gab0iu [utilizator]

    conform Constitutiei, cetatenii sunt egali in fata legii...sa inteleg ca cetatenii "simpli" , cum se exprima, odata deveniti demnitari, devin cetateni "complicati"...?
  • 0 (0 voturi)    
    cetateanul baron (Vineri, 8 noiembrie 2013, 17:59)

    liviusmaximus [utilizator]

    cetateanul baron, vrea regim special. Hai, mars la vopsit gazonul de pe stadionul national !
  • 0 (0 voturi)    
    sfat catre francisc al doilea (Vineri, 8 noiembrie 2013, 18:30)

    nash pandelica [utilizator]

    n'are decat sa ramana cetatean simplu.
    trebuie doar sa aiba curajul sa'si dea demisia.. :))