VIDEO Traian Basescu acuza cabinetul Ponta de "proasta guvernare": Daca vrem o emblema a neputintei, venim pe autostrada Nadlac-Arad. Trag un semnal de alarma catre guvern sa se trezeasca

de Red. stiri     HotNews.ro
Miercuri, 7 august 2013, 11:35 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Facebook
Presedintele Traian Basescu a acuzat cabinetul condus de Victor Ponta de "proasta guvernare". "Daca vrem o emblema a neputintei venim pe autostrada Nadlac - Arad si vedem ce inseamna proasta guvernare", a spus seful statului, dupa ce a vizitat santierul tronsonului de autostrada Arad - Nadlac la Nod Pecica, la Kilometrul 12, judetul Arad.

"Este o etichetare pe care o fac fara retinere. Aici nici macar nu punem problema de cine stie ce efort bugetar, discutam de bani europeni", a continuat el.

"Am fost pe cele doua tronsoane (Nadlac - Pecica, Pecica - Arad). E o expresie a neputintei ce se intampla aici, nu se intampla nimic", a continuat seful statului.

Contractul Nadlac - Pecica a fost suspendat in noiembrie 2012 si nu s-a stabilit inca un nou constructor, a spus Basescu, aratand ca lucrarile pe tronsonul Pecica - Arad au fost suspendate in iulie 2013, dupa ce constructorul a intrat in insolventa. Presedintele a sustinut insa ca intrarea in insolventa nu inseamna neaparat si oprirea activitatii, exemplificind cu cazul Hidroelectrica.

"Daca nu te finanteaza bancile, finanteza guvernul pentru ca isi ia banii de la UE", a sugerat el, exprimandu-si regretul ca lucrarile sunt oprite in sezonul de activitate in constructii, respectiv vara.

"Este inadmisibil modul cum se stabilesc prioritatile. Uitam ca vara lucreaza constructorii si ne ocupam de alte trasnai iar pe de alta parte marim taxele contribuabilului si aici avem miliarde ingropate care nu se valorifica", a spus acesta.

"Sunt aici pentru ca trebuie tras un semnal de alarma despre intrarea in niste bune practici cand e vorba de decizii ale guvernului", a precizat Traian Basescu, caracterizand drept inadmisibila reducerea bugetului Ministerului Transporturilor cu 200 de milioane de euro.

El a notat ca tronsonul Arad - Pecica este gata in proportie de 80% iar pe tronsonul Pecica - Nadlac exista zone in care s-a turnat asfalt. In plus, pare sa existe si "o problema de proiectare in jurul Nadlacului", in conditiile in care aproximativ 8.000 de hectare de exploatatii agricole au ramas fara drum de acces.

"Asta e emblema neputintei noastre, exact pe la locul de intrare in Romania, Guvernul Romaniei spune nu pot mai mult de atat. Trag un semnal de alarma catre guvern sa se trezeasca", a continuat Traian Basescu, precizand ca a facut poze atat din elicopter cat si din masina, pe care le va trimite "celor interesati" si care "poate un stiu ce e pe autostrada Nadlac - Arad".

Intrebat de ziaristi daca suspecteaza existenta unui sabotaj la nivel politic, Traian Basescu a raspuns: "Nu-i suspectati de sabotaj, suspectati-i de altceva, de proata guvernare, de incapacitate de a stabili prioritatile", adaugand: "Daca nu au fost interese, prostie a fost sigur".






















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

15775 vizualizari

  • +2 (36 voturi)    
    Cu ce scop? (Miercuri, 7 august 2013, 11:47)

    M. G. [utilizator]

    Crede ca-i poate face pe nesimtitii de constructori sa munceasca mai repede?
    • -14 (28 voturi)    
      nu mai sunt constructori (Miercuri, 7 august 2013, 13:01)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      Nelu Iordache, beneficiarul contractului pe Arad_Nadlac e la mititica si are de dat seama pentru banii luati in avans pe lucrari neexecutate.
      Base se face ca uita ca tocmai pupila lui, madam Boagiu, i-a semnat contractul hotomanului sponsor al PDL, Iordache. Dar cum PDL nu mai e in gratiile Basescului...
      Iar Alpine, austriecii, au treaba cu falimentul prin Austria.
      • +6 (8 voturi)    
        Nu minti tu un pic? (Miercuri, 7 august 2013, 22:26)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        De cand ministrul semneaza contracte pentru lucrari de constructii? CNADNR ce mai face?
    • +17 (25 voturi)    
      NU gogule (Miercuri, 7 august 2013, 13:54)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      Sa-i faca pe guvernanti sa achite lucrarile. Despre asta e vorba.
  • -23 (59 voturi)    
    tupeu (Miercuri, 7 august 2013, 12:36)

    miha53 [utilizator]

    eheii...cate autostrazi are si el.....?!!!
    • +27 (39 voturi)    
      pai are (Miercuri, 7 august 2013, 13:55)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui miha53

      Are ~ 500 de km in 3.5 ani de guvernare pe criza crunta. Astia de acum cite contracte noi au semnat? Da' generatia antena3 spalata pe creier nu stie decit sa repete papagaliceste celebrul "basescu e de vina"
      • -5 (15 voturi)    
        care-s aia 500 km ?! (Miercuri, 7 august 2013, 19:38)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        care sunt aia 500 de km de autostrada facuti de basescu ?! ca boc n-a inagurat decat vreo 60 si pe aia in mai multe bucatele : cum facea 10 km cum mai taia o panglica !
        si du-te tu prin tara si vezi cate sosele s-au construit si pana in 2005 su dupa 2011.
        Casuneanu si umbrarescu erau regii soselelor inainte sa ajunga base presedinte si asta pentru ca faceau sosele (nu doar furau banii de la stat)
    • +21 (33 voturi)    
      Dar bai somitate.... asta e scuza? (Miercuri, 7 august 2013, 14:06)

      serbanb [utilizator] i-a raspuns lui miha53

      Ponta a pus in circulatie vreo 15 km de autostrada de cand e prim ministru... cu 70% in parlament... Sa faca Ponta cat facea Boc. 10 km ce naiba sa ne legam de occident Aradul si Timisoara... Te imploram nenea ponta sa legi tara de occident..... e campie aici in Banat nici macar nu e greu de construit.... poti taticule ?
    • +21 (23 voturi)    
      ce-i mai important ? (Miercuri, 7 august 2013, 14:07)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui miha53

      "cate autostrazi are el ? " ( ce-o insemna si asta ) sau ce se intampla cu autostrada care ar urma sa ne lege comercial de restul europei ? Aceasta artera ar trebui sa aiba prioritate ZERO.
    • +7 (9 voturi)    
      ? (Miercuri, 7 august 2013, 17:09)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui miha53

      basescu nu a avut bani europeni !, in schimb ponta are !
      • -2 (4 voturi)    
        Si de ce nu a avut bani europeni? (Joi, 8 august 2013, 10:10)

        DanBruma [utilizator] i-a raspuns lui cotora

        Pentru simplul motiv ca ii bloca gasca lui ca sa mai poata face cate o afacere.
        • +4 (4 voturi)    
          ? (Joi, 8 august 2013, 10:16)

          cotora [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

          pe timpul lui boc s-a facut cel mai multi km de autostrada, m-am referit ca nu am avut bani europeni, cand traian basescu era ministrul transporturilor !
  • +30 (40 voturi)    
    Acelasi lucru si la metroul din Drumul Taberei! (Miercuri, 7 august 2013, 12:43)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Care este scopul metroului?
    Sa se fluidizeze traficul!
    Ce s eface acum?
    Se sta mai mult, desi am fost asigurati ca exista 100.000.000 euro de la ioropa!
    Ce se face cu parcul din Drumul Taberii?
    Cam acelasi lucru!
    De ce?!
    Simplu!
    Incepem multe, stam si incasam bani sau stam cu mana intinsa! Si contribuabilul roman, plateste!
    PEntru ca asa au vrut 70% dintre ei, adica proportia celor cu studii si constiinta la genunchiul brosatei.
    Cati prosti sunt?!
    • +12 (20 voturi)    
      multi - raspuns la intrebare (Miercuri, 7 august 2013, 13:12)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Multi prosti - as aprecia statistic, ca si Dvs., in jur de 70% din total populatie cu drept de vot.

      Nenorocirea este ca nici nu cedeaza, prosti multi si incapatanat pe deasupra!!!!
    • -7 (17 voturi)    
      ai pus punctul pe i! (Miercuri, 7 august 2013, 13:41)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Observatia presedintelui este banala si superficiala: sigur ca nu se lucreza la autostrada, sigur ca e facuta la misto. dar asta nu pt ca Ponta ar fi incapabil, ci pentru ca ASA VREA POPORUL, ca doar poporul a ales actualul guvern. Ideea este valabila si pentru metroul de Drumul taberei: daca 400.000 de locuitori ar fi vrut intr-adevar metrou, atunci primaria sau Metrorex trebuiau sa le satisfaca cerinta! Insa nu este cazul ...
    • -4 (6 voturi)    
      Dar ce putere au! (Miercuri, 7 august 2013, 13:47)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Sunt in stare sa darime sau sa construiasca, depinde de lider, intreaga Romanie.
    • -6 (16 voturi)    
      ati comentat 3 genii (Miercuri, 7 august 2013, 15:29)

      ciufy [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      cu privire la cei 70% prosti in Romania... 70%, proportional inseamna doua treimi... deci din voi astia 3 care ii injurati pe aia 70% prosti, deci statistic, din voi astia 3, macar 2 ati votat USL... aaa, aici pe hotnews e clar, se aduna crema cremelor, geniile Romaniei si comenteaza.... si absolut nimeni nu a votat USL.
      Prietene, nu uita, cand mergi la o bere cu alti 2 prieteni, 2 din voi 3 ati votat USL, asa zice statistica.
      Si inca ceva, ca sa incheiam si cu prostia asta, s-a votat USL ca sa nu se voteze PDL, asa de mare a fost ura, nu din cauza spalarii creierelor de catre Antene si alte cucuri de genul asta... Dute si emigreaza frate daca in fiecare moment te sinti inconjurat de alti 2 idioti... Repet, 2 din 3 au votat USL, statistic...
      • +11 (19 voturi)    
        dacă (Miercuri, 7 august 2013, 16:04)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui ciufy

        s-ar interzice dreptul la vot al celor cu mai puţin de 8 clase, usl ar dispărea!
        Statistica şi studiile sociologice afirmă acest lucru!
        QED
        Eu nu ies la bere cu astfel de specimene!
        • -3 (15 voturi)    
          ce vorbesti ?! (Miercuri, 7 august 2013, 19:47)

          ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui dan63

          dar cand majoritatea romanilor l-au votat pe base si in 2004 si in 2007 (referendum) si in 2008 (parlamentare) si in 2009 (prezidentiale) ti-a placut, nu ?!
          acum sunt prosti, da ?!
          aica li s-a luat din buzunar si sunt prosti ca nu le-a placut asta ?!
          • +3 (7 voturi)    
            aştia de acum (Joi, 8 august 2013, 8:52)

            dan63 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

            prin scăderea producţiei, inflaţie şi mărire de taxe le-au băgat mâna, hoţeşte, până la umăr şi tu nu zici nimic!
            Minciunile despre economia care creşte, când semnalele sunt tot mai clare că ea scade! Dar aceste semnale nu sunt pe hantene, deci nu există! (cunosc un mare producător de ciment care scade producţia în 2013 cu 33% - cauza fiind lipsa investiţiilor, dictată de plagiator, pentru a plăti pensiile nesimţite).
            • 0 (2 voturi)    
              esti ceausist ?! (Joi, 8 august 2013, 20:57)

              ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui dan63

              si doctrinar si faptic statul comunist era cel mai mare investitor, totusi economia a dat faliment !!!!
              doctrinar statul de dreapta nu intervine in economie, investitiile sunt private !!
              iti doresc sa vina grupul basescu - boc - udrea (grup declarat de dreapta nu de stanga), sa-ti ia tot salariul din buzunar (nu doar 25% cum le-a luat la bugetari) si sa cumpere ciment pentru bazine la stat. in aceste conditii vei avea ce propovaduiesti : statul ia bani de la tine de la tine si ii da la "pretini", pentru bazine la sate.
              • 0 (0 voturi)    
                Până (Duminică, 11 august 2013, 12:20)

                dan63 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                una+alta, cel acre mi-a băgat nâna în buzunar este ponta şi ciracii săi de KKRău! Iar investiţiile în infrastructură se fac de stat, nu de privaţi, aşa că! Keep your mouth shut, do not call me ceauşist!
                Şi investiţiile în infrastructură înseamnă METROU - oprit , AUTOSTRĂZI - OPRITE, Ppoduri, care înghit trenuri de ciment, nu autocamioane!
                • 0 (0 voturi)    
                  la tine tva-ul n-a crescut ?! (Duminică, 11 august 2013, 19:46)

                  ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui dan63

                  tva-ul este mai mare pentru toit din romania. sa inteleg ca tu nu platesti tva cand faci cumparaturi ? cumperi pe firma si folosesti in interes personal dar deduci tva-ul ?! esti cumva un evazionist si cineva din pdl te protejeaza ?!
                • 0 (0 voturi)    
                  si inca ceva (Duminică, 11 august 2013, 20:00)

                  ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui dan63

                  de autostrazi private ai auizit ?!bazinele si pationoarele la sate din timpul guvernarii basescu-boc-udrea sunt "investiitii in infrastructura" ?!
                  inteleg ca nu ai fost afectat de reducerea de 25% a salariilor. tu ai fi dispus sa dai inca 25% din venitul tau actual (in plus deci fata de ce platesti in mod obisnuit), pentru ca statul sa faca investitii in infrastructura?! atunci poti sa te duci sa-i donezi la ministerul de finante. valabil pt. toti cei care spun ca guvernul lui basescu a procedat corect luand din venitul bugetarilor (dascali, medici, militari) ca sa-l bage in bazine si patinoare la sate.
            • 0 (2 voturi)    
              si inca ceva (Joi, 8 august 2013, 21:03)

              ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui dan63

              1. pensii nesimtite sunt cele foarte mici !
              2. ce venituri produc investitiie lui basescu din perioada 2009 - 2011 ? poti numi o investite de-a lui care aduce venituri importante la buget ?!
              • 0 (0 voturi)    
                Autostrăzi (Duminică, 11 august 2013, 12:24)

                dan63 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                Bucureşti Ploieşti, Medgidia - Constanţa, metroul început, ele sunt investiţii ale statului, care rămâne cel mai mare inevstitor în construcţii de infrastructură, dar tu mergi cu elicopterul! adică eşti AERIAN!
                • 0 (0 voturi)    
                  si ce venituri aduc ?! (Duminică, 11 august 2013, 20:22)

                  ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui dan63

                  o "investitie" trebuie sa aduca venituri, altfel este o simpla cheltuiala. ce venituri aduc la buget "investitiile" lui basescu ?!
                  nu sunt de acord cu investitile facute de guvernul boc-basescu in bazine si patinoare la sate, si acelea facute din bani luati din buzunarele bugetarilor.
                  "dati un leu pentru ateneu" a devenit : "obligatoriu dati 25% pentru bazine si patinoare la sate".

                  si daca nu ar fi facut prostia sa introduca impozitul forfetar nici nu ar fi trebuit sa scada salariile !

                  in plus, daca autostrada arad-nadlac, pe care basescu se lauda ca a inceput-o, se facea cu fonduri europene, ce investitii facea de fapt din banii bugetarilor ?!

                  niste incompetenti
              • 0 (0 voturi)    
                Pensii nesimţite (Duminică, 11 august 2013, 12:28)

                dan63 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                sunt cele FOARTE MARI! gen vişinescu şi colegii lui!
                • 0 (0 voturi)    
                  esti indoctrinat (Duminică, 11 august 2013, 20:13)

                  ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui dan63

                  1500 eur este o pensie normala intr-un stat european. 100 eur cum avem in romania este o pensie nesimtita !!!
                  si salariul de 150 euro net e un salariu de sclav : iti poti cumpara doar ceva de mancare !
                  si salariile mici sunt nesimtite.
      • +12 (14 voturi)    
        Pe langa tine, poate suntem genii! (Miercuri, 7 august 2013, 17:20)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ciufy

        Dar...
        Ti/ai trecut prin cap ca eu, unul, nu pot sta de vorba cu unul din cei 70%?
        Daca am iesit cu prietenii la o bere, suntem pe acceasi lungime de unda!
        Daca suntem 10, e imposibil ca 10% sa fie uslas, intelegi?
        Sau trebuie sa iti desenez!
        prostii cu prostii, restul cu alta orientare politica!
        Cat despre idioti, nu uita ca esti in mijlocul lor!
        Emigrare?
        De ce nu plecati voi?!
        Tara asta merita ceva mult mai bun!
        Aici trebuie "arat" tot, si abia dupa aceea pusa o samanta fara rosu in... componenta!
      • +6 (6 voturi)    
        pentru ciufy (Joi, 8 august 2013, 9:06)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ciufy

        Prietene , nu uita. Cand mergi la o bere cu alti doi prieteni ,mergi dupa principiul " cine se aseamana se aduna".
        Deci aici statistica nu se aplica !
  • +5 (13 voturi)    
    din incompetenta, din prostie... (Miercuri, 7 august 2013, 12:51)

    tiana [utilizator]

    Cum ar putea sa se trezasca din incompetenta si din prostie? Cum ai putea sa te trezesti din asa ceva? Exclus!!! ...din pacate...
  • +8 (10 voturi)    
    Atata ii duce capul (Miercuri, 7 august 2013, 12:54)

    Frank777 [utilizator]

    Atata ii duce capul.Nu sunt in stare de mai mult.Nu vedeti ca cei mai mari"afaceristi" fac afaceri cu statul?
    Nu stiu mai mult.Nu creaza valoare.
    Consuma taxe si impozite de la buget si de dau mari oameni de afaceri.
    Nu sunt.Sunt doar cheltuitori de bani de la bugetul de stat.
    Asta apoi le da tupeu si ajung sa se creada ca sunt mari afaceristi.
    Cum se face ca o firma care traieste numai din contracte cu statul are un patron cu vila de milioane ,automobile de 200.000 euro,casa la Monaco.
    Totul platit de la bugetul de stat.Pai cat castiga din contracte omul asta?Si daca se vede ca castiga indecent de mult de ce statul nu vede?
    Adica taxele mele ii platesc masina ?
    Si moare lumea cu zile in spital ca nu sunt bani de medicamente?Pai de 200.000 de euro medicamente se mai salvau niste vieti.
  • -1 (19 voturi)    
    e lasa.... (Miercuri, 7 august 2013, 12:58)

    liviu_ [utilizator]

    ca nici autostrazile de pe vremea lu boc nu au mers mai bine... totusi atunci base tacea...
    • +13 (17 voturi)    
      ai zis-o! (Miercuri, 7 august 2013, 14:31)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      pai astea care nu le termina Ponta nu cumva le-a inceput Boc?
      • +12 (14 voturi)    
        LoL (Miercuri, 7 august 2013, 15:04)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        Ce conteaza cine le-a inceput? Parca autostrada Transilvania a inceput-o Nastase 6 case :)
        Terminati o data cu prostiile ca ala a inceput ala a facut, uita-ti-va la rezultate. Din pacate nu te poti lauda cu multi km de autostrada cand Arad-Timisoara e in starea in care este, sau Bucuresti-Ploiesti. Din pacate poporul roman nu are, nu a avut si nici nu va avea cojones sa puna presiune pe guvern. Poporul roman e un popor de plangaciosi, de morometi care stau prin "gradini" si comenteaza politica si fotbal. Daca maine vine un conducator adevarat care intr-adevar vrea sa face ceva in tara asta, a doua zi poporul acesta il va alunga din mai multe motive, principalul va fi ca nu vor mai fi lasati sa fura, sa faca evaziune sa se comporte ca niste tarani.
  • -4 (22 voturi)    
    A inceput ofensiva de vara! (Miercuri, 7 august 2013, 13:18)

    finutza [utilizator]

    D-l Basescu a cam intarziat cu startul campaniei. Ma asteptam s-o faca mai demult. Spera sa adune electorat... tarziu, comandante! Oamenii tot n-o vor vota pe d-na Elena Basescu sau pe d-na Elena Udrea... De partidul-fundatie-ONG... ce sa mai vorbesc...
    • +4 (14 voturi)    
      dute (Miercuri, 7 august 2013, 16:06)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      (sic) poate aşa înţelegi, cum au scris cei din grupul de fani ai a3 (jos labele DUPĂ antene!) în padure!
      s-au făcut MURELE!
  • +13 (21 voturi)    
    Adevaratele motive (Miercuri, 7 august 2013, 13:33)

    cititor9 [utilizator]

    Adevarul e ca guvernul Ponta s-a prevalat de orice motiv sa amane/opreasca orice investitie doar ca sa pastreze deficitul in cifrele convenite cu FMI dar sa poata sa le si mareasca salariile la bugetari.
    Cand l-au arestat pe Iordache au reziliat, cand Alpine a intrat in insolventa in Austria, au reziliat, metroul l-au incetinit cat au putut de mult. Lucrarile mai mici le-au oprit de tot. Lucrari noi pe C 4 nu au inceput pentru ca ei nu mai aveau bani nici pentru cele in curs.
    In loc sa le dea la Bechtel cateva milioane ca sa finalizeze la 100% acel tronson Turda-Gilau, ei le-au dat 36 mil ca sa plece de tot. Puteau macar sa termine acel tronson si lasau neterminat doar un tronson - Suplacu de Barcau - Bors.
    Si toate astea ca sa ajunga la putere o gasca flamanda - USL. - care va strica acele putine lucruri facute bine de gasca PDL.
  • -7 (23 voturi)    
    Base (Miercuri, 7 august 2013, 13:36)

    robin_hood [utilizator]

    asta este un dezinformator perfect.De nu spune ce guvernare a acordat contractul pe Nadlac-Pecica?Cine era printre preferatii lui Base dintre baronii-constructori?Oare era Boc la guvernare?O fi fost Romstrade a prietenului Nelutu Iordache?
    • +11 (17 voturi)    
      altul? (Miercuri, 7 august 2013, 14:33)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui robin_hood

      si din nov.2012 nu putea CONFISCA statul si sa continue altul?
      Numai ca NU sunt bani la investitii (vezi ce s-a inceput, vezi metroul etc) caci trebuie date pomanageli.
  • -5 (23 voturi)    
    daca nu ar fi fost ministru (Miercuri, 7 august 2013, 13:44)

    evoque [utilizator]

    la transporturi ai crede ca omul nu se pricepe, insa in goana dupa imagine basescu isi face uitat trecutul.
    Reducerea bugetului la transporturi nu are legatura cu tronsonul respectiv de autostrada. Oare a uitat lumea de Iordache, pai uitati ce spune acesta din puscarie si apoi vorbiti herr prezident. Sa nu ne aducem aminte de cum a vrut finu' de la arad sa modifice traseul autostrazi respective cand ungurii erau cu tronsonul la granita, acuzand partea maghiara ca ei au gresit proiectul.
    Dincolo de toate presedintele este cinic si penibil insa important este sa adunam capital politic.
    Daca nu ma insel recent a fost relicitat respectivul tronson dupa rezilierea contractului cu Iordache, asa ca....
  • -6 (20 voturi)    
    presedintele constata dar nu raspunde! (Miercuri, 7 august 2013, 13:44)

    father nicky [utilizator]

    Fost comandant de nava, Traian Basescu a fost ministru al Transporturilor in cinci guverne, astfel:
    - aprilie - octombrie 1991 in Guvernul Petre Roman 2;
    - octombrie 1991 – noiembrie 1992, in Guvernul Theodor Stolojan;
    - decembrie 1996 – februarie 1998, in Guvernul Victor Ciorbea, remaniat
    - aprilie 1998 - decembrie 1999, in Guvernul Radu Vasile;
    - decembrie 1999 - iunie 2000, in Guvernul Mugur Isarescu
    Mai ales in ultimele trei mandate, Traian Basescu s-a ocupat de reabilitarea drumurilor nationale si expres ai a introdus celebra taxa de drum, din care sa se acumuleze bani la buget pentru infrastructura. Pentru a arata romanilor ce s-a ales de acesti bani, a împânzit tara cu plăcuţe inscripţionate cu „Aici sunt banii dumneavoastră”.
    Tot in perioada cand era ministru a declarat in repetate randuri ca Romania nu are nevoie de autostrazi, ajung drumurile nationale. Datorita acestei viziuni retrograde, România nu a creat un portofoliu de proiecte, inainte de intrarea in UE, iar după 1 ianuarie 2007, nu a accelerat modul în care aceste proiecte sunt evaluate la Bruxelles, contractate şi apoi implementate! Inca odata, presedintele jucator constata fara sa-si asume nici o raspundere pentru situatia existenta!
    • +10 (14 voturi)    
      SAPTE ANI! (Miercuri, 7 august 2013, 14:37)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      deci nu a creat Basescu un portofoliu cu SAPTE ANI INAINTE ! evident nu l-a creat nici Mitrea, nici DObre, nici Orban, nici Berceanu.
      ce drumuri expres aveam in 2000 ca sa le reabilitam?
      Iar daca accepti ce zice UE ca-ti trebuie trafic de 40 000 vehicule ca sa se justifice o autostrada, atunci NICI AZI nu avem acest trafic.
      Si azi ne trebuie mai curand express-way (superstrada) care costa cu 45% ieftin decat autostrada.
      Dar cum acuzi la TB lipsa de raspundere, pe palavrele tale cine raspunde?
    • +8 (10 voturi)    
      O problema (Miercuri, 7 august 2013, 18:03)

      Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      Cand facea anunturi care priveau politicile Guvernului, sareati ca a uzurpat atributiile Premierului si ati vrut sa il demiteti. Acum vreti sa raspunda pentru ce? Pentru ca Guvernul este unul plin de incompetenti care nu sunt in stare sa gaseasca nici macar un contract? Pentru ca Guvernul are ca prioritate numai cresterea taxelor ca sa ii poata sustine pe pomanagiii sociali? In Opozitie e cald si bine si se poate da din gura oricat, dar cand ati ajuns la Guvernare s-a vazut ca sunteti doar buni de gura.
      • -4 (8 voturi)    
        care guvern este competent ?! (Miercuri, 7 august 2013, 19:57)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

        pentru tine care guvern este competent : cel care taie salariile, mareste tva-ul si impoziteaza pensiile sau cel care intregeste salariile ?!
        daca ponta taie salariile cu 26% si mareste tva-ul la 25% si banii obtinuti iii baga in firmele usl-ului sa faca sosele si bazine la sate se cheama guvern competent ?!
  • +12 (14 voturi)    
    La fel si pe Vacaresti / Mihai bravu... (Miercuri, 7 august 2013, 13:46)

    Gica123 [utilizator]

    S-au deschis un santier pt podul peste Dambovita si s-au subtiat benzile de la 3 bune la 2 cu denivelari masive si frecvente.
    S-a inceput lucrarea si dupa cateva luni pana in prezent nu mai lucreaza nimeni.
    Problema mare este cu traficul dimineata cand se formeaza o mare palnie in acel loc si se trece foarte greu pe langa acel santier.
    Oprescule unde e "suspendata" aia cu care ai castigat alegerile ca te-au votat fraierii creduli?
  • +7 (13 voturi)    
    "Trag un semnal de alarma....... (Miercuri, 7 august 2013, 13:50)

    translativus [utilizator]

    .....catre guvern sa se trezeasca" !

    Este traz, vegheaza la bunastarea smecherilor pe spinarea prostilor, asa ca, nu mai are timp si de autostrazi, mariri de pensii, un milion de noi locuri de munca si toate celelalte minciuni cu care au impuiat urechile prostilor ca sa ii voteze !
    Acesta aste sistemul politic parlamentarist care are la baza minciuna, escrocheria si tupeul obraznic.
  • +7 (15 voturi)    
    Isarescu presedinte, Basescu premier. (Miercuri, 7 august 2013, 13:57)

    Trojan.H [utilizator]

    Nu stiu daca 4 ani ar fi de ajuns, dar daca Basescu ar fi premier timp de doua mandate ne-am uita la Austria cu dispret.
    • +1 (3 voturi)    
      ca la noi (Joi, 8 august 2013, 10:54)

      bubaru [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Il vreau si eu acasa, il pun in pat in locul meu, este cel mai bun barbat! Nevasta-mea a zis ca este de acord!
      Cred ca asta ne face pe toti, fratilor. Luati-l si voi acasa!
  • -6 (14 voturi)    
    bas a reevaluat autostrazile (Miercuri, 7 august 2013, 14:07)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Ba nu ne trebuie autostrazi ba ne trebuie. Bai frate, e atat de greu sa te hotarasti? Auzi: cica asta e seful !!!
    • +1 (1 vot)    
      Ar trebui sa te hotarasti (Joi, 8 august 2013, 15:42)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Distsanta dintre "dictatoru" si "asta e seful" e cam mare.
  • -5 (19 voturi)    
    lasa (Miercuri, 7 august 2013, 14:18)

    antitot [utilizator]

    Ca pe vremea lui Boc al tau nu mai trageai semnale de avertizare de proasta guvernare si autostrazile erau la fel.
    • +8 (12 voturi)    
      Pai da (Miercuri, 7 august 2013, 14:29)

      skanda7 [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Asta pentru ca de bine de rau s-au finalizat cateva. Ponta se poarta de parca ar fi moderator la Antena3 si nu prim-ministrul Romaniei.
    • 0 (0 voturi)    
      Pe vremea lui Boc (Joi, 8 august 2013, 15:56)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      s-a redus pretul pe km de la 24 la 6 milioane euro pentru autostrada Bechtel. Pe vremea lui Boc s-au dat in folosinta 42 km din autostrada bechtel.
      Pe vremea lui Tariceanu si Ponta s-au pompat bani in bechtel fara vreun rezultat. Mai nou sae pompeaza bani ca sa nu faca nimic, sa plece. Proaste guvernari.
  • +13 (15 voturi)    
    cetateni-copii (Miercuri, 7 august 2013, 14:50)

    Razvan_M [utilizator]

    Nivelul celor care-l urasc pe Basescu este cam de gradinita. Daca afara ploua si Basescu spune ca ploua, sigur este din cauza lui, ca a vandut flota, ca are fiica-sa succesuri sau mai stiu eu ce.
    Pana mea fratilor, pierdem zilnic milioane de euro stand in trafic ca tampitii, cu investitiile in infrastructura blocate de un guvern tampit si in loc sa cascam ochii la problema asta dam veseli din gura pe teme irelevante pentru noi. Infrastructura, Sanatate, Educatie - astea sunt prioritatile oricarui Guvern, iar Guvernul actual este CEL MAI JALNIC DIN ISTORIE. Asta n-are a face nici cu ce au facut/nefacut/zis/nezis Basescu, Boc sau Elena Udrea, nici cu guvernarea de 2.5 ani a lui Boc.

    Maturizati-va oameni buni, ca suntem in aceeasi barca pe care o scufundam singuri, ca prostii.
    • 0 (12 voturi)    
      Mestere, eu ii urasc pe toti (Miercuri, 7 august 2013, 15:21)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      .. uite aici mostra de prostie: proiectarea s-a facut pe vremea lui Boc (in mai 2011 s-a semnat contractul de constructie). Daca autostrada priveaza ferme de drumuri de acces, atunci nu pot decit sa-l citez pe Basescu: daca nu exista interese, atunci exista prostie.

      Nelu Iordache, administratorul Romstrade (aia care au cistigat contractul de executie in 2011) e un penal si situatia e foarte incurcata: citeste tu aici de ce: http://anticoruptie.hotnews.ro/stiri-anticoruptie-14717198-interceptari-din-dosarul-lui-nelu-iordache-administratorul-romstrade-incercat-interventii-inalti-oficiali-pentru-evita-rezilierea-contractului-pentru-autostrada-arad-nadlac.htm

      Cel mai probabil, nea Iordache a ramas fara sustinatorii lui din giuvernul PDL ... saracul!....

      Prin urmare, Base ne zice sa ii dam totusi bani nenorocitului, eu asa inteleg. Poate ne fura in continuare.

      Vezi ca si aia care tin cu Basescu pina in pinzele albe au tot cam nivelul de gradinita. Declaratiile astea sint de kko.
      • +4 (6 voturi)    
        a trecut un an (Miercuri, 7 august 2013, 17:38)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

        Cam atata a trecut de cand s-a oprit activitatea la santier. Galacticul Ponta avea timp cacalau sa schimbe santieristii si sa mearga mai departe. Nu te-ai plictisit de scuzele lui stupide si de tipetele "iar a baut ala ceva"? Castigarea contractului de catre firma lui Iordache a fost corecta sau nu? Daca exista dovezi de incorectitutine, sa-i dea in judecata, dar sa mearga mai departe constructia. Daca stam sa ne taram piciorul la fiecare schimbare de guvern, atunci nu mai terminam nimic in tara asta de barbatei plangaciosi.

        Iar cu metroul din Drumul Taberei ce-au avut? Ar fi fost una din cele mai profitabile investitii posibile pentru Romania si totusi a fost oprit de un an de zile. Motivul ca a fost inceput pe vremea lui Boc este de o stupizenie absoluta. Sau ca firma care a castigat contractul a sponsorizat PDL - daca contractul a fost prost, da-i in judecata pe aia, dar continua constructia!
        • -1 (1 vot)    
          Eu nu spun ca acele constructii... (Joi, 8 august 2013, 14:19)

          it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          ... n-ar trebui terminate sau ca Ponta nu e un idiot si un mincinos.

          Numai ca nu e treaba lui Base sa-si dea cu parerea cind kkt-ul este pornit de el si-ai lui. Eu as fi mai retinut un pic.

          Cu metroul e clar: firmele PDL-ului trebuiau scoase afara si puse in loc firmele PSD-ului. Lucrurile sint aranjate, zarurile sint aruncate, nu conteaza ce e legal si ce nu.
  • +8 (10 voturi)    
    Poate incepe sa inteleaga lumea (Miercuri, 7 august 2013, 15:43)

    Wanheda [utilizator]

    ce e ala plagiator/dottor. E unul care nu are habar de nimic, trage la xerox niste lucrari, le leaga si se bate in piept cu cartea ca el vrea nobel. In realitate e un prost fudul.
  • +3 (3 voturi)    
    Suntem majoritatea, suntem 74%. Ca mai vreti? (Joi, 8 august 2013, 8:22)

    hotnewsfil [utilizator]

    Proasta guvernare, prosti guvernanti!
    Presedintele ar face bine sa ne lase in pace cacaciosii guvernanti uselisti, alesi de noi, tampitii, cu 74%.
  • +2 (2 voturi)    
    comentarii (Joi, 8 august 2013, 9:21)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    si am senzatia ca lumea asteapta , doar-doar o veni cineva sa rezolve problema. Orice problema. Nu este clar care.
  • -1 (3 voturi)    
    Uite cine trage semnal de alarma (Joi, 8 august 2013, 10:07)

    DanBruma [utilizator]

    Neputinciosul tarii, ala care nu lasa nimic in urma lui dupa 20 de ani la putere in Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    usturoiul (Joi, 8 august 2013, 10:46)

    bubaru [utilizator]

    Usturoi n-a mancat, gura nu-i miroase!
    El nu mananca pentru ca ii face rau, rau de tot!
  • 0 (2 voturi)    
    Autostrada Nădlac (Joi, 8 august 2013, 12:42)

    marga 2 [utilizator]

    a fost început pe vremea doamnei Boagiu,dar useliștii nu vor sî termine nimic din ce a începu dînsat,ca să nu se ''laude'' .Oricum a fost cea mai bună ministră în ultimii ani,iar cei care nu cunosc realizările ei,să poftească în vestul țării să vadă ce sa făcut în mandatul ei.Să nu vă preocupe numai București-Constanța.că și în altă parte trăiesc oameni care contribuie la bugetul țării,mă refer aici în special la timișoreni,unde rata de șomaj este cea mai mică din țară.