Daniel Funeriu: Pricopie este sapat de Andronescu pentru ca nu-i raspunde la comenzi asa cum credea aceasta

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 3 iulie 2013, 10:04 Actualitate | Politic


Daniel Funeriu
Foto: HotNews.ro
"Andronescu lupta de o viata pentru a impune mediocritatea, motiv pentru care, o saptamana pe an, este mama ranitilor care pica bacalaureatul. (...) Pricopie, sapat de Andronescu pentru ca nu-i raspunde la comenzi asa cum credea aceasta, sta sub asediu si rezista greu la presiune", scrie fostul ministru Daniel Funeriu pe blogul sau. Sub titlul "Subiectele pentru probele de astazi: sistemul este vulnerabil", consilierul prezidential scrie ca "niciun politician nu a trecut bacalaureatul decentei in acest an". "In semn de respect pentru educatia din Romania, fac apel la politicieni sa taca azi intre orele 14 si 15. Rog televiziunile sa nu ma sune intre 14 si 15", mai scrie Funeriu.

"Subiectul nostru de astazi este decenta. Din pacate niciun politician nu a trecut bacalaureatul decentei in acest an", scrie consilierul prezidential Daniel Funeriu, fost ministru al Educatiei, pe blogul sau.

"Ponta face shopping in Macao. Nu cumva sa fie intrebat de ce l-a injurat pe Funeriu pentru camerele de luat vederi dar acum il someaza pe Pricopie sa le mentina. Uite Victor, daca vrei sa stii ce trebuie sa faci in educatie pentru ca sa te laude Comisia Europeana, poti sa ma suni. Oricand, ca e coabitare", continua Funeriu.

Acesta ii transmite premierului Victor Ponta urmatoarele: "ai spus in Germania, ca sa dea bine, ca vrei sa introduci invatamantul profesional dupa modelul dual german si in Romania. Domnu' Ponta! Invatamantul profesional dual EXISTA in Romania. Eu l-am introdus. Si are succes, firmele germane din Romania sunt principalul partener. Daca spuneai ca avem deja acest invatamant, si stiu ca cineva te-a informat despre asta inainte de a pleca in Germania, Romania era mai atractiva pentru firmele germane. Dar ai preferat sa lasi impresia romanilor ca tu l-ai introdus. Bravo".
 
"Vezi la www.alegetidrumul.ro Daca iti place situl, spune-le celor de la Ministerul Educatiei sa nu mai cheltuiasca bani pentru nu stiu ce firma de partid sa faca un nou site. www.profesional.ro e luat deja", sustine Daniel Funeriu.

Potrivit fostului ministru al Educatiei, "Andronescu lupta de o viata pentru a impune mediocritatea, motiv pentru care, o saptamana pe an, este mama ranitilor care pica bacalaureatul".

"Pricopie, sapat de Andronescu pentru ca nu-i raspunde la comenzi asa cum credea aceasta, sta sub asediu si rezista greu la presiune. Dar rezisa. Un om, altfel articulat, are dificultati dupa 14 ore de munca (adica ora 22 pentru un om care a inceput lucrul la ora 8) sa faca acordul corect. Un sfat pentru presa: luati discursurile lui Ponta si veti fi uimiti de greselile lui. Dar nu le spune nimeni. Un sfat pentru Pricopie: relaaax man, oricum cat vei fi ministru vor avea prietenii grija sa se afle inclusiv ca ai zgriat mobila la 3 ani si, ca atare, esti un oribil vandal. Si inca nu am pus eu toate tunurile pe el. Vreo 4-5 au simtit ce inseamna asta anul trecut. Nu pentru ca-mi place, a facut destule greseli, dar am promis ca nu voi critica ministrii in functie cat timp nu sunt plagiatori sau hoti", scrie consilierul prezidential.

Fostul ministru al Educatiei comenteaza si propunerea democrat-liberalei Raluca Turcan de a se repeta examenul scris la Limba si literatura romana din cadrul Bacalaureatului 2013. "Turcan, bine intentionata altfel, propune sa se repete proba de limba romana in toata tara pentru ca, cica, subiectele ar fi fost cunoscute public inainte de examen. Si pentru ca a fost gasita o directore spagoaica la Bolintineanu, in Bucuresti. Raluca m-a sustinut si ajutat pentru Legea educatiei, a fost unul dintre politicienii care au inteles miza. Ii multumesc. Dar acum a gresit. Asadar din cauza lui Bolintineanu ;) sa faca bine cei din Satu Mare sa repete proba. Logic. Daca ma suna ar fi aflat ca e mai usor sa gasesti apa vie decat subiectele de la bac", sustine Funeriu.

"Hopaaaa, Blaga NU e de acord cu Turcan (nu de Raluca spunea ca e fata?). Spune ca avem nevoie de tractoristi. Uita sa spuna ca am reintrodus invatamantul profesional (in guvernarea PDL) dar spune chiar ca am fost un ministru bun. Dupa ce, impreuna cu prietenii, a facut tot ce a putut sa ma dea jos de la minister. In noaptea cand s-a decis Guvernul Ungureanu a spus, pret de cateva ore, ca este esential sa plec pentru ca Guvernul Ungureanu sa treaca in Parlament. Poate daca eram acolo cativa dintre cei care am trecut de vreo 12 motiuni, o mai treceam si pe asta. A, era sa uit. Cand Alin Popoviciu a cerut sa fiu dat afara din partid n-a zis ca, fiind un ministru bun, poate eram util pentru modernizarea PDL. Nu-i bai, mi-am dat eu demisia, dar sa stii Vasile ca oricat de inconsecvent ai fi, eu nu pot sa uit ce-am trait impreuna in noaptea in care am batut PSD-ul in noiembrie 2008. Si mai eram vreo 2-3 in sediul PDL dupa ce sondajele ne dadeau perdanti. Asa sunt eu, uit cand oamenii sunt incorecti cu mine dar tin minte lucrurile frumoase. As fi nefericit altfel si nu am de gand sa fiu un om nefericit. Nu din cauza ta, oricum", continua consilierul prezidential.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4622 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Cohones Funeriu (Miercuri, 3 iulie 2013, 10:10)

    Sani [utilizator]

    Domnule Funeriu, respectele mele pentru d-voastra sunt comparabile doar cu dispretul meu pentru Ponta & Antonescu.

    Va doresc putere de lupta impotriva clicilor de mafioti care conduc acum Romania de la executiv pana la vanzatorul de marihuana din coltul strazii.

    Imi pare erau ca cei 70% idioti nu vor sa recunoasca ca au distrus Romania prin cecul in alb dat unor ticalosi de cea mai joasa speta.
  • -10 (10 voturi)    
    Funeriu are o atitudine gresita (Miercuri, 3 iulie 2013, 10:25)

    Con_stan_tin [utilizator]

    fata de mizeria umana.
    Mizeria umana musca, precum o haita de caini, cand simte ca-i respinsa, cand simte ca-i indragita haita se gudura, devine controlabila.
    • +15 (15 voturi)    
      frate cu draku (Miercuri, 3 iulie 2013, 10:49)

      Tymax [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Asta vrei sa spui? Sa se faca frate cu dracu pana trece puntea? Domnul Funeriu a trecut puntea, a demonstrat ca vrea, ca poate. A putut. Cat a construit domnul Funeriu cat a fost acolo nu reusesc astia sa distruga acum.
    • +7 (7 voturi)    
      exact (Miercuri, 3 iulie 2013, 11:15)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Se putea observa pe chipul lui Antonescu la alegerile prezidentiale in 2009. Pana si prostanacu' se controla mai bine.
    • +4 (4 voturi)    
      Ca bine zici (Miercuri, 3 iulie 2013, 12:25)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Daca accepti mizeria normal ca de la un moment dat nu te mai deranjeaza. Hai sa stam toti in mizerie, sa o facem stare de fapt si atunci totul va fi bine. Vad la tine fel si fel de "idei crete".
  • +10 (10 voturi)    
    Calitatea elevilor - o vina a sistemului (Miercuri, 3 iulie 2013, 10:46)

    Ionash [utilizator]

    Bravo dl. Funeriu, ma bucur ca a existat cineva in fruntea ministerului educatiei care a putut sa vada problema Romaniei. Gunoiul trebuie scos din casa, metoda camerelor de luat vederi e una eficicienta. Calitatea elevilor care ajung in mediul universitar a devenit o problema de siguranta nationala, nu pentru ca s-au nascut prosti, ci pentru ca i-am obligat sa devina asa si dupa aia i-am pus la si "butoane".
    Butoane nu sunt pentru toti, sunt pentru cei "alesi", iar scoala trebuie sa fie principala metoda de alegere.
  • +12 (12 voturi)    
    mediocritatea (Miercuri, 3 iulie 2013, 10:52)

    Sorrows [utilizator]

    Nu doar Andronescu lupta pentru impunerea mediocritatii. Intreaga haita de borfasi care alcatuiesc usl lupta pentru acelasi lucru, pentru ca relaxarea exigentelor in orice domeniu reprezinta pentru acesti borfasi garantia furtului in liniste.
  • +12 (12 voturi)    
    Mediocritate (Miercuri, 3 iulie 2013, 11:28)

    Hefaistos [utilizator]

    PSD isi formeaza viitoarea clasa de votanti. E evident ca succesul lor e in mare masura prezent in paturile needucate, indobitocite. Un om educat e greu de manipulat sau de cumparat cu un kil de ulei si o punga cu faina. Un om educat are o sansa in viata, alta decat sa ceara pomana de la stat. Un om educat nu asteapta ajutorul social sa-si poata plati datoria "pe caiet" de la birtul din sat.
    Respect domnului Funeriu pentru curajul de care a dat dovada aratandu-le tuturor cat valoreaza sistemul de invatamant din Romania de azi! Fara sa constientizam problema nu putem avea rezolvare!
  • +9 (9 voturi)    
    Funeriu (Miercuri, 3 iulie 2013, 11:32)

    sorin3 [utilizator]

    Desi dl. Funeriu si-a inceput cariera politica publica intr-un mod ciudat (numarind pixelii de pe pumnul/mangaierea de presedinte) e singurul ministru care a aratat ca isi merita postul. A avut viziune, idei noi, a actionat, a avut impact in viata reala.
    Educatia e singura noastra sansa, din pacate ea da rezultae doar pe termen lung, iar greselile au efecte dezastruase tot pe termen lung.
    Toata presa sta cu ochii pe examenele finale, desi ar trebui sa stea cu ochii pe problemele de zi cu zi. invatamintul romanesc are o singura cale spre succes: separarea invatamintului pe baza de competente!
    • +5 (5 voturi)    
      Pai nu-i nimic de mirare (Miercuri, 3 iulie 2013, 12:37)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      Cind pui ministru un fost olimpic internaional, cu doctorat sustinut cu un laureat de Nobel, cu contracte de cercetare pe la diverse univeristati din EU, SUA, Japonia, si mai ales cind aduci pe cineva care cistiga pe piata libera din afara 60-70k eur/an, e normal sa ai si rezultate. Omul ala e capabil (dupa cum o arata CV-ul) si in mod sigur si vrea sa faca reforma (e foarte putin probabil ca cineva sa renunte la linistea pe care ti- da mediul universitar si la satisfactia pe care ti-o da meseria bine facuta, pentru a fura de mai multi bani.

      Doar ca la noi polulatia e atit de inradacinata si naravita in toate relele sistemului actual, incit va prefera oricind un Mang, un Liviu Pop, o Abramburica sau un Pricopie (desi asta e sesnbil mai spalatel decit ceilalti 2). Pentru ca asha-i romanul, iubeste emdiocritatea, nu valoarea.
  • -7 (7 voturi)    
    domnul ex-ministru daniel funeriu... (Miercuri, 3 iulie 2013, 12:33)

    father nicky [utilizator]

    ...face eforturi disperate sa-si apere/salveze legea care-i poarta numele(Legea Nr.1/2011), lege promovata prin asumarea raspunderii(pe sub usa), lege care s-a blocat chiar de la inceput pentru ca la data intrarii in vigoare nu existau si metodologiile de aplicare, care urmau sa fie "implementate", din mers, pe baza a catorva zeci de hotarari de guvern ulterioare! CITAT DIN LEGEA NR.1/2011:
    Titlul VII - Dispozitii tranzitorii si finale
    Art. 361/Alin.(6) In termen de 8 luni de la intrarea in vigoare a prezentei legi, Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului elaboreaza metodologiile, regulamentele si celelalte acte normative care decurg din aplicarea prezentei legi si stabileste masurile tranzitorii de aplicare a acesteia.
    Nu stiu cate "metodologii, regulamente si alte acte normative" au reusit sa elaboreze si sa implementeze guvernele Boc si MRU, dar un lucru e cert si vizibil cu ochiul liber: "Legea Funeriu" este in moarte clinica si este putin probabil sa isi mai revina! Si cel mai evident motiv al acestei stari este subfinantarea cronica a "educatiei" declarata ritos de catre politicienii de toate culorile ca fiind "prioritate nationala"! In anii care au trecut de la adoptarea "Legii Funeriu", nici un guvern si nici un parlament al Romaniei nu a respectat Constitutia si Legea si nu a acordat educatiei cei 6% din PIB prevazuti! Asa ca tot esafodajul de bune intentii al Legii Funeriu, a ramas incremenit in proiect si este putin probabil ca in viitorul previzibil sa se schimbe ceva! Domnul Funeriu, care intr-un timp relativ scurt, a parcurs un traseu descendent, de la tanarul om de stiinta cu CV eclatant, la ministru al educatiei si in cele din urma "somer" si beneficiarul unei sinecuri la Cotroceni, are dreptate sa fie disperat! Sa revi dupa 18 ani in tara, chemat chiar de Ecaterina Andronescu si sa esuezi lamentabil intr-un post de " ţuţăr", e greu de acceptat si de inghitit!
    • +3 (3 voturi)    
      Logic (Miercuri, 3 iulie 2013, 13:03)

      Hefaistos [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      Domnule, incerc fara succes sa inteleg ce ai vrut sa scrii. Logica dumitale se pierde undeva, neinteleasa... Pe de-o parte nu-i gasesti hibe legii si pari sa arunci vina pe bugetul insuficient, pe de alta parte il blamezi pe Funeriu pentru aceeasi lege.
      In afara de mici rautati ce se itesc usor printre cuvintele scrise ce ai vrut sa spui? Ce ii reprosezi fostului ministru, ca e consilier prezidential?!
      Ah... si daca tot e vorba de educatie... "revi" se scrie cu doi "i".
      • +1 (1 vot)    
        dupa cum vezi (Miercuri, 3 iulie 2013, 17:37)

        mircearh [utilizator] i-a raspuns lui Hefaistos

        asta se intampla cand postacul cu creier odihnit dar burdusit cu opinii de imprumut din surse voiculesciene are o tentativa de rationament propriu.
        In fond ideea era sa scrie ceva nasol de Funeriu.
        • 0 (0 voturi)    
          ma asteptam de la dumneavoastra... (Miercuri, 3 iulie 2013, 22:34)

          father nicky [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

          ... domilor "Hefaistos" si "submarinul_zburator", la o contra-expertiza mai elaborata si argumentata! Sunteti in stare?! Sau atunci cand nu aveti argumente valide e mai facil sa-ti etichetezi preopinentul ca fiind fan "voiculescian" si cu asta basta! Simplu si simplist! Nu am vrut si nu vreau sa scriu ceva "nasol" despre domnul Funeriu! Ca si multi altii am fost(sunt) impresionat de CV-ul sau academic! Daca revenit in Romania sub cele mai bune auspicii si-ar fi urmat vocatia si cariera stiintifica dublata de una academica, ramaneam "fan Funeriu"! Dar el "s-a bagat" in troaca politica si - scuzati-mi formularea argotica - si-a dat cu firma-n cap!
          Chiar in ziua cand a fost desemnat si a acceptat functia de ministru al educatiei, i-am scris pe blogul domniei sale(ulterior inchis muritorilor de rand), intrebandu-l care din competentele din extraordinarul sau CV il recomanda pentru functia ministeriala?! I-am spus ca cel care intra in politica are doar doua alternative diametral opuse: ori sa fie un demagog ratat ca Nae Catavencu, ori sa fie un fondator de tari si creator de istorie ca Simon Bolivar! In politica nu exista cale de mijloc! Evident ca poti sa alegi sa fi un ilustru mediocru(si viceversa), dar nu vei lasa nici o "dara" in istorie, iar posteritatea te va ignora! Creditandu-l pe domnul Funeriu cu cea mai inocenta buna-credinta, traiesc un sentiment de insatisfactie pentru ca un intelectual de talia domniei sale s-a lasat manipulat si "folosit" de politicienii versati si cinici, care nu vor ezita sa-l rejecteze, atunci cand vor considera ca "rolul" sau s-a incheiat! Subiectiv, percep aceasta perspectiva ca pe o infrangere personala! Va doresc numai bine si s-auzim numai de bine!