HARTA REGIONALIZARII in varianta PSD: Cum arata cele zece regiuni stabilite: Sibiu si Dobrogea sunt noutatile, Arges a pierdut lupta cu Prahova. Baronii PSD de Arges si Braila au pierdut lupta cu rivalii

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Vineri, 30 august 2013, 10:54 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a anuntat vineri la sedinta Comitetului Executiv ca prioritatea legislativa a PSD va fi ca regionalizarea sa se faca prin proiect de lege fara a mai astepta revizuirea Constitutiei. Ponta a anuntat ca PSD sprijina varianta cu cu zece regiuni: impartirea regiunii Sud-Est in doua regiuni, astfel incit Dobrogea sa fie de sine statatoare - o victorie a tandemului Mazare/Nicusor Constantinescu. Cea de-a zecea regiune ar urma sa aiba centrul la Sibiu, fiind separata de regiunea cu capitala la Brasov, pentru a impaca disensiunile dintre PSD si PNL. In schimb, premierul nu a spus nimic despre Arges, acolo unde liderii USL au protestat fata de mutarea prerogativelor la Prahova. Ponta a anuntat ca va discuta propunerea si cu partenerii din USL.

  • Surse din PSD au declarat pentru HotNews.ro ca Victor Ponta a transat in favoarea Prahovei disputa cu Argesul. Seful CJ Arges, Constantin Nicolescu, s-a aratat nemultumit in sedinta PSD de faptul ca regiunea Sud va avea capitala de facto la Ploiesti, in loc de Pitesti. Ponta i-ar fi transmis lui Nicolescu ca nu va schimba nimic si le-a trasmis liderilor din Prahova si Arges sa nu se mai atace in presa locala.
  • Si liderul PSD Braila, Gheorghe Bunea Stancu, s-a aratat nemultumit de faptul ca centrul regiunii Sud - Est va avea capitala de facto la Focsani, o victorie a baronului vrancean Marian Oprisan in fata colegilor din Braila, Galati si Buzau. Ponta i-a transmis si lui Bunea Stancu acelasi mesaj: nu se mai schimba nimic.


Cum arata noua impartire teritoriala in viziunea PSD:






Noutatile fata de actualele 8 regiuni de dezvoltare:

  • Regiunea "Brasov" (actuala Regiune Centru): va fi formata din judetel Brasov, Mures, Harghita si Covasna. Regiunea pierde judetele Sibiu si Alba
  • Regiunea "Sibiu" (nou infiintata): va fi formata din judetele Sibiu, Alba si Hunedoara
  • Regiunea "Vest" (actuala Regiune Vest): va fi formata din judetele Arad, Caras-Severin si Timis. Regiunea pierde judetul Hunedoara, care intra in Regiunea Sibiu
  • Regiunea Dobrogea (nou infiintata): va fi formata din judetele Constanta si Tulcea
  • Regiunea Sud-Est (actuala Regiune Sud-Est Dobrogea): va fi formata din judetele Braila, Buzau, Galati si Vrancea. Regiunea pierde judetele Constanta si Tulcea, care intra in Regiunea Dobrogea


"Trebuie sa mergem mai departe prin modificarea legii 315/1998 cea cu regiunile de dezvoltare, trebuie sa mergem mai departe de a forma practic regiunile chiar inainte de a primi statutul constitutonal (...) Cel mai important proiect politic, guvernamental, parlamentar din aceasta toamna il constituie declansarea procedurii efective de descentralizare si de pregatire a regiunilor", a anuntat Ponta.

"Varianta cu zece regiuni este cea discutata in PSD. Dar trebuie sa o discutam si in USL. Ca sa fiu sincer, am tatonat putin lucrurile la nivelul USL. Eu vreau sa discutam si cu UDMR, si cu PPDD, si cu PDL, cu toate fortele din opozitie, pentru ca proiectul regionalizarii nu este un proiect doar al USL , e un proiect al Romaniei si sunt dispus sa ma asez la masa cu absolut toata lumea", a mai spus Ponta.

Premierul Victor Ponta a anuntat ca sustine regiunea Dobrogea. "Dobrogea are potential natural si economic pentru a se dezvolta pe o regiune mai ales pe potentialul turististic cu totul exceptional. Personal as sustine regiunea Dobregea si de a nu lega sa vina cineva de la Focsani pana la Constanta, e absurd. Trebuie sa rezolvam problema, Dobrogea are potentialul sa fie o regiune separata", a spus Ponta la finalul sedintei conducerii PSD.







---------------------------

De altfel, premierul a spus in debutul sedintei Comitetului Executiv ca anul viitor se poate merge in orice moment la referendum pentru revizuirea Constitutiei. 

"Din punctul meu de vedere, modul in care s-au finalizat lucrarile Comisiei de revizuire a Constitutiei reprezinta intr-adevar o reforma de care aveam nevoie a sistemului poiltic, a sistemului contitutional, si in aceasta toamna o sa primim toate punctele de vedere de la Comisia de la Venetia, de la partenerii internationali in asa fel incat anul viitor, in orice moment, putem sa mergem la referendum pentru modificarea Constitutiei", a spus Ponta.

Victor Ponta: "Am discutat aseara informal cu vicepresedintii partidului. Trebuie sa mergem mai departe cu modificarea legii 315/1998, cea cu regiuniile de dezvoltare, trebuie sa mergem mai departe de a forma practic regiunile chiar inaintea de a primi statutul constitutoanl. Institutiile care vor merge de la Guvernul central catre regiuni, catre structurile locale. De la 1 ianuarie intram pe noul exercitiu financiar al UE si trebuie sa fim pregatiti in aceasta perioada ca orice centralizare excesiva la Bucuresti ingreuneaza lucrurile si cu cat lasam mai mult lucrurile la nivel de regiune si oras, atributii si resursele financiare merg mai bine. Cel mai important proiect politic, guvernamental, parlamentar din aceasta toamna il constituie declansarea procedurii efective de descentralizare si de pregatire a regiunilor."

Social democratii s-au reunit la Mamaia, in sedinta Comitetului Executiv, pentu a discuta despre priortatile legislative ale Guvernului si Parlamentului pentru aceasta toamna. Conducerea PSD trebuie sa clarifice in fata baronilor locali  problema incompatibilitatilor primariilor referitoare la legea ANI si sa prezinte proiectele Guvernului pe urmatoarea perioada. 

Totodata, Ponta va trebui sa explice in fata liderilor locali anuntul facut joi seara de catre liberali privind posibilitatea reducerii CAS-ului cu trei puncte. Potrivit surselor Hotnews.ro social democratii nu au discutat cu liberalii aceasta masura si asteapta explicatii de la premier avand in vedere ca reducerea CAS ar crea in bugetul pe 2014 o gaura financiara de 3,3 miliarde de lei.

 

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

38362 vizualizari

  • +34 (38 voturi)    
    adica OUG (Vineri, 30 august 2013, 11:12)

    Aramis [utilizator]

    pai nu?
    • +49 (55 voturi)    
      USL nu se lasa! Falimenteaza Romania! (Vineri, 30 august 2013, 14:01)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

      Mai incompetenti si mai hoti ca acest guvern USL nu a avut Romania niciodata!
      • +17 (23 voturi)    
        Regiunea autonoma maghiara! (Vineri, 30 august 2013, 15:38)

        EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Si UDMR nici nu e la putere. Cred ca daca ar fi la putere Ponta le-ar da si independenta. Ne rastim la Tokes si facem ca Tokes! Ai regiuni cu 6 judete (regiunea Moldova de Nord oricum era cea mai mare ca nr. de locuitori si a ramas neschimbata) si regiuni cu 2 judete (Dobrogea pentru voievodul Mazare). Ce dracu' e aia regiune cu 2 judete? De-aia mai adaugam noi un nou nivel administrativ?
        • +18 (18 voturi)    
          offfff (Vineri, 30 august 2013, 17:59)

          cicibau [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

          Bine spui ca sunt regiuni facute pe genunchi, unele cu doua judete altele cu 6 dupa cum au interese unul sau altul dintre baronii psd vezi Mazare. Abia acum si-au dat arama pe fata cand au facut 10 regiuni si nu 8 cum era stabilit initial, cele doua regiuni nou create fiind facute pentru a linisti cativa baroni psd, deci nu se vrea o impartire regionala eficienta asa cum pretind ei ca trebuie sa fie facuta regionalizarea ci doar pentru a umple buzunarele unor baroni cu influenta la Ponta.
          • +1 (1 vot)    
            raspuns Ciobanu (Duminică, 1 septembrie 2013, 19:16)

            Livut [utilizator] i-a raspuns lui cicibau

            Bineinteles ca e facuta pe genunchi-are USL capacitatea sa faca un lucru bun? Cu ce oameni ? cu analfabeti si plagiatori-important este ca romanii sa nu voteze o asemenea tampenie in care dicteaza numai interesele patronilor locali si de cine sunt sprijiniti.
      • +12 (32 voturi)    
        Regiunea Centru = Tinutul Secuiesc. (Vineri, 30 august 2013, 15:52)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Nu este greu sa realizezi ca "Regiunea Centru" de pe harta din articol este aproximativ Tinutul Secuiesc. Romanii nu vor vota o asemenea impartire administrativa a tarii.
    • +24 (28 voturi)    
      pai da... (Vineri, 30 august 2013, 14:41)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

      dar daca constitutia nu trece? ramane regionalizarea facuta din pix?
      • +23 (27 voturi)    
        exact..... (Vineri, 30 august 2013, 15:15)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

        .....asta se vrea.
        Probabil ca, din sondajele pe care si le fac (pe banii nostri), riese clar ca cetatenii refuza parcelarea si feudalizarea tarii, asa ca, nerabdatori sa isi imparta prada, "regionalizarea" se va face prin lege ordinara, cu ajutorul celor 588 de inutili "alesi".

        De fiecare data cand incearca sa va convinga de "necesitatea" regionalizarii, intrbatii - de ce nu comaseaza actualele judete in zece mari judete ?
        Ar fi mult mai simplu si s-ar elimina pericolul dezmembrarii tarii !

        Raspunsul este simplu ; Ei chiar doresc dezmembrarea !
        • -1 (1 vot)    
          Nu inteleg....... (Sâmbătă, 31 august 2013, 13:24)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          ce vrei sa spui cu <<,DEZMEMBRAREA>>, Tarii ?
          • +2 (6 voturi)    
            DEZMEMBRAREA TARII...... (Sâmbătă, 31 august 2013, 20:18)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

            ....adica mai intai impartirea teritorial-administrativa prin infinatrea unei noi structuri birocratice condusa de un super-baron, urmata de proclamarea independentei regiunilor respective fata de Romania care astfel va disparea ca Stat.
            Repet intrebarea din postarea mea : Nu ar fi trebuit desfintate puzderia de judete actuale si comasarea lor in 8 - 10 judete mari si late ?
            Astfel, va disparea pericolul dezmembrarii tarii si vom scapa si noi de inutilii si foarte costisitorii baroni locali.
            Nu credeti ?
  • +63 (67 voturi)    
    traducere (Vineri, 30 august 2013, 11:22)

    buncrestin [utilizator]

    "Facem tot posibilul sa ocolim Constitutia si sa golim un eventual referendum de continut".

    Era de asteptat de la psd: odata ajunsi la putere, calca pe cadavrele celor care i-au votat.

    Romania respira din nou aerul anilor de trista amintire - '90.
    • +23 (41 voturi)    
      si uite cum iese o regiune de secui! (Vineri, 30 august 2013, 14:20)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      cele trei judete plus Brasov (unde destui vorbesc maghiara) dau un bun tinut secuiesc. PSD a cumparat UDMR cu Frunda cu tot.
      Regiunea Sibiu e cam mica, iar Oprisan saraceste bine de tot.
      • +14 (28 voturi)    
        maghiarimea castiga (Vineri, 30 august 2013, 15:01)

        V. Val [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        si eventual, in timp, va inghiti Brasovul.
      • +19 (37 voturi)    
        ..... (Vineri, 30 august 2013, 15:06)

        BogdanNicolaescu1329251870457 [anonim] i-a raspuns lui cinic

        pana la urma au cedat in fata ungurilor? ... eu nu votez o asemenea porcarie, regionalizare pe principii etnice
        • +12 (12 voturi)    
          vot (Vineri, 30 august 2013, 18:17)

          buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu1329251870457

          ce sa mai votezi ca o sa te scoata la referendum sa te intrebe ceva irelevant, daca vrei reintoarcerea la judete sau ceva de genul. asta e ideea. odata ocolita constitutia, referendumul va fi trivializat si vor trece fara probleme
      • +8 (16 voturi)    
        ... (Vineri, 30 august 2013, 15:57)

        haddess [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        ti-as fi dat doua plusuri. buna observatia!
  • -24 (32 voturi)    
    nu zău (Vineri, 30 august 2013, 11:25)

    Mazeta [utilizator]

    În trei fraze apare de trei ori cuvântul „trebuie”. Se știe că cifra 3 are valențe magice, dar chiar așa ușor să ne lăsăm vrăjiți?
    • +17 (19 voturi)    
      la tine a functionat (Vineri, 30 august 2013, 12:59)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      trebuie sa mearga si acu altii mai putin inzestrati intelectual.
    • +5 (5 voturi)    
      Ce zici (Vineri, 30 august 2013, 21:14)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ponta e fricos?
  • +45 (47 voturi)    
    Ce-a fost mai greu a facut premierul tont! (Vineri, 30 august 2013, 11:31)

    hotnewsfil [utilizator]

    'Victor Ponta a anuntat ca regionalizarea se va face prin proiect de lege: 'Trebuie sa formam regiunile inainte de a primi statutul constitutional '.
    Asta mi-aduce aminte de o intamplare petrecuta la o expozitie anuala, a produselor industriale de cea mai noua generatie, ce avea loc, inainte de '89, in Complexul Expozitional din apropierea Casei Scanteii .
    In fata unei masini imense care continea un laborator mobil de incercari nucleare, tovarasul s-a oprit si l-a intrebat pe ministrul economiei, cel care facea prezentarile : 'de ce nu facem si noi din astea, ca sa nu mai dam bani la export?'
    Ministrul, recunoscut pentru smecheria si promtitudinea lui, a aruncat o privire asupra laboratorui si a raportat : 'il facem si p-asta, tovarase secretar general'.
    Asa si Ponta cu regionalizarea. A aruncat o privire de expert asupra acestei "mici" probleme si a decis: 's-o facem si p-asta rapid; partea cea mai grea -emiterea propunerii de lege o fac eu. Restul, mai simplu, vi-l las voua'.
    Daca mai aveti nevoie de cateva 'ordonante de urgenta', spuneti-mi, ca vi le dau in doi timpi si trei miscari, numai sa nu mai aud ca avem aceasta problema, dupa intai Ianuarie 2014.
  • +44 (46 voturi)    
    doctorat in regionalizare cu susu'n jos (Vineri, 30 august 2013, 11:44)

    minus [utilizator]

    Care va sa zica "inainte".
    Dar nu catre inainte, ci "inainte de".
    Caci avem o urgenta.
    De fapt Romania este tara urgentelor.

    O urgenta era procesului de depunere a proiectelor pentru ajutorul de minimis. Rezultatul urgentei: "intr-o saptamana, maximum zece zile sa gasim eroarea de soft si sa reluam derularea procesului".

    O alta urgenta erau proiectele de 100 de milioane de euro care au fost anuntate de Ministerul Educatiei pe 23 iulie, cu termen limita de depunere a ofertelor 2 zile mai tarziu. Rezultatul urgentei: proiectele anulate, iar secretarul general adjunct la Educatie zice: "Nu este nicio pierdere"...

    Dar regionalizarea este doctoratul urgentei.
    "De la 1 ianuarie intram pe noul exercitiu financiar al UE si trebuie sa ....".
    Cum ce trebuie? Trebuie sa!
    • +16 (16 voturi)    
      Vorbesti despre..... (Vineri, 30 august 2013, 14:57)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui minus

      ...... urgentele USL....nu ???!!!!!!!!
  • +42 (46 voturi)    
    dar daca (Vineri, 30 august 2013, 11:47)

    sorin3 [utilizator]

    daca face Ponta regiunile de facto, dar constitutia pica la referendum?

    Guvernul incearca sa isi impuna planurile prin legi impotriva populatiei, a legilor existente si chiar a constitutiei, vezi cazul Rosia Montana.
    • +24 (28 voturi)    
      simplu.... (Vineri, 30 august 2013, 12:14)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      se propune cuplarea referendumului pentru revizuirea Constitutiei cu primul tur al alegerilor prezidentiale.

      La cat de popular este Antonescu, se vor prezenta cam 20% din votanti, cei mai buimaci din tara. Nu-i bai ....daca se elimina cvorumul de prezentare! Si daca se prezinta 5%, important este sa fie de acord....
      • +16 (18 voturi)    
        nu cred ca antenescu va ajunge in turul doi (Vineri, 30 august 2013, 15:15)

        V. Val [utilizator] i-a raspuns lui minus

        Si chiar daca va ajunge, numarul de votanti ai noii Constitutii nu are cum fi egal cu numarul de votanti antenescu la prezidentiale.

        Nu cred in sondajele LOR. In 2009, repêtentul era dat favorit, urmat de doctorul oprescu. Rezultat : favoritul adormila n-a ajuns in turul 2, iar doctorul zis-intependent a avut putine voturi, sub 3 %.

        Sper din tot sufletul ca aceasta odioasa Constitutie sa nu treaca. Ar fi o catastrofa pentru multi, multi ani si nu stiu cum si cand tara se va ridica dupa aceasta instalare a mafiei la butoane cu legea suprema in mana. Noua Constitutie le consfinteste domnia pe termen lung.


        Nu se mai vorbeste aici, dar se prevede ca noii baroni ai regiunilor sa fie numiti, nu alresi de catre populatie. Numiti politic ! Punct.
        • +11 (11 voturi)    
          votul pentru Crin..... (Vineri, 30 august 2013, 20:21)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

          ....la tara am un var, anti-basist convins... nu-l contrazic nici mort.....anul trecut, la vreo doua saptamani dupa referendum il intreb timid "ai fost sa votezi?!".
          "Am fost" zice el, "sa scapam tara de asta, prea vrea sa faca toata lumea ca el".
          "Important este ca te-ai dus, e democratie! zic eu. "Mda"... mormaie el, indispus. "Dar de Crin iti place?" "Nu-mi place, da-l in [...Biiiip], da' de el nu m-a intrebat nimeni!
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns pt.val (Duminică, 1 septembrie 2013, 19:29)

          Livut [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

          Bineinteles ca antonescu nu va ajunge in turul 2- Cum se face mereu de ras dovedind cat este de penibil si prost este posibilitatea sa nu ajunga in turul 1 fiind anulat de propriu USL. Romanii ( cea mai mare parte din ei ) si-au dat seama de calitatile lui Crin si nu vor un presedinte care sa fie lenes, incult betiv si sa nu-l intereseze nimic inafara de jocul de carti.
  • +6 (14 voturi)    
    Sa le faca (Vineri, 30 august 2013, 12:14)

    hic sunt leones [utilizator]

    doar ca nu vor avea nicio valoare juridica pentru ca unitatile administrativ teritoriale raman judete/orase/comune.
    • +4 (8 voturi)    
      conteaza mult (Vineri, 30 august 2013, 15:16)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      in primul rand la absorbtia fondurilor UE.
      • +7 (7 voturi)    
        UE nu plateste niciun cent (Vineri, 30 august 2013, 17:44)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        entitatilor fara personalitate juridica.
      • +7 (7 voturi)    
        din pacate unele vor fi inutile (Vineri, 30 august 2013, 19:35)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        Regiunile care nu au nici macar 2 milioane de locuitori au sanse slabe sa isi deschida birouri de lobby la Brussels si sa atraga fonduri UE. Sa faci 10 regiuni intr-o tara cu 19 milioane de locuitori (si inca mai scade) este aberant.
    • +5 (5 voturi)    
      asta e ideea! (Vineri, 30 august 2013, 17:32)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Dar tocmai asta e ideea! Da, regiunile adiministrative actuale din constitutie sunt judetele, regiunile nu exista. Dar constitutia nu prevede numarul de judete! Si atunci regiunile astea vor fi de fapt judete! In loc de 41 de judete din prezent, vor fi numai 10. Pentru asta n=ai nevoie de referendum! Iar actuale judete se vor desfiinta cu desavarsire.
      Asta a "uitat" sa spuna Ponta!
  • +27 (31 voturi)    
    Ineptul asta (Vineri, 30 august 2013, 12:27)

    AlisCuPar [utilizator]

    cu fata de mongoloid arunca tara in haos !
  • +27 (33 voturi)    
    comunism pe fata (Vineri, 30 august 2013, 12:32)

    stiuca [utilizator]

    "trebuie sa mergem mai departe de a forma practic regiunile chiar inaintea de a primi statutul constitutional"
    Si noi STAM si comentam pe forumuri. Ne meritam soarta!
    • -13 (19 voturi)    
      Regionalizarea inseamna descentralizare! (Vineri, 30 august 2013, 14:22)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui stiuca

      Unde este "comunismul"?! Daca ati uitat s-au nu stiti, atunci aflati ca in comunism totul functiona(sau nu!) pe baza "centralismului democratic"!
      Centralismul democratic, concept dezvoltat de Lenin, a fost principiul definitoriu de organizare al Partidului Comunist, fiind prevăzut în toate statutele partidelor marxist-leniniste. Acest concept prevedea următoarele:
      - toate organele de conducere ale partidului vor fi alese de jos în sus;
      - organele de partid vor pune, în mod regulat, la dispoziţia organizaţiilor de partid şi a organelor superioare dări de seamă;
      - o disciplină riguroasă de partid şi supunerea minorităţii de către majoritate; interzicerea formării de facţiuni sau grupări;
      - caracterul de obligativitate absolută a deciziilor luate de organele superioare faţă de organele inferioare.
      În realitate, ambele elemente centralizatoare erau dominante, legitimând concentrarea puterii în mâinile secretariatului de partid şi al biroului politic.
      În ceea ce priveşte elementul democratic menţionat în cele de mai sus, alegerile de jos în sus, conducerea partidului era într-adevăr numită prin alegeri, dar candidaturile trebuiau confirmate de instanţele superioare ale partidului. Cea de-a doua trăsătură democratică, obligaţia de a elabora dări de seamă şi rapoarte servea mai mult proliferării de indicaţii sau propagandei decât controlării şi corecturilor întreprinse de sferele inferioare asupra celor superioare.
      Daca aveti nostalgii "centraliste", atunci cred ca ati gresit tara si epoca! Dupa 24 de ani de post-comunism cred ca a sosit momentul sa facem un capitalism sanatos! Ne-am cam saturat sa fim condusi de fosti "tovarasi", copii caricaturale ale "marelui carmaci", care nestiind ss/sau nevrand sa faca din Romania o tara capitalista adevarata si prospera, au facut tot posibilul sa ne dezbine si sa ne stapaneasca, dupa cunoscuta si verificata formula "Divide et impera"! Gata s-a terminat! Post-comunismul si post-comunistii trebuie sa intre in istorie!
      • +17 (17 voturi)    
        hahaha (Vineri, 30 august 2013, 14:36)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

        spuse unul care-i ia apararea neoliberaluluicapitalistferoce ponta (iliescu, nastase, mitrea, hrebenciuc, severin, oprisan, mazare etc).
        bai, ne lasi? mai sunteti multi cu idei fixe si care nu obisnuiti sa ganditi cu capul vostru?
      • +14 (18 voturi)    
        Cu mongoloidul (Vineri, 30 august 2013, 15:12)

        AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

        ca prim-ministru vrei sa faci un capitalism sanatos ?! Daca se mai poate da o lege a lustratiei la ora asta, abia dupa aceea putem sa vorbim de un capitalism sanatos. Poate o lege a lustratiei e tardiva, dar o confiscare a averilor ilicite si interzicerea acestor jeguri umane de a mai detine functii publice (ever), iar daca incearca sa se impotriveasca sa fie bagati acolo unde le e locul: la puscarie pe viata. Cred ca asta se poate, daca se vrea !
      • +17 (17 voturi)    
        ei da... (Vineri, 30 august 2013, 15:12)

        BogdanNicolaescu1329251870457 [anonim] i-a raspuns lui GRANDFATHER

        regionalizare lor nu inseamna pe dracu descentralizare... au mai bagat un etaj birocratic intre judete si guvern... alti functionari, alti bani, alta distractie. Daca voiau sa descentralizeze desfiintau judetele, alipeau comunele, etc. Tot ce i-a interesat pe ei e cum isi impart baronii felia. Asta da capitalism, cum bine spui...
      • 0 (0 voturi)    
        hai (Duminică, 1 septembrie 2013, 18:25)

        keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

        fugi cu roata, zau asa !
  • +27 (29 voturi)    
    Propunere (Vineri, 30 august 2013, 13:16)

    aiureantramvai [utilizator]

    Dupa indelungi meditatii transcedentale si sfatuiri cu Zamolxe, propunerea ar fi sa se faca 41 de regiuni. Si sa se numeasca judete.
  • +18 (20 voturi)    
    Banatul? (Vineri, 30 august 2013, 13:19)

    buncrestin [utilizator]

    Asa, si sa intelegem ca Banatul a ajuns la mana lui Rusanu? Buna treaba
  • +10 (14 voturi)    
    mda, dinamica ! (Vineri, 30 august 2013, 13:48)

    nash pandelica [utilizator]

    hai s'o dam pe doishpe, ca se poate !
    chiar si paishpe, sau cum zice udmr, sais'pce.
    ca d'aia ne sustine 70 % din populatie.

    trag tare pe micinuna asta cu 70% din populatie.
    s'auda toti pensionarii si sateni ca suntem multi, sai daca atatia voteaza cu usl'amul, nu ne punem noi impotriva natziei ! :))
    dar, mai interesant, procentul este vehiculat in discursurile pesediste, lasand chiar impresia ca ei, pesedeoau "detzin" 70% din sufragii.
    curat murder, coane fanica

    si penelistii, de dragul ciolanului, se lasa tarati la stanga de dottore si varanu.
    multa ura in tarliceanu si pedeleii nelasati sa fure de base.
    acum, fura si ei, dar numai ce pica de la ...cel mai mare partid.
    partid de mase(!), cu ganduri de partid unic.

    hai cu shaishpe ca se poate !
  • +3 (13 voturi)    
    da' de ce nu faceti 4 regiuni... (Vineri, 30 august 2013, 13:58)

    Andor74 [utilizator]

    ...cum erau in evul mediu....
  • +17 (19 voturi)    
    regionalizare,dar nu oricum ! (Vineri, 30 august 2013, 14:00)

    marki [utilizator]

    Regionalizarea este o problema cu consecinte deosebite asupra tarii, ce nu se poate face la indicatiile d-lui Ponta. Problema regionalizarii este tratata pe picior de catre USL, fara o documentare serioasa,fara a aduce avantaje socio-economice solide tarii. Argumentul principal este accesarea fondurilor UE, o ineptie ce nu sta in picioare.Nu se pot accesa corespunzator fonduri in conditiile actuale, cand au ceva specialisti, dar cand vor trebui sa aiba specialisti in 8-10 centre. Daca se umbla la structurile organizatorice numai la supafata, birocratia enorma va umfla costurile si nu va fi sustenabila. Regionalizarea sa fie pusa in discutie pana dupa
    alegerile din 2016.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns geki (Duminică, 1 septembrie 2013, 19:40)

      Livut [utilizator] i-a raspuns lui marki

      Atat regionalizarea cat si modificarea constitutiei este o treaba prea importatnta ca de acestea sa se ocupe oameni ca Ponta sau Antonescu ,este o actiune pe termen lung , trebuie facuta in timp, nu pompieristic numai ca sa ne laudam ca am facuta. Pana acum s-a dovedit ca atat modificarea constitutiei cat si npua regionalizare este un un mare esec ca mai toate actuinile ULS
  • +10 (10 voturi)    
    Regiunea Vest pierde HD (Vineri, 30 august 2013, 14:05)

    rollotoma [utilizator]

    Regiunea Vest pierde Hunedoara, nu Alba !
  • +12 (14 voturi)    
    ca doar se dau pe criterii politice (Vineri, 30 august 2013, 14:29)

    danicriss [utilizator]

    Propun resendinta regiunii Brasov la Tg. Mures si resedinta regiunii Sibiu in Deva
  • +18 (22 voturi)    
    am si eu o intrebare (Vineri, 30 august 2013, 14:44)

    un dac [utilizator]

    pentru cei care sustin regionalizarea (eu personal nu pot fi de acord ca un partid de nemernici sa ia decizii importante pentru tara, gen gaze de sist, rosia montana, regionalizare).
    Unul dintre pilonii de discutie era ca acum multe orase (brasov, arad, timisoara, cluj etc) produc mai multi bani decat au nevoie, dar "trebuie" sa-i dea la centru care redistribuie cum vrea pe criterii politice? corect?
    care va fi diferenta? brasovul nu va trebui sa sustina harcovul, sarac pana-n maduva oaselor? Sibiul nu va trebui sa sutina hunedoara? Constanta nu va trebui sa praduiasca (aici vorbim de tatal lor, mazare) tulcea?
    Hai ca am rezolvat-o si pe asta, o sa vina rauri de fonduri. Ca sa inteleaga si tanti Aglaia din Radauti, fondurile nu veneau nu pentru ca suntem condusi de habarnisti, ci pentru ca nu eram "regionalizati".
    Vai de capul nostru.
    • -2 (6 voturi)    
      Raspuns (Vineri, 30 august 2013, 16:33)

      SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Nu vreau sa vorbesc pt. toate orasele, insa cel putin in Vest, in Timisoara de exemplu oamenii sunt pentru a impartii banii cu restul regiunii, adica CS, parte a Banatului istoric. In alte cuvinte daca o parte din banii produsi in Timis se duc pe drumuri/ statiuni turistice din CS, si cei din Timis profita de ele. (fata de a trimite banii in Neamt sau Tulcea, de exemplu)

      Regiunea Vest arata ceva mai bine, insa astept si includerea teritoriului furat de comunisti si mutat in Mehedinti.
  • +8 (30 voturi)    
    USL le ofera UNGURILOR autonomie teritoriala (Vineri, 30 august 2013, 14:44)

    Gryphus [utilizator]

    REGIUNEA SECUIASCA
    Brasov, Mures, Harghita si Covasna.
    • -1 (15 voturi)    
      stai prost cu notiunile, Gryphus (Vineri, 30 august 2013, 16:23)

      tgal [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Scuze, dar in Romania traiesc maghiari, ungurii sunt maghiarii care traiesc in Ungaria.
      Si oricum nu stiu, ce are secuimea in comun cu Brasovul. Eu-s targumuresean, si nu pot spune despre mine ca tare-mi place gandul sa ma umblu in viitor cu treburi oficiale pana la Brasov. Sincer e mai bine asa cum este acum. Oricum nu inteleg analfabetismul acesta, ca neaparat trebuie sa ne tinem de judete. Sincer eu as intreba pe fiecare concetatean cu ce orase vrea sa fie impreuna din jurul lui, si astfel s-ar concretiza, cate regiuni si cum ar arata in viitor. Aceste propuneri care vin de la toate partidele(inclusiv UDMR), imi pare ca si cum ar fi desenat-o fata mea de 6 luni cu creionul pe o harta veche de 30 de ani. Numai asa pot sa-mi explic cum naiba toti politicienii reusesc sa evita populatia in aceasta chestiune fara a o intreba, dar reusesc sa agite spiritele totusi. Exact cum s-a intamplat de mai bine de 40-50 de ani cand s-au infiintat judetele. Nici atunci nu a fost intrebata populatia. Modelul a ramas, numai politicienii s-au schimbat de atunci. Restul e porcareala, numai nu o vedem clar din pacate.
      • +5 (7 voturi)    
        Limba romana saraca! (Vineri, 30 august 2013, 17:31)

        EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui tgal

        - "tare-mi place gandul sa ma umblu";
        - "Oricum nu inteleg analfabetismul (???) acesta, ca neaparat trebuie sa ne tinem de judete";
        - "Aceste propuneri care vin de la toate partidele(inclusiv UDMR), imi pare ca si cum ar fi desenat-o fata mea";
        - "cum naiba toti politicienii reusesc sa evita populatia";

        Ungur, conform DEX, e sinonim cu maghiar!

        De-asta nu vrem "Tinutul Secuiesc"!
    • +5 (7 voturi)    
      CORECT ASTA FAC (Vineri, 30 august 2013, 18:57)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      CORECT ASTA FAC

      MIZERABILII
  • -2 (8 voturi)    
    Harta arata bine, insa... (Vineri, 30 august 2013, 16:00)

    Metec [utilizator]

    Mi se pare o impartire echilibrata si bine proportionata a regiunilor. Totusi, nu sunt de acord cu mentinerea judetelor, in asemenea conditii. Ar fi fost o ratiune, daca in loc de 10, am fi avut 4-5 regiuni. Dar asa, ce rost are? Si nu se economiseste niciun ban la buget, dimpotriva, se mai irosesc o multime de fonduri bugetare pentru infiintarea a 10 administratii regionale! USL ramane adeptul uni stat hipertrofiat, dar slab, pe care sa-l poata manevra mogulii, cum vor ei. Acel om gras, dar flasc, de care vorbea Basescu, dar nimeni nu l-a inteles...
    • +11 (11 voturi)    
      unde vezi tu echilibrul? (Vineri, 30 august 2013, 17:54)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Regiunea sud va avea 7 judete, regiunea nord-vest 6 judete iar regiunea mazare... scuze, regiunea Dobrogea va avea 2 judete! Unde Dumnezeu vezi tu echilibrul?
      • -1 (7 voturi)    
        Nu la teritoriu m-am referit (Vineri, 30 august 2013, 18:18)

        Metec [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        E echilibrata, in sensul ca respecta (in mare) frontierele provinciilor istorice si face o impartire justa a zonelor de dezvoltare. Totodata, orasele mari care vor deveni capitale regionale sunt fiecare in cate o regiune, ceea ce conduce la inlaturarea unor contradictii si rivalitati. Sigur, putem discuta daca Pitestiul merita mai mult decat Ploiestiul statutul de capitala. Eu zic ca nu, fie si pentru ca in Pitesti nu poti sa te Ploiesti, dar invers da :) Lasand gluma la o parte, Ploiestiul beneficiaza de un prestigiu si de o traditie net superioara Pitestiului, oras ridicat mai mult in anii comunismului si destul de "rosu" si in prezent... Regiunea Sud Vest e mare si pentru ca, in afara de cele doua orase sus-amintite, destul de apropiate, nu prea mai ai posibile capitale in judete precum Calarasi, Ialomita, Giurgiu etc. Dobrogea e separata fatalmente de Dunare, fata de restul teritoriului. In Centru e cam inghesuiala de regiuni, intr-adevar, dar aici a trebuit sa se impace doua centre mari si orgolioase: Sibiul si Brasovul. Regiunile din Nord sunt mari, insa slab dezvoltate, de aceea trebuie sa cumuleze mai multe resurse. Una peste alta, as zice ca merge.
        • -1 (1 vot)    
          ... (Sâmbătă, 31 august 2013, 17:10)

          IrinaErdei [anonim] i-a raspuns lui Metec

          Ba bine ca nu merge. Ce vezi tu ca merge?
      • -1 (3 voturi)    
        se exista, se exista (Vineri, 30 august 2013, 20:02)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        Exista un oarecare echilibru... regiunile sunt alcatuite din zone apropiate cultural. Sigur, ar fi cateva zone istorice rupte intre aceste regiuni, dar per ansamblu si mie mi se pare o organizare echilibrata. Si da... ar fi bine ca aceste "regiuni" sa fie judete, pentru a reduce din functionarii publici (sunt sigur ca asa ar fi o etapa in care functionarii ramasi ar da vina pe reduceri pentru proasta lor eficienta, dar cu un management bun si informatizare inbunatatita - de exemplu plata tuturor taxelor si inregistrarea tuturor cererilor ON-LINE - se pot reduce foarte mult chetuielile statului).
        • -1 (1 vot)    
          ... (Sâmbătă, 31 august 2013, 17:12)

          IrinaErdei [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

          Nu este nici un echilibru, ce, nu se vede?
  • -5 (9 voturi)    
    Arondarea noilor regiuni mi se par OK (Vineri, 30 august 2013, 16:26)

    felis_tigris [utilizator]

    Am privit harta, regionalizarea pare logică. Lăsa-ţi dracului politica.
  • +7 (17 voturi)    
    numele regiunilor (Vineri, 30 august 2013, 16:44)

    stefan2008 [utilizator]

    Gusturile difera, dar mi se pare ca ar avea o rezonanta mai frumoasa niste nume de regiuni mai... istorico-geografice:
    1) Regiunea Centru -> Regiunea Tara Barsei - Tinutul Secuiesc
    2) Regiunea Sibiu -> Regiunea Tara Amlasului - Tara Hategului - Sibiu
    3) Regiunea Vest -> Regiunea Banat
    4) Regiunea Nord-Vest -> Regiunea Tara Crisurilor & Somesurilor - Tara Maramuresului
    5) Regiunea Nord-Est -> Regiunea Moldova
    6) Regiunea Dobrogea
    7) Regiunea Sud-Est -> Regiunea Dunarea de Jos
    8) Regiunea Sud -> Regiunea Muntenia
    9) Regiunea Sud-Vest -> Regiunea Oltenia
    10) Regiunea Bucuresti-Ilfov
  • -3 (5 voturi)    
    DA (Vineri, 30 august 2013, 16:54)

    eduard2700 [utilizator]

    da, e mai logic pentru hunedoara sa apartina de sibiu.
  • +11 (11 voturi)    
    da-o naibii de treaba! (Vineri, 30 august 2013, 17:29)

    Crup [utilizator]

    Trec peste faptul ca eu nu inteleg - la modul practic, nu teoretic - la ce e buna regionalizareea asta. Dar sa zicem ca eu sunt prost si de asta nu inteleg. Daca vreunul dintre voi vrea sa ma lumineze, il rog mult sa nu-mi vina cu motivul ca se reduce aparatul de stat: nu se reduce nici macar cu un om, si asta e batut in cuie! Da, se reloca mii de oameni din judetele actuale in centrele de judet, asta da, relocari de populatie. Dar posturile nu se reduc.
    In primul rand, ca Ponta a zis ca face regionalizarea fara referendum. Unu la mana, unde e democratia? Imi spune si mie cineva? Doi la mana, da, se poate si fara referendum, dar numai cu conditia ca aceste noi regiuni sa fie judete. Altfel nu se poate fara o noua constitutie! Fiindca constitutia defineste judetele (nu si nr. acestora), dar nu si regiunile. Concluzia: judetele actuale se desfiinteaza cu desavarsire.
    In al doilea rand, asta e regionalizare sa satisfaca clientela politica. Regiunea Sibiu? De cand? Va raspund eu: de cand Herr Johannis a intrat in PNL cu unica motivatie declarata public ca Sibiul sa fie capitala de regiune. Facem o regiune numai ca sa fie multumit Mister Johannis? Sau capitala nu stiu carei regiuni la.... Focsaniul lui Oprisan? Da-o naibii de treaba!
    Trei la mana. Regiunea mea, Nord Vest, va avea 6 judete. Regiunea Doborgea, 2 judete. Adica de 3 ori mai mica! Numai ca sa fie clica lui Mazare multumita! Ce-i asta? O regiune sa fie de 3 ori mai mare ca alta?!
    E jenant ce vor sa faca astia! Totusi, daca se vrea sa se faca regionalizarea asta, care seamana suspect de mult a federalizare, macar sa se faca cat de cat onest, nu dupa un Johaniss, Oprisan sau "eternul si fascinantul" Mazare!
    Si inca ceva. Mai demult, dar nu foarte demult, au murit zeci de mii de romani prin razboie ca sa faca Romania mare, si apoi Romania cum o stim noi acum. Ca sa faca din tara asta un stat unitar. Acuma noi de ce o faramitam? In afara de motivatia ca suntem cam... tampitei!
    • +4 (8 voturi)    
      Regionalizarea e ceruta de UE (Vineri, 30 august 2013, 18:55)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Regionalizarea e ceruta de UE

      si serveste la destramarea Statelor Nationale

      si la Formarea Vittoarei Europe Centralizate

      "regiunile" vor fi noile landuri / cantoane ale viitorului UE

      te puteai gandi si singur "Cui foloseste"
    • -4 (4 voturi)    
      unele observatii (Vineri, 30 august 2013, 19:19)

      rollotoma [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Nu a spus ca se va face fara referendum ci ca se va modifica legea privind regiunile de dezvoltare (care nu sunt unitati administrativ-teritoriale), pentru care nu e nevoie de referendum, urmand ca anul viitor sa se faca referendumul privind revizuirea Consitutiei, al carei proiect include printre unitatile administrativ-teritoriale si regiunile.
      Teoretic ar fi bine ca pentru chestiile pentru care s-a dus pana acum omu la Bucuresti sa se duca la municipiul corespunzator din regiune.
      Practic am si eu dubii cu privire la reducerea personalului birocratic, iar in ceea ce priveste lipsa de echilibru, sunt de acord cu tine.
  • +10 (12 voturi)    
    Dobrogea si Sibiu, 2 regiuni nascute cu forcespsul... (Vineri, 30 august 2013, 17:31)

    idsoc [utilizator]

    ...pt a multumi interesle mici de partid detrimentul intregii tari.
  • -4 (6 voturi)    
    Regiunea Centru (Vineri, 30 august 2013, 17:31)

    because_logic_thats_why [utilizator]

    NU sunt mai multi maghiari decat romani in regiunea Centru.
    Conform recensamantului 2011 sunt 814.000 romani si 646.000 maghiari.
  • 0 (6 voturi)    
    Dobrogea, Bucovina, Oltenia - impartirea istorica! (Vineri, 30 august 2013, 18:44)

    buncrestin [utilizator]

    Domnilor de la USL! Prin aceasta decizie de a acorda Dobrogei stratul de regiune ati introdus in proiectul de regionalizare a Romaniei principiul impartirii pe criterii istorice! Sunteti sigur ca asta ati dorit sa faceti? Recunoasteti, practic, ca Dobrogea istorica este o unitate politico-sociala-economica VIABILA.

    Problema, domnilor, este ca exista si alte regiuni istorice viabile si care au acelasi drept de a-si capata un statut de regiune ca si Dobrogea! Sunt regiuni compacte pe care le-ati taiat/alipit unele de altele fara niciun discernamant. De ce Dobrogea DA si NU Bucovina, Banatul, Maramuresul, Oltenia!

    Impartirea pe regiuni istorice este cea corecta! Acum ca ati recunoscut Doborgea, asteptam sa va vina mintea la cap si sa le recunoasteti si pe restul!
  • +1 (13 voturi)    
    Practic le face si la Unguri o regiune (Vineri, 30 august 2013, 18:53)

    alex1234 [utilizator]

    Practic le face si la Unguri o regiune

    Chiar mai mare decat isi doreau ei

    Acolo se vor grupa toti ungurii si vor deveni majoritari dupa care autonomia va fi de la sine inteleasa

    Acest PONTA nu are limite
  • +1 (3 voturi)    
    regiunea aia de sud.... (Sâmbătă, 31 august 2013, 9:32)

    nash pandelica [utilizator]

    pai, cica, e greu pentru focsanean sa mearga la constanta.
    de accord.
    dar, pentru un calarasean sau unul din turnu magurele, la Ploiesti ?

    daca tot au lasat dobrogea singura, puteau pune galati, braila, ialomita si calarasi intr'o regiune, a denarii de jos, cu capitala la slobozia sau braila.
    iar buzaul, cu prahova, dambovita si arges, muntenia nord. cu capitala la targoviste sau ploiesti.
    teleorman, ilfov si giurgeiu, muntenia sud, cu capitala la buc.
    iar moldova, in doua regiuni moldova nord si moldova sud,, cu speranta pentru moldova est :)
    oltenia este prea mare.
    bine ca au pus hunedoara unde de fapt apartine, adica cu alba si sibiu, nu cu banbul.

    si vorbind de brasov, ca sa fie treaba cushera si oabla, sa puna capitala la sf. gheorghe.
    asa i'ar obliba si pe aia sa invete romaneste.:))
  • +3 (5 voturi)    
    Wow.. (Sâmbătă, 31 august 2013, 10:20)

    sentenced [utilizator]

    O sa fiu minoritar la mine in regiune. Numai niste inapti cred ca puteau sa scoata asa ceva. Dar eu stau si ma intreb, oare am innebunit cu totii? Tot vorbim despre regionalizare, dar nu ne intrebam daca Romania are intr-adevar nevoie de asa ceva. Romania are nevoie sa elimine coruptia si atunci ne vom dezvolta si vom atrage si fonduri europene in actuala formula administrativa. Eu voi vota impotriva acestei aberatii (daca va exista un referendum, daca nu pare un motiv foarte intemeiat de revolte).
  • -1 (3 voturi)    
    Calcul recensamant 2011 (Sâmbătă, 31 august 2013, 11:03)

    MarianV [utilizator]

    Regiunea Centru in varianta actuala va avea 663.295 populatie de etnie maghiara si 848.494 populatie de etnie romana. Asadar, n-ar fi atat de tragic. A se vedea:
    http://www.recensamantromania.ro/wp-content/uploads/2012/08/TS5.pdf

    In schimb, este o marie variatie ca numar total al populatiei intre cele 2 regiuni nou-create (Sibiu si Dobrogea), care au sub 1 milion de locuitori, si celelalte regiuni.
  • +2 (2 voturi)    
    lipsa de viziune (Sâmbătă, 31 august 2013, 13:38)

    Aramis [utilizator]

    pai ori numim regiunile asta dupa aproximativele puncte cardinale, ori dupa traditia istorica.
    dar in nici un caz si asa si asa ca nu seamana a nimic
  • +2 (2 voturi)    
    Regionalizare cu forta (Sâmbătă, 31 august 2013, 19:26)

    cicibau [utilizator]

    Pai daca regiunea Dobrogia e cu potential turistic ce sa mai spun de Suceava adica Bucovina unde ca si potential turistic e mult peste Dobrogea deoarece daca la mare poti face turism cu adevarat doar vara , in Bucovina se poate face turism tot timpul anului. Sa nu se inteleaga ca am ceva cu Dobrogea si cu posibilitatile ei turistice dar ceea ce vreau sa subliniez e ca intotdeauna vor judeca(la alesi ma refer) doar cum vor ei si niciodata drept ci cum le dicteaza interesele. Ginionul Sucevei ca nu are primar de la PSD cat despre presedintele de consiliu judetean care e de la PSD e prea mic si nesemnificativ ca sa-l bage cineva in seama
  • -3 (3 voturi)    
    Mai bune regiunile dinainte de 1968 (Sâmbătă, 31 august 2013, 19:43)

    Koczka [utilizator]

    R. Brasov egal j. BV + CV + SB
    R.Mures egal j. MS + HR
    R. Cluj egal j. CJ + SJ + BN
    R. Maramures egal j.MM + SM
    R. Crisana egal j. BH + AR
    R. Banat egal j. TM + CS
    R. Hunedoara egal j. HD + AB
    R. Oltenia egal j. DJ + MH + GJ + VL(pana la Olt) + OT (pana la Olt)
    R. Pitesti egal j. AG + TR + rest VL + rest OT
    R. Ploiesti egal j. PH + DB+ BZ
    R. Bucuresti egal j. IF + GR + CL
    R. Galati
  • 0 (6 voturi)    
    am spus mai demult (Sâmbătă, 31 august 2013, 20:20)

    Ed___ [utilizator]

    Şi s-a adeverit faptul că
    Crearea unei regiuni doar pentru Mazare si Constanta, va avea efect crearea unei regiuni cu majoritate maghiara !!!!

    cele 8 regiuni existente erau cele mai bune din toate punctele de vedere !!!

    dar a venit PSD si Tonta si totul va iesi foarte prost.
    Tara condusa de idioti.
    • -2 (2 voturi)    
      Nu e adevarat (Duminică, 1 septembrie 2013, 10:47)

      rollotoma [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      Dupa cum a aratat un alt comentator mai sus, Regiunea Centru in varianta actuala va avea 663.295 populatie de etnie maghiara si 848.494 populatie de etnie romana.
  • 0 (2 voturi)    
    Regiunea NV (Sâmbătă, 31 august 2013, 23:18)

    SCORTOSUL [utilizator]

    Regiunea NV trebuie sa aiba capitala la Zalau , in Salaj judet care se afla in cetrul geografic, geometric al regiunii !!! Clujul a tras spuza si o va face si in continuare de pe aceste judete pe care le va saraci sisitematic asa cum a facut si Bucurestiul. Ajunge sa circuli pe soselele din Jud. Cluj spre oricare judet sa vezi ca prin centralizarea fondurilor pentru intretinerea si reparatia drumurilor nationale prin regionala CLUJ a CNADR-ului toti bani s-au folosit numai pentru Clujeni . NIMIC pentru BIHOR, Satu-Mare. Asa ca regionalizarea asta v-a fi o mare miselie !!!
  • 0 (0 voturi)    
    o veche zicala (Duminică, 1 septembrie 2013, 13:50)

    keiser_soze [utilizator]

    spune ca *1000 de vorbe nu fac 2 bani*.
    votati cu *nu* porcaria asta , cred ca e timpul sa uzam de puterea votului si sa ne opunem la orice ne insulta inteligenta. daca tot platim nota pentru jocul asta autistic de a face legi, atunci aleg sa ma distrez si eu putin si sa spun *nu* la orice propun re tar da tii din guvern.
  • +1 (1 vot)    
    NU UCIDETI BUCOVINA (Duminică, 1 septembrie 2013, 15:59)

    mmpop [utilizator]

    Unde este regiunea Bucovina? De ce vreti sa ucideti oregiune pe care Imperiul Habsburgic a cultivat-o, civilizat-o si dezvoltat? Doar ca Fenechiu si Nechita sa aiba mai multi bani de furat? Iasiul sa-si faca regiune cu Vasluiul, nu sa fure din munca si sudoarea Bucovinei. O companie ca Austria Airline promoveaza in ultimul sau numar al revistei Manastirea Voronetz din Bucovina. Mii de turisti straini care nu au auzit in viata lor de Iasi vin in Bucovina sa-i vada frumusetile. De ce o ucideti, dlor USL-isti. Sa le satifaceti orgoliile lui Fenechiu si Nechita? Uitati ce a facut Nechita din Iasi.. o mizierie de oras.. uitati ce a facut Fenechiu din Tarom si CFR Marfa.. chiar totul e de furat in tara asta? Si manastirile Bucovinei... si munca oamenilor onesti din muntii Bucovinei? Oamenii astia nu au un Dumnezeu decat cand e campanie electorala? Tara asta ar fi fost mult, mult mai dezvoltata daca politicienii nostri ar fi dormit tot timpul... pt. ca nu ar fi avut timp sa fure..
    NU UCIDETI BUCOVINA!
  • 0 (0 voturi)    
    incompetentus pontas (Duminică, 1 septembrie 2013, 16:29)

    self [utilizator]

    vot demonstrandum et demonstradum, legati-va la cap cu cele 70% procente pe care le-a obtinut caca cioasa aliante usl. Asa sa va satura-ti,.
  • 0 (0 voturi)    
    Proiect independent de reforma (Luni, 2 septembrie 2013, 16:18)

    herhetzl [utilizator]

    Daca e cineva interest de un proiect adevarat de reforma administrative-teritoriala, nu de harti date pe surse (sau la vrajeala), poate sa consulte site-ul http://metrosec.zonagri.ro/