Victor Ponta propune retragere decoratiei acordate lui Laszlo Tokes: Contrasemnez un eventual decret al presedintelui

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 18 august 2013, 23:01 Actualitate | Politic

¬Premierul Victor Ponta a declarat ca il va informa, luni, in scris, pe presedintele Traian Basescu ca va contrasemna un eventual decret de retragere a distinctiei acordate europarlamentarului Laszlo Tokes, Ordinul National "Steaua Romaniei". Prim-ministrul a aratat, duminica seara, intr-o emisiune la Antena 3, ca presedintele a primit o cerere de retragere a acestei decoratii si ca ii va transmite la randul sau o scrisoare presedintelui aratandu-si disponibilitatea de a contrasemna decretul prezidential de retragere.

"Am mai contrasemnat decrete de retragere a unor decoratii si il asigur ca voi contrasemna si pentru retragerea decoratiei domnului Tokes", a afirmat Victor Ponta, potrivit Mediafax.

Participantii la seminariile Universitatii de Vara de la Izvorul Muresului au cerut, vineri, retragerea distinctiilor acordate de statul roman "extremistilor maghiari" din Romania, facand referire la europarlamentarul Tokes Laszlo, decorat cu Ordinul National "Steaua Romaniei". Intr-o rezolutie adoptata vineri, la finalul lucrarilor celei de a XI-a editii a Universitatii de Vara de la Izvoru, participantii din tara si reprezentantii comunitatilor romanesti care traiesc in afara frontierelor Romaniei au solicitat, printre altele, ca "extremistilor" maghiari care "lupta prin toate mijloacele" impotriva tarii si a romanilor sa le fie retrase distrinctiile care le-au fost acordate de statul roman.

"Cerem ca extremistilor maghiari din Romania, carora li s-au acordat distinctii ale statului roman, sa le fie retrase aceste distinctii. Si aici facem o referire directa la Laszlo Tokes. Nu este posibil ca acest extremist maghiar, care lupta prin toate mijloacele impotriva Romaniei si romanilor, sa fie decorat cu Steaua Romaniei. Aceasta distinctie trebuie sa-i fie retrasa si facem apel la Administratia Prezidentiala, in numele tuturor participantilor la Universitatea de Vara de la Izvoru Muresului, sa-i fie retrasa aceasta distinctie lui Laszlo Tokes", se arata in rezolutia citata.

In 27 iulie, europarlamentarul Laszlo Tokes i-a cerut premierului Ungariei, Viktor Orban, la lucrarile Universitatii de Vara "Balvanyos", ca impreuna cu Guvernul pe care il conduce sa construiasca "un sistem de cooperare nationala", astfel incat sa ofere "protectorat" Transilvaniei, "asa cum a facut Austria cu Tirolul de Sud".

"Trebuie sa vedem ce pret platim pentru aceasta unitate (unitatea maghiarilor - n. r.). Il rugam pe premierul Viktor Orban si Guvernul condus de el sa construiasca un sistem de cooperare nationala, in asa fel incat sa oferiti protectorat Transilvaniei, cum a facut Austria cu Tirolul de Sud", declara Laszlo Tokes, in prezenta premierului Ungariei. Laszlo Tokes mai spunea ca Baile Tusnad, unde s-a desfasurat Universitatea de Vara "Balvanyos", reprezinta o zona autonoma a Tinutului Secuiesc.

In replica, presedintele Traian Basescu a declarat, la Universitatea de Vara de la Izvorul Muresului (Harghita), ca "nu isi merita calitatea de cetatean roman cel care cerea mai zilele trecute ca Transilvania sa fie trecuta sub protectorat". "Am inceput din pacate de putina vreme politica de redobandire a romanismului in afara frontierelor. Nu avem in intentiile noastre nimic de genul celor nefericit sustinute din pacate de un cetatean roman care nu-si merita calitatea de cetatean roman. Este acela care mai zilele trecute cerea ca Transilvania sa fie pusa sub protectorat", spunea Basescu. El adauga ca "probabil" va trebui analizat daca un cetatean roman poate avea un astfel de comportament.

Presedintele Traian Basescu l-a decorat, in decembrie 2009, pe europarlamentarul Laszlo Tokes cu Ordinul National "Steaua Romaniei" in grad de Cavaler, la 20 de ani de la Revolutie. Conferirea decoratiei a fost motivata, potrivit decretului semnat de seful statului, de implinirea a 20 de ani de la Revolutia din Decembrie 1989, "in semn de mare apreciere a curajului si demnitatii de care a dat dovada, declansand, prin exemplu personal, revolta istorica a poporului roman impotriva dictaturii comuniste".























2910 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    Cum ramane cu doktoratul plagiat ?! (Duminică, 18 august 2013, 23:12)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Sa fim corecti . Si noi propunem retragerea diplomei obtinuta prin frauda a lui Ponta !
    • -5 (5 voturi)    
      "NOI", ADICA CINE?! (Luni, 19 august 2013, 9:37)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      S-a infiintat "asociatia demagogilor romani" sau utilizezi pluralul majestatii ca sa te dai mare?!
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Luni, 19 august 2013, 15:06)

      dippr34 [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Perfect de acord.Primul ministru este un plagiator.
  • +17 (21 voturi)    
    în ordinea priorităţilor (Duminică, 18 august 2013, 23:32)

    Sakura [utilizator]

    Ce-ar fi ca întâi să contrasemnezi mătăluţă retragerea titlului de doctor obţinut fraudulos şi apoi să te ocupi de alţii. Mă rog, normal ar fi să-ţi dai demisia, dar cum asta n-o vei face, măcar ia lucrurile în ordine, fă-ţi curăţenie în propriul CV înainte de a te ocupa de ceilalţi.

    Să nu mă înţelegi greşit, nu-l iubesc pe Tokes, însă pe matale... mă abţin ca altfel nu mai apare comentariul.
  • 0 (8 voturi)    
    pt prima oara si cred ca si .... (Luni, 19 august 2013, 1:09)

    exilatul [utilizator]

    pt ultima oara sunt de acord cu acest escroc intelectual...acest fost popa turnator nu merita o medalie a statului roman...
  • +15 (15 voturi)    
    ce nevoie e de semnatura lui Poanta? (Luni, 19 august 2013, 3:24)

    T34 [utilizator]

    Presedintia Romaniei a acordat decoratia, aceeasi institutie o poate retrage. Ponta se baga si el in seama ca un catzel, sa mai atraga oarece capital electoral. Nu e nevoie de semnatura ta, tovarashele, nu stiai?!
    • -4 (4 voturi)    
      DACA NU AI "GANDI" CA UN T34(SOVIETIC) ! (Luni, 19 august 2013, 9:49)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui T34

      Ai putea pur si simplu sa citesti care sunt prerogativele legale ale celor doi "executivi" (oricare ar fi ei) in domeniul propunerii, acordarii si retragerii medaliilor, decoratiilor si ordinelor romanesti! In felul acesta ai adauga ceva si la cultura ta generala! Doar ti-a spus presedintele ca daca vrei sa afli ceva este de ajuns sa dai un "click" pe GOOGLE!
  • +3 (5 voturi)    
    doar retragerea decoratiei!? (Luni, 19 august 2013, 5:02)

    chiareu [utilizator]

    a cetateniei ar fi un pic mai corect.
    intr-un stat cu adevarat autonom acest individ ar fi fost acuzat de inalta tradare si incarcerat, mai putin la noi unde e pupat in fund pt voturi ale celor care nici n-ar trebui sa aiba drept de vot
    • 0 (4 voturi)    
      LEGEA 21/1991 A CETATENIEI ROMANE (Luni, 19 august 2013, 10:18)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui chiareu

      Precizeaza cum se retrage cetatenia romana...
      1. Daca esti in strainatate si savarsesti fapte deosebit de grave prin care vatamezi interesele statului roman sau lezezi prestigiul Romaniei
      2. Daca te inrolezi in fortele armate ale unui stat cu care Romania a rupt relatiile diplomatice sau cu care este in stare de razboi
      3. Daca ai obtinut cetatenia romana prin mijloace frauduloase
      4. Daca ai legaturi cu grupari teroriste sau ai sprijinit, sub orice forma, sau ai savarsit alte fapte care pun in pericol siguranta nationala
      Este important de stiut ca cetatenia romana nu poate fi retrasa persoanei care a dobandit-o prin nastere. E clar pana aici?!
      In ceea ce priveste dreptul de vot, el deriva din statutul de cetatean! Constitutia Romaniei prevede:
      ARTICOLUL 36: Dreptul de vot
      (1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv.
      (2) Nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal, puşi sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale.
      Romania nu este un stat "autonom", este un stat "independent", dar pentru ca nu este singura pe planeta si face parte din mai multe organizatii supranationale, trebuie sa respecte anumite reguli si drepturi, inclusiv drepturile si libertatile propriilor cetateni! Asa cum romanii au dreptul sa vorbeasca despre (ipotetica) unire a Basarabiei cu Romania, asa si etnicii maghiari pot sa vorbeasca despre (ipotetica) autonomie pe criterii etnice a asa zisului tinut secuiesc!
    • +2 (2 voturi)    
      propune matale (Luni, 19 august 2013, 10:29)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui chiareu

      ce sa-i retragem lui Ponta ca sa-l facem sa renunte la titlul de plagiator ?
  • +5 (5 voturi)    
    Copy Paste (Luni, 19 august 2013, 10:27)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    lasati lucrurile astea in seama oamenilor maturi, d-le Ponta.

    Aveti de dat un doctorat cinctit si apoi puteti reveni si la alte chestii .
  • +1 (1 vot)    
    Copilotul Contrasemneaza (Luni, 19 august 2013, 17:44)

    uluit [utilizator]

    Ponta are un rol SCUNDAR in ambele cazuri (si de copilot si de semnatura). Iar ca PM, Ponta se simte bine tot cu un rol secundar, cand ii are in spate pe cei care-i fac agenda politica... tovarasii lui papusari: Iliescu, Nastase, Hrebenciuc & co

    Daca decoratia i-a fost data pentru "in semn de mare apreciere a curajului si demnitatii de care a dat dovada, declansand, prin exemplu personal, revolta istorica a poporului roman impotriva dictaturii comuniste" de catre Presedintie. Atunci Ponta contrasemneaza un act (inca neinitiat) de razbunare a fostilor comunisti impotriva lui Tokes.