Prima sedinta de Guvern dupa vacanta: 15 ministri lipsesc. Ponta, catre cei prezenti: Noi cu painea, domnul presedinte cu circul

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 14 august 2013, 15:26 Actualitate | Politic

Prima sedinta saptamanala a Executivului dupa zece zile de vacanta guvernamentala s-a desfasurat in absenta a cincisprezece ministri, transmite Mediafax. La inceputul reuniunii premierul Victor Ponta le-a spus celor prezenti ca programul care urmeaza este foarte simplu: "Noi cu painea, domnul presedinte cu circul".

Liviu Dragnea, Liviu Voinea, Varujan Vosganian, Constantin Nita, Mihnea Costoiu, Dan Sova, Eugen Nicolaescu, Mariana Campeanu, Doina Pana, Nicolae Banicioiu, Mihai Voicu, Maria Grapini, Cristian David, Lucia Varga si Titus Corlatean lipsesc de la prima reuniune a Guvernului tinuta, miercuri, dupa vacanta.

Ministrii absenti sunt inlocuiti de secretari de stat.

"Noi intram in programul obisnuit dupa cele zece zile (de vacanta - n.r.) anuntate si binemeritate, dupa parerea mea. Spun ca e si presa aici, programul e foarte simplu: noi cu painea, domnul presedinte, cu circul. Si toata lumea va fi multumita, avem totul la nivelul asteptat", le-a spus premierul celor noua ministri prezenti si inlocuitorilor celor cincisprezece absenti.























5089 vizualizari

  • -43 (45 voturi)    
    Inseamna ca, fiind locuri libere, putea... (Miercuri, 14 august 2013, 15:36)

    finutza [utilizator]

    ... participa si d-l Basescu! Chiar, l-a mai vazut cineva la vreo sedinta de Guvern? Fiindca pana mai acum vreun an si ceva, nu trecea o luna fara sa prezideze cate una... Si lucrurile nu merg mai prost, ba dimpotriva...
    • -10 (26 voturi)    
      E prea de tot (Miercuri, 14 august 2013, 16:13)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Nu exista stire fara Basescu? Ce naiba, suntem tot basisti?
      • +19 (19 voturi)    
        las-o mai ca e bolnava (Miercuri, 14 august 2013, 16:39)

        serbanb [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Nu vede ciotul din cauza paiului.
        • +13 (13 voturi)    
          Numai asa se explica (Miercuri, 14 august 2013, 17:12)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui serbanb

          E clar ca e patologic.
          • +13 (13 voturi)    
            Si noi cu carnea (Miercuri, 14 august 2013, 17:43)

            ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            Pentru pim ministru.
          • +17 (17 voturi)    
            nu cred.... (Miercuri, 14 august 2013, 17:53)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            ....ca e bolnava ci doar nu a inteles ce voia sa spuna plagiatorul.
            Draga finuta, cand plagiatorul mincinos a spus "noi cu painea" se referea la faptul ca ei sunt cei care ne fura painea, adica fara sa vrea, mascariciul a spus adevarul.
            Panimaies ?
            • -5 (5 voturi)    
              Dupa logica ta... (Joi, 15 august 2013, 11:19)

              finutza [utilizator] i-a raspuns lui translativus

              ... ar insemna ca si d-l Basescu ne fura "circul", adica, nici macar bucurii nu ne lasa... Sa devenim un popor de ursuzi.
              • +1 (1 vot)    
                suntem deja..... (Joi, 15 august 2013, 14:06)

                translativus [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                ....un popor de ursuzi, in ciuda multimii de mascarici inutili (vreo 600).
                In concluzie si ursuzi dar si flamanzi !
                De ce sa mai pastram acest sistem politic perfid ?
                • 0 (0 voturi)    
                  Asa e... (Joi, 15 august 2013, 21:36)

                  finutza [utilizator] i-a raspuns lui translativus

                  De ce sa nu punem doar un om in frunte? Eventual s-o Elena langa el... Doar am mai trecut prin d-astea, n-ar fi vreo surpriza...
    • +17 (17 voturi)    
      ai castigat o aluna (Miercuri, 14 august 2013, 16:19)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Bravo, ai deschis forumul, si inca printr-o diversiune irelevanta cu Basescu. Premiul il stii.
      • -3 (5 voturi)    
        Prieveste... (Joi, 15 august 2013, 11:19)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

        ... cati au citit si comentat ce am scris eu! Tot nu este relevant?
    • +12 (12 voturi)    
      Ministrul comunist (Miercuri, 14 august 2013, 16:45)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      cu facultate la Stefan Gheorghiu din guvernul ponta Mircea Dusa ,ministrul apararii !!! este prezent si disciplinat.
      Cum a invatat el la Stefan Gheorghiu sa lupte contra capitalistilor americani si ce face el acum ca este ministru unei tari Nato.
      Face ce a invatat.
      In discursurile lui Ponta critica comunistii.Adica pe nensu Nastase si Ilici Iliesovici si altii ca ei.
      Si sta la masa cu ei.
      Ce mincinos.
    • +10 (10 voturi)    
      Dimpotriva vrea sa insemne... (Miercuri, 14 august 2013, 17:00)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      ...ca nu mai merg deloc, pesemne
    • +15 (15 voturi)    
      "Dimpotriva" inseamna "contrariu" (Miercuri, 14 august 2013, 17:08)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Ai gresit in propozitia de final:
      Corect era "Si lucrurile nu merg mai prost, merg foarte prost.
      • +8 (8 voturi)    
        Poate pentru "finutza"merg mai bine (Miercuri, 14 august 2013, 17:45)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        Se stie ca si-au rasplatit oamenii. Sau poate a primit un mic si o bere... Ca pentru cei care intr-adevar muncesc (deci exceptie o multime de bugetari), nu vad sa mearga mai bine.
      • +1 (1 vot)    
        Corect este (Miercuri, 14 august 2013, 23:07)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        din ce in ce mai prost. Din pacate pentru cei 7.4 milioane de prostiti.
  • +44 (44 voturi)    
    goooooool an (Miercuri, 14 august 2013, 15:38)

    retoric [utilizator]

    PONTA este un mascarici, un pubertin intarziat , prost crescut cu aere de mistocar de Dambovita. El nu a fost ales de nimeni prim ministru .Cei care au ales USL-ul - cam 25% din electorat sa-si puna intrebari in legatura cu prostia care au facut-o. Pentru restul de 75% lucrurile sunt clare. Nu asa se conduce un guvern.
    Cum crede ca, numai cu minciuni, intocsicari, jigniri , glume de mistocar de cartier proliferate in emisiuni de televiziuni unde, nu te deranjeaza nimeni cu intrebari de substanta ,poate aiuri lumea.Si golaneala are o limita chiar daca e o practica generala a politicienilor.

    C
  • +40 (40 voturi)    
    golanie (Miercuri, 14 august 2013, 15:39)

    MirceaA [utilizator]

    golanie marca USL. Sunt toti dupa asemanarea sefilor lor.
    • +20 (20 voturi)    
      Clown (Miercuri, 14 august 2013, 16:03)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Daca nu gresesc......individul este un clown.
  • +34 (34 voturi)    
    daaaa... totul e la nivelul asteptat (Miercuri, 14 august 2013, 15:41)

    mnicku [utilizator]

    tara se prabuseste economic si voi guvernu' ca de obicei in vacanta, dar voi raportati realizari maretze...
    Auzi la el paine.... la intoarcerea din vacanta din 24 de ministrii 15 sint in vacanta .... prelungita . De fapt cind au fost la munca ?????
    La cit circ faceti ma mir ca nu va angajati la circul de stat
    • +11 (11 voturi)    
      multumesc, mnicku ! (Miercuri, 14 august 2013, 16:23)

      the [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      tocmai voiam à intreb
      "15 lipsa, din cati ??? "

      multam de làmurire
      cvorumul de 30% e respectat, cu marjà !!!
      • +4 (4 voturi)    
        din 18 ! (Miercuri, 14 august 2013, 17:34)

        V. Val [utilizator] i-a raspuns lui the

        *
    • +8 (8 voturi)    
      ei nu vor neaparat la circul de stat (Miercuri, 14 august 2013, 17:12)

      math [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Le este suficienta o slujba la stat. Numele este foarte potrivit. USL are grija. Exista zile libere, prime, indemnizatii. Anul victoriei la stat se vede !
  • +29 (29 voturi)    
    ma ponta (Miercuri, 14 august 2013, 15:43)

    boogeyman [utilizator]

    ai ajuns sa te plagiezi singur? nasol moment...
    • +22 (22 voturi)    
      Nu e primul (Miercuri, 14 august 2013, 16:14)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

      Si Abramburica s-a autoplagiat. Tot din acest cel mai "cistit" guvern.
  • +33 (33 voturi)    
    Care paine, circare?! (Miercuri, 14 august 2013, 15:45)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Aia de la Miami?!
    Nu ti/a rusine, nesimtitule?!
    Cati sunteti in concediu?!
    Daca se intampla asta pe vremea lui Boc, ar fi luat toata lumea comunista foc!
    Taci.... comunistule!
    Abia astept sa te vad calcat de alegeri!
    Sa te vad unde te ascunzi!
    Poate se gaseste cineva care sa te caute si sa te mai si gaseasca!
    Sa vezi ce/o sa mai platesti!
    Pentru toti comunistii pe care ii tii sub pulpana!
  • +22 (22 voturi)    
    doar cu painea (Miercuri, 14 august 2013, 15:50)

    Alor [utilizator]

    nu aste cam putin domnule prim ministru cand veti fi si cu celelalte lucruri ale vietii de zi cu zi care sunt normale pentru orice om din europa civilizata -adica un trai decent si nu o viata chinuita si stresata , posibilitatea ca orice roman sa-si permita un concediu o data pe an aici in ro nu neaparat le Miami..
  • +21 (21 voturi)    
    pai baietii... (Miercuri, 14 august 2013, 15:53)

    Laurentiu78 [utilizator]

    sunt si ei la o ciorba de potroace ca tot omu'...railor! :P
  • -5 (15 voturi)    
    jenant (Miercuri, 14 august 2013, 16:04)

    iondelaafumati [utilizator]

    jenant tot circul asta cu Ponta si Basescu.
    sunt 2 incapabili ca si toata clasa politica!
    • +14 (14 voturi)    
      De acord, cu o completare (Miercuri, 14 august 2013, 16:59)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui iondelaafumati

      La incompetenta l-as scoate invingator detasat pe Viorel Plagiator Ponta.
      • -5 (7 voturi)    
        Ponta e supercompetent! (Miercuri, 14 august 2013, 17:18)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Pentru ca se limiteaza strict la ce stie sa faca: copilot, plagiat, miciuni, rol de papusa pe scena politica. Si Basescu e competent in condusul navelor dar nu se limiteaza strict la ce stie sa faca precum Ponta.
        • +12 (12 voturi)    
          Ce enormitati! (Miercuri, 14 august 2013, 17:21)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          Ponta se limiteaza, Base nu se limiteaza.
          Nu cumva Ponta e PM-ul României?

          Mai oameni, unii dintre voi chiar trebuie sa va verificati starea sanatatii... Gee!
  • +15 (15 voturi)    
    Ahaaahahaaa (Miercuri, 14 august 2013, 16:49)

    benicio [utilizator]

    "Noi cu painea, domnul presedinte, cu circul"

    Deci 15 ministri sunt in vacanta, premierul e proaspat intors din Miami, prezidentiabilul e inca in vacanta ca a obosit de atata absentat la Senat, si tot Basescu e cu circul. Iar ei sunt cu painea. Ce bataita ar merita...
  • +7 (7 voturi)    
    cine e doina pana? (Miercuri, 14 august 2013, 16:58)

    dum_i [utilizator]

    :) asa mai aflii cine a cotizat bine in campanie si doarme acum pe banii oamenilor.
  • +11 (11 voturi)    
    Victoras.....pezevenchiule (Miercuri, 14 august 2013, 17:08)

    Cadillac [utilizator]

    Ai fost la Disneyland ?? Te-ai jucat cu Goofy ???

    Si noi care te "iubim" asa de mult, n-am stiut ???
  • +9 (9 voturi)    
    O Intrebare catre primul-mincinos al tarii (Miercuri, 14 august 2013, 17:17)

    priky [utilizator]

    am si eu mai multe intrebari catre, primul-mincinos al tari
    1. Daca a fost plecat in SUA cu familia si bona stiind ca bona nu este din Romania, cum a putut obtine o viza de state? pentru ca este asiatica cu ce acte s-a dus la ambasada sa poata primi viza, numai daca nu a intervenit cumva primul-mincinos.
    2. In vacanta a avut cu el si ofiteri SPP? daca da cine le-a cumparat biletele? nu oare din bani nostri?
    poate hotnews sa ii adreseze aceste intrebari? va multumesc
  • +1 (3 voturi)    
    :) (Miercuri, 14 august 2013, 18:16)

    dandra [utilizator]

    eu nu cred ca este rau voitor, sau canalie...eu cred ca el este doar un copilas timid, care doreste acceptul celorlati si astfel, face glume nesarate pe seama altora..
    nu vrea sa il jigneasca pe base, doar ca nu stie altceva ce sa zica; i-ar trebuie niste traininguri pe bancuri sau "ice breakers",
  • +3 (3 voturi)    
    Judecand dupa prezenta si declaratii... (Miercuri, 14 august 2013, 18:34)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...pofta de lucru a guvernantilor e intrecuta doar de modestia lor.
    Desigur, nu luam in calcul adevaratul motiv al intalnirilor: eliberarea coruptilor.
  • +5 (5 voturi)    
    Aia 15 ministri lipsa (Miercuri, 14 august 2013, 19:30)

    Wanheda [utilizator]

    unde-s, la brutarie sa faca painea aia?
  • +6 (6 voturi)    
    de curiozitate (Miercuri, 14 august 2013, 19:39)

    ampersand [utilizator]

    ştie dl prim-plagiator că expresia "pâine şi circ" e, în esenţă, o insultă adusă poporului?
    • +3 (3 voturi)    
      stie... (Miercuri, 14 august 2013, 22:13)

      postacu [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      El stie, cu siguranta,dar fanii lui nu stiu. Ei cred ca e o expresie cu care il insulta pe Base si sunt foarte incantati de cat de inteligent i-a zis-o tiranului.
  • +6 (6 voturi)    
    PONTA A FOST LA DISNEYLAND (Miercuri, 14 august 2013, 20:50)

    micul [utilizator]

    Iata dovada : http://www.youtube.com/watch?v=8V_Y9Cwbi3A .El si cu Daciana !
    A fost ziua in care a implinit 80 de ani !
    Fiica-mea a vrut , dupa cum se obisnuieste , sa-i ceara un autograf ! I-am spus : "Tata , il stiu ,asta nu stie ce semneaza , ne trezim eu si ma-ta cu CFR Marfa pe cap si de unde sa scot 20 milioane euro spaga !
    Hai mai bine in partea dreapta a parcului , e Popeye The Sailor Man , macar asta daca semneaza ceva recunoaste !
  • +3 (3 voturi)    
    Ha! Ha! (Miercuri, 14 august 2013, 22:36)

    LiviuX [utilizator]

    Ce mi-a placut: "Noi cu munca..."!! Cand sunt numai 9 prezenti.... Deci mai multi lipsa! Asa munca la asa salarii mai zic si eu.