Deputatul PSD Madalin Voicu va depune in Parlament un proiect de lege ce vizeaza interzicerea titlurilor regale in comunitatea roma

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 28 august 2013, 18:42 Actualitate | Politic

Deputatul social-democrat Madalin Voicu a anuntat ca va depune in Parlament un proiect de lege ce vizeaza interzicerea "casei regale" in randurile comunitatii rome, urmand sa fie recunoscuta doar Casa Regala a Romaniei. "Proiectul de lege urmeaza sa fie depus in Parlament de la 1 septembrie - data de la care va incepe sesiunea parlamentara", a declarat Madalin Voicu pentru Agerpres.

Initiativa vine in contextul in care in ultima perioada exista doi autointitulati regi ai romilor - Dorin si Daniel Cioaba - fiii lui Florin Cioaba, si el autointitulat rele al romilor.

Deputatul Madalin Voicu isi argumenteaza aceasta initiativa prin faptul ca "acest circ aparut dupa moartea lui Florin Cioaba denatureaza imaginea romilor".























1265 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Corectiune (Miercuri, 28 august 2013, 18:58)

    _florin_ [utilizator]

    Sa pune "dauneaza la imagine lu' rromi". Ca tra sa raspune la intrebarea "lu' cui dauneaza?". :)

    Da' initiativa e trebuie salutata. E un pas spre o societate mai civilizata.
  • 0 (4 voturi)    
    ce sa ti povestesc... (Miercuri, 28 august 2013, 19:19)

    exilatul [utilizator]

    ``imaginea romilor``...care imagine....si pe urma nu e treaba guvernului ca tiganii, pardon romii, se impaiaza cu coroane si alte insemne.....treaba guvernului este sa i faca sa intre in ``rindul lumii`` ( asta ca sa nu folosesc alte cuvinte )
  • +3 (3 voturi)    
    in Romania (Miercuri, 28 august 2013, 19:51)

    victor L [utilizator]

    care este Republica nu poate fi recunoscuta nicio casa regala.
    Altfel, sa ne imaginam ca am fi Regat legitim, iar cineva se declara Presedintele Romaniei. Trebuie sa-l recunoastem?
  • +2 (4 voturi)    
    Intrebari pentru Madalin Voicu (Miercuri, 28 august 2013, 19:56)

    timp tamp [utilizator]

    1.Cum vor fi sanctionati regii si imparatii de la Balaceanca, Socola...?
    2 Ce va pati mentorul si idolul sau Ilici pentru legiferarea caselor regale ale romilor?
    3. Cum poate fi ajutata casa regala a lui Mihai de cea a lui Cioaba?
    Cea a regelui Mihai are nevoie de un avocat din familia Cioaba pentru apararea printesei INFRACTORE
  • 0 (2 voturi)    
    Interesul poarta fesul. (Miercuri, 28 august 2013, 20:10)

    cristoiu [utilizator]

    De cand Madalin Voicu a aflat ca romanii stiu ca este jumatate tigan ,iar celalalta jumatate nu are pic de sange nobil ( de domnitor ,vezi doamne) ,si-a pierdut tot interesul pentru vitele princiare ,de orice fel si de orice neam ar fi ele. Acum este un tigan republican.
  • +7 (7 voturi)    
    Da, (Miercuri, 28 august 2013, 20:17)

    Kepler [utilizator]

    e vorba de un obicei din Afaganistan si nordul Indiei.
    Cite unul mai dezghetat se declara rege peste vreun satuc uitat de lume si ii tinea pe toti sub control.
  • +4 (4 voturi)    
    Domnule Madalin Voicu, (Miercuri, 28 august 2013, 23:37)

    un dac [utilizator]

    Nu mai bine depuneti un proiect de lege prin care sa interziceti evaziunea fiscala, proxenetismul, camataria, cersetoria, abuzul minorilor, neplata taxelor etc in comunitatea roma? Daca cele de mai sus s-ar rezolva macar 70%, din partea mea sa-si puna 20 de imparati si de restul conti si ducese.
    Bai, noi minte avem de votam aceiasi oligofreni nonstop?
  • +1 (1 vot)    
    da ,si (Joi, 29 august 2013, 11:17)

    luci30 [utilizator]

    ce se rezolva cu asta????fa d-le, un proiect prin care sa intre in legalitate,cu normele actuale,macar cele ale bunului simt
  • 0 (0 voturi)    
    O initiativa de bun-simt (Joi, 29 august 2013, 16:58)

    Metec [utilizator]

    In aceasta lege ar trebui sa mai apara si interdictia casatoriilor intre minori, a constituirii tribunalelor tiganesti (staboruri) in paralel cu cele ale statului, abandonul scolar, cersetoria si prostitutia fortata. Daca s-ar aplica o asemenea lege comunitatii in cauza, am mai avea niste cetateni romani de calitate.