VIDEO Traian Basescu: Ferdinand I a fost seful de stat care a facut cele mai mari servicii neamului romanesc

de Red Stiri     HotNews.ro
Vineri, 9 august 2013, 16:28 Actualitate | Politic

Traian Basescu a afirmat vineri ca Ferdinand I a fost "seful de stat care a facut cele mai mari servicii neamului romanesc", precizand ca este vorba de o opinie personala si rugandu-i pe istorici "sa nu se supere" pe el.

Presedintele Basescu a participat vineri la vernisajul expozitiei dedicate Regelui Ferdinand I al Romaniei, la bordul Fregatei "Regele Ferdinand", in Portul Militar din Constanta.

"Dupa 50 de ani de comunism, poate ca nu suntem suficient de recunoscator sefului de stat regelui Ferdinand I, care in 1922 se incorona la Alba Iulia ca rege al Romaniei Mari", a spus Basescu, care a aratat ca "acest eveniment ar trebui sa fie inceputul unei serii de manifestari care sa ne faca sa ne cunoastem mai bine istoria".

Seful statului a laudat personalitatea lui Ferdinand I care a realizat, in domnia sa, reforma agrara, improprietarindu-i "cu prioritate pe veteranii din primul Razboi Mondial" si "a asezat Romania pe bazele unei constitutii moderne, cea din 1923".

In acest context, Traian Basescu a precizat ca "cei care au lucrat la proiectul noii Constitutii, daca ar fi citit Constitutia din 1923, ar fi reusit sa-i dea niste principii mai temeinice, ancorate in traditii si, in acelasi timp, cu viziune catre viitor".

UPDATE - Basescu, despre noua Constitutie: Sa fie la fel de bine gandita ca cea din 1923

Presedintele Traian Basescu a mai declarat, vineri seara, la Constanta, dupa ce a vizitat expozitia dedicata Regelui Ferdinand I, ca noua Constitutie trebuie sa fie "la fel de bine gandita ca cea din 1923", sustinand ca aceea "a fost una dintre cele mai moderne constitutii din lume".

"Asta a fost una dintre cele mai moderne constitutii din lume (n.r.- Constitutia din 1923). In baza acestei constitutii si a modului cum functiona statul roman in perioada de dupa intrarea constitutiei in vigoare, Romania a fost una din cele mai stabile tari din punct de vedere economic, cele mai stabile din lume, nu din Europa", a spus Traian Basescu, citat de Mediafax.

Intrebat de jurnalisti ce ar trebui sa pastreze noua Constitutie din cea din 1923, seful statului a raspuns: "Principiile sanatoase de functionare a statului. (...) Sa fie la fel de bine gandita ca cea din 1923".

De asemenea, Traian Basescu a spus ca expozitia reprezinta "o parte glorioasa a istoriei noastre".

"Am vazut multe din exponate la muzeu (n.r. - Muzeul Cotroceni), dar imi pare bine ca au fost aduse aici, la bordul navei. Le vad echipajele de pe navele flotei maine (n.r. - sambata), pentru ca sunt parte din istoria noastra si parte de istorie pe care 50 de ani am negat-o, asa am fost invatati in comunism, dar a fost o parte glorioasa a istoriei noastre", a spus Basescu.

Intrebat daca expozitia reprezinta o sansa pentru tinerii care au uitat aceasta parte a istoriei, presedintele Basescu a spus: "Ei nu au ce sa uite, pentru ca nu le-a spus nimeni. Abia la scoala au inceput sa invete cate ceva, dar sunt cei din generatia mea care nu au invatat la scoala, nu stiu propria istorie si nu stiu foarte multe despre un cap incoronat care a facut servicii extraordinare Romaniei. Si ce ma impresioneaza in perioada lui Ferdinand I - curajul, stia ca are o armata slab inarmata si totusi a avut curaj, din calcul politic, probabil sustinut cu idei de Regina Maria, nu spun ca nu, dar el era seful statului, si si-a asumat intrarea in razboi cu o armata nu grozav pregatita. A rezistat si nu si-a luat traistuta sa fuga, in timp ce s-a refugiat cu guvernul in Moldova si a dat marea batalie de la Marasti, Marasesti, Oituz. Si a mai facut ceva, s-a intors in fruntea armatelor de la Budapesta".

Totodata, intrebat daca ii sfatuieste pe tineri sa vina sa vada expozitia, Basescu a raspuns: "Cu siguranta".

"Cred ca ideea expozitiei aici nu a fost luata neaparat de inceperea unui an Ferdinand I, pentru ca la anul se implinesc 100 de ani, acum sunt 99 de ani, pe 10 octombrie, de la incoronarea lui Ferdinand, dar cred ca expozitia a fost adusa acolo unde vin oamenii vara, pe litoral, ceea ce le va usura posibilitatea de a o vizita, pentru ca Mamaia e la doi pasi, Eforie e la doi pasi, se poate vizita", a adaugat Basescu.

Chestionat daca va veni de Ziua Marinei la Constanta, seful statului a spus: "Stiu sigur unde ma duc, dar nu va spun".

Dupa ce semnat in cartea de onoare a expozitiei, Basescu a plecat din Portul Militar Constanta.

Traian Basescu a ajuns, vineri, in jurul orei 18.00, la Constanta, pentru a participa la vernisajul expozitiei dedicate Regelui Ferdinand I al Romaniei, la bordul Fregatei "Regele Ferdinand", el fiind intampinat de Garda de Onoare care a intonat imnul de stat.

























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3411 vizualizari

  • -18 (30 voturi)    
    Oare stie? (Vineri, 9 august 2013, 18:11)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Oare stie ca acolo nu-i un eveniment cu aratat buricul si chilotii? Sper sa-i spuna vreunul din jurul lui. Din aia inteligenti, chiar daca putini.
    • +7 (9 voturi)    
      ti-e dor de inteligenti (Vineri, 9 august 2013, 22:01)

      the [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      sarac de tine
      am o veste proasta ... nu te imbolnavesti de inteligenta prin contact direct ... ramai cum esti, tour eiffel, picior de fier, cap de fier ...
  • -18 (26 voturi)    
    vernisaj (Vineri, 9 august 2013, 18:20)

    eusiel [utilizator]

    Oare,daca vernisajul nu avea loc la bordul fregatei,el Baselu participa? Nu cred,el fiind MARINARUL.
    • +8 (10 voturi)    
      te simteai obligat (Vineri, 9 august 2013, 21:14)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui eusiel

      sa scrii ceva ?
    • +8 (10 voturi)    
      mult ai pàtimit (Vineri, 9 august 2013, 21:58)

      the [utilizator] i-a raspuns lui eusiel

      pana ai scos-o ?
  • +17 (25 voturi)    
    De unde se vede (Vineri, 9 august 2013, 18:31)

    adrian88000 [utilizator]

    ca Presedintele nu are nimic impotriva monarhiei.
    El are reprosuri pentru Regele Mihai. Intemeiate pe fapte si nu nefondate.
    • +5 (13 voturi)    
      Fostul rege (Vineri, 9 august 2013, 19:13)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Banuiesc ca vorbiti despre fostul rege Mihai .
      Asta e normalitatea care poate salva Romania :sa ne cinstim eroi si sa-i condamnam pe tradatori !
      • +3 (9 voturi)    
        o singură întrebare (Vineri, 9 august 2013, 22:25)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui catalin72

        la ce categorie de eroi intră fostul rege Mihai?
        • +1 (3 voturi)    
          Tradator (Sâmbătă, 10 august 2013, 12:53)

          catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

          Fostul rege se incadreaza la cea mai josnica specie de tradatori !
          • +1 (1 vot)    
            Subscriu (Sâmbătă, 10 august 2013, 16:03)

            Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui catalin72

            Si-a pus palma`n fund si`a intins-o, da` nu in fundul gol...
    • -6 (10 voturi)    
      de parca... (Vineri, 9 august 2013, 22:08)

      paraipan [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      ar putea avea de zis un securist alcoolic ceva care sa aiba cea mai mica legatura cu realitatea.
      • +4 (4 voturi)    
        Paraipane (Sâmbătă, 10 august 2013, 0:22)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

        Il confunzi cu Voiculescu-Felix. Felix este securist dovedit. Presedintele este securist pentru Antena3. Nu are valoare de adevar aceasta calomnie inventata la Antena3 ! Altceva ?
      • +3 (3 voturi)    
        dar (Sâmbătă, 10 august 2013, 1:04)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

        tu, ma, in afara de argintii primiti de la varan, ce legatura ai cu realitatea? Cind o intra varanul si fiica-sa la puscarie, adio arginti si se curata si forumul de astia ca tine.
    • -2 (4 voturi)    
      CARE SUNT ACELE "FAPTE"? (Sâmbătă, 10 august 2013, 0:04)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Te rog sa le spui tuturor, batranilor, dar mai ales tinerilor, care nu au de unde sa stie!
      • +3 (3 voturi)    
        Fapte (Sâmbătă, 10 august 2013, 12:57)

        catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

        In doar 7 ani de domnie sa-ti tradezi poporul de 2 ori cred ca nu-i de colea ...asta ,desigur,daca nu cumva d-voastra considerati tradarea o virtute !
        • 0 (0 voturi)    
          care sunt cele doua tradari? (Luni, 12 august 2013, 10:39)

          father nicky [utilizator] i-a raspuns lui catalin72

          Daca tot detineti informatii despre asta, va rog sa le faceti publice, ca sa stie si ceilalti romani (nestiutori) despre ce este vorba! Astept mesajul Dvs.!
  • +1 (5 voturi)    
    si Ferdinand, dar si Carol I (Vineri, 9 august 2013, 21:06)

    Crup [utilizator]

    Asta cam asa este, desi eu l-as adauga si pe Carol I. Din pacate - si n-o spun cu rautate sau ranchiura - noi, poporul roman, stim ingrozitor de putine despre rolul monarhiei in Romania de-a lungul timpului.
    Uita, tu cel care citesti acum randurile astea, rasunde-ti la doua intrebari, una banala si una simpla: cati regi a avut Romania si care au fost numele lor? Cel mai probabil, nu vei sti raspunsul la intrebarile de mai sus. Si asta nu fiindca esti incult sau prost, ci fiindca, din pacate, invatamantul din perioada comunista a ignorat aproape total monarhia. Stiau comunistii de ce... Daca totusi stii raspunsurile la intrebarile de mai sus, felicitari! Eu personal am aflat raspunul la intrebarile de mai sus acum vreo 3 ani, pana atunci habar nu aveam (si totusi am o cultura generala cel putin medie).
    Revenind la Ferdinand I, si inainte de el, Carol I au schimbat Romania! In bine!
    P.S. Daca tot am adresat douia intrebari, ar fi frumos sa dau si raspunsul. Romania a avut 4 regi: Carol I, Ferdinand, Carol II si Mihai. Carol I si Ferdinand, jos palaria, Carol II a fost o loaza, iar Mihai n-a mai apucat sa domneasca cu adevarat, dar omul merita respect. Parerea mea.
  • +2 (4 voturi)    
    dinastie (Vineri, 9 august 2013, 22:07)

    toubib [utilizator]

    Lasa ca a bagat Carol al doilea caruta-n sant fain dupa el.
  • +3 (7 voturi)    
    Carol I (Vineri, 9 august 2013, 22:35)

    senator [utilizator]

    Ferdinand a făcut întradevăr servicii neamului românesc, dar nu cele mai mari, ci de departe Carol I. La capitolul istorie niciodată nu-i prea târziu să te informezi.
    • +1 (1 vot)    
      Carol I (Sâmbătă, 10 august 2013, 1:08)

      Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui senator

      a fost ultimul comandant (militar) si lider al acestui neam, chiar strain fiind. Se evita pe cat posibil ca acesta sa devina o emblema. Politicienii stiu foarte bine de ce: incompatibilitatea. Declaratia (opinia) presedintelui nu este o surpriza.
  • +1 (1 vot)    
    Merita citita constitutia din 1923 (Sâmbătă, 10 august 2013, 1:03)

    serbanb [utilizator]

    http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=1517
  • +3 (3 voturi)    
    Regele jucator (Sâmbătă, 10 august 2013, 1:14)

    un dac [utilizator]

    Carol si Ferdinand au facut multe lucruri bune pentru ca au putut. Stiu ca multi oameni, chiar de dreapta, se sperie de ideea "presedinte dictator", mai ales ca parlamentul este la mare moda prin lumea civilizata. Romania NU este in lumea civilizata, este la ani lumina distanta. Prin urmare ma intreb oare cati oameni de buna credinta isi dau seama ca sansele ca un presedinte sa fie bine intentionat sunt mult mai mari decat sansele ca un partid intreg sau o coalitie sa fie de buna credinta? Romania are nevoie de un cap limpede si de o mana puternica. Republica parlamentara ne va adanci in minciuna, spaga, traseism politic si incompetenta. Cunoasteti vreun om capabil, remarcabil, cu viziune, profesionist, care ar vrea sa castige 6,ooo lei pe luna? Eu nu cunosc. Ne invartim intr-un cerc vicios. Nu vrem sa marim salariile parlamentarilor pentru ca nu merita, dar nu merita sa fii parlamentar onest si bun pentru salariul oferit. Avem nevoie de puteri reale pentru presedinte,mde parlament micosorat, de prezenta mare la vot, de educatie politica oferita de presa, de justitie pe bune si de presa libera. Cunoasteti vreun ziar/post tv/site cu adevarat liber? Restul e gargara.
    • 0 (0 voturi)    
      NOSTALGIA "TATUCULUI" OMNIPOTENT! (Duminică, 11 august 2013, 2:08)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Dupa aproape 24 de ni de post-comunism, unii satui de atata "democratie originala", vor sa ne intoarecem acolo de unde am plecat: la statul liderului suprem, omnipotent si omniscient, secondat de un simulacru de parlament, un fel de "mica adunare nationala" de maxim o suta de "posturi", din care jumatate sunt numiti de presedinte, iar cealalta jumatate sunt alesi de popor, in mod democratic, dintre candidatii desemnati tot de presedinte!
      Pluralismul si democratia ii incurca foarte tare pe unii, care au nostalgia tatucului providential, singurul care gandeste pentru binele poporului de oi! Iar oile ca oile, ele stiu una si buna: "NOI MUNCIM, NOI NU GANDIM! MOARTE INTELECTUALILOR"! Se pare ca doctrina si practica totalitara a produs mutatii genetice grave, care au produs sechele congenitale si urmatoarelor generatii post-decmbriste!!
      • -1 (1 vot)    
        ... (Duminică, 11 august 2013, 11:06)

        vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

        Nu mai tot aduceti in atentie sloganul "noi muncim ...." Nu vedeti ca nu mai avem unde munci?
        In ceea ce afirmatia unui comentator cum ca "... presedintele nu are nimic cu mnarhia... ", asa este nu are nimic in comun cu monarhia. Monarhia a ajutat Romania in anumite perioade, presedintele a demolat tot ce a avut in custodie ca demnitar al Romaniei. Si apoi, poti sa ieie de bun ce zice azi presedintele? De unde stii ca maine nu va zice exact contrariua a ceea ce a zis azi?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e nostalgie (Luni, 12 august 2013, 10:45)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

        Daca dai la o parte cliseele despre omipotenta si omniprezenta, si intelege ce am scris. Vreau un echilibru al puterilor in stat. Nu mai vreau ordonante de urgenta pentru un pod amarat. Vreau ca parlamentul sa-si faca treaba pentru care exista, nu sa fie folosit pentru chestiuni politice si atat. Poate ca tu nu observi ca basescu egal boc s-a transformat acum in ponta egal ponta. Adica presedintele partidului majoritar este seful guvernului. Asta nu mai e separatie reala, cum nici boc nu era real separat de basescu. Dar iarta-ma daca cred ca e absurd sa alegi un om presedinte daca el nu are deloc puteri in Romania. Eu vreau echilibru de forte, nu omipotenta.
  • +1 (1 vot)    
    2:2 (Sâmbătă, 10 august 2013, 6:41)

    tontu [utilizator]

    Carol I si Ferdinand au construit Romania moderna, iar Carol II si Mihai "au daramat-o"...
    • -1 (1 vot)    
      E SIMPLIST SI NEADEVARAT CE AFIRMI (Duminică, 11 august 2013, 3:45)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Si asta dovedeste, in primul rand, ca si dupa 24 de ani de post-comunism romanii nu s-au vindecat de tarele si sechelele educatiei materialist-dialectice si istorice! Dupa 24 de ani de democratie originara, mai sunt romani care vehiculeaza falsurile grosolane ale celebrului academician comunist Mihail Roller, "fantoma rosie" a istoriografiei romanesti!
      În 1940, Mihail Roller părăseşte România şi pleacă în Basarabia „eliberată”, după care este cooptat în nucleul PCdR de la Moscova, lucrând în echipa Anei Pauker. Tot în perioada petrecută în capitala URSS, în anii războiului, se pare că Roller ar fi urmat Facultatea de Istorie din cadrul Universităţii din Moscova.
      Pune mana pe carte omule, pentru ca altfel risti sa ramai cum iti este si numele!
  • -1 (1 vot)    
    CAROL I(1866-1914) si FERDINAND I(1914-1927) (Duminică, 11 august 2013, 3:23)

    father nicky [utilizator]

    Dupa cum a declarat public,Presedintele nu a fost un elev prea silitor! De unde o fi stiind care a fost contributia fiecarui rege al Romaniei la edificarea statului roman modern si care au fost criteriile de clasificare, care i-au permis sa-l declare pe regele Ferdinand I ca fiind plasat pe primul loc intr-un "clasament" ad-hoc, nimeni nu pare sa stie si nici presedintele nu ne-a spus/argumentat !
    Printului Carol de Hohezollern- Sigmaringen ia fost oferit tronul Principatelor Unite de catre grupul de conspiratori, "monstruoasa coalitie", care in noaptea de 10 spre 11 februarie 1866, l-au fortat pe Cuza, sub amenintarea armelor sa semneze actul de abdicare si sa pareseasca tara:„Sa dea Dumnezeu sa-i mearga tarii mai bine fara mine decat cu mine" a zis el parasind tara in care nu s-a mai intors in timpul vietii! Grupul "pucistilor" din "monstruoasa coalitie parlamentara" au luat drumul Occidentului si au oferit, mai intai, tronul Principatelor Unite, printului Filip de Flandra, fratele regelui Leopold al II-lea al Belgiei, care insa a refuzat! In disperare de cauza, pucistii, s-au adresat imparatului Frantei, Napoleon al -III-lea, care le-a recomandat cu caldura pe tanarul print Carol(27 de ani), din ramura franceza a casei de Hohezollern! Insotit de grupul pucistilor, Carol a calatorit incognito(cu un pasaport fals) pe Dunare, la bordul unui vas austriac. La 10 mai 1866 a depus juramantul de credinta fata de noua sa patrie!
    Dupa cucerirea independentei(1877-78) si proclamarea regatului(1881),s-a pus si problema succesiunii la tron. Deoarece cuplul regal, Carol si Elisabeta, a avut o singura fiica, principesa Maria, care a murit la 3 ani de scarlatina, dupa negociari s-a semnat in 1884 "pactul de familie" prin care mostenitor al tronului Romaniei a devenit printul Ferdinand, nepotul de frate al regelui Carol I. Prințul Ferdinand s-a căsătorit la 10 ianuarie 1893 cu Prințesa Maria de Edinburgh, care era nepoata Reginei Victoria I a Marii Britanii.
  • 0 (0 voturi)    
    Istoria bato vina ! (Duminică, 11 august 2013, 13:48)

    taticutu [utilizator]

    Ce inseamna sa sti putina istorie,si sa nu fi citit nimic din domeniu, dupa 89 ...