Dan Voiculescu cere o dezbatere la nivel european pentru reintroducerea pedepsei cu moartea, dupa ce un buzoian a fost acuzat ca si-a violat fiica de doi ani

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 august 2013, 16:28 Actualitate | Politic

Dan Voiculescu cere deschiderea unei dezbateri la nivel european pentru reintroducerea pedepsei cu moartea, dupa ce presa a relatat cazul unui barbat din Buzau care si-a violat fetita in varsta de un an si zece luni.

"Europa este, indiscutabil, un avanpost al drepturilor si libertatilor cetateanului. Insa mai este cetatean si om un tata capabil sa-si agreseze sexual propriul prunc? Mai poate fi protejata o umanitate care este, in fapt, inumana? Sunt intrebari pe care spiritul conservator ar trebui sa le ridice in Parlamentul European", scrie Dan Voiculescu, pe blogul lui.

Acesta noteaza ca o astfel de dezbatere nu poate fi purtata decat la nivel european, in conditiile in care "limitarea temei exclusiv la Romania - asa cum s-a intamplat pana acum - e doar o amagire populista, pentru ca o schimbare de viziune asupra subiectului poate sa plece numai de la Bruxelles".

La inceputul lunii august, un barbat de 45 de ani din judetul Buzau, acuzat ca si-a agresat sexual fiica in varsta de un an si zece luni, a fost retinut de politisti si internat in Spitalul de Psihiatrie Sapoca, pentru efectuarea unei expertize neuropsihiatrice, relata Mediafax.

Potrivit comisarului sef Florina Crucianu de la Inspectoratul Judetean de Politie (IPJ) Buzau, lo femeie a reclamat la Politie ca in 30 iulie concubinul sau, aflat in stare avansata de ebrietate, a agresat-o sexual pe fiica lor in varsta de un an si zece luni.

"Gestul de neimaginat al tatalui care si-a violat propriul copil de numai doi ani a reusit sa stupefieze, sa dezguste si sa revolte pe toata lumea. Sunt - spun parlamentarii conservatori - culpe atat de grave incat abolesc conditia umana a faptuitorului, iar mutilarea sexuala a unui copil nevinovat nu poate fi decat fapta unui bolnav incurabil, care va ajunge doar cativa ani in inchisoare, pe banii contribuabilului, apoi va reveni in societate si va recidiva", argumenteaza Dan Voiculescu, pe blogul lui, unde adauga ca parlamentarii conservatori au luat decizia de a pregati pentru alegerile euro-parlamentare o platforma electorala care propune o discutie majora asupra pedepsei cu moartea in cadrul Uniunii Europene.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3236 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Daca se aplica si pentru securisti (Miercuri, 14 august 2013, 16:33)

    LoveRomania [utilizator]

    Daca se aplica si pentru securisti care spala pe creier generatii de romani, eu votez cu doua maini.
    Ce ziceti domnule Voiculescu?
    • +13 (15 voturi)    
      Varanul face valuri, (Miercuri, 14 august 2013, 17:19)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

      vrea sa deturneze atentia de la alte probleme, poate, poate o scapa de DNA...
      Nu scapi Varane, stai calm si nu te mai agita, se strange latul in jurul gatului
      Vorbeste de umanitate inumana...ha, ha , ma ia rasul..
  • +6 (14 voturi)    
    Pedeapsa cu moartea (Miercuri, 14 august 2013, 16:36)

    HP [utilizator]

    Eu as reintroduce pedeapsa cu moartea pentru coruptie si evaziune fiscala in cazurile in care prejudiciul depaseste 100.000 euro.

    Si as mai elimina o suta de cai de apel, judecatorii, etc. O singura judecata, o singura sentinta, definitiva.

    Si l-as condamna la 10 ani de puscarie pe judecatorul care nu a dat sentinta corecta. As implementa monitorizarea video publica a proceselor si dezbaterea publica.

    As elimina prezumtia de nevinovatie, atunci cand exista motive temeinice, chiar si fara dovezi.

    Si as elimina pedepsele cu suspendare.

    Si as construi vreo 20 de penitenciare de maxima securitate, iar banii pentru ele i-as obtine din vanzarea terenurilor si averilor bisericii.

    Pe scurt, as introduce teroarea in Romania. Sa tremure toti de frica doar la gandul savarsirii unei infractiuni.

    Sa misune de camere, stat politienesc si batai pe arest. Securitate II. Cine nu e vinovat nu are de ce se teme.
    • +1 (1 vot)    
      Utopie (Joi, 15 august 2013, 11:42)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Problema coruptiei la noi e grava, toata lumea e de acord cu asta. Dar solutia propusa de tine - statul totalitar - e un lucru cunoscut si testat pe spinarea oamenilor din actualele tari comuniste (Coreea de Nord, China) sau fost comuniste (Romania). Nu repetam greselile istoriei ca mai apoi sa ajungem sa le deplangem iarasi.

      Ultima fraza din comentariul tau e profund amagitoare, nu exista asa ceva intr-un stat totalitar! Nici un lider sau grupare politica nu poate aplica dreptatea absoluta, ca sa i se dea puteri absolute pentru ca promite asta. Istoria a probat-o. E o utopie. Gresesti, oamenii nevinovati nu vor fi in siguranta intr-un asemenea stat!
  • +6 (8 voturi)    
    cui ii pasa? (Miercuri, 14 august 2013, 16:47)

    zambara [utilizator]

    Dar cui ii pasa ce cere turnatorul?
    Daca se simte nebagat in seama sa-l cheme pe badea ciutacu gadea & co ca sa-l gadile.
  • +7 (7 voturi)    
    Multumim pentru nota informativa! (Miercuri, 14 august 2013, 16:47)

    denvarel [utilizator]

    Domnule Felix.

    Acum zât!
    • +5 (5 voturi)    
      corectie (Miercuri, 14 august 2013, 18:26)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Tovarase Felix.
  • +8 (8 voturi)    
    Canalia... (Miercuri, 14 august 2013, 16:47)

    triciupa [utilizator]

    ... nu intelege sa taca, nu vrea sa accepte ca ne-am saturat sa-i auzim numele, ca nu mai suportam sa-l vedem labartat pe ecrane, sa-l auzim gangavind in microfoane si sa-l simtim cum otraveste internetul. Ca orice lichea, se baga in seama, preia subiecte sensibile si incearca sa-si faca "imagine". E canalia perfecta, detestabil din crestet pana-n talpi. E genul de lighioana care provoaca fiori de scarba si starneste apetitul de a o strivi degraba sub calcai. Cu fiecare respiratie, cu fiecare silaba vietatea asta ne convinge ca locul ei este intr-un borcan cu formol, ascuns bine in subsol la Antipa. Asta se gaseste sa vorbeasca despre pedeapsa cu moartea? El?
  • +9 (9 voturi)    
    Populism (Miercuri, 14 august 2013, 16:48)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Degeaba incearca Felix sa se scoata drept bine - intentionat, tot populist ramane si chestia asta ( pacat ca ati si pomenit-o, nu merita atentie ) are menirea sa mai impresioneze o mana de cetateni usor de aiurit.

    Pedeapsa cu moarte e medievala, punct. Chimia si medicina pot face minuni pt violatori, stiti la ce ma refer.
  • +7 (7 voturi)    
    Doamne da (Miercuri, 14 august 2013, 16:49)

    nano2k [utilizator]

    Foarte bine, sa se aplice aceasta pedeapsa.
    Dar pentru turnatori ce pedeapsa propune dl senator alba-neagra?
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Miercuri, 14 august 2013, 16:57)

    Snitzelvienez [utilizator]

    mai degraba castrat ..si pus la munca
  • +8 (8 voturi)    
    Si pentru turnatorii de la securitate? (Miercuri, 14 august 2013, 16:58)

    serbanb [utilizator]

    eu as incepe cu turnatorii la securitate pentru ca cine stie cati au avut o viata de mizerie ca au fost turnati de securisti.
  • +5 (7 voturi)    
    xxxxx (Miercuri, 14 august 2013, 16:58)

    luci30 [utilizator]

    cine-i dan voiculescu????
  • +3 (5 voturi)    
    prostii (Miercuri, 14 august 2013, 16:59)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    asta e doar o miscare de imagine, ca tot ce face varanul. cui foloseste pedeapsa cu moartea? ii foloseste la ceva fetitei violate? nu. daca vrei sa faci ceva atunci investesti in educatie, in sanatate, in controale psihologice, in preventie, nu in pedeapsa.
  • -2 (8 voturi)    
    desi nu imi imaginam ... (Miercuri, 14 august 2013, 16:59)

    wodan [utilizator]

    Strict pe acest subiect pot sa fiu 100% in acord total cu varanul.
  • +4 (4 voturi)    
    la mai mare (Miercuri, 14 august 2013, 17:04)

    kelye [utilizator]

    Si dupa sa ceara si pedeapsa cu moartea pentru cei ce submineaza economia tarii si ii distrug orice viitor doar pentru a-si satisface caracterul primitiv !
  • +4 (4 voturi)    
    spre deosebire de tiran (Miercuri, 14 august 2013, 17:07)

    math [utilizator]

    .. care face circ, creierul USL se ocupa de probleme serioase si lupta pentru bunastarea si educarea neamului. Traiasca anul victoriei, in frunte cu antenele si irealitatile, care ne informeaza pe larg ore in sir despre partida de table a lui Videanu intr-un hotel de lux de la Mamaia, dovada clara a coruptiei instituite de PDL, care suge in continuare sangele poporului fara ca procurorii basisti sa ii deranjeze.
  • +4 (6 voturi)    
    pai atunci... (Miercuri, 14 august 2013, 17:12)

    HN_reader [utilizator]

    .... fie ca turnarea propriei familii sa fie pedepsita cu moartea!
  • +4 (6 voturi)    
    Borfasi vs violatori (Miercuri, 14 august 2013, 17:14)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    Sper sa se faca dreptate, adica sa fie colegi de celula.
    Buzoianul a violat o fetita, Felix o tara intreaga.
  • +3 (3 voturi)    
    Pai daca era colonel la secu ,era si informator?! (Miercuri, 14 august 2013, 17:45)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    mai terminati odata cu prostiile astea ,precum ca varanul voiculescu era "colaborator" al securitatii lui ceausescu. a avut gradul de colonel , seful lui direct era gen. dragos diaconescu ( din dosarul bancherilor) de la argus office. de ce nu cereti desecretizarea dosarului crescent?a fost desecretizat de constantinescu si la resecretizat ilici,in al doilea(al treilea) mandat. la subiect: varane ,pt. tortionarii si securistii lui ceausescu ,esti pt. infiintarea pedepsei cu moartea?dar pt. cei care au furat cei 180 milioane usd din conturile crescent, ce pedeapsa ar merita?
  • +5 (5 voturi)    
    imposibil (Miercuri, 14 august 2013, 17:50)

    ubu [utilizator]

    Pedeapsa cu moartea e interzisa de CEDO. N-am putea-o reintroduce decat prin incalcarea grava a Conventiei Europene a Drepturilor Omului si excuderea Romaniei din Consiliul Europei (care nu e acelasi lucru cu Uniunea Europeana). Or, chiar asta ar vrea voiculescu, excluderea Romaniei din grupul tarilor civilizate.
  • +3 (3 voturi)    
    Oare de ce se teme felix? (Miercuri, 14 august 2013, 17:51)

    Luke [utilizator]

    In orice tara in care exista pedeapsa cu moartea (exceptie eventual cele in care asta se mai face prin lapidare) asta-i un caz de probleme grave psihice si in nici un caz nu ar duce la o asemenea pedeapsa.
    Cel mai probabil varanul se teme pentru propriul sau spate de vrea sa scape inchisoarile de violatori.
  • +1 (1 vot)    
    Omul (buzoianul) este produsul... (Joi, 15 august 2013, 0:16)

    mcris [utilizator]

    ...educatiei primite, a exemplului de care dau dovada conducatorii (politicienii), a "stirilor" care apar in tabloide gen Click etc. E usor sa-l trimiti pe respectivul la moarte in loc sa indrepti toate celelate rele din tara...
  • +1 (1 vot)    
    Omul cu o lentila lipsa (Joi, 15 august 2013, 14:17)

    ty [utilizator]

    putea sa ceara orice atunci cand a avut onoarea sa faca parte din Parlamentul Romaniei.