Crin Antonescu despre o interventie americana in Siria: Romania va fi si din punctul de vedere al sustinerii parlamentare in prima linie a unei asemenea formule de interventie

de L. Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 3 septembrie 2013, 17:15 Actualitate | Politic


Presedintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat marti ca Romania "va fi si din punctul de vedere al sustinerii parlamentare in prima linie a unei asemenea formule de interventie", referindu-se la situatia din Siria. Antonescu a mai spus la intalnirea cu ministrul adjunct al afacerilor externe al Statului Israel, Zeev Elkin, ca "majoritatea parlamentara sustine pozitia primului-ministru si atunci cand vorbim despre o interventie rapida si ferma cred ca lucrurile sunt clare".

Declaratiile lui Crin Antonescu:
  • In momentul in care partenerii nostri strategici, in primul rand Statele Unite si ceilalti aliati vor conveni o formula de interventie, Romania va fi si din punctul de vedere al sustinerii parlamentare in prima linie a unei asemenea formule de interventie impotriva unor lucruri abominabile care se intampla in Siria si de prevenire a uriaselor pericole care ameninta practic toata lumea civilizata.
  • Eu am vorbit despre faptul ca majoritatea parlamentara cel putin sustine pozitia primului-ministru si atunci cand vorbim despre o interventie rapida si ferma cred ca lucrurile sunt clare. Rapid nu necesita comentarii, ferm inseamna o interventie care sa rezolve problema, sa puna capat unei relatii inacceptabile din punct de vedere moral inainte de toate in care oameni nevinovati, copii sunt ucisi in masa cu arme chimice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1313 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    vorbeste gura fara tine (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:58)

    Tomis [utilizator]

    Decizia se ia in CSAT, nu in Parlament, imbecilule (sa-mi fie iertata expresia, dar asta este realitatea, nu este o insulta gratuita). Pana si plagiatorul a zis asta, numai tu te dai peste cap sa fii contra.
  • +8 (8 voturi)    
    Eu, Presedintele (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:05)

    the [utilizator]

    Va ordon = Treceti Eufratul !
  • +9 (9 voturi)    
    Nu-l opreste nimeni? (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:14)

    Sani [utilizator]

    Bai, asa zisi liberali, voi n-ati auzit de diplomatie, nu intelegeti ca in Siria se afla acum mii de cetateni romani, .....daca stiti ce ce dracu' nu-i bagati pumnul in gura idiotului?

    Anul trecut USL-amul era in perioada
    Faza_1: "FLEGMA PESTE ALIATI"
    Acum ...a evoluat:
    Faza_2: LINSUL FLEGMEI ARUNCATE ANUL TRECUT

    Cam asa a facut si prietenul Iliescu in anii '90 (Faza_1 fiind cea in care a adus minerii, iar faza_2 fiind in perioada '96 - 2000).

    Daca asa continuam, putem sa ne facem...seppuku ....ca si popor!
  • +4 (6 voturi)    
    Siria (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:21)

    Andrei [anonim]

    Unde sunt dovezile că în Siria s-au utilizat arme chimice? Comisia ONU s-a pronunțat?
    Dacă chiar s-au utilizat arme chimice există dovezi că responsabil este guvernul/ Dar dacă vinovată este opoziția mai este necesară intervenția?
    Reacția lui Ponta și a lui Antonescu, fără a avea aceste răspunsuri, este iresponsabilă!
  • +5 (5 voturi)    
    Un om insipid (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:27)

    LeBaron [utilizator]

    Cele mai neinspirate declaratii vin de la omul asta.
  • +5 (5 voturi)    
    discursul asta e tipic lui antonescu (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:35)

    VaseaV [utilizator]

    asta asa, ca sa vezi ca pana acum nu el si-a scris discursurile. pun pariu ca licheua asta daca ajunge presedinte nu o sa ne ia mult sa ajungem intr-un razboi si asta nu pentru ca el ar vrea, co doar pentru ca nu stie sa se exprime si nu stie sa transmita un mesaj sa fie intels cum trebuie
  • +8 (8 voturi)    
    Nooooo! (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:38)

    ampersand [utilizator]

    Trebuia sa zica asa "noi, Crin Antonescu, ne declaram un aliat de nadejde al Departamentului de Stat pe care tot noi, Crin Antonescu, mai ieri, il bagam neaos in ma-sa".
  • +3 (3 voturi)    
    De unde ii scoateti... (Marţi, 3 septembrie 2013, 19:13)

    John M. [utilizator]

    pe acesti oameni de nimic sa vorbeasca ei in numele politicii mondiale cand ei sunt doar niste bufoni de mahala pe care istoria nici nu-i va mentiona vreodata.
    Acum cativa ani Tariceanu si bufonul ala gras din Alba bagau cancelariile occidentale in ceata cu anuntul lor ca retrag soldatii romani din Irak.
    Azi, acest Cacarau belicos face deliciul acelorasi cancelarii cand el, nenorocitul, n-are nicio atributie in luarea unor decizii de acest fel. Cine-l intreaba pe el daca marii jucatori trec la actiune?!
  • +4 (4 voturi)    
    de acord cu Crin! (Marţi, 3 septembrie 2013, 19:54)

    Lucian* [utilizator]

    Propun ca si contributie la atacul Siriei, pardon, sustinerea aliatului american in pedepsirea nesimtitilor care dau cu gaze, ca un avion Spartan sa incarce un dispozitiv exploziv pe nume Crin Antonescu si sa-l lanseze asupra Siriei.
    Preferabil ca dispozitivul sa fie lansat fara parasuta pentru a avea un efect MAXIM la tinta!

    In mod sigur si sirienii dar si romanii vor aprecia pozitiv rezultatul linistii de dupa impactul cu solul sau betonul.

    In plus ne vom face datoria de aliat fidel care merge la razboi fara sa primeasca un motiv sau vreun mare lucru si in plus mai si face cadou miliarde de dolari fara sa primeasca nici macar un contract in schimb.

    Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...
  • +1 (1 vot)    
    Cum adica d-le Antonescu... (Marţi, 3 septembrie 2013, 20:05)

    DelMa [anonim]

    In urma cu un an te luptai cu Departamentul de Stat al USA si acum vrei sa fim alaturi de ei, in prima linie, in eventualul razboi cu Siria.
    Treci de la o extrema la alta. Este clar, confirmi inca odata...esti un extremist si un fanfaron!
    Nu avem nevoie de un astfel de presedinte
  • +1 (1 vot)    
    Antenescu, daca tot trimitem trupe... (Marţi, 3 septembrie 2013, 20:40)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Ne limitam la Siria? Ce sa mai stricam benzina sa ii aducem acasa si apoi sa ii trimitem cine mai stie pe unde. Hai domne sa cucerim tot ce putem! Intrebam la NATO unde avem voie sa ne bagam si noi si cu 'mneata in frunte sa luam tot. Ce zici ne bagam si pin'la Budapesta de incalzire asa...........
    • +1 (1 vot)    
      For starters... (Miercuri, 4 septembrie 2013, 0:13)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      ce-ar fi sa ia el inapoi Basarabia?!
  • +1 (1 vot)    
    Continuare... la memoria lui Antonescu (Marţi, 3 septembrie 2013, 20:45)

    uluit [utilizator]

    "... episodul din 2007 referitor la retragerea din Irak. Una din temele de scandal, retragerea din Irak, susţinută din nou de PNL. De data aceasta, Crin Antonescu, pe vremea aceea vicepreşedinte al PNL, îi scrie o scrisoare deschisă preşedintelui PD de atunci, Emil Boc. În scrisoare, Antonescu îi cere lui Boc să susţină demersul premierului Tăriceanu referitor la trupele române din Irak." (sursa un articol scris de Laura Cernahoschi)

    Asta-i adevarata fata a lui Antonescu, politicianul care se face pres, in incearcarea de-a recastiga, ce a pierdut atunci in fata diplomatilor occidentali. Trimitand acum militari romani in "prima linie".

    Tot Basescu e de vina (in vedeniile lui Crin).