Victor Ponta: Pe stanga e Bucuresti, pe dreapta Ilfov. Facem regiunea Bucuresti-Ilfov

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 22 august 2013, 18:01 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a punctat joi importanta regionalizarii dupa ce a constatat dificultatile la lucrarile pe soseaua de centura a Capitalei care are portiuni si in Bucuresti si in Ilfov, ceea ce inseamna avize de la ambele administratii locale. ''Noi o sa putem opri vreodata aberatia asta ca pe dreapta este Bucurestiul, pe stanga este Ilfov? Asta este o aberatie, nu? (...) Facem regiunea Bucuresti - Ilfov si terminam cu chestia asta. Nu-mi vine sa cred. Pe dreapta este Bucuresti, pe stanga este Ilfov (...) Ne trebuie hotarare de la Consiliul Judetean Ilfov. (...) Ne trebuie hotarare de la Consiliul General Bucuresti. Noi (n.r. Executivul) facem hotararea de guvern. (...) '', a spus joi primul ministru, aflat in inspectie pe soseaua ocolitoare a Capitalei pentru a gasi solutii de fluidizare a traficului in zona, potrivit Agerpres.

In context, primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a spus ca aceasta situatie este din 1990: ''Da, Bucurestiul este in interiorul Ilfovului si cu Ilfovul facem Bucurestiul si zona (Bucuresti - Ilfov n.r.). Este din 1990 (n.r. situatia), cand doi-trei (...) fugeau cu pancartele astea si le mutau mai incoace, mai inspre Bucuresti'', a aratat Oprescu afirmand ca PMB va adopta hotarari pentru terenul necesar constructiei picioarelor podului si o parte din necesarul de exproprieri, urmand ca CJ Ilfov sa procedeze la fel pentru zona sa de administratie.

Premierul Ponta s-a deplasat joi, impreuna cu primarul general Sorin Oprescu, presedintele CJ Ilfov, Marian Petrache, ministrul delegat Dan Sova si vicepremierul Gabriel Oprea, pe soseaua ocolitoare a Capitalei pentru a gasi solutii de fluidizare a traficului in zona.























2555 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    A aflat si Ponta ca Bucurestiul e inconjurat... (Joi, 22 august 2013, 18:06)

    abisala [utilizator]

    de Ilfov. Priceless :)).
    • +11 (13 voturi)    
      Tot n-am inteles unde e Bucurestiul (Joi, 22 august 2013, 19:55)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      E la stanga de Ilfov sau la dreapta? Sau depinde de sensul rotatiei:
      in sens antiorar: stanga Bucuresti - dreapta Ilfov
      in sens orar stanga Ilfov - dreapta Bucuresti

      Pesemne Ponta se invarte prin capitala numai invers decat apa prin scurgerea cazii: in sens orar.

      Ce ti-e si cu efectul Coriolis. Ponta, ca un rebel care este, se impotriveste si acestuia.
      • +5 (5 voturi)    
        Incurcata treaba, (Vineri, 23 august 2013, 7:29)

        Stepanida [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        sa vedem ce va iesi: Bucurestiul va absorbi Ilfovul sau invers? Facem regiunea Bucuresti-Ilfov si mai gasim un post de super guvernator? Asta in afara de prefectul de Bucuresti, ca nu avea Sorin Oprescu destui sefi pe cap!
        • +9 (9 voturi)    
          Pe stanga Romania, pe dreapta Moldova! (Vineri, 23 august 2013, 10:10)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Stepanida

          Hai sa facem Romania Mare !
      • +4 (4 voturi)    
        Face regiunea (Vineri, 23 august 2013, 8:11)

        Minos24 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        si mai infiinteaza inca o suprastructura, aia e treaba cu Ponta, adica inca o armata de bagatori de seama care sa tina seama la ceea ce face Sorin Oprescu in Bucuresti sau primarii din ilfov. Bravos Victoras!
  • +8 (8 voturi)    
    Structuri functionale, nu administrative (Joi, 22 august 2013, 18:16)

    dana_s [utilizator]

    Cred ca soselele, magistralele, centurile de ocolire, autostrazile ar trebui sa tina de "departamentul cailor de transport", undeva la Transporturi, cu o strategie si conceptie unitara pe tara, cu echilibrare cu traficul pe CFR, aerian, maritim etc. + "armonizare" cu traseele conductelor subterane de tot felul.
    Iar cand se definitiveaza strategia, deja se vor fi obtinut toate "avizele" din partea celor direct afectati, astfel incat, odata demarate, lucrarile sa nu se mai opreasca decat la incheierea lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Nimic nu e intamplator, (Vineri, 23 august 2013, 13:09)

      milosh [utilizator] i-a raspuns lui dana_s

      e vorba de regionalizare, despre care vorbeste toata lumea, dar nimeni nu stie nimic concret. Ilfovul sa fuzioneze cu Bucurestiul, dar nimeni nu-i intreaba pe bucuresteni daca vor acest lucru. Ar trebui ca Sorin Oprescu sa consulte populatia orasului, la fel si ilfovenii sa fie intrebati.
  • +8 (8 voturi)    
    Mult a fost, outin a ramas ! (Joi, 22 august 2013, 18:29)

    hotnewsfil [utilizator]

    Prichindelul Victoras a facut ce este mai important din regionalizare : observatii judicioase referitore la necesitatea stringenta a regionalizarii.Ce a fost greu a trecut! Uff!
    I-a ma ramas de facut o micuta completare : 'inceperea regionalizarii'-partea finala, usoara ca fulgul.
    Mult a fost, putin a ramas !
  • +11 (11 voturi)    
    Ponta a decretat... (Joi, 22 august 2013, 19:02)

    uluit [utilizator]

    Ponta a decretat: "Pe stanga e Bucuresti, pe dreapta Ilfov." DA, daca merge cu masina pe linia de Centura in sensul invers acelor de ceasornic.
    Insa daca merge cu masina in sensul acelor de ceasornic, situatia se schimba... Va fi Bucurestiul pe dreapta si Ilfov pe stanga.

    Si uite asa i-am demonstrat lui Ponta ca-i iar in eroare...
    Depinde in ce sens te deplasezi tovarase copilot!
    Stiu ca-ti place pe "Stanga" si "Che' Galgara"
  • +6 (8 voturi)    
    Pai si ce-i asha de greu gogule (Joi, 22 august 2013, 19:10)

    bogdan1477 [utilizator]

    Primaria capitalei e a USL, consiliul judetean Ilfov tot al USL. iar guvernul la fel. De ce e greu sa se rezolve astea toate de-odata???
    Daca macar vruna din institutille astea era in mina dictatorului si a plosnitelor lui, intelegeam dilema. Da' asha? Care-i buba?

    Nu spun ca nu trebuie regionalizare, da' nu faci regionalizare pentru ca o sosea e granita de judet.
  • +10 (12 voturi)    
    aha (Joi, 22 august 2013, 19:31)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Asta se crede mai nou un fel de Ceausescu, Putin sau Kim Jong Ponta - ia decizia " pe teren ".
  • +1 (1 vot)    
    corect! (Sâmbătă, 24 august 2013, 4:48)

    MolarulOmah [utilizator]

    Sunt probleme similar si mai incolo. Ce-i asta, pana la punctul X e Ilfov, pardon, Bucurestilfov, si de la X devine Buzau. Pai ce facem, cerem autorizatii si de la baronul pe care il numise Ponta peste Buzau, si de la cel numit peste Bucurestilfov? Nu e bine, ca nu se stie niciodata, poate nu ii da aprobare, si Ponta plus USL nu dispun de puteri mai mari decat celel ale baronului local. De aceea, ar fi indicat sa fuzionam si Buzaul, intr-o regiune de dezvoltare superdezvoltata, Buzacurfov. Si tot asa pana la Botosani, Satu Mare, Turnu Severin etc.
    O alta problema, pe care Ponta nu o mentioneaza sunt satele. Ce e asta, sa ceri autorizatie si de la Oprescu, si de la Pandele, si de la primarul din Moara Vlasiei, si de la cel din Gradistea samd? Mai ales ca Pandele si Oprescu sunt nesupusi, mereu lupta contra sistemului, mai ceva ca Marean. Eu zic sa fuzionam toate comunele si sectoarele de pe traseul shoselei intr-o singura regiune, superdezvoltata, fireste: Pandele City.