VIDEO Traian Basescu, la Prislop (Maramures): Zona asta are semnificatii vii pentru mine, pentru ca sotia este bucovineanca

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 18 august 2013, 10:52 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a petrecut duminica patru ore la slujba de la manastirea Prislop si la festivalul folcloric din localitatea maramureseana, unde a mai fost si in anii trecuti, spunand la plecare ca ii place aceasta zona deoarece si sotia sa, Maria, este bucovineanca, transmite Mediafax.

"Zona asta la intretaierea dintre Bucovina si Maramures are semnificatii vii pentru mine, pentru ca sotia mea este bucovineanca", le-a spus Basescu jurnalistilor.

El a aratat ca i-a placut foarte mult predica de la slujba religioasa si a apreciat faptul ca sunt bine ingrijite mormintele aflate in apropierea bisericii manastirii ale soldatilor romani, unguri, germani cazuti in al doilea razboi mondial.



Un localnic i-a amintit presedintelui ca a fost la Prislop si in vara anului trecut, pe cand era suspendat. "Da, era in vremuri de restriste. Dar a prins bine", a raspuns Basescu.

El a facut o baie de multime printre miile de oameni veniti la manastire si la festivalul folcloric "Hora de la Prislop" si a primit cateva daruri de la mesteri populari.

"Hora de la Prislop" este un festival interjudetean care promoveaza datina, portul si cantecul popular si se desfasoara anual in duminica de dupa Sfanta Maria. La festival participa ansambluri din Maramures, Suceava si Bistrita-Nasaud, care incing o faimoasa hora. De asemenea, sunt gatite mancaruri traditionale si are loc un targ al mesterilor populari.

Editia la care au participat cele mai multe persoane a fost in anul 1973, cand la "Hora la Prislop" se spune ca ar fi fost prezenti peste 50.000 de oameni. Anul acesta erau asteptate in jur de 20.000 de persoane.

Nu este pentru prima data cand Traian Basescu vine la aceasta sarbatoare. El a mai fost aici si in 2009, dar si anul trecut. In vara lui 2012, el si sotia sa au participat insa doar la slujba de la Manastirea Prislop, nu si la serbarea campeneasca.

Suspendat din functie atunci, Traian Basescu declara: "Orice crestin are nevoie de iertare".

Pasul Prislop, situat la altitudinea de 1.413 metri, este una dintre cele mai inalte trecatori din Romania, care leaga Maramuresul cu Moldova.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3543 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    favorita ramane (Duminică, 18 august 2013, 10:59)

    demaGOGU [utilizator]

    sambra oilor

    @hotnews, ne tineti updated cu datele exacte din 2013?
    • +10 (12 voturi)    
      Mai lasa-ne cu mincinosii tai de Kkrau si Ponta ! (Duminică, 18 august 2013, 14:48)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Lasa ca Kkrau si Ponta ,merg in Miami si Coasta de azur ...ca sunt "patrioti" ...cica pe banii lor ...,cu toate ca nu au cum sa justifice asemenea sume ;) Oare cine le-a platit vacantele de cate 100000 euro ?! Pt. orice om cinstit ,care nu e postac sau tradator de neam,se vede f. usor ca USL-ul fura bani publici si coruptia e chiar la Kkrau,Ponta si la tov. col. Varanul Voiculescu .Postacule, vin alegerile si lumea nu mai voteaza cu USL-ul si minciunile lor !
  • +19 (23 voturi)    
    Vad ca USL nu-si mai trimite huliganii (Duminică, 18 august 2013, 11:16)

    serbanb [utilizator]

    Cum se face oare ca de cand nu se mai stie pe unde pleaca Basescu au disparut si huiduielile... Vad ca Basescu nu prea anunta pe unde merge ci doar apare direct prin tot felul de locuri... si nu prea vedem huiduieli
    • -11 (11 voturi)    
      TE AMAGESTI SINGUR! (Duminică, 18 august 2013, 15:04)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui serbanb

      Cine trebuie sa stie unde este presedintele nu trebuie sa se uite la televizor ca sa afle! Dupa anuntarea de catre INS a rezultatelor oficiale ale recensamantului din 2011, legitimitatea presedintelui(cata mai era) a disparut cu totul! Si presedintele stie asta, si advesarii sai politici stiu asta! Presedintele isi traieste in stilu-i personal acest sfarit de mandat, folosind la maxim facilitatile si fondurile institutiei prezidentiale, facand excursii pe la tot felul de tabere, chermeze si sambre ale oilor, unde mai comite din cand in cand cate o gafa diplomatica, cum a fost aceia cu "leadershipul pentru punerea la punct a Ungariei"! Ce rost ar mai avea sa i se organizeze primiri cu huiduieli, cand presedintele insusi spune si face destule trasnai?!
      • +2 (2 voturi)    
        Ti se pare chestia cu leadershipul (Duminică, 18 august 2013, 22:47)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

        o gafa? Ciudat Mae din Ungaria s-a referit la declaratiile lui Corlatean. Chestia cu leadershipul este foarte corecta si normala.
  • -11 (21 voturi)    
    cum a ajuns la prislop? (Duminică, 18 august 2013, 12:41)

    mit1 [utilizator]

    Oare cu mijloc de transport a ajuns la Prislop? Elicopter, nu? Drumul din zona aia e praf, jale. Clar ca nu merge cu masina, ca tot omul, sa vada in ce hal arata drumurile...
    • +7 (11 voturi)    
      Clare lucruri (Duminică, 18 august 2013, 13:16)

      benois [utilizator] i-a raspuns lui mit1

      Mare claritate o fi in mintea ta. Idioti pe toate drumurile si forumurile se gasesc permanent.
    • +13 (15 voturi)    
      Jean Luc Picard (Duminică, 18 august 2013, 14:18)

      Florin Cj [utilizator] i-a raspuns lui mit1

      Se teleporteaza fatalaule! Nu ai vazut ca domnul presedinte si-a reinnoit brevetul?
      Ce treaba ai tu cu ce s-a deplasat? Mai bine fa-ti un plan cum sa iti platesti noile dari la stat.
    • +4 (4 voturi)    
      drumurile (Duminică, 18 august 2013, 16:06)

      xna [utilizator] i-a raspuns lui mit1

      Zi-i lu ponta sa vina...
    • +1 (3 voturi)    
      asa (Duminică, 18 august 2013, 16:12)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui mit1

      In contextul in care un fost pesedist de frunte, Necolaiciuc, a sustras din compania de stat CFR cateva sute de milioane de euro, tu te impiedici de excursiile din tara ale politicienilor? Nu ai vrea sa circule cu Maxi- Taxi ?
      • -3 (3 voturi)    
        Drumul oaselor (Duminică, 18 august 2013, 19:16)

        Aquariuss [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

        As vrea ca oamenii din zona macar sa nu plateasca taxa de drum pentru ca sunt furati ca la drumul mare ! Apropos stii ca un un intrreprinzator privat din zona daca nu are minte si se doteaza cu un TIR plateste cam 9500 ron rovinieta pentru un '' drum'' realmente praf... ! dar ma rog cei cu minte scurta au uitat cine a brevetat expresia : ''Aici sunt banii dumneavoastra...
    • +1 (1 vot)    
      Ei si tu (Duminică, 18 august 2013, 22:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui mit1

      S-a teleportat.
  • -6 (6 voturi)    
    pai unde e palinca (Duminică, 18 august 2013, 15:37)

    antitot [utilizator]

    se simte bine ,cu2 cuburi de gheata ca asa bea presdintele.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai baut (Duminică, 18 august 2013, 22:32)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      palinca cu gheata?
    • +3 (3 voturi)    
      In Maramures (Duminică, 18 august 2013, 23:09)

      Gg65 [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      este HORINCA desteptule, nu palinca.Si nu se bea cu gheata, doar daca ai fite de cocalar!
      Dar cand cumperi minte de la antene asta e, bati si tu campii......
  • -6 (8 voturi)    
    Campanie electorala! (Duminică, 18 august 2013, 16:00)

    m_v [utilizator]

    Asta face 'iubitul conducator'.
    Toate actiunile sale au scopuri electorale precise.
    Dupa parerea mea, Basescu doreste crearea unei forte politice capabila sa-l protejeze dupa ce nu va mai avea imunitate. Un partid cu 5-6 % in parlament poate face jocurile, asa cum ani de zile a facut UDMR.
    Dupa cei 16% (parca) ai lui Dan Diaconescu, cred ca se vor gasi destui creduli care sa-i voteze partidul.
    Cred de asemenea ca Basescu se va mentine in continuare la putere si gratie volumului de informatie de santaj la care a avut access.
    • +1 (1 vot)    
      Sigur ca da, (Duminică, 18 august 2013, 23:12)

      Gg65 [utilizator] i-a raspuns lui m_v

      Basescu va fi mereu la putere, si dupa alegeri, si dupa pensionare, chiar si dupa moarte.Nu credeti ca ar fi cazul sa gasiti o scuza noua?
      In popor e o vorba: prost sa fii, dar sa-ti revii!Revino-ti!Gata, ajunge!
  • +4 (6 voturi)    
    lui fazar nichi (Duminică, 18 august 2013, 16:04)

    hmara [utilizator]

    Tipule drag cu creierii spalati, sa stii ca dupa referendumul urmator, presedintele va fi mai ilegitim, va fi din ce in ce mai ilegitim dupa fiecare referendum, unde capete luminate ( pe exterior) dar goale pe interior vor confunda nr.populatiei cu nr.de votanti, vor ignora nr.de votanti din exterior. De ce nu judeci si invers: fata de referendumul anterior. Ar fi fost mai legitim, nu ? Nu draga antenistule, invata sa aplici regulile din timpul jocului, nu cele ulterioare. Este legitim si pe mine si multi, milti altii, ma reprezinta. Pe tine poate te reprezinta neispravitul de Crin Laurentiu.
    • -2 (2 voturi)    
      SPUNE-MI CINE TE REPREZINTA (Duminică, 18 august 2013, 22:12)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Ca sa-ti spun cine esti! Dar asta e alegerea ta! Sper sa nu ti-o renegi dupa ce idolul tau nu va mai fi pe soclu! Inca nu ai aflat&invatat ca pe politicieni nu trebuie sa-i iubesti, pentru ca ei nu sunt parintii, fratii sau prietenii nostrii, sunt doar agajatii nostri, care trebuie sa-i nu-i iertam cand gresesc si sa-i schimbam cat mai des!
      Regulile au fost schimbate in timpul jocului, dar minciuna are picioare scurte! Datele publicate de INS privind recensamantul din 2011, au dovedit indubitabil ca presedintele a fost demis, chiar si in conditiile modificarii cvorumului si a "umflarii" numarului de cetateni cu drept de vot! Iata datele:
      Conform BEC, din 8.459.053 de alegători care au participat la referendum, 7.403.836 s-au pronunţat pentru demiterea preşedintelui, iar 943.375 împotrivă. Totodată, 111.842 voturi au fost nule, adică 1,32%. Presedintele este ilegitim! O stie si el, o stiu toti romanii, dar unora le este imposibil sa recunoasca ca s-au lasat manipulati! Pentru ca este imposibil sa mai fie ce a fost, Basescu este preocupat acum de imaginea sa istorica, de felul cum va reflecta istoria cei zece ani pe care i-a "jucat" la Cotroceni! Isi da seama si el ca mai important decat sa intri in istorie este cum o sa ramai in istorie! Tot ce face de o vreme si va mai face o vreme este o actiune de "spalare a imaginii"! Din nefericire pentru el suntem in secolul XXI si tot ce a facut si a spus in ultimii 23 de ani a fost inregistrat si este bine pastrat! Poate sa fie pus oricand in fata propriilor declaratii contradictorii! Si daca oamenii l-au iertat sau il vor ierta, istoria nu-l va ierta niciodata! A vrut sa fie un lider national si a ramas ceea ce stim cu totii: un fost comandant de nava pus pe uscat, cu brevetul reinnoit, dar fara sa aiba drept ul de a mai urca pe puntea de comanda a unei nave! O perspectiva trista pentru un "lup de mare" ratat si un presedinte fara legitimitate!