Relu Fenechiu: Putem discuta in Monte Carlo despre taxarea bogatilor; in Romania trebuie sa cream bogati

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 3 noiembrie 2013, 17:21 Actualitate | Politic

Vicepresedintele PNL Relu Fenechiu a declarat, duminica, ca "despre taxarea bogatilor se poate vorbi la Monte Carlo", spunand ca in Romania "trebuie creati bogati" si trebuie incurajati oamenii bogati sa vina in tara noastra, transmite Mediafax.

Prezent, duminica, la Sinaia, unde a participat la dezbaterea "Romania pentru mediul de afaceri", organizata de Tineretul National Liberal, vicepresedintele PNL Relu Fenechiu a spus ca un stat care respecta mediul de afaceri nu este acela care pune cele mai mici taxe, ci acela care nu schimba taxele de la un an la altul intrucat un mediu de afaceri are nevoie de predictibilitate.

Referindu-se la taxe suplimentare pentru cei care au averi mari, precum impozitul pe piscine, Relu Fenechiu a spus ca, in opinia sa, Romania trebuie sa creeze in primul rand o patura de mijloc si o patura de oameni bogati.

"Putem discuta in Monte Carlo despre taxarea bogatilor. In Romania trebuie sa cream bogati. Sa incurajam oamenii bogati sa vina in Romania", a afirmat Fenechiu.

In acest context, el a spus ca trebuie sa existe "un moment T zero" de la care toti romanii sa-si poata justifica proprietatile pe care le detin.

Proprietarii constructiilor care nu fac parte din categoria cladirilor, precum parcarile si piscinele, ar putea fi obligati sa achite anul viitor un impozit, extinderea bazei de impunere fiind convenita de Guvern cu Fondul Monetar International, au declarat pentru Mediafax surse oficiale.

Noul impozit ar putea fi aplicat doar acelor persoane sau firme care detin in proprietate astfel de constructii, nu si persoanelor fizice care achita anual o taxa primariei pentru folosirea unui loc de parcare.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1298 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    sigur (Duminică, 3 noiembrie 2013, 17:47)

    xna [utilizator]

    ... asta daca va opriti din "creat" oameni saraci
  • +4 (4 voturi)    
    De acord do'n Relu... (Duminică, 3 noiembrie 2013, 17:55)

    Ion B [utilizator]

    Cu o mica si foarte putin importanta clauza:
    Ii facem prin munca cinstita (foarte greu, stiu, dar posibil) sau prin furt (de transformatoare vandute de "noi noute", vagoane CFR vandute la fier vechi, etc, etc - completeaza dumneta "etc, etc" sunt sigur ca ai multe idei).
    • 0 (0 voturi)    
      Sursa bogatiei e munca altora, (Luni, 4 noiembrie 2013, 10:00)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      nici spiritual nici material nu poti evolua din munca proprie.
  • +2 (2 voturi)    
    tu, (Duminică, 3 noiembrie 2013, 18:27)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    Relu Furgasitiu, cum iti justifici, cu acte, la momentul acesta T=0, averea dobandita?! Sau esti din tagma celor cu: daca nu ma-ntrebi cum am obtinut primul milion de euroi, iti povestesc cu drag despre restul milioanelor?

    Romania si fraierii de cetateni romani au creat destui bogati. E timpul ca bogatii sa se ridice prin propriile puteri, nu pe spinarea statului si a cetatenilor.
  • -7 (9 voturi)    
    in sfarsit (Duminică, 3 noiembrie 2013, 18:41)

    ics_11 [utilizator]

    in sfarsit cineva vorbeste asa cum trebuie, avand in vedere situataia romanilor,.
    suntem natiunea cea mai saraca din ue, dupa bulgaria, si nu ni se poate cere micsorari de salarii sau cresteri de taxe !
    • +7 (9 voturi)    
      aiurea (Duminică, 3 noiembrie 2013, 21:34)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      Nu "bogaţi" trebuie creaţi, ci aşa-numita "clasă de mijloc".
      • 0 (2 voturi)    
        si aia sa fie saraca sau bogata ?! (Duminică, 3 noiembrie 2013, 21:41)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        si cum trebuie sa fie "clasa de mijloc ?! trebuie sa fie bogata sau saraca ?
    • +3 (3 voturi)    
      Cu legile lor speciale (Duminică, 3 noiembrie 2013, 22:30)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      tot "creaza" la bogati.
  • +4 (6 voturi)    
    Facem milionari prin metoda "Transformatorul" (Duminică, 3 noiembrie 2013, 18:44)

    fLoreign [utilizator]

    In rest, am vazut: sunt incurajati mafiotii italieni si de peste tot in Europa, care sunt obisnuiti cu metodele de a face afaceri care merg in Romania.
  • +2 (4 voturi)    
    Pai n-avem decat... (Duminică, 3 noiembrie 2013, 19:25)

    mariage [utilizator]

    sa-i lasam sa ne vanda niste transformatoare, se imbogatesc cat ai zice peste.
  • +1 (1 vot)    
    pai e simplu (Duminică, 3 noiembrie 2013, 19:46)

    Soljenitin [utilizator]

    Ia aduceti-l in tara pe ovidiu tender si alti hotani de teapa lui. Iar apoi, fenechiule, tu si alti fesenisti nu sunteti bogati la cat ati furat?
  • +2 (2 voturi)    
    Uite cine vorbeste ! (Duminică, 3 noiembrie 2013, 20:03)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Infractorii ne dau sfaturi, cum sa facem sa ajungem ca ei, sau cum sa faca ei sa nu mai ajunga nimeni la averile lor:
    "...trebuie sa existe "un moment T zero" de la care toti romanii sa-si poata justifica proprietatile pe care le detin".


    Pai zi-ne si noua, nea Relule, cum facusi averea ?! Ca noi suntem, asa, mai saraci cu duhul si nu ne pricepem... Da' spune repede, pana nu ajungi in puscarie, ca ne lasi prosti...
  • +1 (3 voturi)    
    :)) (Duminică, 3 noiembrie 2013, 20:16)

    Airwaves [utilizator]

    Ha ha ha...
  • +2 (2 voturi)    
    Dl. Fenechiu ar putea deschide... (Duminică, 3 noiembrie 2013, 20:25)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...aceasta discutie in Monte Carlo. Daca nu i se va rade in nas, ar putea afla lucruri interesante despre taxele de acolo.
    In Romania se pune problema nu a taxarii, ci a condamnarii multor imbogatiti. De aici si nevoia de a stabili momentul "T". Care va fi, probabil, la o zi dupa prescrierea oricaror afaceri cu transformatoare vopsite
  • +2 (2 voturi)    
    vrau sa fiu si eu bogat ca Relu (Duminică, 3 noiembrie 2013, 20:48)

    dadan [utilizator]

    Domnu Fenechiu am si eu niste transformatoare vechi , de-alea de la fier vechi, crezi ca ma poti ajuta sa scot macar 2 milioane de euro pe 4 bucati? eu daca le dau aici la noi la fier vechi nu primesc decat cateva sute...poate mii de euro....
  • +2 (2 voturi)    
    Mediu de afaceri (Duminică, 3 noiembrie 2013, 20:49)

    catalin72 [utilizator]

    Neeee,cea mai buna "vitamina" pentru un mediu de afaceri e mentinerea unui ministru penal in functie ...sau ,cel putin,asta e parerea liberalilor
  • +2 (2 voturi)    
    Buuuu... (Duminică, 3 noiembrie 2013, 21:13)

    Vlad-I [utilizator]

    Comunisii au studiat bine in 47 cum au furat si acaparat lent timp de secole ciocoii si burghejii clasa muncitoare, acum ei doar trebuie s-o aplice la litera, dar, in ritm foarte intens. Sa furi in 20 de ani cat au furat altii in 5 secole starnesti invidia oricarui escroc.
    Deci, cu alte cuvinte dl Fenechou s-a dus la Monte Carlo sa puna la cale alte proiecte de succes in folosul tarii, asa, de genul: privatizare CFR, intinerirea transformatoarelor, acestea facand parte dintr-un proiect mai mare, un ideal comunist, "imbogatirea peste noapte a comunistlor autentici" .
  • +3 (3 voturi)    
    destept omu asta (Duminică, 3 noiembrie 2013, 21:21)

    ala_ [utilizator]

    m-a impresionat, nu gluma. Este un geniu, nu stiu unde a stat ascuns atata timp.
    "avem nevoie de predictibilitate" - pe bune?
    "avem nevoie de oameni bogati" - really?
    dar de justitie nu avem nevoie domnule transformator?
  • +3 (3 voturi)    
    ha? (Duminică, 3 noiembrie 2013, 21:21)

    srpc [utilizator]

    conform Credit Suisse, Romania avea, in 2012, peste 20.000 de cetateni cu averi de la 1.000.000 $ in sus! cum adica n-avem pe cine impozita (mai ales gandindu-ne cum s-au facut averile alea)?
  • +1 (1 vot)    
    Ntz! (Duminică, 3 noiembrie 2013, 21:28)

    Cetateanu [utilizator]

    Confunzi bai! Intradevar nu trebuie sa impozitezi banii obtinuti pe cai legale. Trebui "desbracati" doar cei care au jefuit ( nu dam exemple). Asa ca daca vrei sa fii liberal, fa legi echitabile si spanzurai pe marlani. Sau ti-e greu sa dai in tovarasi?
  • +5 (7 voturi)    
    bogatii din romania (Duminică, 3 noiembrie 2013, 21:37)

    __alex__ [utilizator]

    trebuie, inainte de a fi taxati, intrebati de unde au banii. Iar in cazul in care i-au facut din transformatoare resapate, trebuie arestati, nu impozitati.
  • +2 (2 voturi)    
    Nea Relule (Duminică, 3 noiembrie 2013, 22:55)

    un dac [utilizator]

    1. dupa privatizarea CFR Marfa, nu mai vorbi de predictibilitate ca te faci de ras.
    2. trebuie creat momentul minus T24, adica arestati toti politicienii care nu pot sub nicio forma sa justifice averile facute din 1990 pana acum. Nu T zero, ca nu suntem prosti.
    3. Cam dupa cate milioane per cap de politician mitocan putem sa taxam bogatia lor? Prin taxare ma refer la amarata de taxa existenta, dar aplicata la TOATA averea, nu la minciunile perverse din declaratiile de avere.
    4. cat despre bogati, faci parte din clasa politica actuala care a refuzat bogatii de americani ca sa-l bage in fata pe "saracul" de Stoica. Deci, lasa-ne!