Presedintele Traian Basescu i-a adus un omagiu lui Florin Cioaba la Sibiu, la locuinta familiei sale

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 21 august 2013, 15:35 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu i-a adus un omagiu autointitulatului rege al romailor, Florin Cioaba, miercuri dupa-amiaza, la locuinta din Sibiu a familiei sale, unde este depus sicriul.

Presedintele Traian Basescu a ajuns, miercuri dupa-amiaza, cu elicopterul pe Aeroportul din Sibiu, de unde a plecat cu o masina spre casa familiei Cioaba, aflata pe Soseaua Alba Iulia, transmite Mediafax.

Seful statului a fost primit cu urale de catre rudele si vecinii familiei Cioaba, care i-au spus: "Sa ne traiti, domnule presedinte, va multumim pentru tot".

Ulterior, seful statului a intrat in salonul de oaspeti al familiei Cioaba, acolo unde este depus sicriul cu trupul lui Florin Cioaba.

Presedintele a dus la locuinta familiei Cioaba o coroana de garoafe rosii cu mesajul "Sincere regrete. Presedintele Traian Basescu".

Autointitulatul rege al romilor Florin Cioaba a incetat din viata duminica, la varsta de 58 de ani, in spitalul Akdeniz Universitesi din Antalya, unde medicii ii montasera, vineri, un dispozitiv care sa-i ajute inima sa pompeze sange.

Trupul neinsufletit al lui Florin Cioaba a fost adus, marti seara, in Romania, cu o cursa de linie care a aterizat pe Aeroportul "Henri Coanda", iar de acolo sicriul a fost transportat cu o masina la Sibiu, unde a ajuns in jurul orei 04.40.

Florin Cioaba va fi inmormantat vineri, in Cimitirul Municipal Sibiu, langa mormantul tatalui sau, unde familia sa a concesionat o parcela de teren pentru 25 de ani.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

6614 vizualizari

  • +4 (32 voturi)    
    Nu e ok (Miercuri, 21 august 2013, 15:48)

    Piticot9 [utilizator]

    si ma incearca o senzatie de lehamite... Mare "imparat" a fost acest tigan, multe beneficii a adus tarii, nu dom` presedinte?
    • +5 (31 voturi)    
      Despre morti, (Miercuri, 21 august 2013, 16:14)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Piticot9

      numai de bine!
      Fii si tu crestin o data!
      Lasa, latrinele si ura!
      • -1 (11 voturi)    
        nu (Miercuri, 21 august 2013, 16:35)

        Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        nu sunt de acord cu aceasta zicala. Extrapoland am putea spune la fel despre orice lichea sau orice tortionar trecut in nefiinta. Daca a fost o lichea toata viata, lichea ramane si dupa... Iar in cazul de fata, nu stiu ce lucruri marete a facut ca sa fie prezentat la toate jurnalele de stiri zile la rand... Cat despre beneficii... acestea au fost doar catre famila prezindentiala la orice nunta sau cumetrie. Si nu ma uit la latrine
        • +1 (1 vot)    
          Pai chiar extrapoland (Miercuri, 21 august 2013, 21:38)

          verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Piticot9

          ajungi la intreaga valoare a expresiei, care nu exclude nici un om.
          Doar ca firea umana, imperfecta de altfel, evident nu poate respecta integral aceasta semnificatiei.
  • -1 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 august 2013, 15:59)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Cine se aseamana, se aduna.
  • +1 (15 voturi)    
    Basescu e in campanie electorala (Miercuri, 21 august 2013, 16:06)

    Gryphus [utilizator]

    Zilele trecute cand Basescu a spus ca tiganii fac prea multi copii...Antena 3 a invitat in cateva emisiuni tigani care au spus ca toti vor vota cu USL, acum Basescu incearca sa repare greseala pt ca in 20145 orice vot conteaza iar tiganii sunt tot mai multi si voteaza

    Crin Antonescu a fost votat in Teleorman de tigani
    • -1 (1 vot)    
      Cu cine voteaza tiganii (Miercuri, 21 august 2013, 18:08)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Tiganii voteaza cu cine da galeata si punga de faina, si USL asta face astfel incat are asigurate voturile lor.
      Tiganii nu au recunostinta pentru romani, doar ei intre ei se ajuta, in rest au liber de la bulibasa la furt, inselaciune etc.
  • +5 (27 voturi)    
    Pentru tot romanii exista un sigur presedinte (Miercuri, 21 august 2013, 16:08)

    B.T. Alexandru [utilizator]

    Este un examen de comportment european. Un semn de civiliatie. Indiferent de etnie presedintele trebuie sa-i respecte pe toti. "Regele Cioaba" este o personalitate a acestei etnii fara legatura cu titlul de noblete pe care Cioaba si l-a luat si pe care comunitatea il respecta. Presedintele trebuie sa exprime respec pentru comunitate si toti suntem datori cu acest respect.
    • +1 (5 voturi)    
      ahaaa (Miercuri, 21 august 2013, 16:52)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

      ca ei tare manifesta respect pt comunitate.... ei=tiganii in marea lor majoritate
  • -3 (27 voturi)    
    Biata tarisoara noastra (Miercuri, 21 august 2013, 16:09)

    Von Klausewitz [utilizator]

    Halal presedinte!!!
    • +1 (1 vot)    
      de ce ? (Miercuri, 21 august 2013, 21:41)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      Greseala nu e a Presedintelui, care s-a dus 10 minute la un lider al unei comunitati importante ( ca marime ) a Romaniei. Lider care se zice ca a contribuit spiritual la elevarea etniei.

      Cea mai mare exagerare a fost evident din partea presei, care pe buna dreptate a gresit tot insistand pe Cioaba "Regele" in loc de Cioaba liderul romilor.
      Acum strainii or sa aiba impresia ca am fost condusi de un rege tigan.
  • -3 (25 voturi)    
    si cum (Miercuri, 21 august 2013, 16:10)

    evoque [utilizator]

    era ambalat omagiul? :)
    Mare rege, mare presedinte sau asa rege asa presedinte.
    "Cine se aseamana se aduna" spune un vechi proverb.
    Asta imi place:
    "Seful statului a fost primit cu urale de catre rudele si vecinii familiei Cioaba, care i-au spus: "Sa ne traiti, domnule presedinte, va multumim pentru tot".
    Singura diferenta era cu tovarase nu cu domnule, asta nu schimba nimic.
    • -1 (9 voturi)    
      *** (Miercuri, 21 august 2013, 16:32)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      pana la un punct sunt de acord cu tine. nu trebuia sa se apropie la mai putin de 200 de km de "eveniment".

      si se cam contrazice. dupa ce le-a dat peste bot ungurilor, acum se duce (nici mai mult, nici mai putin, cu elicopterul prezidential) la adunatura de pisici? (pentru cine nu intelege aluzia, ganditi-va ce fac aia acolo).
    • +5 (7 voturi)    
      Slabut comentariu (Miercuri, 21 august 2013, 17:05)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Ai fost in concediu?
      • -1 (7 voturi)    
        sunt (Miercuri, 21 august 2013, 17:18)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui ty

        tot timpul in concediu, imi permit :)
        • +2 (2 voturi)    
          Se vede (Miercuri, 21 august 2013, 21:46)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          esti cam rupt de realitate
  • -3 (19 voturi)    
    trebuia sa mearga ca persoana particulara (Miercuri, 21 august 2013, 16:22)

    dovlecel [utilizator]

    Base trebuia sa mearga ca persoana particulara acolo. Daca au fost prieteni, foarte bine dar nu-i ok sa mearga ca presedinte acolo.
    • +4 (12 voturi)    
      presedintele nu este persoana particulara (Miercuri, 21 august 2013, 17:04)

      Dr.Man [utilizator] i-a raspuns lui dovlecel

      Presedintele nu este in vre-o ipostaza publica "persoana particulara", si nu este vreodata " in concediu" . Este ocupantul celei mai inalte magistraturi al tzarii, reprezentantul unic al natziunii in intregul ei. La acestea trebuie sa ne gandim cind alegem un presedinte. Gesturile publice ale presedintelui, toate, au valoare simbolica si impact. La acestea trebuie sa se gindeasca presedintele. La moartea ex nuriorii sale .Reginei Elisabeta a II-a i s-a cerut (de catre Primul Ministru) sa revina la Londra, sa tina un discurs funerar, si sa coboare steagul regal la jumatate de catarg, contrar protocolului. Decedata nu mai avea statut in stat. S-a conformat deoarece natzunea astepta acest gest simbolic. Tziganii care sunt un grup populatzional aparte dar concetateni ai nostri au beneficiat de un gest simbolic de recunoastere din partea noastra, prin Presedinte.
      • +1 (7 voturi)    
        sa nu incurcam lucrurile (Miercuri, 21 august 2013, 18:23)

        dovlecel [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Man

        Dottore draga

        Una este Regina Marii Britanii alta este Autoproclamatul, so hai sa nu facem analogii doar ca sa ne dam cititi. Base putea foarte simplu sa scrie doar Traian Basescu pe coroana nu Presedintele Traian Basescu.
        • -1 (3 voturi)    
          sa nu incurcam lucrurile (Miercuri, 21 august 2013, 20:11)

          Dr.Man [utilizator] i-a raspuns lui dovlecel

          Cum spuneam, Presedintele este Presedinte. Personal aspir la situatia in care "seful statului roman" sa suporte comparatzie cu Regina Elisabeta a IIa. Regina Elisabeta a II-a n-ar fi scris ceva pe pnglica, nu scire ceva nici pe timbrele Regatului Unit pe care figureaza, are aroganta sa creada ca toata omenirea stie cine figureaza pe marca postala, si culmea, chiar stie... Mediatizarea funerariilor de la Sibiu, cu participarea natiunii prin Excelenta Sa Domnul Presedinte Traian Basescu, i-l va apropia prin asociere cu mortul, de conditia Reginei, sper...
  • -3 (15 voturi)    
    motivul vizitei (Miercuri, 21 august 2013, 16:25)

    ionut [anonim]

    Base sigur a venit la Sibiu pentru a delimita portiunea de bulevard din fata casei lui Cioaba pe care tiganii vor instala un cort
  • +3 (7 voturi)    
    urmarire generala. (Miercuri, 21 august 2013, 16:34)

    thebblack [utilizator]

    trebuia sa se duca, dar trebuia sa se duca insotit de spp, dias, spir, politie, si jandarmerie. pariu pe juma' de cent ca se vor agasi acolo macar jumatate din urmaritii general din aceasta tara.
    • -1 (1 vot)    
      inclusiv Basescu (Miercuri, 21 august 2013, 23:40)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      după 2014, bineînțeles.
  • +2 (8 voturi)    
    DOMNUL PRESEDINTE REGRETA MOARTE REGELUI (Miercuri, 21 august 2013, 16:34)

    father nicky [utilizator]

    Ironia sortii a facut ca presedintele, declarat antimonarhic, sa fie obligat sa-si plece fruntea(neincoronata) la catafalcul regelui (autointitulat) al tiganilor caldarari si nomazi! Daca va participa si la ceremonia funerara de vineri, succesorul raposatului, regele Cioaba al -III-lea, va fi pe deplin satisfacut si se va declara un vasal fidel al"presedintelui jucator"(atata timp cat o sa mai joace)!
  • +5 (9 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 21 august 2013, 16:51)

    cmg_george [utilizator]

    Bai... deci moare un tigan si o saptamana de zile asta vezi la toate stirile? Cum sa nu ne zica toata europa ca suntem tigani?
  • -1 (7 voturi)    
    omagiu adus de presedinte (Miercuri, 21 august 2013, 16:55)

    bancila gabriela [anonim]

    nu dezinformati
    pe coroana nu scria presedintele traian basescu
    ci simplu traian basescu
    • -1 (5 voturi)    
      nu e nici o dezinformare (Miercuri, 21 august 2013, 19:39)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui bancila gabriela

      pe coroana exact asta scria "presedintele romaniei traian basescu". Poti gasi o inregistrare cu chestia asta.
  • -1 (11 voturi)    
    Sa ne traiesti (Miercuri, 21 august 2013, 17:08)

    Tutankamon [anonim]

    Faraoane basescule, mancat-as, Bahto delo delo!
    oare cum or fi scandat 'in urale' supusii regelui proaspat decedat?
    Las ca si Cioaba a fost supus credincios, mai tineti minte ce colan de aur a decartat la nunta Ebei? O fi platit 16% impozit cand l-a castigat?
  • -1 (7 voturi)    
    Interesante apropieri... (Miercuri, 21 august 2013, 17:24)

    Metec [utilizator]

    Domnul Basescu il improasca cu nori pe regele legiuit Mihai I, pe care il numeste "sluga la rusi" si "tradator", comandant al pogromului anti-evreiesc si cate si mai cate, insa este prieten la catarama cu "familia regala Cioaba" si nas al urmasilor legaturii lui Carol al II-lea cu Zizi Lambrino. Spune-mi cu cine te insotesti, ca sa-ti spun cine esti...
    • +3 (3 voturi)    
      Sunt "printul " Radu DUDA ...;) (Miercuri, 21 august 2013, 21:25)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Si m-am gandit sa fac o lupta ilegala de cocosi impreuna cu cumnata din USA ,cu mutra de excroaca !Halal casa regala !
      • -1 (1 vot)    
        Sa asteptam decizia justitiei americane... (Joi, 22 august 2013, 12:03)

        Metec [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

        ... si dupa aceea sa tragem concluzii. A organiza lupte de cocosi acasa la tine e ca si cum ai organiza o partida de poker acasa, desi legile o interzic. Sau, in perioada prohibitiei, sa te intalnesti laun sprit in pivinita. De ce o fi atat de grav, ma rog? Doar nu s-a apucat de impuscat copii prin scoala, sport national in America, de altfel...
  • +1 (1 vot)    
    Nu inteleg (Miercuri, 21 august 2013, 21:33)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    De ce inmormantarea lui Cioaba , era de nefrecventat ,pt. ca defunctul era tigan ,iar Kkrau Antonescu e "bun " chiar daca e lipovean ukrainean din delta,bun vorbitor de rusa ?!
  • +2 (2 voturi)    
    zi de doliu national (Joi, 22 august 2013, 9:18)

    un cetatean [anonim]

    propun, cu profunda piosenie, declararea zilei de vineri ca zi de doliu national
  • -1 (1 vot)    
    Ariton poate plance dupa o Cioaba, Tosa etc. (Joi, 22 august 2013, 9:37)

    Mircea [anonim]

    ca presedinte nu cred ca a facut basescu o gafa, dar ca si-a facut aparitia ion ariton, asta imi spune multe, sunt sigur ca ariton are multe de multumit lui cioaba, referitor la cata favorizare sa facut etniei astuia care nu au fost controlati cand taiau la fier vechi fabricile noastre, si despre asta trebuia cioaba personal sa scrie carte, cred ca ar fi fost interesant mai ales daca le numea pe cei care dadeau avizele la aranjamentele de distrugerea indistriilor din romania, ahhhhhhhhhhhhh, apropo daca ar fi sa se duca un alt rege de prin sebes pe lumea aialalta, unul tosa, la cate coroane iar duce ariton ?
    mai ales coroane pe care sa scrie condoleante termocentrala fantanele mures,dat pe mana celor care deja erau implantati in teritoriu inainte cu o luna, si cei de la elcen deja stiau cine o sal taie la fier vechi !
    asa-i d-le ariton, tre sa sti ceva ca si sava mihai de la dgipi mures te-a vizitat in 2011 ca sal dai pe mana prietenilor sai evazionisti din mures, termocentrala fantanele !
    tosa a fost mai tare in banet ???
  • +2 (2 voturi)    
    Condoleante! (Joi, 22 august 2013, 15:30)

    Erdei Dorel [anonim]

    Nu stiu ce om o fi fost dar, stiu ca multi romanii, din cei romani, se plang in stanga-n dreapta ca , au tiganii rege , pai cum, pai si noi avem un rege, pai da ce-i asta.... mai mult, prctica treaba cu frecatu monarhiei romanesti pe la televiziuni, asa din distractiune...macar tiganii si-au asumat un rege, nu ca si noi, niste filfizoni comunisti, din descendenta comunista, practicanti ai unei politici capitalisto-materialist dialectica si stiintifico- evazionista! O delapidare democratica, o zoaie pe constitutie si pe istorie!