Crin Antonescu: Andrei Gerea este propunerea PNL pentru Ministerul Economiei / Gerea: Este un minister greu, imi doresc din tot sufletul sa avem succes

de Alina Neagu, Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 15 octombrie 2013, 11:41 Actualitate | Politic


Andrei Gerea este propunerea PNL pentru Ministerul Economiei, a anuntat liderul liberal Crin Antonescu, confirmind informatia publicata in premiera de HotNews.ro. "Este o varianta pe care am discutat-o si cu premierul, este agreata", a precizat Crin Antonescu. Andrei Gerea este de profesie economist si este liderul grupului PNL din Camera Deputatilor. El este considerat un apropiat al lui Crin Antonescu. "Este un minister greu si foarte important, politicile din acest minister au legatura cu exploatarile actuale si viitoare", a afirmat Crin Antonescu. "Este unul dintre cele mai importante ministere", a adaugat Crin Antonescu. "Este un minister greu, traversam o perioada dificila cu totii. Imi doresc din tot sufletul sa avem succes. Sper sa am aceeasi performanta pe care am avut-o in toate locurile in care am fost pana acum", a declarat Andrei Gerea.

Andrei Gerea a fost votat in unanimitate, de catre toti cei 58 de membri prezenti, in sedinta de marti a BPN al PNL pentru a-l inlocui pe Varujan Vosganian la conducerea Ministerului Economiei. Sedinta Biroului Politic National al PNL a avut loc marti dimineata. "Este o varianta pe care am discutat-o si cu premierul, este agreata", a precizat Crin Antonescu.

Crin Antonescu a mai anuntat ca "plecarea in Guvern a domnului deputat Gerea a generat niste schimbari. Andrei Gerea se retrage din calitatea de membru si vicepresedinte in Comisia pentru Rosia Montana, locul sau urmand sa fie luat de deputatul PNL Cristina Pocora."

De asemenea, fostul vicelider de grup George Scutaru va deveni liderul grupului PNL din Camera Deputatilor, in locul lui Andrei Gerea.

Andrei Gerea s-a nascut la 8 septembrie 1968 in Bucuresti si este de profesie economist. In perioada 1997-2004, el a lucrat in mediul bancar. Este vicepresedinte al Organizatiei PNL Arges din 2002 pana in prezent. Pana la desemnarea sa drept candidat la functia de ministru al Economiei a fost liderul grupului PNL din Camera Deputatilor.

Varujan Vosganian si-a anuntat pe 7 octombrie demisia din functia de ministru al Economiei, la scurt timp dupa ce Senatul a respins solicitarea procurorului general al Parchetului ICCJ privind inceperea urmaririi sale penale. Interimatul la conducerea Ministerului Economiei este asigurat de vicepremierul Daniel Chitoiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2833 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Sper sa nu.... (Marţi, 15 octombrie 2013, 11:58)

    avint [utilizator]

    " Imi doresc din tot sufletul sa avem succes. Sper sa am aceeasi performanta pe care am avut-o in toate locurile in care am fost pana acum", a declarat Andrei Gerea.

    Doamne fereste sa aveti "aceeasi performanta".!!!
    • +6 (8 voturi)    
      Economia o sa duduie (Marţi, 15 octombrie 2013, 13:38)

      GeorgianCraciun [anonim] i-a raspuns lui avint

      Coalitia impotriva naturii C(r)IN, numita de unii PSD-PNL-PC ne demonstreaza ca nu vor pune economia pe picioare oricat si-ar dori. Incompetenta adusa la rang de virtute guvernamentala nu va genera nicicand plusvaloare. Varujan stie de ce ...
      Apropos, o fi vandut cuprul ?
    • 0 (2 voturi)    
      ufffff.... m-am speriat ! (Marţi, 15 octombrie 2013, 16:27)

      czr [utilizator] i-a raspuns lui avint

      Am crezut c-a zis Andrei Marga..

      Ma gandeam ca aduce caloriferul sa 'incinga' economia.. sa duduie..
  • -1 (13 voturi)    
    Gerea, Plumb (Marţi, 15 octombrie 2013, 12:06)

    jackalphonse [utilizator]

    unde-i gasiti? au nume predestinate. gerea mergea vara.
    • -11 (15 voturi)    
      Basescu , Ungureanu , Boc ...etc.. (Marţi, 15 octombrie 2013, 12:25)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      asa e ...

      am mai adaugat cateva predestinate ....
    • +12 (14 voturi)    
      la fel (Marţi, 15 octombrie 2013, 12:33)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      comentariu la fel de ridicol ca si al celor care fac misto de Basescu. ce-ar fi sa analizam politicienii dupa fapte, nu dupa nume?
  • +9 (11 voturi)    
    priveliste... (Marţi, 15 octombrie 2013, 12:13)

    cinic [utilizator]

    i-am vazut deseori amigdalele cand zbiera la TV. Ca ministru , la cine va urla?
    • +5 (7 voturi)    
      Buna ziua , (Marţi, 15 octombrie 2013, 13:42)

      rockerul [utilizator] i-a raspuns lui cinic

      cum la cine ??? La marinar .....!!!! Oameni buni , astia ne baga in rahat pana peste cap , usl este realmente un pericol pt Romania !!!!! Niste incapabili ..... Toate bune
  • +14 (16 voturi)    
    O nulitate!!!! (Marţi, 15 octombrie 2013, 12:22)

    ZaR [utilizator]

    Fratilor astfel de nulitati va decid soarta...treziti-va odata! Ce experienta si mai ales ce capacitate poate avea acest electronist? Cum credeti ca a ajuns asta director de sucursala altfel decat cu sarsanala???
  • +12 (14 voturi)    
    Unde-i găsesc? (Marţi, 15 octombrie 2013, 12:32)

    m3th0dman [utilizator]

    Tipul ăsta a terminat facultatea de economie la 29 de ani și acum e bun de ministru în economie?
  • +11 (13 voturi)    
    unanimitate (Marţi, 15 octombrie 2013, 12:50)

    codrean [utilizator]

    Votul asta "in unanimitate" mi-a amintit de glorioasa epoca ...
  • +7 (9 voturi)    
    "Ma angajez din tot sufletul....' (Marţi, 15 octombrie 2013, 14:17)

    hotnewsfil [utilizator]

    Gerea: Este un minister greu, imi doresc din tot sufletul sa avem succes '.
    ===
    Aceste cuvinte au mai fost auzite si din gura artistului Varujan, poet in ale economiei.
    N-au fost de ajuns, artistului, ca sa-i asigure succesul.
    Ca sa si-o atraga pe doamna Economie in mrejele lui, si-a adus un pian in biroul ministerial, si-i canta de dimineata pana seara.
    Doamna Economie l-a avertizat : 'lasa-te de vraji din astea; ceva serios nu poti sa faci pentru mine?'.
    Asa ca emotivitatea candidatului Gerea este treaba lui, strict personala.
    La ministerul Economiei trebuia sa fie un economist cu practica indelungata, nu un finantit, un bancher, cum este Gerea. Nici activitatea de electronist nu-l ajuta substantial, daca nu a fost, cel putin, directorul cu succes indelungat, al unei companii cu profil in electronica.
    Mai lipsea sa ne spuna, sensibilul, cu patos, cu ochii scaldati in lacrimi : 'Ma angajez, din tot sufletul, sa am succes!'.
  • +5 (7 voturi)    
    pluralul regal sau deja se derobeaza (Marţi, 15 octombrie 2013, 14:27)

    fosta zoezoe [utilizator]

    de responsabilitate cand spune : "sa avem succes" in loc de: sa am succes? Ministrul e gerea nu pnl nici usl.