Ce a obtinut Elena Udrea in urma divortului de Dorin Cocos - sase terenuri, trei cladiri si doua masini

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 1 iulie 2013, 14:14 Actualitate | Politic


Deputatul PDL Elena Udrea a obtinut, in urma divortului de Dorin Cocos, potrivit celei mai recente declaratii de avere postate pe site-ul Camerei Deputatilor, sase terenuri, trei cladiri si doua autorurisme, scrie agentia Mediafax.

Elena Udrea a trecut in declaratia de avere un teren intravilan de 4.412,51 metri patrati, pe care il detine integral in urma partajului voluntar. De asemenea, ea detine o jumatate dintr-un teren de 596 de metri patrati, in Bucuresti, tot in urma partajului. Udrea mai detine integral un teren de 5.000 de metri patrati, tot in Bucuresti, tot in urma partajului.

Ea a mai trecut in declaratia de avere o suprafata de 239 de metri patrati, pe Soseaua Pipera-Tunari, aferenta unei constructii de 169 de metri patrati, contractata in 2004 si achitata in rate pana in 2010.

Tot la terenuri intravilane, Udrea a trecut o suprafata de 81,66 metri patrati, pe care o detine in Bucuresti integral potrivit actului de partaj, precum si o patrime dintr-un teren de 697 metri patrati, Dorin Cocos detinand o alta patrime, iar Mariana Cindea o jumatate. De asemenea, Udrea detine, tot in urma partajului, un teren intravilan de 115,94 de metri patrati in Bucuresti.

La rubrica cladiri, liderul PDL a trecut un apartament de 60 de metri patrati cumparat in 2003, o casa de 169 de metri patrati pe Sosea Pipera-Tunari detinuta integral in urma partajului, o patrime dintr-un teren de 635 de metri patrati, mentionand ca este vorba despre "Suprafata construita imobil". Udrea a mai trecut o casa de locuit de 169,52 de metri patrati, detinuta integral, obtinuta la partaj.

Deputatul PDL a trecut in declaratia de avere si doua autoturisme, obtinute prin partaj: un Mercedes din 2005 si un Fiat 500 din 2012.

Elena Udrea detine si bijuterii din aur si argint obtinute pana in 2013, in valoare de 50.000 de euro.

Ea detine conturi la Banca Transilvania in valoare de peste 19.000 de lei si 440.000 de euro. De asemenea, Udrea are conturi de peste 1.200.000 de lei si de peste 60.000 de euro la BRD.

Elena Udrea a obtinut venituri din functia de ministru al Dezvoltarii si Turismului de 6.165 de lei, iar din functia de deputat a obtinut peste 48.000 de lei.

De asemenea, ea a trecut in declaratie faptul ca Dorin Cocos a obtinut venituri si are dividende, "conform adeverintei fiscale", de la Clamari Trading Impex si Centrul de Diagnostic Clinic International.

Elena Udrea si Dorin Cocos au divortat, in 10 iunie 2013, la notar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7192 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    phiii... (Luni, 1 iulie 2013, 15:08)

    Codruta N [utilizator]

    Si datoria aia de 3 milioane euroi, n-a platit-o dintr-un imprumut de la cineva? A platit-o din salariile de ministru si deputat?

    Apropo: a fost platita pe ambele functii cu norma intreaga? Cum facea sa fie si la minister si la CDEP in acelasi timp? :P
    • -2 (10 voturi)    
      Minciuna crasa, tovarase antenist!!! (Luni, 1 iulie 2013, 16:11)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      fals, datoria nu a fost platita. vezi cum vorbesti fara sa fii informat. a declarat elena udrea public cu dovezi ca, acel credit a fost preluat de catre un om de afaceri cu tot cu investitia pe care o facuse ea din acel imprumut. deci, elena udrea nu si-a achitat creditul, ci a vandut afacerea in pierdere, iar banca a confirmat. incetati mai antenistilor sa mintiti, nu faceti decat sa aratati ca nu aveti minima informare si ca, va lasati manipulati asa de usor. orice minciuna plaseaza haznaua 3, hop ca voi o asimilati pe nemestecate!!!!
  • -3 (11 voturi)    
    Foarte frumos! (Luni, 1 iulie 2013, 15:09)

    Cristiann80 [utilizator]

    Felicitari pentru atitudinea celor doi ex-soti! Felicitari d-lui Dorin, inca o data a demonstrat ca este un mare domn si de-o discretie, de un bun simt rar intalnit! Multi barbati ar trebui sa invete din aceasta lectie de separare a Elenei Udrea si Dorin Cocos. Nu ne intereseaza ce i-a revenit Elenei Udrea, dar, tinand cont ca a fost obligata sa-si schimbe declaratia de avere, pot intelege ca presa a reactionat imediat. Dar asta nu inseamna ca noi sau voi ziaristilor, avem dreptul sa comentam pe acest subiect, nu este treaba noastra. Succes in cariera politica si asteptam ca Udrea sa-si anunte intrarea in cursa pentru Cotroceni! Este singura capabila sa-l spulbere pe labilul Crin.
    • +1 (5 voturi)    
      o mica precizare (Luni, 1 iulie 2013, 17:51)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      orice cetatean treaz, cu bun simt, cu un IQ peste medie, il poate spulbera pe labilul Crin. La orice concert cat de cat serios de la Sala Palatului participa un numar de oameni mai mare decat numarul celor care l-au votat vreodata pe Antonescu.
  • -2 (4 voturi)    
    Averile la control ! (Luni, 1 iulie 2013, 21:18)

    SWAMP [utilizator]

    Haideti sa cotrobaim prin averile urmatorilor tovarasi : Voiculescu flatulangiul securist, Dragnea, Oprisan, Mitrea, Sova,dr. Ponta, Antonescu, Fenechiu, puscariasul Nastase mii de case, Blaga, etc.etc. si abia atunci o vom considera pe Elena Udrea o sarantoaca...prin comparatie ! Sa fim seriosi, Romania nu este amenintata de " marea " avere a fostei ministru, ci de spaima ingrozitoare ca aceasta se va lansa in cursa pentru prim ministru sau prersedinte al Romaniei si ca va castiga detasat in fata unor neica-nimeni din politica romaneasca !!!
    • 0 (2 voturi)    
      sarantoaca (Luni, 1 iulie 2013, 23:20)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui SWAMP

      Eu o consider pe lelea Whoodrea o "sarantoaca" in absolut (pe intelesul matale, fara comparatie)...
  • 0 (2 voturi)    
    Dar taxele? Slugile lui Base nu platesc? (Marţi, 2 iulie 2013, 13:04)

    ccteddy [utilizator]

    E foarte clar ca Udrea a avut o contributie foarte mica la realizarea acestei averi. Obtinand 1/2 din avere, ea are un surplus de venit de minim 90%. De ce nu plateste cota de 16%? Daca slugaresti la Base esti deasupra legii? Ar mai fi de notat ca, in urma partajului se face si o spalare grosolana a veniturilor ilicite. Astfel, ambele parti pot invoca, la intrebarea putin probabila a fiscului ca au dobandit bunurile prin partaj. In cazul lor e deajuns, cum, la fel a fost de ajuns pentru DNA-ul altei slugi, Morar, sa inchida urmarirea penala inainte sa primeasca plangerea ce ar fi generat acea urmarire. Sunt foarte curios ce bunuri se vor imparti la anul, la divortul lui Base.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Marţi, 2 iulie 2013, 13:20)

    Gobelin [utilizator]

    ca n-au avut si copii.
    (presupun ca asta a fost motivul principal al divortului)
    la ce bun atata bogatie?