VIDEO Lupta pentru sefia regiunilor: Liderii USL din Arges vor o regiune mai mica dupa ce au pierdut lupta cu Prahova

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 5 septembrie 2013, 12:23 Actualitate | Politic


Constantin Nicolescu, presedintele Consiliului Judetean Arges si lider local al PSD, vrea impartirea actualei regiuni Muntenia Sud in doua regiuni mai mici. Propunerea, anuntata in presa locala, vine pe fondul infringererii Argesului in lupta cu Prahova pentru conducerea actualei regiuni. In urma cu o saptamina, premierul Ponta a cedat unor presiuni similare din partea baronilor PSD Constanta, anuntind ca sustine aparitia regiunii Dobrogea.

Ziarul Argesul relateaza ca Nicolescu a spus ca nu este normal sa fie in tara regiuni formate din doua-trei judete, in vreme ce regiunea Sud Muntenia este formata din sapte judete. "Pledam pentru despartirea in doua regiuni. Avem sanse, avem si argumente. Sunt deja si doua variante de lucru care depind de modul cum va fi tratata problema Ilfovului. Astfel, o regiune ar putea cuprinde Argesul, Teleormanul, Giurgiul si Dambovita, iar in a doua varianta regiunea ar fi Arges, Giurgiu, Teleorman si Ilfov, caz in care Dambovita ar fi in regiune cu Prahova. Desigur, nu este abandonata nici ideea ca regiunile sa fie doar de dezvoltare economica si sa se pastreze cele de acum, fara sa se mai vorbeasca de regiuni administrative", a spus Constantin Nicolescu.

Si primarul Pitestiului, Tudor Pendiuc (PSD) a sustinut acelasi punct de vedere. "Regiunea Muntenia Sud realizeaza 52% din PIB-ul Romaniei, si Argesul si Prahova sunt considerate centre puternice. Asta am propus noi, sa despartim regiunea, Argesul sa aiba in preajma lui judete care nu sunt atat de puternice, iar Prahova la fel", a spus Pendiuc intr-o conferinta de presa.




Liderul PNL Arges, senatorul Ion Popa, a declarat la rindul sau ca "daca Argesul e scos din carti, parlamentarii argeseni nu vor vota Regionalizarea!"

Reamintim ca liderii USL Arges s-au contrat public cu liderii USL Prahova dupa ce prahovenii au primit sefia mai multor institutii regionale. La sedinta PSD de la Mamaia, Victor Ponta le-a transmis liderilor argeseni ca lucrurile au fost deja transate in favoarea Prahovei.

Ponta a facut insa doua concesii fata de propunerea initiala, de pastrare a actualelor 8 regiuni: a acceptat regiunea Dobrogea (multumindu-i astfel pe puternicii lideri PSD de Constanta, Radu Mazare si Nicusor Constantinescu) si regiunea Sibiu (impacind orgoliile din Sibiu si Brasov). Cu o zi in urma, un alt lider puternic PSD, Gheorghe Bunea Stancu (Braila), a cerut public premierului Ponta sa accepte o regiune mai mica, formata din Braila si Galati.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2292 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Bine mah... (Joi, 5 septembrie 2013, 12:32)

    Bwana [utilizator]

    O sa facem 41 de regiuni mai mici si 82 de regionashe ca sa hranim toata sleahta asta de baroni!
    Deci sa facem asa si se vor numi...mari baroni, baronashi, nashi si conti (cei de care baronii vor tine cont).
    • +4 (4 voturi)    
      vreau si io (Joi, 5 septembrie 2013, 13:09)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui Bwana

      o regiune, daca nu se opoate asa mai mare.. doua mai mici!
  • +7 (7 voturi)    
    hehe mazeta de ras e (Joi, 5 septembrie 2013, 12:38)

    un domn [utilizator]

    oamenii care au bagat bani in fundul USLamishtilor acum se milogesc..noua conducere pesede a uitat de implicarea lor in trecut in arealegerea lui Iliescu in sustinerea lui Nastase..miza ? pai se spune ca muntele care ii desparte de Sibiu DEJA e impartit intre ei sa faca zona turistica in ideea de a concura Valea Prahovei, fie vorba intre noi mai fain e in zona Arges decat Valea Prahovei..autostrada existenta ii adduce la munte usor pe oameni.....la autostrada bucuresti brasov..inca e cale lunga...cum spune Puya..baga bani / baga bani..sa iasa Argesu !!!
    • -3 (3 voturi)    
      ceea ce spui sugereaza (Joi, 5 septembrie 2013, 13:01)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ca ti-ai luat permisul la Pitesti.
      pe cate categorii?
  • +7 (7 voturi)    
    Regiunea, cartof fierbinte ! (Joi, 5 septembrie 2013, 12:40)

    pedepsitorul [utilizator]

    Nivelul acesta inmtediar de suprveghere administrativa a fost ''visat''de PSD ca un cadou pentru influentii Baroni dornici sa-si mareasca Puterea!

    Dar acum a devenit un cartof fierbinte,si ii dau drptate lui Basescu cand a spus ca -Nu seva face de catre USL!

    Daca baronii, tin piciorul pe gatul supusilor la nivel local, fata de concurenta din Regiune, influenta este ZERO, si exista slabe sanse ca Puterea si Influenta sa poata fi perpetuate !!

    Baronilor, va pup , pa, pa!
  • +6 (6 voturi)    
    Nemernici si oameni de nimic (Joi, 5 septembrie 2013, 12:40)

    rov [utilizator]

    ar fi in stare sa destrame tara doar sa fie ei sefi.
  • +6 (6 voturi)    
    Hm, in stilul asta ajungem la 21 de regiuni.... (Joi, 5 septembrie 2013, 12:49)

    Andor74 [utilizator]

    adica tot cate 2 judete per regiune....
    Daca tot interesul e doar "o mai buna accesare a fondurilor europene" de ce atata bataie pe cine si cu cine se infrateste in regiune??? (e o intrebare retorica, nu va chinuiti sa-mi raspundeti)
  • +1 (3 voturi)    
    Regiuni Istorice, 2-3 judete maxim (Joi, 5 septembrie 2013, 13:39)

    buncrestin [utilizator]

    Asta este solutia mai realista. Nu poti sa aduni de-a valma judete care n-au mare lucru de-a face cu altele. Avem exemple destule:
    Constanta si Tulcea fac Dobrogea
    Arad si Bihor pentru Crisana
    Satu Mare si Maramures pentru Maramures si Tara Oasului
    Suceava si Botosani o noua Bucovina
    Timis si Caras-Severin se face Banat
    ...si uite-asa ajungem inevitabil sa ne raportam la regiunile istorice, forme valabile de organizare, validate de timp, cu identiate proprie si mai putine contradictii interne