UPDATE Radu Zlati (deputat PNL) acuza USL de lipsa de reactie la adresa ANI: La toamna nu va mai exista USL la puterea de azi/ Primarii USL din Constanta protesteaza: Am ajuns sa fim arsi pe rug, degeaba avem 70% in Parlament

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 9 august 2013, 10:59 Actualitate | Politic

Deputatul liberal Radu Zlati scrie pe blogul sau ca Uniunea Sociala Liberala nu va mai exista la toamna "in forma si la puterea de azi", vinovatul principal fiind activitatea Agentiei Nationale de Integritate.

"Stateam de vorba cu niste comilitoni USL despre necesitatea unei reactii organizate a USL in fata agresiunii instrumentelor de forta pe care inca le mai are la dispozitie presedintele demis de popor. Opinam ca o demonstratie care sa adune minim 10.000 de participanti cu greu s-ar putea inchipui inainte de toamna acestui an. La care unul dintre noi isi pune intrebarea: 'Dar oare la toamna va mai exista USL?' NU, la toamna USL nu va mai exista.  Nu in forma si nu la puterea de azi," scrie deputatul.

Zlati explica in continuare ca Agentia Nationala de Integritate ataca alesii locali si astfel puterea USL se va slabi considerabil.

"Daca ANI isi face treaba asa cum a inceput, aceasta armata va fi decimata pana la ultimul soldat. Profitand de imperfectiunile legii si actionand adesea cu rea-credinta, ANI ataca substanta USL in ce are aceasta mai vulnerabil: alesii locali. Ori, fara acestia, fara influenta lor la nivelul direct, cel al contactului cu alegatorul de pe strada, USL va mai exista ca formatiune politica dar USL nu va mai fi decat un colos cu picioare de lut, o cochilie lipsita de continut," scrie el.

Liberalul se declara de asemenea dezamagit de lipsa de reactie a parlamentului si a guvernului si considera coabitarea cu presedintele Traian Basescu "inepta".

"M-as fi asteptat ca semnalele de alarma provenite din teritoriu sa fie ascultate si intelese, atat la Palatul Victoria, cat si la Camera si Senat. M-as fi asteptat ca legea sa fie modificata in regim de urgenta, pana cand un val de hotarari judecatoresti nu va sterge de pe harta politica a tarii primariile si consiliile judetene controlate de catre USL. In loc de asta, am auzit - tacerea. Atunci cand nu s-a auzit, meschin, sunetul neputintei si al coabitarii inepte, din care doar unul castiga. Iar acel unul nu este nici USL, nici poporul roman."

Comentariul lui Zlati vine la o zi dupa ce Agentia Nationala de Integritate (ANI) a sesizat Parchetul General pentru un presupus conflict de interese savirsit de primarul Sibiului, Klaus Iohannis. ANI sustine ca Iohannis a semnat in 2010 in calitate de primar un contract cu o companie detinuta de Forumul Democrat al Germanilor din Romania, unde Iohannis era presedinte.

Intre timp, primarii USL din judetul Constanta au anuntat ca vor protesta la adresa guvernului Ponta pe data de 20 august, afirmand ca puterea nu face nimic pentru ei, in Constata fiind numarul cel mai mare de primari declarati incompatibili de ANI.


"Este o perioada foarte grea pentru noi. Am ajuns sa fim arsi pe rug. Avem 70% in Parlament si degeaba, nimeni nu face nimic pentru noi. Avem un proces greu, cel cu incompatibilitatea, si ne vom adresa tuturor instantelor, inclusiv celor europene. Am ajuns ciuca bataii, pentru ca unii oameni nici nu stiu sa faca diferenta dintre incompatibil si incapabil. M-a sunat cineva si s-a mirat ca am fost declarat incapabil. Ce sa mai spun in astfel de situatii, cand, de fapt, noi am reprezentat la RAJA interesele localitatilor pe care le reprezentam, a spus primarul comunei Agigea, Cristian Carjaliu.

Primarul comunei Cumpana si, totodata, presedinte ACoR (Asociatia Comunelor din Romania), Mariana Gaju, a spus ca a propus la centru ca la protestul de pe 20 august sa participe toti primarii declarati incompatibili din judetul Constanta, potrivit CugetLiber.ro.

"Pentru ca judetul Constanta este unul cu cei mai multi primari declarati incompatibili, am propus sa mearga toti la protest. Daca ei se vor afla in concedii, sa mearga viceprimarul sau un reprezentant al localitatii respective", a spus Mariana Gaju.



Citeste mai multe despre lupta alesilor locali pentru eliminarea unor incompatibilitati:
























Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2596 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Curat murdar (Vineri, 9 august 2013, 11:35)

    CristiC. [utilizator]

    "Profitand de imperfectiunile legii ... ANI ataca substanta USL"

    Pentru ce sunt imperfectele legile? Pentru furat in liniste? Nu mai sunt oameni capabili in tara asta in afara de voi care trebuie sa fiti si primari si senatori si in consilii de administratie si actionari la firmele private care castiga contracte. Sa mearga treaba bine, ce atatea piedici?
    • +3 (3 voturi)    
      Cea mai tare declaratie ! (Vineri, 9 august 2013, 15:10)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

      "Am ajuns ciuca bataii, pentru ca unii oameni nici nu stiu sa faca diferenta dintre incompatibil si incapabil. M-a sunat cineva si s-a mirat ca am fost declarat incapabil."

      Asta e adevarul ! V-au votat aia care intelegeau in campanie ca o sa le dati numai lapte si miere daca va aleg pe voi.

      Acum ati priceput ca aceiasi oameni care va fac "incapabili" sunt niste saraci cu duhul ?!

      Explicati-le cum sta treaba, poate inteleg si ei, in sfarsit, cum minte USL-ul...
  • +11 (11 voturi)    
    orice lup .... (Vineri, 9 august 2013, 11:41)

    cbogdan [utilizator]

    Orice lup rapitor detesta cainii de paza de la stana. Asa si politicienii din Romania: cate aranjamente sunt date in vileag, cate magarii sunt aratate publicului de ANI si DNA. Nu ar fi mai simplu sa fiti corecti, D-lor politicieni ? Sa fiti grijulii cu incompatibilitatile si conflictele de interese ? Cu putin efort suntem siguri ca se poate, nu doare (poate doar la buzunarul vostru subtiat).
  • +10 (10 voturi)    
    un colos (Vineri, 9 august 2013, 11:46)

    lucyan [utilizator]

    cu picioare de lut ati fost de la inceput, atat ca alesi cat si ca alegatori...
    iar vinovatul nu este ani, ci voi care sunteti niste penali lacomi si nu mai stiti cum sa praduiti bugetul acestei tari, cat mai "legal"...
    hotii striga hotii, atrunci cand sunt intrebati de faradelegile lor, dar acest lucru nu mai mira pe nimeni care mai are un dram de minte daca in fruntea guvernului a ajuns cel mai mare mincinos si cel mai mare plagiator care conduce cel mai penal guvern, pardon, cel mai cinstit, atat de constit incat i-a cam rotit pe toti ministrii pana acum...
    in loc sa va plangeti de ani mai bine ati sustine aceste demersuri pentru a curata odata penru totdeauna clasa politica, dar la amploarea proceselor, ramanem fara politicieni..., asa ca tot solutia unei legi ramane valabile, o lege care sa-i albeasca pe toti si sa-i transforme din penali in cei mai cinstiti alesi...
    la cum gandeste acest om, nu are ce cauta in politica!
  • +16 (16 voturi)    
    tupeu de borfas (Vineri, 9 august 2013, 11:48)

    Sorrows [utilizator]

    ce obraznicie fantastica au acesti penali!
  • -6 (6 voturi)    
    ANI (Vineri, 9 august 2013, 12:47)

    MARTORUL [utilizator]

    O analiza pertinenta, dar de luat in calcul si o greva a administratiei locale, asta ar paraliza tara, mai ales ca ei sunt reprezentanti in firmele comunitatilor locale care depind de consiliul local, de comunitatea reprezentata prin primar!! O treaba mai serioasa, iar legislatia europeana nu iarta. Are opozitia alte personaje? Daca da, atunci va fi opozitia fara putere! Sa luam in calcul si falimentul comunitatilor locale, daca a cazut Detroit, de ce nu si Ciopeia!!
    • +2 (2 voturi)    
      Ciudata gindire (Vineri, 9 august 2013, 21:47)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui MARTORUL

      Deci d-voastra ziceti ca fara "alesii"care va fura in fiecare zi banii tara o sa se duca de ripa ???Foarte ciudata gindire !Io zic sa brevetati inventia asta :fiecare sa-si angajeze cite un hot care sa-i fure din buzunar si in curind o s-o duca mai bine :)
  • +1 (5 voturi)    
    Minunea (Vineri, 9 august 2013, 13:03)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cine o fi Radu Zlati, habar n-am. Dar nici el nu intelege pe ce lume traieste. Hotia e laudata pe fata, fara scrupule. Ce tara-i asta?!

    Romania a ratat milimetric iesirea din UE in vara 2012. Coabitarea USL-ului cu presedintele ascunde de fapt coabitarea cu Europa. Aici trebuie sa-i recunoastem meritele personajului.

    Surclasindu-si toate infantilitatile, minciunile si supa ideologica, Ponta a rezistat eroic in fata lui Antonescu si a intregului USL. Datorita rezistentei lui am ramas in UE, iar lovitura de constitutie s-ar fi produs oricum si fara participarea lui. E o mare minune ca Ponta s-a speriat de iesirea tarii din UE si a facut pasul inapoi. Tot USL-ul si gloata milioanelor de uslamisti l-ar fi sustinut total in mindria nationalista prosteasca.

    E ciudat ca il laud pe Ponta, un plagiator pe care il antipatizez instinctiv. Dar tara e plina de uslamisti. Am fi putut ajunge mult mai rau daca nu era Ponta. Am fi calatorit cu vize prin Europa, n-am mai fi prins contracte de munca pe bani buni, toata lumea ne-ar fi privit ca pe o tara de hoti si fraieri necivilizati. De fapt nu-i timpul trecut. Mai avem inca "sanse" sa coborim pe topoganul falimentului total.
  • +7 (7 voturi)    
    htp/ (Vineri, 9 august 2013, 14:12)

    arystotel [utilizator]

    usl-istilor le sta in git aceasta institutie ,pai dece sa afle tot romanul cit de compatibili sint ei sau incompatibili ei sa stea bine mersi sa-si faca mendrele iar institutile abilitate sa fie oarbe si surde ,halal politicieni intra in politica doar pentru interesele lor si nimic altceva ,TOATA CLASA POLITICA ESTE LA FEL ; ne meritam soarta in loc sa iesim in strada si sa plece toata clasa politica din 90 pina azi si sa ne lase nu au facut nimic pentru aceasta tara aaaa mint bada au facut ceva ! AU DISTRUSO!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    nu inteleg (Vineri, 9 august 2013, 15:55)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    si problema care este?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu stiam nici in ruptul capului (Luni, 12 august 2013, 20:07)

    Ellias [utilizator]

    ca legile se schimba de cate ori se schimba guvernul. Ce mama draku mai politicieni de hartie, credeti ca chiar toti romanii sunt idioti si handicapati? NU va e rusine sa veniti cu dume din astea? Auzi tu..daca suntem acum 70% si nu putem fura cum trebuie..atunci hai sa iesim in strada...ca deh...nu ne lasa ANI sa furam in voie. Fire-ati ai dreaku de nemernici care duceti tara asta de rapa si carora nu va mai ajunge cat ati furat: acum vreti si legi care sa va "imputerniceasca" sa furati mai departe, in voie. Jeguri umane ce sunteti. Ar trebui oamenii de bine din aceasta tara, sa iasa in strada cand voi sunteti acolo, sa va dea in cap...sa vedeti ca nu va mai suporta nimeni toate hotiile si furaciunile pe spatele celor care au crezut in minciunile voastre. Acum tot Basescu e de vina, ha? Ca nu distruge ANI, sa va lase pe voi sa furati tot. Nu va mai ajunge nemernicilor...parca tara asta ar fii a nimanui.