Reportaj politic

Cateva impresii dintr-o vizita ciudata. Traian Basescu in Slovacia

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 29 august 2013, 21:09 Actualitate | Politic

Cand presedintele Traian Basescu decola din Bucuresti spre Bratislava cu mica aeronava inchiriata de la Tarom, unul din suporterii sai din PDL scria pe blog ca “traieste a doua tinerete politica” comentand astfel ultima sa iesire publica in care a desfiintat guvernul. Asta o fi imaginea la intern, dar cand pleaca afara atmosfera se cam schimba. Saracia din visteria prezidentiala pare sa mai taie din acest elan tineresc. Cu o zi inainte anuntase ca nu mai pleaca in septembrie peste ocean la o adunare ONU din lipsa banilor. Cei din Administratia Prezidentiala se jura ca asta-i adevarul gol- golut. Guvernul a sarit Presedintia la ultima rectificare. Criza financiara de la Cotroceni ar fi fost ridicata inclusiv intr-un CSAT.

Degeaba traiesti a doua tinerete catre finalul celui de-al doilea mandat daca adversarii te lasa lefter. Calculezi meschin cat te costa fiecare deplasare in afara tarii si te bucuri nespus ca drumurile la Bruxelles, de pilda, le deconteaza Comisia Europeana. E sub demnitatea unui stat sa-si trateze presedintele asa si nici un conflict politic intern nu justifica masuri care pun Romania in situatii stanjenitoare.

Din saracie, poate, vin si ideile mai putin inspirate. N-ai cum sa refuzi, desigur, invitatia de a vizita Slovacia pentru a marca un moment important din istoria acestei tari - eliberarea de sub fascism - mai ales cand acolo si-au lasat oasele peste 11.000 de romani. Insa risti cand, pe fondul tensionarii relatiilor cu Budapesta, mergi la Bratislava pentru a-i certa, voalat, pe unguri. A te insoti cu Slovacia pe tema drepturilor minoritatilor nationale este iarasi o idee cel putin nefericita.

Bratislava si-a croit o proasta reputatie, de contraexemplu in materia respectarii drepturilor minoritatilor, dupa ce acum cativa ani a interzis pur si simplu prin lege utilizarea limbii materne in administratie sub sanctiunea unor amenzi. E tara care vantura idei morbide, cum ar fi sterilizarea fortata a tiganilor, Slovacia incasand de altfel o condamnare la CEDO fix pe tema asta.

Cam ambiguu, in conditiile astea, sa spui, sub nasul presedintelui si premierului slovac, ca “rasismul si xenofobia incep sa reapara in Europa”. Te gandesti, poate, la extremistii maghiari, dar locul e incredibil de prost ales pentru a-i combate.

Apoi, au trecut abia doua saptamani de cand presedintele Traian Basescu a spus ca “in regiune, politica Budapestei a inceput sa creeze dificultati statelor care au minoritate maghiara pe teritoriul lor, iar Romania isi va asuma leadershipul punerii la punct a Budapestei”. Imposibil sa nu te intrebi: Asa arata punerea la punct, facand schimb de experienta pe tema minoritatilor cu slovacii? Conferinte de presa n-au fost, prin urmare nici raspunsuri.

Adevarul e ca nici slovacii n-au avut mai multa inspiratie. Intr-un mic orasel din Slovacia au fost comemorati soldatii rusi si soldatii romani care au eliberat tara de fascism acum 69 de ani. Momentul a inclus si ceva cantece. Un cor militar rusesc a intonat ceva eroic si trist urmat de un vesel Kakalim kamaya. Pentru Romania a cantat un artist slovac muzica lautareasca romaneasca, Gabi Lunca, stacind bine versurile dar tot s-a inteles pana la urma cate ceva (vezi filmul pe site-ul caleaeuropeana.ro)

Omule, ai rezistat
La lovituri si taiat,
Tot asa rezist si eu,
Ca m-ajuta Dumnezeu.

Doamne, cum s-apleaca pomu’,
Tot asa este si omu’,
Daca n-are nimic bun,
Il bate vantu’ pe drum.

La fel cum slovacii adunati la eveniment n-au inteles, poate, daca atacarea xenofobiei si extremismului se refera la ei sau la maghiari, nici Traian Basescu n-a priceput, probabil, cum pot fi comemorati ostasi romani cu muzica lautareasca si ce-i cu acest cantecel ales in mod cu totul bizar de organizatori. Presedintele n-a mai ramas la dineul oferit de primarul din Bistrica si s-a intors la Bucuresti cu avionul sau de inchiriat. Ciudata vizita, stranii mesaje.

























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

13627 vizualizari

  • -25 (47 voturi)    
    basescu (Joi, 29 august 2013, 21:45)

    amycus [utilizator]

    inconsistenta, inconsecventa, incoerenta: numele tau e basescu. AMR 67
  • -20 (38 voturi)    
    Pasul urmator (Joi, 29 august 2013, 21:52)

    Porcurorul General [utilizator]

    Este cumva sa ramana la dineul oficial si sa vina cu caserole in care sa ia acasa mancare?
  • +17 (27 voturi)    
    Nu vizita a fost ciudata, ci organizarea (Joi, 29 august 2013, 22:41)

    uluit [utilizator]

    Nu-i prima oara cand organizatorii fac gafe, s-au mai intamplat evenimente si cu alegerea Imnului National al Romaniei la diferite evenimente sportive.

    Referitor la mesajul cu versurile muzicii lautareasti "Pomule, de ce te-apleci", cred ca organizatorii au vrut sa-l surprinda pe Basescu (fiindca a rezistat atator Referendumuri de demintere), insa au gafat lamentabil, fiind vorba de un eveniment comemorativ in care se impunea o anumita sobrietate diplomatica.

    Cat despre partea Rusa..."Un cor militar rusesc a intonat ceva 'eroic' si trist urmat de... unul vesel 'Kaka-lim'... Si se stie cum au jucat rusii dupa cel de-al doilea razboi mondial prin Europa de Est.

    Din pacate, acelasi 'cor' se pare ca, inca mai continua sa cante prin Europa de Est, in functie de interesele rusesti. Pacat ca UE nu este o constructie solida, pentru a apara si interesele tuturor statelor membre.
    • -6 (18 voturi)    
      Esti atat de uluit omule! (Vineri, 30 august 2013, 4:01)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui uluit

      Explicatia e simpla: organizatorii evenimentului s-au documentat si au aflat care sunt preferintele muzicale ale presedintelui si au crezut ca ii vor face o surpriza placuta!
      Sa bagi in aceasta poveste "interesele Rusiei" si incapacitatea UE de a apara interesele statelor membre, este total aiurea! Pentru eliberarea oraselului slovac au luptat si au murit atat soldati sovietici cat si soldati romani! Ceremonia a fost una de comemorare a acestora!
      Incercarea de a axplica "intelesul" versurilor cantecului lautaresc a fost cea mai amuzanta parte a postarii tale! Vasazica versurile cantecului preamareau rezistenta presedintelui in fata "inamicilor sai?! Foarte amuzant!
  • -20 (34 voturi)    
    hai sa ne (Joi, 29 august 2013, 22:44)

    evoque [utilizator]

    lamentam. Sa invoci motive financiare cand toata vara ai cheltuit pe drumuri inutile, cum de fapt a fost si asta din Slovacia, pardon nu au fost inutile au fost utile pentru imagine si propaganda in schimb nu mergi la onu pentru ca cica nu ai bani este hilar si nu chiar pentru ca se naste o intrebare: In fond de ce nu s-a dus basescu la onu? ceva in ecuatia aceasta onu-usa-siria-nato-romania nu se potriveste, justificarea cu lipsa banilor este ridicola, iar incercarea autorului de a arata ca avem un guvern rau intentionat cu privire la latura financiara in raport cu administratia presedentiala este o prostie si asta se vede aici: "Cu o zi inainte anuntase ca nu mai pleaca in septembrie peste ocean la o adunare ONU din lipsa banilor. Cei din Administratia Prezidentiala se jura ca asta-i adevarul gol- golut." adica "sa moara mama ca nu avem bani" :) stupid.
    • +5 (11 voturi)    
      Stupide si rau viitoare sunt comentariile tale (Vineri, 30 august 2013, 12:01)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Cum adica: "ceva din ecuatia onu siria nato romania nu se potriveste" ?
      Pentru cultura ta generala Presedintele ar fi trebuit sa se duca la ONU sa participe la hotararile care se iau cu privire la Siria. Dar in mintea ta spalata, s-au dus in clabucii de sapun de la A3 si atributiile presedintelui.
      • -2 (8 voturi)    
        am mai spus (Vineri, 30 august 2013, 12:36)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

        eu stiu ce scriu, dumneata nu intelegi si daca nu intelegi o dai cu antena 3. presedintele trebuia sa mearga exact pentru ce stii dat fiind ecuatia de mai sus si coroborata cu o procedura neautorizata sau naiba mai stie cu ce, oare de ce nu s-a dus si a preferat sa vina cu minciuna ca nu a avut bani, hmm desteptilor care va uitati la antena 3 mai mult decat cei pe care ii acuzati.
        • +3 (3 voturi)    
          dle expert contabil! (Vineri, 30 august 2013, 15:20)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          inteleg ca stii la centima si cat este bugetul si cat costa INTRETINEREA Palatului Cotroceni (indiferent de ocupant) si cat costa manopera Administratiei prezidential. Ne lamuresti si pe noi fraierii, sau sursa datelor este A3?
    • +4 (12 voturi)    
      exempe de cheltuieli inutile? (Vineri, 30 august 2013, 12:05)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      cred ca ai gresit personajul, nu Base a fost in China cu "succesuri" si la Maiami in vacanta.
      • -2 (10 voturi)    
        in china (Vineri, 30 august 2013, 12:38)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

        a fost si boc pentru aceleasi mari succesuri, iar de vacanta la maiami (ca sa ne vorbim acelasi limba) nu am auzit sa fie decontata de guvern. Mai usor cu china ca au fost altii mai devreme si nu am uitat.
  • +16 (28 voturi)    
    Slovacia e locul ideal pt scoala de vara (Joi, 29 august 2013, 23:52)

    mnicku [utilizator]

    a udmr-ului de la anul .

    Va mirati de ce Slovacii au adoptat acea lege cu privire la limba minoritatilor ? insa poate nu stiti d-le Tapalaga ca timp de secole predecesorii slovacilor de astazi au fost macelariti de catre unguri , generatii intregi au fost decapitate, femeile violate iar copii schingiuiti -asa ceva nu se uita si cea ce se intimpla acum reprezinta faptul ca n-au uitat -.

    Nu poti cere unei majoritati favoruri la infinit ori slovacii s-au saturat si au pus punct noi o lalaim in loc sa punem lucrurile la punct .

    "Cu-i nu-i convine tara in care traieste e liber sa plece in alta tara " imi spunea un slovac in virsta , proprietar al unui hotel . El mi-a spus de atrocitatile suferite de ei de-a lungul istoriei .
    Prima intrebare pe care mi-a adresat-o cind am venit in hotelul lui a fost " You are hungarian?" si cind i-am spus ca sint roman 100% , a zimbit , n-a mai spus nimic si a fost deosebit de politicos.

    Nu uitati ca fosta Cehoslovacie a evacuat cu forta germanii din regiunea sudeta tocmai ca urmare a atrocitatilor din timpul razboiului .

    De ce credeti ca refugiatii cehi si slovaci au venit in RO si nu s-au oprit in Ungaria dupa invadarea Cehoslovaciei de catre rusi in 1968? ei nici acum n-au uitat ca in RO sute de mii de refugiati au fost bine primiti si ne sint recunoscatori .

    Din pacate RO nu a invatat decit sa stea in pozitia ghiocel in fata tuturor si acum e anchilozata nemaifiind in stare sa stea vertical .
    • -10 (22 voturi)    
      Oroare! (Vineri, 30 august 2013, 0:48)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Daca este adevarat, si tineretul maghiar, care traieste azi in Slovacia, a macelarit si a decapitat generatii de slovaci, a violat femei si a decapitat copii, ma voi autosesiza si voi cere o ancheta
      internationala.
      Interesant, dar nici pe BBC, nici pe CNN nu am vazut
      reportaje despre aceste atrocitati.
      Poate pe Youtube...o sa ma uit.
      • +10 (18 voturi)    
        istoria unei natiuni nu este toata pe youtube (Vineri, 30 august 2013, 8:57)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        sau google . Nu m-am referit la generatia actuala ci la cea ce s-a intimplat secole de-a rindul in Slovacia .

        Du-te in Slovacia, viziteaza , citeste, stai de vorba cu oamenii de acolo si vei invata mult mai multe decit "rasfoind" youtube .
        Iar in pauze maninca o ratza pe varza calita stinsa apoi cu bere sau vin .

        Enjoy .
  • -10 (24 voturi)    
    măsuri concrete, nu vorbe (Vineri, 30 august 2013, 0:02)

    Mazeta [utilizator]

    Da, situația este gravă și intolerabilă. Propun ca HN să inițieze o campanie prin care:

    1. Să se deschidă un cont unde cetățenii români să poată face donații către Administrația Prezidențială. România nu-și poate lăsa președintele „lefter”.

    2. În cinstea lui Traian Băsescu să se instituie un ordin pentru lupta împotriva rasismului și xenofobiei, numit „Țigancă Împuțită”.

    Măcar atât putem face pentru președintele nostru!
  • -14 (24 voturi)    
    O posibila explicatie! (Vineri, 30 august 2013, 0:15)

    GRANDFATHER [anonim]

    Dom' presedinte este suparat ca ambasadorii Romaniei nu au "vandut" guvernelor din tarile unde sunt acreditati gogoasa propagandistica cu "lovitura de stat si puciul parlamentar"( un nonsens lingvistic, conceptual si politic!) si astfel l-au privat pe "el comandante" de sansa de a aparea in fata lumii ca "Basman salvatorul democratiei si statului de drept"! Chiar si sustinatorii sai conjuncturali l-au abandonat si evita sa-i mai raspunda la telefon! Presedintele este frustrat si suparat si si-a varsat naduful in capul diplomatilor din Ministerul Afacerilor Extene! El a ramas tributar vechilor practici din regimul trecut, cand "lucratorii" din MAE faceau propaganda pentru "cel mai iubit fiu al poporului si pentru sinistra sa tovarasa de viata"! Dom' presedinte este atat de suparat pe fostii sai sustinatori ca nu vrea nici sa-i mai vada! Presedintele a declarat ca si-a anulat deplasarea la sesiunea la nivel inalt a Adunarii Generale a ONU de la New York din "motive bugetare"!
  • -6 (18 voturi)    
    mister... (Vineri, 30 august 2013, 0:42)

    laurentiucat [utilizator]

    "unul din suporterii sai din PDL scria pe blog ca “traieste a doua tinerete politica” "
    domnu tapalaga...de ce nu spuneti domnule ca e vorba de madam udrea? sau va e rusine ?
  • +17 (31 voturi)    
    Ingrata misiune de postac... (Vineri, 30 august 2013, 1:11)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Nu pot intelege cum poate cineva intreg la minte ,poate sa-l contrapuna pe Basescu , cu nulitati politice ,filorusi sau infractori, de teapa unora ca : Ion Ilici Iliescu,Kkrau ,Ponta ,Adrian Bombonel Nastase,Fenechiu ,tov. col. Varanul Voiculescu,...etc.Se apropie alegerile si oamenii s-au saturat de USL-ul si postacii lor ....
    • -16 (26 voturi)    
      Daca tu nu intelegi (Vineri, 30 august 2013, 3:43)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Inseamna ca tu ai o problema de intelegere si a sosit momentul sa-ti faci o reevaluare a simpatiilor si optiunilor si sa fi si tu in rand cu lumea! Ca sti si tu cum merg lucrurile! Pot sa greseasca o mie, zece mii, o suta de mii, un milion de oameni, dar nu pot gresii 7,4 milioane de romani!
      • +3 (11 voturi)    
        Serios? (Vineri, 30 august 2013, 12:08)

        CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

        Cand 7,4 milioane de romani au majoritatea creierele spalate si restul interesele lor proprii, care contravin cu prezenta Presedintelui Basescu la Cotroceni , se poate ca si aceasta multime sa greseasca.
        Mai du-te prin tara si asculta "motivatiile" unora din cele 7,4 milioane si vedem atunci cum si cine greseste sau nu poate gresi...
    • -6 (14 voturi)    
      Ca sa intelegi (Vineri, 30 august 2013, 8:52)

      luc09 [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      trebuie sa-ti scoti capul din "bas" la lumina, astfel vei lua o gura de oxigen, care ajuta la cresterea semnificativa a "intelegerii".
  • -9 (15 voturi)    
    ce sa fac? sa rad?Cu soldatul Sveik? (Vineri, 30 august 2013, 1:30)

    solar [utilizator]

    utorii aci de fata habar nu au cum si cu ce anume se mananca ...slovacii. Cei mai multi confunda natia lor cu slovenii, chiar cu croatii si cehii. Sunt putini in Romania, slovacii astia cu care romanii vestici au trait peste 200 de ani. Ca trebuie oleaca sa-i mai si hulim incat sa dam bine la unguri dupa episodul JOBIK, hai s-o facem si pe asta.! Rolul lor in 1918 a fost extrem de apreciat de romanii banateni si bihoreni . Si invers. Chiar in parlamentul de la BUDAPESTA .Chestia e ca , daca tre sa sarim din lac in put,hai sa sarim pe romaneste ca da bine la cultura. Cine nu crede, ca de pilda defel neciudatul domn TAPALAGA ,poate da o fuga la Bratislava si poate o auzi , si poate o vedea mai ...nu stiu cum.
    Deci,de ce scriu , ici sa, ca nu stiu ce sa fac? sa rad sau nu? Zau , ca nu stiu...Vorbind eu si ungureste olecuta, ungurasii mei zic , unii cu juma de gura , altii cu gura intreaga ca Ungaria a cam sarit calul totusi ... meghis, meghis cu "olahii asta" si nu asa e bine sa facem. Dau din umeri si nu stiu ce sa zic... Igen, igen, vagy jo lesz Jozsi bacsi ,mindig,jo lesz....???
    Si uite asa , dau dreptate domnului Tapalaga si zic si eu: Ce faci dom Base?Hai, gata a fost destul, lasa-ne, lasa-ne cu marlanii de slovaci.
    Nu vrem noi pe PONTA, dar nici pe tine , nene marinerule... gasim noi unu asa un intelectual cult, bine plasat si cu statiura culturala demna de R omania...Dupa plecarea ta nea Base, poate ne vom da cu ciomegele in cap mai rau decat acum cu tine alaturi . Fireste, sa gasim intelectualul rasat, bine plasat, barbierit , frizat si cu ...ochi de peste in saramaura civilizatie noastre de nici o suta de ani...Pardon, 2000 !!Si pana o fi sa fie , dac-o fi sa fie, voi spune nepotului meu cam lent la miscari: pisi-te ca vine trenu!! Haida, no...Bolundule!Noi fiind in gara si asteptand ghezesu... Ca Sveik la Bratislava-capitala curvelor imperiale...Fi-v-ar voua sa va fie de totoleci neciopliti ...
  • -7 (15 voturi)    
    Deltaplan nu avea? (Vineri, 30 august 2013, 6:49)

    Garett [utilizator]

    Daca administratia prezidentiala nu ar fi aruncat banii toata vara pe ture cu elicopterul pe la diverse numaratori de oi sau targuri de fete probabil ca ar fi ramas bani si pentru o deplasare la ONU! A te lamenta ca guvernul nu plateste chiar toate "mofturile prezidentiale" mi se pare hilar, in context!
    Cat despre cantec, probabil ca oficialii slovaci au luat act de suferinta manifestata la catafalcul "regelui" si au incercat sa i-o aline cu un cantec specific etniei pe care o iubeste...
  • +15 (17 voturi)    
    O nota proasta... (Vineri, 30 august 2013, 8:25)

    hot news [utilizator]

    ... domnule DT, deoarece de obicei apreciez articolele dumneavoastra. Bravo slovacilor pentru actiunile care va "oripileaza" pe voi, astia, "politically correct". Bravo Basescu, ai jucat magistral, ca aproape intotdeauna.
    • +4 (4 voturi)    
      Subscriu (Vineri, 30 august 2013, 12:14)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      In general apreciez articolele semnate de DT. Observ ca uneori cade in pacatul de a crede ca parerea lui inseamna adevar absolut.

      M-am saturat sa mi se tot spuna ca trebuie sa consider oameni unele specii cu comportament subuman. Iar legat de alte minoritati, dandu-le drepturi speciale ii discriminezi pe majoritari, m-am saturat si de asta.

      Un articol slab, neinspirat. Si apropos, cantecului ii spune "kalinka".
  • +7 (9 voturi)    
    imi pare ca a scapat ceva... (Vineri, 30 august 2013, 11:50)

    ..13 [utilizator]

    Personal mi s-a parut ca recenta vizita ar fi trebuit sa fie un altceva in raport cu vizita Plagiatorului in Moldova.

    Cred ca ar fi trebuit sa insemne un semn de respect fata de soldatii romani care au pierit in alte tari aparand interesele tarii. Nu a iesit ceea ce se astepta si poate pentru ca Presedintele a fost boicotat din interior. Detaliile se stabilesc pe canale diplomatice si nu se lasa la voia unui organizator.

    Semne bune nu sunt oricat de atent am privi si aceasta fac ca RO sa fie si mai slaba in UE si in lume!

    Chiar nu cred ca are mare importanta daca acum Presedintele se cheama intr-un fel -

    Cred ca au mai mare importanta problemele semnalate in articol de dl. Tapalaga - ele arata vulnerabilitatile romanesti si asta este extrem de grav indiferent de culoare politica individuala si repet de numele Presedintelui.
    • -5 (9 voturi)    
      Hopa-tropa! (Vineri, 30 august 2013, 12:27)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui ..13

      Iata ca a aparut si teoria conspiratiei!!! Vasazica deplasarile "executivilor" nostri prin diferite tari straine se fac dupa formula "ba pe-a ma-ti!" Vasazica presedintele a fost "boicotat din interior"?!
      Deci trebuia sa fiestabilit "pe cai diplomatice" ce trebuia sa se cante la ceremonia de comemorare?! Hai ca estiamuzant! Uite de aia Romania este o tara slaba in UE si in lume pentru ca are in frunte oameni care se ocupa cu nimicuri! Ce cauta presedintele la comemorarea aia din micul orasel slovac si de ce nu s-a dus, ca sa reprezinte interesele Romaniei. la Adunarea Generala ONU de la New York, unde participa toti sefii de stat ai tarilor membre! Daca "seful statului" nu reprezinta Romania, atunci cine! Ca sa haladuiasca electoral prin tara are bani, dar ca sa reprezinte interesele Romaniei in lume nu poate "din motive bugetare"! Uitede aia Romania este "slaba" si nebagata in seama!
  • -2 (4 voturi)    
    da (Vineri, 30 august 2013, 12:22)

    Xorciser [utilizator]

    Mie nu mi se pare normal sa fi fost deranjat Basescu de melodia aceasta. Probabil intentia a fost totusi buna, si nu uitati ca slovacii sunt slavi si vad un pic altfel decat "latinii" evenimentele comemorative etc. Probabil ca le-a sunat ca o "doina" mai mult decat muzica lautareasca.

    PS: daca tot le placeau slovacilor melodiile cu pomi, totusi cred ca acest cantec era mult mai potrivit:

    http://tinyurl.com/q73av5m
  • +1 (1 vot)    
    ciudat (Vineri, 30 august 2013, 14:30)

    un dac [utilizator]