Monica Macovei: Modificarea legii ANI va avea un efect dezastruos asupra raportului MCV si aderarii la Schengen

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 august 2013, 15:00 Actualitate | Politic

Europarlamentarul PDL Monica Macovei a afirmat sambata, la Scoala de vara a TDL, ca o eventuala modificare a legilor ANI si DNA ar  avea un efect ''dezastruos'' asupra raportului privind Mecanismului de Cooperare si Verificare si asupra aderarii Romaniei la spatiul Schengen, transmite Agerpres.

"Un efect dezastruos, pentru ca legea ANI - cu sanctiuni descurajante pe incompatibilitati, conflicte de interese si avere nejustificata - este una din conditionalitatile pe care le avem in MCV.(...) S-ar putea, insa, ca pe uselisti sa-i nu ii intereseze deloc acest aspect, ci sa-i intereseze numai sa-si schimbe primarii. Sa nu-i intereseze ce se intampla pe plan extern.(...) As merge mai departe si as spune ca vedem de ani de zile, acum tot mai accentuat, zilnic, un atac la aceste institutii tocmai pentru ca ele functioneaza tot mai bine ", a afirmat Monica Macovei, referindu-se la o eventuala modificare a legilor ANI si DNA.

Ea a aratat ca ANI a devenit ''spaima USL": "Si, pentru ca a devenit spaima USL, sigur ca singura solutie pe care Uniunea Social Liberala o vede este sa o desfiinteze. Solutia pe care a gasit-o si Ponta si, mai recent, primarul Craiovei, Olguta Vasilescu, care au constatat ca jumatate dintre primarii din Romania sunt incompatibili. Deci, trebuie sa fie schimbata legea ANI. Raspunsul meu este urmatorul: Daca jumatate din tara fura, ce facem, abrogam furtul? Nu acesta este solutia. Solutia este sa respectam legea. Statul de drept inseamna sa respectam legea, nu sa schimbam legea de cate ori nu ne place".

Monica Macovei a adaugat ca legea ANI nu trebuie schimbata, ci USL trebuie "sa scape de primarii incompatibili": "Si noi, daca avem primari incompatibili, facem acelasi lucru. Sa facem alegeri in acele localitati unde sunt primari declarati incompatibili in mod definitiv de catre instanta de judecata. Aceasta este solutia, a respectarii legii."

Europarlamentarul PDL a acuzat interventii politice in justitie si a atras atentia ca astfel de interventii sunt caracteristice ''dictaturii'': "Vedem zilnic interventii in justitie incepand cu premierul. (...) Nu exista democratie cu astfel de interventii in justitie.(...) Astfel de interventii sunt caracteristice dictaturii si sunt caracteristice perioadei de pana in 2004, cu Nastase la putere, cand se decidea totul in sedinta de partid", a mai spus europarlamentarul PDL dand ca exemple declaratii anterioare ale premierului cu privire la numirea procurorului general Tiberiu Nitu, dosarul presupuselor fraude la referendum si cazul de mita la Bacalaureat de la Liceul Dimitrie Bolintineanu.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1828 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    si daca nu se schimba legea ANI (Sâmbătă, 31 august 2013, 16:04)

    nedumeritul [utilizator]

    Indiferent daca se schimba legea ANI sau DNA nu vom intra in spatiul Schengen.Daca public autoritatile noastre declara ca vor in Schengen,in realitate intentia lor nemarturisita este sa impiedice acest lucru.Daca veti analiza comportamentul (nu declaratiile) lor din ultimii doi ani veti ajunge la aceasta concluzie.....Probabil considera ca inca nu este momentul....mai au de infaptuit niste obiective si dupa aceea putem intra in spatiul european...
  • -7 (9 voturi)    
    bau baul (Sâmbătă, 31 august 2013, 16:59)

    evoque [utilizator]

    numit mcv.
    De cand este in politica si de cand este axa ppe creata monica se comporta precum un procuror comunist (in fapt asta este). Insa sa ne aducem aminte ca cel care a facut marea promisiune cu surle si trabite ca vom intra in schengen este presedintele basescu, care dupa ce a aflat de la ai sai ppe-isti ca romania nu o sa intre in schengen au inventat marele bau bau numit mcv. In schimb lumea a uitat de presedinte care a spus "daca nu intram in schengen eu fac nu stiu ce, demisie bla bla bla..." deci nereusindui obiectivul a aruncat pisica in curtea usl-ului cum ca din cauza lor ca sunt corupti nu se intra, apoi sarabanda propagandista a continuat si dezvoltat tema uitand ca la putere in acea vreme era pdl-ul cu ai sai videanu, udrea, berceanu, boureanu, etc.
    Pana una alta singura teama a doamne macovei este ca nu cumva cineva sa se atinga de institutiile de control si manipulare create de mintea bolnava a unui procuror crescut la scoala comunista.
    Existenta unor asemenea institutii este benefica, insa in momentul in care acestea (ani, dna) lucreaza partinic trebuie gasita o formula prin care influenta politicului asupra lor sa dispara. Solutia intr-o tara precum romania in care sfera securitatii si interrelationarea de tip comunism a ajuns la cel mai inalt grad mafiot cred ca este imposibil de rezolvat. Copii nascuti de doamna macovei sunt bolnavi irecuperabili, iar dansa se zbate precum un dinozaur comunist cazut in mlastina corupta a societatii post comuniste
    • -2 (10 voturi)    
      Minciuni (Sâmbătă, 31 august 2013, 21:41)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      1 monica procuror comunist
      2 marea promisiune ca vom intra in schengen presedintele basescu
      3 dupa au inventat marele bau bau numit mcv
      4 "daca nu intram in schengen eu fac nu stiu ce, demisie bla bla bla..."
      5 institutiile de control si manipulare create de mintea bolnava a unui procuror crescut la scoala comunista
      6 Copii nascuti de doamna macovei sunt bolnavi irecuperabili
      7 dansa se zbate precum un dinozaur comunist cazut in mlastina corupta a societatii post comuniste
    • +2 (2 voturi)    
      Esti dus cu capu' (Duminică, 1 septembrie 2013, 0:06)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Ai mai postat tu ceva despre gandire libera si fara prejudecati, fara simpatii politice...dar o dai la greu cu demonul basescu si instrumentele lui.
      Bineinteles ca nu o sa intre Romania in schengen, astia care-s acu is si mai hoti decat ailalti, ei vor sa fure fara perdea. Guvernul si parlamentul au ajuns cloace penale si nu doare capul pe nimeni.
      Daca ar scapa si de demonul basescu ar fi superb pt ei.
      Noapte Buna!
    • +5 (5 voturi)    
      propaganda criptosecurista sau marca felix (Duminică, 1 septembrie 2013, 7:29)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      a la haznale, conceputa de chiar cei vizati adica mafia transpartinica tulburata consistent de aceasta doamna care a fost singurul ministru al justitiei care a refuzat unui prim-ministru(tariceanu), interventia pentru un finantator al partidului (patriciu).Nu numai ca a refuzat, dar a si facut publica interventia asa ca, de atunci, mafia cu instrumentele ei, o pedepseste pentru incalcarea omertei.
  • -3 (3 voturi)    
    Domnule Vasile Blaga, (Duminică, 1 septembrie 2013, 1:03)

    GRANDFATHER [anonim]

    Daca doriti sa aveti vreun oarecare succes la alegerile pentru Parlamentul European, ar fi bine s-o transferati pe MM la PMP! Sau scoateti-o pur-si-simplu din priza! Debiteaza numai prosti si va face mari deservicii la imagine&credibilitate! O fi fost ea buna si utila cand si cui a fost, dar in noul context politic (intern, extern si viceversa), ragnetele ei patrihaotice nu mai sunt ascultate si - mai ales - nu mai sunt auzite de nimeni!
    O retragere a candidaturii, din orice motiv plauzibil, ar fi utila si benefica pentru partid!
    • 0 (0 voturi)    
      Europarlamentarul Monica Macovei (Duminică, 1 septembrie 2013, 21:38)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      a castigat premiul The Parliament Magazine la categoria Justitie si Libertati civile pentru activitatea desfasurata in Parlamentul European si pentru initiativele si realizarile in domeniul luptei impotriva coruptiei si pentru respectarea drepturilor civile atat in Parlamentul European, cat si in Romania. Ea a fost desemnata pentru acest premiu dintr-un grup de 120 de europarlamentari implicati in acest domeniu si apoi votata de cei mai multi deputati din Parlamentul European. Monica Macovei este singurul europarlamentar roman care a primit un premiu in cadrul galei "Premii pentru Europarlamentari".
  • +1 (3 voturi)    
    oficial masinarie de vot (Duminică, 1 septembrie 2013, 7:40)

    fosta zoezoe [utilizator]

    neoficial, masinarie de furat .Ii puneti la indoiala capacitatea ? Pe aceasta capacitate se sprijina caca cand zice ca va fi presedinte.Ce-ar fi sa luam mai in serios aceasta chestiune!
  • -4 (4 voturi)    
    pai parca (Duminică, 1 septembrie 2013, 10:53)

    antitot [utilizator]

    Relu Fenechiu era problema pentru neintrarea in Schengen,acum auzim alta minciuna.
    Pun pariu ca nu vom fi acceptati in Schengen niciodata atata timp cat o da dai tu din gura impotriva.
    Esti principala vinovata si ar trebui sa infunzi puscaria pentru propagarea de ura si interese antiromanesti.
  • 0 (2 voturi)    
    monica macovei (Duminică, 1 septembrie 2013, 12:10)

    Theros [utilizator]