VIDEO Dan Sova a depus la DNA o plangere penala in cazul pierderii contractului original cu Bechtel

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 21 august 2013, 11:27 Actualitate | Politic

Departamentul pentru Proiecte de Infrastructura si Investitii Straine, condus de Dan Sova, a depus o plangere penala la DNA in cazul pierderii contractului original cu Bechtel. Potrivit unui comunicat al structurii conduse de Sova, plangerea nu e indreptata impotriva unei persoane anume, DNA fiind in masura sa cerceteze cine se face vinovat pentru lipsa exemplarului original al contractului.

Reamintim ca pe 7 august Anca Boagiu a depus plangere penala la Parchetul ICCJ impotriva ministrului Dan Sova, acuzandu-l ca ascunde contractul original Bechtel semnat de Adrian Nastase in anul 2003 pentru a-l apara pe fostul premier.

Saptamana trecuta, ministrul Dan Sova a sustinut ca desecretizarea contractului cu Bechtel, semnat in 2003, nu s-a facut pentru ca nu s-a gasit, la Ministerul Transporturilor, varianta originala, in replica, fostul ministru al Transporturilor Anca Boagiu precizand ca documentul se afla la etajul 2, camera 58.

Dan Sova a anuntat, in urma cu o saptamana, ca documentul original nu poate fi gasit, el aratand ca acesta este motivul pentru care contractul cu Bechtel nu a fost desecretizat si adaugand ca prevederile sale vor fi publicate imediat ce se va da de urma contractului.
























4920 vizualizari

  • +35 (37 voturi)    
    haha (Miercuri, 21 august 2013, 11:31)

    0m [utilizator]

    ..parcă văd că mărețul contract a fost pus pe foc de bunicuța sau mătușica cuiva ;)
    • +24 (24 voturi)    
      Exista copia legalzata ! vrem desecretizarea! (Miercuri, 21 august 2013, 12:13)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      Ce ne mai aburesti acum... cu originalul! Da-ne copia sa vedem noi ce a semnat Nastase si restul cozilor de topor!

      Dar sa-mi dai si toate anexele sa vad eu cum penalitati erau puse in seama Statului de catre Bechtel... si nu invers!

      Sa vad si eu devizul:

      - Avans 800.000.000$

      - o pietricica / 1$ bucata
      - chirie excavator / 20.000 $ / ora
      - condtie, pe ploaie, pe zapada si noaptea, Bechtel nu lucreaza!
      - conditie - orice roata sparta de camion, se repara la vulcanizare in Germania !

      Eu cred ca a venit James Bond, si cu un pachet de cafea si o pereche de cercei a intrat in arhiva la minister, si la plecare s-a iubit cu blonda care avea cheia ...

      FMM Sova cu toti mafiotii din guvernul Ponta!
      • +13 (13 voturi)    
        modelul Sova (Miercuri, 21 august 2013, 14:15)

        oilman [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Ca sa afle de Holocaust, acest excroc ordinar a facut o calatorie in US unde pe banii conribuabililor s-a educat , a aflat de Aushwitz samd. Acum daca a mers odata pozind pe imbecilu ca sa-si mascheze antisemitismul de ce nu ar merge din nou sa faca pe prostu ca sa ascunda un alt excroc (e.g.: Nepotu matusii Tamara)
        • +4 (4 voturi)    
          Mama si Fiul Marilor Proiecte !!! (Miercuri, 21 august 2013, 16:07)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui oilman

          Pe Sova il frige mai tare de mamica...decat de Nastase & Co.


          Mamica sa fie acoperita!

          Si cred ca docomentul' a disparut imediat dupa desecretizare, pt ca s-ar fi schimbat statutul de paza si protectie, adica sertarul de care stia mme Boagiu!


          Asa se fac milioanele in politica, mai o autostrada fictiva, mai o groapa cu cianuri la Rosia Montana!
          Totusi firmele mari au informatii si investesc cu incredere in persoanele care au relatii si rezolva probleme, sa fie oare mamica mai descurcareata decat Fiul marilor proiecte?

          Dupa care, se schimba buletinul cu rezidenta la Monte Carlo! Va pup pa pa !
      • +3 (3 voturi)    
        Mai simplu... sa ceara o copie de la Bechtel (Miercuri, 21 august 2013, 16:18)

        uluit [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Mai simplu... daca Sova isi doreste cu adevarat publicarea contractului (deja desecretizarea e o formalitate), sa ceara copia de la Bechtel, mai ales ca-i partea implicata in acel contract.

        Sova incearca doar sa traga de timp si sa ascunda adevarul, asta-i rolul lui, sa protejeze mafia politica a lui Nastase.
        Anca Boagiu i-a dat specificat clar unde se afla dosarul.
        Ramane sa ne amuzam cum va evolua "telenovela celui mai "cinstit" guvern in frunte cu "copiatorul".
    • +16 (16 voturi)    
      La inmormantare (Miercuri, 21 august 2013, 13:29)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      Matusa Tamara a avut nevoie de o hartie pentru scrierea testamentului si cum este o ecologista convinsa a preferat sa recicleze niste contracte ratacite in servieta nepotului Nastase.
    • +6 (6 voturi)    
      si mai trece un an! (Miercuri, 21 august 2013, 14:28)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      nu cumva sa se afle ce a semnat Nastase:
      . cate poduri etc erau in contract (gurile rele spun ca ZERO)
      . ce traseu avea (gurile rele spun ca s-a modificat ca sa treaca pe la amici de despagubit GRAS)
      . ce modificari au aparut si cine le-a semnat.
    • +9 (9 voturi)    
      alt original! (Miercuri, 21 august 2013, 14:32)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      se gaseste sigur la cabinetul de avocatura al mamei-vitrege a lui SOva. Dar NU trebuie publicat sa nu mai faca Bombo si restul de Jilava PLUS niste ani pt. Bechtel.
  • +19 (19 voturi)    
    pare a fi doar circ (Miercuri, 21 august 2013, 11:36)

    victor L [utilizator]

    Sa faci plingere penala la DNA pentru ca din ministerul tau s-a pierdut un act mi se pare cam haios.
    Ancheta interna ai facut, dom` Sova?
    Teribila guvernare, moncher!
  • +16 (16 voturi)    
    La Sova acasa (Miercuri, 21 august 2013, 11:39)

    Raju [utilizator]

    Adica ministrul Sova isi da in judecata propriul minister pentru frauda si pierdere de documente!!! Sa nu uitam ca politica pierderii documentelor are o traditie foarte veche in Romania. Eu ca responsabil cu investitiile intr-o mare firma din Elvetia, ma intreb cum de s-au pierdut si toate copiile documentului? Adica Bechtel nu are un exemplar original care acum ar putea fi dat publicitatii, sau si Bechtel este implicat in pierderea documentelor? In concluzie: Romania este campioana la coruptie, hotie, minciuna si ...lene!
    • +6 (6 voturi)    
      ba nu! (Miercuri, 21 august 2013, 14:30)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      il da in judecata pe Fenechiu/Szilagyi etc ca doar ministerul era la ei. Daca NU apare scris cum ca Boagiu/Nazare l-a ridicat de la arhiva, atunci inseamna ca USL l-a facut "ratacit".
  • +17 (17 voturi)    
    Impotriva plagiatorului PONTA!!! (Miercuri, 21 august 2013, 11:44)

    Blue_James [utilizator]

    Nea SOVA este un libidinos marunt, nici figura studiata, nici cuvintele cu greu elaborate, nu pot ascunde un caracter marunt, mizerabil si un creier inexistent!!!!Prima plangere penala ar trebui sa fie impotriva escrocului-plagiator Ponta!!!!
  • +16 (16 voturi)    
    Indignare (Miercuri, 21 august 2013, 11:51)

    belzeb [utilizator]

    Sunt profund indignat. Cum e posibil asa ceva?
    Astia ne cred niste idioti. Vrei sa imi spui ca nici o structura informativa a Romaniei nu are macar o copie a acestui document?
    Da-l dreq de original, e clar ca l-a pus cineva pe foc. Ma multumesc cu o copie, un microfilm ceva de la SRI.
  • +15 (15 voturi)    
    Tipic (Miercuri, 21 august 2013, 11:58)

    Procrastinator [utilizator]

    Hoțul strigă hoții...
  • +14 (14 voturi)    
    guverne de handicapati si alienati mintal (Miercuri, 21 august 2013, 11:58)

    mnicku [utilizator]

    adica toata populatia plateste miliarde pt ce ???

    Imi pare rau ca s-a abolit pedeapsa cu moartea dar ar trebui impuscati toti care au gestionat acel contract ca sa fim siguri ca n-a scapat nimeni din cei vinovati .

    fiecare arunca pisica la cel din fata dar..... mai face vre-o smecherie golaneasca pe care tot romanul o plateste

    va urma o cercetare a DNA-ului lunga cit o zi de post si un proces cit china ....
  • +18 (18 voturi)    
    Competenta guvernului USL-am (Miercuri, 21 august 2013, 12:05)

    Sani [utilizator]

    Sa recapitulam:
    1. Contractul a fost semnat de guvernul Nastase, nasul guvernului USL de acum!
    2. Contractul a fost "secret de stat"
    3. Este potential o bomba pentru cei care l-au semnat.

    Concluzie:
    Basescu este de vina!

    PS: Unde-i logica?
    Raspuns: Sub apa. Unde este si USL-ul!
    • +1 (1 vot)    
      corect dtpdv este IMPOTENTA GUVERNULUI (Miercuri, 21 august 2013, 15:02)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      .
  • +17 (17 voturi)    
    bine ca a putut... (Miercuri, 21 august 2013, 12:11)

    lucyan [utilizator]

    sa-l renegocieze, ba chiar sa-l rezilieze, fara sa stie ce contine contractul original... sper ca nu trebuie sa platim cine stie ce comisioane (in afara de cele incasate de firma mamei lui dan sova)...
  • +16 (16 voturi)    
    TUPEU (Miercuri, 21 august 2013, 12:24)

    zapciu [utilizator]

    Asta ne ia de prosti.Nu vrem originalul ,ne multumim si cu o copie, numai sa vedem si noi pe ce s-a dus miliardul din buzunarele noastre.Sova a avut contractul sau macar o copie a lui in momentul in care l-a reziliat. Sa ne dea copia aia , sau sa vorbeasca cu aia de la Bechtel ca aia sigur nu l-au pierdut. Trebuie sa ai mult tupeu sa bagi o scuza de asta
  • +14 (14 voturi)    
    Dar tu ai inchis dosarul... (Miercuri, 21 august 2013, 12:38)

    John M. [utilizator]

    si ai negociat cu Bechtel terminarea contractului.
    Pe ce ai negociat?!
    Sau poate ai facut-o cu mama, care era avocata lui Bechtel, la o sueta, in bucataria familiei, unde v-ati numarat si banii?!
  • +18 (18 voturi)    
    Plangere penala sau (Miercuri, 21 august 2013, 12:40)

    Frank777 [utilizator]

    autodenunt?
  • +16 (18 voturi)    
    :)))))) (Miercuri, 21 august 2013, 12:40)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    " plangerea nu e indreptata impotriva unei persoane anume " .
    Numai mie mi se pare amuzant ca Sova cheama DNA sa ii caute hartiile ?
  • +16 (16 voturi)    
    Test pt DNA? (Miercuri, 21 august 2013, 12:45)

    nano2k [utilizator]

    L-ati dosit bine si acum vreti sa vedeti daca vi-l gaseste DNA-ul?

    Spune dle Sova atunci unde e "copia legalizata" pe baza careia ati reziliat contractul. Aia nu se poate desecretiza???
  • +17 (17 voturi)    
    Cel mai cinstit guvern (Miercuri, 21 august 2013, 12:45)

    STEFAN A. [utilizator]

    Cum se poate pierde un document care a stat la baza tuturor negocierilor ulterioare si care in plus a fost ani de zile secret de stat ? Asa ceva e posibil doar in tarile bananiere unde coruptia e regula principala .
    Nu cumva e de albit Nastase ( si implicit PSD) precum si mama vitrega care negocia contractul in numele firmei americane ?
    Cindva pentru astfel de neglijente (intra in categoria "tradare de tara" ) se ajungea direct la zid . Ministru inclus .
  • +12 (12 voturi)    
    ?? (Miercuri, 21 august 2013, 12:48)

    Reshape [utilizator]

    Pai si cum l-au reziliat, dupa niste copii? Daca da, si daca respectivele copii au fost valide din punct de vedere juridic pentru reziliere, atunci sint valide si pentru desecretizare. Ca daca buletinul de identitate e valid atunci poti si sa treci frontiera cu el, si sa inchiriezi hidrobiciclete la mare.
  • +14 (14 voturi)    
    minciuna (Miercuri, 21 august 2013, 12:52)

    sipu [utilizator]

    Cum o fi reziliat contractul fara original ?
  • +15 (15 voturi)    
    Da', ce (Miercuri, 21 august 2013, 12:57)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    nu se poate cere o copie a americanilor?!
    Orice contract are minimum 2 copii, asa ca.... as fi curios sa vad ce a scris acolo bombo!
    Si daca se gaseste, intra mamica sovarului la bulau?!
    • +9 (9 voturi)    
      Bravo, fix mamica trebuie ferita de ce urmeaza! (Miercuri, 21 august 2013, 13:53)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Pe Sova il frige mai tare de mamica...decat de Nastase & Co.


      Mamica sa fie acoperita!

      Poate ca la arhiva ministerului s-au facut ceva permutari, ca cine a avut cheia o cam bbeleste acum!
  • +16 (16 voturi)    
    greu la deal (Miercuri, 21 august 2013, 13:06)

    serbancc [utilizator]

    cu boii prosti ! in grija cui a fost contractul ? cine a avut acces la el ? de ce nu e nimeni concediat/anchetat pt lipsa asta ?
  • +19 (19 voturi)    
    Bataie de joc (Miercuri, 21 august 2013, 13:08)

    Buonarroti [utilizator]

    Asa bataie de joc numai la noi se poate. Adica nu avem nicio copie a acelui contract? Mai sa fie... In acest caz se poate solicita companiei Bechtel o copie, nu? Compania americana a folosit acel contract pentru a cere daune, nu? Ele s-au cerut pe baza acestui contract, nu? Daca acum vine Bechtel si ne cere 100 de miliarde de dolari, cum ii convinge Sova pe americani ca nu au dreptate? Am ajuns de rasul lumii cu acesti politicieni de 2 bani. Astia chiar de cred prosti. Bine, e si normal sa ne creada prosti dupa ce au vazut ca 70% din popor i-a votat. Of Doamne, se zice ca avem conducatorii pe care-i meritam, dar parca tare rau am mai ajuns cu astia...
  • +15 (17 voturi)    
    prostanac (Miercuri, 21 august 2013, 13:18)

    easy [utilizator]

    sova face curat dupa nastase, asta da loialitate, poate il urmeaza si la scrisul de carti in biblio-rahova

    asa profesor, asa student (era sa zic copiator, dar ala e alta prastie)
  • +20 (20 voturi)    
    Cel mai bine (Miercuri, 21 august 2013, 13:27)

    inganduratul [utilizator]

    ar fi sa-l caute acasa, la ma-sa in seif.
  • +14 (14 voturi)    
    ha ha ha (Miercuri, 21 august 2013, 13:34)

    ana maria matei [utilizator]

    Dl Sova sa incerce la constructor ... acolo sigur gaseste acordul contractual si anexele.
    nu stiu cum este posibil sa pierzi un asemenea contract.
    in CNADNR exista persoane delegate fiecare pe cate un contract, deci exista persoane care s-au ocupat trict de aceasta lucrare.
    acolo ar trebui sa ceara socoteala nu la DNA
  • +10 (10 voturi)    
    Harap Alb (Miercuri, 21 august 2013, 13:52)

    EagleEye [utilizator]

    Poveste pentru cei 70%...Oare exista macar o singura persoana care crede toata povestea asta a lui Sova?
    Astia reusesc in fiecare zi sa ma surprinda cu inca o prostie.Doamne ,unde am ajuns?In fiecare zi sper ca e numai un vis urat,dar din pacate asta e realitatea din Romania.
    Sova la Rahova!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Predarea - primirea serviciului ! (Miercuri, 21 august 2013, 13:54)

    calinsab [utilizator]

    Oricine in tara asta stie ca la predarea sau primirea serviciului se semneaza un proces verbal... de predare-primire... Ma gandesc ca minister fiind se face si aici la fel... ca doar e vorba de bani, conturi , documente...

    Acum dupa un an si jumate nu poate sa dea vina pe PDL ca nu le-a preadat... Eu cred ca e proasta gestiune .. a USL deci cine pe cine da in judecata?
  • +12 (12 voturi)    
    contractul este la MAMA LUI (Miercuri, 21 august 2013, 14:21)

    Cobra_Ro [utilizator]

    A reziliat..contractual fara acte ??/si ia dat banii mamei sale care reprezenta ca avocat Bechtelul???
    In Sua lua 99 de ani puscarie.....
    La noi nu este conflict de interese fiul pierde banii statului ..37 milioane de euro si-i castiga maicasa???
  • +8 (8 voturi)    
    contractele buclucase :-) (Miercuri, 21 august 2013, 14:31)

    Dan D. [utilizator]

    Saracele docomente s-au plictisit sa stea la sertar atitia ani de zile si au plecat la plimbare. Au lasat totusi un biletel in urma pe care scria: "o sa fim plecate o vreme, mergem in vizita la Dosarele Revolutiei..."
  • +6 (6 voturi)    
    Funny (Miercuri, 21 august 2013, 15:18)

    Pop Radu [utilizator]

    http://www.timesnewroman.ro/politic/10075-dan-sova-vrea-sa-dea-google-in-judecata-pentru-ca-nu-gaseste-contractul-cu-bechtel
  • +8 (8 voturi)    
    penibil (Miercuri, 21 august 2013, 15:20)

    emad [utilizator]

    Ar fi haios, daca n-ar fi penibil. S-a pierdut contractul... O scuza mai penibila nu gaseste???
  • 0 (0 voturi)    
    să ia dela americani un exemplar, e simplu (Miercuri, 21 august 2013, 21:21)

    visio [utilizator]

    ăștia-s comuniștii...și românii care i-au votat...