Csaba Asztalos, presedintele Consiliului pentru Combaterea Discriminarii, a demisionat din UDMR: Mi s-a reprosat ca fiind membru al Uniunii nu as putea sa solutionez echidistant anumite plangeri

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 13 septembrie 2013, 12:01 Actualitate | Politic


Csaba Asztalos
Foto: Agerpres
Csaba Asztalos, presedintele Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD), a anuntat ca a demisionat din UDMR. "Mi s-a reprosat ca sunt ungur si ca sunt membru UDMR si ca nu as putea sa solutionez echidistant anumite plangeri. Din aceasta cauza am decis sa indeplinesc si formal criteriul independentei, pe care pe fond l-am indeplinit din prima zi a numirii", a declarat Csaba Asztalos pentru HotNews.ro. Acesta a precizat ca "nu exista nicio alta motivatie a demisiei in afara de a veni in sprijinul institutiei pe care o conduc".

"Astazi mi-am dat demisia din UDMR", a scris in urma cu o zi presedintele CNCD, Csaba Asztalos, pe pagina sa de Facebook. Contactat de HotNews.ro, Asztalos a declarat ca nu i s-a cerut "concret" demisia, "insa au fost aluzii in acest sens". "Eu sunt un tehnocrat de foarte mult timp si UDMR mi-a oferit tot sprijinul, eu am crescut de acolo, vin de la scoala lor, dar efectiv nu am facut politica la CNCD", a continuat presedintele Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii.

"Mandatul meu se termina in aprilie 2015 si nu am nicio oferta. Nu exista nicio alta propunere, oferta, care ar implica o zona de alta natura. Doresc sa imi termin mandatul si apoi sa abordez o zona tot in materia drepturilor omului, poate chiar la CNCD", a declarat pentru HotNews.ro Csaba Asztalos.

Acesta a precizat ca "este normal sa nu fac o schimbare brusca de specializare, sunt un tehnocrat. In viitor nu exclud nimic, dar doresc sa-mi termin mandatul si sa raman pe aceasta zona a drepturilor omului. Nu am nicio oferta politica si nici previziuni sa intru in politica. Nu am ce sa reprosez UDMR, ei au sprijinit institutia".

In urma cu trei luni, Asztalos declara pentru HotNews.ro ca "exista riscul ca CNCD sa se politizeze". "Din pacate colegii mei, unii dintre ei aflati in majoritate, isi schimba pozitiile in functie de persoana celui care face declaratia", explica atunci presedintele CNCD. "Demisia poate functiona ca exemplu", desi nu exista nicio interdictie legala intre functia de membru CNCD si membru al unui partid politic, a precizat acum Csaba Asztalos.


Citeste mai multe despre   
















807 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Tarziu, dar felicitari! (Vineri, 13 septembrie 2013, 12:14)

    un dac [utilizator]

    Nu am avut multe sa-i reprosez, dar situatia era cel putin ciudata.
    Asteptam demisia lui Sova, fiul mamei lui:-)
    • +1 (1 vot)    
      din functia de fiu al mamei nu-si poate da demisia (Vineri, 13 septembrie 2013, 13:46)

      warchild [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      nu? :)) Din orice alta functie nu ar trebui sa-i lasam deminitatea de a-si da demisia, ar trebui sa-l demitem in suturi...
      • +2 (2 voturi)    
        ba da, ca e fiul vitreg! (Vineri, 13 septembrie 2013, 15:06)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui warchild

        o alianta din interes emotional, intelegi!
  • -1 (9 voturi)    
    Cred ca ati cedat in urma presiunilor!!! (Vineri, 13 septembrie 2013, 12:16)

    pedepsitorul [utilizator]

    Cred ca nu ati mai vrut sa fiti tinta presiunilor udemeriste... pentru ca se pot folosi cu succes sa credibilizeze idee discriminarii maghiare in Romania!

    Iar demisia aceasta... chiar simbolica dupa cum spuneti si dumneavoastra, chiar ea va credibilizeaza sa acuzati ''holocaustul'' maghiaresc pe care minciunile voastre il prezinta in afara tarii, asta fiind al tip de rau pe care il faceti Romaniei!

    Mi-ar placea sa pot sa ma bucur de prezenta voastra in Romania... dar nu ne dati nici-un motiv ...!

    Ce valori are institutia dumneavoastra? Care chiar ea lupta pentru separatism etnic ...prin fix analiza separata a etniilor ! adica ... obiectul muncii!
    • +5 (7 voturi)    
      nu inteleg cui te adresezi? (Vineri, 13 septembrie 2013, 12:32)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Lui Asztalos sau ungurilor in general? Ce inapoiere sa acuzi o intreaga natie pentru ce fac doar un nr mic dintre ei! Asa s-a ajuns la genociduri.

      Institutia asta are rolul de a sanctiona discriminarile de orice fel, nu doar pe cele etnice. Dar tu, ca un falnic aparator al natiiei, nu vezi decat problema maghiarilor, trebuie sa avem un dusman etern, altfel cum ne mai pot manipula politicienii?
      • -1 (3 voturi)    
        Nu am auzit vazut miting maghiar impotriva autonom (Vineri, 13 septembrie 2013, 15:26)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Deci o sa trag concluzia clara ca toti maghiarii cer o identitate nationala in defavoarea romanilor, delimitandu-se fix pe o bucata de pamant imaginara . Tinutul imaginar Secuiesc!

        Pretentiile secesioniste ale etniei maghiare, nu reprezinta nimic? dar epurarile etnice din Harghita si Covasna, nu inseamna nimic?

        Epurare din administratia publica:

        http://www.youtube.com/watch?v=l97Kxzg4soo

        Cred ca mai bine ne intelegem cu tiganii care respecta mai mult societatea si valorile romanesti , decat ungurii!

        Pentru pamantul ala pe care stati au murit romani sa-l apere, voi sunteti doar colonizatori adusi de imperiul Austro-Ungar ca si mercenari !
  • +3 (7 voturi)    
    succes in activitate (Vineri, 13 septembrie 2013, 12:29)

    ubu [utilizator]

    Oricine l-a cunoscut stie ca isi merita functia cu prisosinta! Apreciez inteligemta, cunostiintele si skilurile sal! Daca toti romanii ar vorbi lb Romana asa correct cum vb dl Csaba!
  • +2 (6 voturi)    
    Csaba Asztalos (Vineri, 13 septembrie 2013, 12:48)

    FFF T [utilizator]

    Ori de cate ori vorbeste este o placere sa-l asculti. Viata lunga in fruntea CNCD, dle Asztalos!
  • +2 (4 voturi)    
    esti ungur (Vineri, 13 septembrie 2013, 13:35)

    Duie Mragnea [utilizator]

    Csaba baci, n-ai inteles, problema e ca esti ungur si oamenii se indoiesc ca vei fi obiectiv in orice disputa care implica ungurii. Ce o sa faci acum ? Iti dai demisia temporar din calitatea de ungur ? Si cind a fost vreodata un ungur obiectiv in problema lor nationala ? Daca ar incerca numai, ceilalti i-ar roade urechile...