Anca Boagiu a depus plangere penala impotriva lui Sova, in legatura cu disparitia contractului Bechtel

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 august 2013, 15:24 Actualitate | Politic

Prim-vicepresedintele PDL Anca Boagiu a anuntat, miercuri, ca a depus plangere penala la Parchetul ICCJ impotriva ministrului Dan Sova, acuzandu-l ca ascunde contractul original Bechtel semnat de Adrian Nastase in anul 2003 pentru a-l apara pe fostul premier.

"Am depus astazi, 7 august, plangere penala cu nr. de inregistrare 11.258 la Parchetul General, impotriva lui Dan Sova, pentru actiunea suspecta a ministrului reclamat de ascundere a contractului original Bechtel semnat in anul 2003 de Guvernul Adrian Nastase. Il acuz public pe Dan Sova de faptul ca ascunde contractul original Bechtel semnat de Adrian Nastase in anul 2003, unul dintre cele mai costisitoare contracte asumate vreodata de un Guvern al Romaniei. Intentia lui Dan Sova este evidenta: vrea sa-l apere pe fostul sau sef de partid. Altfel, imi pun intrebarea: cui, din PSD, ii este frica de contractul parafat de un alt Guvern PSD?", arata Anca Boagiu, fost ministru al transporturilor in Guvernul Boc, intr-un comunicat remis miercuri si citat de agentia Mediafax.

Boagiu a precizat ca apeleaza la institutiile acreditate ale statului sa dea o mana de ajutor in desecretizarea completa a contractului Bechtel.

"Pentru a-i ajuta pe Dan Sova si pe ministrii USL sa-si depaseasca stadiul, demonstrat public, de cei mai incapabili si neperformanti guvernanti ai Romaniei, apelez la institutiile acreditate ale statului sa le dea o mana de ajutor in desecretizarea completa a contractului Bechtel. Intelegerile contractuale dintre parti, respectiv dintre Guvern si Bechtel International Inc., au incetat. Ca atare, ii amintesc lui Dan Sova ca are obligatia sa faca public tot contractul, inclusiv contractele si comisioanele firmelor de avocati implicate in aceasta afacere, in frunte cu firma sa si a mamei sale", a adaugat Boagiu.

 "Ca atare, am depus plangere penala la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie pentru efectuarea de cercetari in legatura cu posibila savarsire de infractiuni la regimul protectiei informatiilor clasificate, respectiv in legatura cu dispartia unui document astfel clasificat - Contractul avand ca obiect ᅡProiectarea, realizarea si finalizarea lucrarilor de constructie si cu remedierea oricaror defecteᅡ aferente autostrazii Brasov - Cluj - Bors, incheiat, in data de 19.12.2003, intre CNADNR si Bechtel International Inc.", a mai mentionat Anca Boagiu.

Saptamana trecuta, ministrul Dan Sova a sustinut ca desecretizarea contractului cu Bechtel, semnat in 2003, nu s-a facut pentru ca nu s-a gasit, la Ministerul Transporturilor, varianta originala, in replica, fostul ministru al Transporturilor Anca Boagiu precizand ca documentul se afla la etajul 2, camera 58.

Dan Sova a anuntat, in urma cu o saptamana, ca documentul original nu poate fi gasit, el aratand ca acesta este motivul pentru care contractul cu Bechtel nu a fost desecretizat si adaugand ca prevederile sale vor fi publicate imediat ce se va da de urma contractului.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3422 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Sova (Miercuri, 7 august 2013, 15:31)

    Frank777 [utilizator]

    Stiati ca sova insemna in lb.slava huhurez?Pasarea nocturna.
    Abilitatea de a vedea in intuneric este caracteristica acestei pasari din familia strigiformelor.
    In acest sens dl.Sova ar trebui sa vada mai bine in tenebrele Bechtel si sa gaseasca contractul ala inainte sa se faca de rusine.
    • +6 (6 voturi)    
      cred ca huhurezul.... (Miercuri, 7 august 2013, 16:47)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      ....prefera sa se faca de rusine decat sa primeasca niscai "bratari" de la mos kraciun.

      Sa speram ca, odata cu aceasta plangere, mecanismul justitiei se va pune in functiune si ca, in sfarssit, vom afla adevarul asupra pagubei pe care un fost puscarias si gasca lui ne-a facut-o prin buzunare.

      De asemenea, cred ca ar fi foarte benefica o colaborare DNA - FBI in acest caz, astfel ca "cei de peste ocean" sa fie nevoiti sa "ciripeasca" despre spoliere.
      Oare "concediile de odihna" prin Miami, a unor interesati, au vreo legatura cu acest caz ?
    • +3 (3 voturi)    
      Rusine (Miercuri, 7 august 2013, 20:36)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Nu cred ca "RUSINE" are de-a face cu USL -ul ,dar,oricum, mai jenant decit de a declara la televizor ca nu se gaseste un asemenea contract n-are cum sa fie .....speram sa fie penal de acuma !
  • +13 (13 voturi)    
    ok... (Miercuri, 7 august 2013, 15:35)

    lucyan [utilizator]

    nu s-a gasit contractul original dar a putut fi reziliat...
    ce ti-e si cu politica asta frate sau comisionale incasate sunt de vina?
    o vcina a fost sa-si schimbe CI-ul, ca expira, printre documentele solicitate se numara si hotararea de divort... femeia a ramas masca, zice ca nu o gaseste, a divortat de 20 ani, Ci-ul actual este pe numele ei de domnisoara, nu intelege de ce trebuie iar hotararea de divort...
    iar astia reziliaza contracte de miliarde de euro fara sa aiba contractul original...
  • +9 (11 voturi)    
    Eh... (Miercuri, 7 august 2013, 15:51)

    aiureantramvai [utilizator]

    etajul 2 cam. 58...o fi disparut de acolo imediat ce USL a preluat ministerul
  • +3 (3 voturi)    
    Sova! (Miercuri, 7 august 2013, 17:46)

    nano2k [utilizator]

    Contractul sau demisia!
    • +3 (3 voturi)    
      contractul sau demisia (Miercuri, 7 august 2013, 18:39)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      amandoua...;)
  • +5 (5 voturi)    
    Plus (Miercuri, 7 august 2013, 17:48)

    tudor74 [utilizator]

    "Ca atare, ii amintesc lui Dan Sova ca are obligatia sa faca public tot contractul, inclusiv contractele si comisioanele firmelor de avocati implicate in aceasta afacere, in frunte cu firma sa si a mamei sale"


    Plus Madam Daciana Sarbu (sotia lui Ponta) a fost unul din avocatii care au reprezentat Rromania in contractul cu Bechtel.


    O da ! Simt miros de popcorn !
    • +2 (2 voturi)    
      miros de popcorn (Miercuri, 7 august 2013, 18:42)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      probabil ca de aia l-au si anulat pt a-l baga sub pres....dar au uitat de desecretizare......la cat de prostii sunt ... ce-i de mirare ca-si taie singuri craca?
  • +3 (3 voturi)    
    Postacii USL? (Miercuri, 7 august 2013, 19:34)

    Sani [utilizator]

    Unde sunteti mama draga?

    Mai jos cativa mai vocali care nu se inghesuie sa ne ajute sa intelegem "hatisurile" inteliogentei USL:
    - Evoque
    - Antitot
    - Finutza
    - Mazeta

    Frati postaci, ati ascuns voi contractul Bechtel?
  • -3 (3 voturi)    
    din meandrele prostiei (Miercuri, 7 august 2013, 23:45)

    evoque [utilizator]

    trecem peste episodul in care sova se face de cacao si spune ca nu se gaseste contractul original si ajungem la o alta persoana care in lipsa de ocupatie trebuie sa se faca remarcata prin prostie.
    Madam Boagiu,ex-ministru, ii face plangere penala lui sova cum ca ascunde contractul, sincer ma asteptam la mai mult de la o persoana care a crescut la sanul smecherului suprem.
    Pai madam, este cumva sova ministrul transporturilor? Nu. Este cumva contractul cu bechtel in asazisul minister al lui sova? Nu. Contractul este semnat intre CNADNR si Bechtel, deci de ce nu faci plangere penala lui barbita alba pe numele lui Mircea si Pop, ca la el in parohie trebuie sa fie contractul ORIGINAL. Sova daca a vut ceva din el a vazut doar in copie.
    Aceste lucruri ar trebui cunoscute de o persoana care a fost ministru al transporturilor si care a umplut buzunarele americanilor cu parale. Da' fudulia este mare si daca sova este prost de ce sa nu fii si mataluta proasta.
  • +1 (1 vot)    
    Prostu' satului (Joi, 8 august 2013, 8:11)

    catalin72 [utilizator]

    Poate ca Sova e tampit si vorbeste prostii la tv ,dar e ministru si n-am vazut niciun comunicat al min transporturilor care sa infirme ce a zis el !