VIDEO Traian Basescu: Sunt convins ca referendumul meu trece mult mai usor decat constitutia lor, constitutia unei gasti

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 iunie 2013, 14:57 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a declarat sambata, referitor la referendumul national pe care l-a propus la inceputul lunii, ca "urmareste" politicienii si in functie de decizia acestora referitoare la legea referendumului, semneaza decretul. El a afirmat ca noua constitutie este "constitutia unei gasit de politicieni" care s-au considerat "vesnici".

"Eu am initiat referendumul pe fondul faptului ca majoritatea parlamentara nu respecta referendumul din 2009, am speranta ca atunci cand se vor hotari sa promoveze constitutia vor deveni realisti si vor promova un proiect care sa tina cont de acel referendum. Referendumul meu e strans legat de referendumul constitutional pe care il organizeaza USL.

Eu nu aman (referendumul), eu ii urmaresc, functie de decizia lor semnez si eu decretul. Asta am spus de la bun inceput, ca astept doua lucruri: sa vad cum iese Legea referendumului, si sunt convins ca mult mai usor trece referendumul meu cu 50% decat Constitutia lor, pentru ca asta nu e Constitutia Romaniei, e Constitutia unei gasti, a unei gasti, a unui grup. Ca sa fi fost o Constitutie pentru romani trebuia dezbatuta public, trebuia sa ia observatii de la cetateni. E o gasca de politicieni care s-au hotarat sa-si faca o Constitutie pentru ei, considerand ca-s vesnici, si uita ce a patit Adrian Nastase, care si el si-a facut o Constitutie pentru el. Cel mai bine este sa faci o Constitutie pentru popor. Si de asta eu stau cu referendumul in functie de reactiile lor", a declarat Traian Basescu, la iesirea de la intalnirea cu membrii fondatori si reprezentantii filialelor Fundatiei Miscarea Populara.



Presedintele Traian Basescu a anuntat in 11 iunie ca a declansat procedura pentru un nou referendum pentru Parlament unicameral si maximum 300 de parlamentari, precizand insa ca va emite decretul in functie de modul in care Parlamentul va respecta vointa poporului exprimata in 2009.

Intr-o conferinta de presa sustinuta la Palatul Cotroceni, presedintele Traian Basescu a declarat ca referendumul privind Legislativul unicameral cu 300 de parlamentari va fi declansat dupa adoptarea noii legi a referendumului si a Constitutiei revizuite de catre Parlament, punctand ca acest lucru se va intampla cu cel putin o saptamana inaintea referendumului pentru revizuirea Legii fundamentale.

"Referendumul va fi declansat dupa ce se intampla doua lucruri: primul este legat de adoptarea noii legi a referendumului si al doilea - adoptarea de catre Parlament a Constitutiei revizuite", a precizat Traian Basescu.

El a mai spus ca respectivul referendum va fi declansat cel putin cu o saptamana inaintea scrutinului popular pentru Constitutie.

Parlamentul a respins insa avizul favorabil al Comsiei Juridice privind solicitarea presedintelui Traian Basescu.  PSD si PDL au votat pentru solicitarea presedintelui in timp ce PNL a votat impotriva, UDMR si PPDD s-au abtinut. Raportul Comsiei a obtinut 191 pentru, 69 de abtineri si  123 impotriva. Avizul Parlamentului este unul consultativ.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

5530 vizualizari

  • -23 (47 voturi)    
    Nu aţi dat până la capăt spusele... (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 15:15)

    finutza [utilizator]

    ... d-lui Băsescu, fiindcă e imposibil să nu se fi terminat aşa: "... hă, hă, hăă...".
    • +25 (35 voturi)    
      S-a reactivat finutza. (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 19:12)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Urmeaza la schimbul de noapte codrutza. Evoque e de rezerva, se incalzeste pe margine. Sau centura.. unde poate.
      • -11 (23 voturi)    
        Cine moare... (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 21:22)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ... de obicei, de grija altuia?
        • +13 (23 voturi)    
          Eu vad ca tu mori de ... (Duminică, 30 iunie 2013, 0:20)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          .. de grija lui Basescu. De fiecare data. Deci... mai gandeste-te bine si uita-te in oglinjoara, cine-i prostu'?
          • 0 (8 voturi)    
            Alius draga (Duminică, 30 iunie 2013, 9:30)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            A te interesa de d-l Basescu, este o datorie a fiecarui cetatean al Romaniei. Ia gandeste-te un pic, cum ar fi daca doar l-am alege si apoi l-am lasa in plata Domnului? Pai noi l-am ales pentru ceva, sa faca ceva, sa reprezinte, sa solutioneze, sa consilieze, sa medieze, sa ia hotarari si multe altele care-i intra in atributiuni. Pentru toate astea l-am ales ca reprezentant al nostru. Nu e normal sa-i cerem socoteala daca derapeaza sau nu se situeaza la nivelul asteptarilor noastre?
            Nu acelasi lucru este in relatia dintre noi doi. Eu pot trai linistita fara tine, fara reactiile tale vis-a-vis de mine, fara insultele tale. La fel si tu, poti trai linistit fara sa te simti in vreun fel atins daca eu imi exprim parerile despre o persoana terta.
            • +1 (5 voturi)    
              da, sigur (Duminică, 30 iunie 2013, 18:30)

              gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

              ce de "explicatii pertinente" si te intereseaza de ha ha ha sau te doare mai tare ca nu trece constitutia gastii tale?
              • -2 (6 voturi)    
                Dac-ai stii ce putin ma intereseaza... (Duminică, 30 iunie 2013, 20:37)

                finutza [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

                ... Constitutia asta! In vechea legislatura, PDL si d-l Basescu au spus mereu sus si tare ca vor sa schimbe Constitutia. Acum cand altii o fac, ei se opun. TOTUL E POLITICA PURA! Iar ce face d-l Basescu este sa se opuna majoritatii, adica se situeaza impotriva democratiei, cea atat de des clamata de dumnealui...
                • +2 (4 voturi)    
                  finut-o (Duminică, 30 iunie 2013, 22:10)

                  sucaa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                  Nu te intereseaza constitutia care ne afecteaza pe toti dar ai o datorie morala sa te intereseze ce face basescu... care acum nu prea are cu ce sa ne afecteze. Duhnesti a ipocrizie!
                • +3 (5 voturi)    
                  Istoria este alta: (Duminică, 30 iunie 2013, 23:18)

                  Alius [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                  Basescu a spus si a vrut ca vrea sa schimbe Constitutia si sa faca o regionalizare. Cei care s-au opus au fost cei care clameaza acum ca reprezinta majoritatea.

                  Acum Basescu nu se opune schimbarii Constitutiei. Ceea ce tu cu buna stiinta faci se numeste minciuna si manipulare: Basescu vrea sa se aplice in noua Constitutie rezultatul referendumului din 2009. Iar multe alte articole sunt sub orice critica. Daca tu crezi ca este normal ca orice persoana fizica si juridica sa fie chemata in fata parlamentului, sa fie luata la intrebari si ca romanii pot face referendum numai daca le da voie parlamentul, atunci imi cer scuze, dar prostia si nermernicia ating la tine limite de neimaginat pentru o persoana normala.
                • +2 (4 voturi)    
                  Pe tine nu te intereseaza Constitutia.. (Duminică, 30 iunie 2013, 23:30)

                  Alius [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                  Te intereseaza doar "hă, hă, hăă". Parca mai "ieri" plangeai de soarta Romaniei sub dictatorul Basescu. Acum nu mai conteaza a cui dictatura e; daca e a lui Antenescu, e ok, trebuie doar sa nu fie a lui Basescu.

                  Cata ipocrizie pe tine!
      • +1 (7 voturi)    
        E pierdere de vreme cu sobolanii astia (Duminică, 30 iunie 2013, 12:26)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Pentru asta sunt platiti si asta fac zi si noapte. Ei n-au pareri despre nicio alta tema, tinta lor sunt stirile cu Basescu si Miscarea Populara. Eu le-as taia accesul pe acest site, dar ma rog, probabil ca asa inteleg unii libertatea de exprimare. Dar uite asa le lasi libertate borfasilor pina se urca in capul tau.
        • 0 (4 voturi)    
          Daca (Duminică, 30 iunie 2013, 18:29)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

          ar fi platiti,ei ar avea o scuza,iar noi o speranta de mai bine.
          Nu vezi,d-ra asta n-a retinut din ce face Basescu decat "ha,ha,haaa!"Atat o duc puterile...

          Poporul asta ,cu simpatie sau cu ura,e strans unit in jurul lui Basescu.Ce va fi dupa...?
    • +17 (29 voturi)    
      poftim , vecino ... (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 19:20)

      the [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      ... hă, hă, hăă...

      multumita ?
      • -13 (25 voturi)    
        Aici, in subsolul articolului... (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 20:26)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui the

        ... nu are nici un haz! Altul era efectul daca autorul stirii o trecea in titlul articolului. Aveau de ce sa se minuneze si corespondentii de presa straini, ambasadorii si altii care nu-l cunosc asa de bine pe scumpul nostru presedinte...
        • -8 (16 voturi)    
          asta mai este coabitare? (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 23:45)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Parca semnase (si insistase, ca a fost propunerea lui, ca si Ponta sa semneze...) ca se exclud jignirile intre coabitaci....
          Facand USL-ul "gasca"....si Constitutia generata in Parlament, Constitutia " unei gasti"....crede ca este un coabitac model?
          Mare greseala afacut Ponta sa creada in spusele acestui mincinos !
          • +10 (18 voturi)    
            Pai mai mare mincinos.. (Duminică, 30 iunie 2013, 1:26)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            ..ca Poanta nu gasesti in politica noastra.

            Si cand a zis gasca, vrajitorule, s-a referit la cei care direct se ocupa de acesta revizuire, adica gasca lui Antenescu. Da' trebuie sa spui si tu ceva, ca si finutza, stiti voi, ca cel care moare de grija altuia.

            Da' se poate spune si invers: mare greseala a facut Basescu sa creada in spusele acestui mincinos - Poanta!
            • -1 (5 voturi)    
              Alius, tu lucrezi la Hotnews? (Duminică, 30 iunie 2013, 12:21)

              Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              Ca prea esti prezent tot timpul......tu nu te ocupi cu altceva?
              • 0 (4 voturi)    
                Ca si tine... (Duminică, 30 iunie 2013, 16:02)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                .. nu am altceva de facut.
    • +15 (23 voturi)    
      finut-o (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 20:06)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      esti de srivi azi? ca te vat prima la toate articolele in care apare basescu.
      ori esti de servici azi, ori ai o obsestie cronica.
      mai iesi la er si racoreste-te si tu ca nu face bine sa ai obsesii politice.
      • -9 (17 voturi)    
        Descalificant, sucaa... (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 21:24)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Asa multe greseli in doar 3 randuri de comentariu, nici cei care raman corigenti la muzica, desen si ed.fizica nu aduna...
        • -1 (1 vot)    
          Asta pentru ca... (Duminică, 30 iunie 2013, 4:14)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          ..cei care raman corigenti la disciplinele enumerate de tine, au in schimb 10 la romana.
          • 0 (4 voturi)    
            Daca sucaa ar fi avut 10... (Duminică, 30 iunie 2013, 20:46)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            ... la romana, macar in titlu ar fi scris corect (la vocativ se scrie "finuto"! Si apoi: (1) srivi (probabil servici); (2) vat (probabil vad); (3) obsestie (probabil obsesie); (4) er (probabil aer); (5) si tu ca nu (probabil si tu, ca nu).
            Nu ai prins ironia fina, fiindca doar cei categorisiti ca loaze raman corigenti la cele trei materii, stii si tu ca toti isi mareau mediile cu ajutorul celor trei materii, indiferent daca erau sau nu talentati.
        • -1 (5 voturi)    
          spre deosebire de tine (Duminică, 30 iunie 2013, 10:45)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Eu mai gresesc cand tastez, tu gresesti cand incerci sa pari logica. Oricum ce ti-am spus ramane valabil... racoreste-te si ai grija cu obsesia ca a devenit cronica iar iubitii tai din usele au scumpit pastilele. Nu crec ca platile pt postarile de aici iti acopera un eventual tratament pt obsesie :)
          • 0 (4 voturi)    
            Daca spusele mele le gasesti ilogice... (Duminică, 30 iunie 2013, 20:47)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            ... ce sa zic eu de argumentele tale, care fac referire la plati, remuneratii, pastile, iubitii mei, obsesii... Adica, doar vorbe...
            • +2 (4 voturi)    
              nu-s vorbe (Duminică, 30 iunie 2013, 22:17)

              sucaa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

              Sunt constatari. Comentezi la TOATE articolele cu basescu si mereu in bascalie. Nu te vad comentand despre vizita turistica pe bani publici facuta de Ponta, nu te vad comentand despre constitutia crizatului care ne arunca in dictatura, nu te vad comentand despre spectacolul jalnic facut de febletile tale dupa accidentul din Muntenegru... nu, tuai o singura obsesie: Basescu. Concluzia mea se bazeaza pe ceea ce faci tu, nu pe supozitii. Esti veche pe aici si nu ai decat o tinta: Basescu. Asta se cheama obsesie sau chiar o faci pe bani. Nu sunt vorbe, dar rar am vazut atata abnegatie in a ataca non-stop pe cineva. Si nu sunt singurul care-ti atrage atentia...
              • -2 (2 voturi)    
                Ai dreptate! (Luni, 1 iulie 2013, 7:59)

                finutza [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                Si fiindca toate (relele, evident) trebuiau sa poarte un nume, li s-a spus simplu: Basescu!
                Da, ma indrept impotriva lui Basescu fiindca il vad ca sursa a tot ce a pierdut Romania in acesti ultimi 9-10 ani. Nu era de ajuns ca s-au pierdut anterior atatia ani din cauza lui Iliescu. Dar ce sa ceri unuia construit pe acelasi calapod, adica vechi comunist pana in maduva oaselor. Nu mai vorbesc de faptul ca e indoielnica si suspecta lipsa (aparenta) de informatii privind colaborarea cu Securitatea lui Ceausescu (imposibila in cazul unui comandant de nava si a unui sef de agentie aiurea in lume...). Cu alte cuvinte, prin minciuni a urcat, pe minciuni s-a bazat, minciunile au guvernat activitatea lui... la ce sa te mai astepti?
                • +2 (2 voturi)    
                  am mai mult de atat (Luni, 1 iulie 2013, 10:47)

                  sucaa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                  e parerea ta ca s-a pierdut si poate si argumentezi. a face o afirmatie si a cere sa fie luata ca adevar ar merge in conditiile in care argumentezi.
                  uite stire aparuta azi, somajul a crescut la 7,5 dupa ce boc si MRU i-l dusesera la sub 5%. asta in mai putin de un an de zile.
                  in perioada lui boc si ungureanu cu base pe care-l urasti, Romania a avut cel mai mic somaj din Romania de la revolutie incoace. acum a venit usl pt ca a promis un milion de locuri de munca si ne-a nenorocit.
                  dar tu vezi cai verzi pe pereti cand Romania se scufunda sub aia de ii protejezi tu si nu spui nimic.
                  o tineti cu dosarul de la securitate cand dupa cati securisti sunt in pnl si psd nu s-a gasit unul sa vina cu o dovada ca doar, dupa tine, au lucrat in acelasi loc, nu? eu iti spun ca ai obsesii si nu ma crezi :)
                  cum am mai spus, duhnesti a ipocrizie
                  • -2 (2 voturi)    
                    Uite tot stire de azi... (Luni, 1 iulie 2013, 14:14)

                    finutza [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                    ... prin care se confirma ca inflatia e in scadere. Somajul, stie toata lumea, se corecteaza din condei, adica nu se includ si cei care au terminat perioada in care au primit indemnizatie de somaj si nu s-au reangajat. Ca sa nu mai vorbesc de cei care muncesc "la negru". In functie de nevoi, se contabilizeaza sau nu si aceste persoane. De exemplu, cand venea FMI si aveam nevoie de bani, guvernul Boc scotea in evidenta numarul foarte mare de someri (incluzandu-i si pe cei enumerati mai sus), dar cand se lauda cu o crestere de 0,0001 la suta, arata ca a scazut numarul de someri (uitandu-i pe aceiasi).
                    Ei bine, in privinta inflatiei, nu prea ai cum s-o dai la intors, cu toate ca si acolo se poate jongla... dar ma indoiesc ca d-l Isarescu sa inghita o gogoasa prea mare...
                    • +2 (2 voturi)    
                      ai scoala de manipulare :) (Luni, 1 iulie 2013, 15:28)

                      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                      inflatia nu este in scadere. exista inflatie si deflatie. ok?
                      a scazut poate procentul de inflatie de la 4,4 cat am avut in mai cand am fost pe primul loc in europa :)
                      sa te lauzi ca scade procentul de inflatie cand l-ai avut imens nu este in regula :)
                      in toate mandatele de aproape 4 ani ale lui boc am avut inflatie undeva peste 7% per total. al tau ponta a reusit doar in luna mai anul curent sa avem 4,4%. faci si tu ca barbatul care-si bate femeia, n-o mai bate in fiecare zi, a trecut la 2 batai pe saptamana. :)
                      stai sa vezi inflatie in luna iulie pt ca a crescut pretul gazelor. stai sa vezi inflatie dupa ce creste salariul minim la 800 de lei.
                      nu zic ca aceste masuri nu trebuiau luate, dar trebuie sa vii si cu ceva masuri de balansare. economia nu merge din inertie asa cum incearca plagiatorul de un an de zile.
                      este usor sa manipulezi oamenii dar ai grija cu cine incerci :)
                      • -1 (1 vot)    
                        Spui vorbe care... (Luni, 1 iulie 2013, 16:11)

                        finutza [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                        ... se doresc a rima, dar esti pe-alaturi. Fiindca Banca Nationala nu ar actiona impotriva curentului, ea actioneaza doar cand trendul ii permite sa faca sa nu un pas. Eu asta am invocat, exemplul tau cu o luna oarecare, este doar, asa cum iti place sa spui, o manipulare...
                        • +1 (1 vot)    
                          hai ca esti culmea (Luni, 1 iulie 2013, 19:46)

                          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                          tot eu sunt pe langa?
                          am avut sau nu cea mia mare crestere a inflatiei in europa in luna mai?
                          poti sa-mi spui macar un an in care sub guvernarea boc am avut asemenea inflatie pt tot anul?
                          Banca Nationala doar calculeaza inflatia, nu o tine sub control. piata influenteaza inflatia. si politicile guvernului.
                          faptul ca nu te pricepi nu inseamna ca restul sunt pe langa.
                          guvernul pe care-l aperi este un DEZASTRU. nimic nu au facut. orice privatzare inceputa a fost un esec. directorii privati de la agentiile nationale ii schimba pt ca nu vor sa dea si celor din gasca usl. euro are o fluctuatie de zici ca s-au napustit toti speculatorii pe moneda noastra.
                          fenechiul imparte tot ce mai gaseste pe acolo pe nimic.
                          dupa ce in 2001 cand boc era in china in vizita, psd-ul tipa ca firmele din china sunt de mana a doua si s-a dus degeaba, acum la tv vizita lui ponta, care mai face si pe turistul pe banii nostri pe acolo, este prezentata ca o realizare mareata. Brusc firmele chineze sunt de prima mana? si mai vrea sa dea si pachetul majoritar de la nuclear electrica chinezilo daca vor sa investeasca. asta apropo ca noi nu ne vindem tara de anul trecut cat l-ati dat jos pe MRU.
                          metroul este blocat de un an de zile. tot cartierul dr taberei este blocat si plin de praf. nici un bloc nu s-a mai anvelopat de cand au venit la putere.
                          si o pot tine asa toata ziua.
                          si tu imi spui mie ca sunt pe alaturi??? eu zic sa mai calculezi o data. stam din ce in ce mai rau.
                          • -1 (1 vot)    
                            Un exemplu: (Marţi, 2 iulie 2013, 11:26)

                            finutza [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                            "Orice privatizare inceputa a fost un esec". Si sa merg cu exemplul mai departe: Oltchim. Stii cat dureaza un proces de privatizare? Ce putin un an, iar in cazul acestui mare combinat, poate 2-3-4. Acum realizezi cine a inceput?
                            • +1 (1 vot)    
                              exemplu prost (Marţi, 2 iulie 2013, 14:50)

                              sucaa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                              toata strategia de privatizare facuta de guvernul boc si mru a fost schimbata de ponta anul trecut in august. au schimbat si caietul de sarcini ca sa se califice DD. ai uitat?
                              uite adevarata istorie. totul a inceput in 2006 cand erau liberalii la avas. pana in 2009 nu s-a facut nimic. in 2009 se pune problema dar a venit psd-ul la gvernare si s-au opus is nu s-a mai facut nimic. pana la urma totul a inceput in 2011 cand au angajat un consultant sa faca strategia de privatizare. in 2012 in februarie a ajuns la guvern strategia. in martie cei de la CE au aprobat strategia :)
                              in aprilie a inceput prima etapa in care se depuneau ofertele neangajante si au venit 4 investitori strategici, din care nu facea parte si DD. iar in iunie urma sa se faca a doaua etapa cu ofertele angajante. a cazut guvernul iar ponta pana in 23 august n-a facut nimic. pe 23 august renunta la strategia adoptata in guvern si de cei de la CE si FMI si schimba tot. rezultatul s-a vazut.
                              da, dureaza mult, dar cand dupa ce a durat atatia ani, tu arunci totul la gunoi din ce s-a facut inainte si faci dupa cum te taie capul, nu incerca sa dai vina pe altii. ti-am spus de atatea ori, informeaza-te!!!
    • +16 (24 voturi)    
      spusele lui Base nu... (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 20:19)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      dar comentariul tau asa se termina... deci cine are probleme la mansarda? va bantuie Basescu de nu puteti sa respirati - nici voi si nici aia care va platesc sa imputiti aerul cetatenilor cumsecade
      • -10 (16 voturi)    
        Eu mi-am spus parerea despre... (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 21:29)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        ... ce a zis si ce a facut d-l Basescu. Civilizat era sa faci si tu la fel, sa lauzi actiunile lu daca le consideri de laudati. Dar nu, in lipsa de astfel de argumente sau, mai rau, de apltitudini, e mai usor sa critici pe altcineva. Pe mine nu ma deranjeaza, chiar ma bucura ca imi citeste lumea comentariile. Si, ca sa stii, ele nici macar nu sunt adresate celor care gandesc ca mine, ci celor ca tine, si prin faptul ca mi-ai comentat postarea, ma face sa fiu multumita, mi-am atins scopul...
        • +5 (11 voturi)    
          radem de tine (Duminică, 30 iunie 2013, 2:35)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          nu "iti citim comentariile"
          • 0 (6 voturi)    
            S-o crezi mata... (Duminică, 30 iunie 2013, 9:34)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            Nu se vede ca razi, altfel ai fi pus la final celebrul (de acum): "... hă, hă, hăă..."!
          • 0 (6 voturi)    
            din pacate pentru voi, va faceti de ras doar (Duminică, 30 iunie 2013, 12:24)

            Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            Stilul mishtocaresc, nivel de gradinitza, fara comentarea subiectului, arata nivelul intelectual, cultura si educatia adeptilor basismului.
            Credeti ca faceti bine cu astfel de comentarii?
            Va rog sa continuati tot asa !
            Va multumesc anticipat.
            • 0 (4 voturi)    
              Te lasam pe tine... (Duminică, 30 iunie 2013, 16:08)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

              sa comentezi in stilul tau "academic", inconfundabil, debitand orice despre Basescu, indiferent de ce face sau spune Basescu.

              Vad ca apreciezi stilul foarte elevat al finutzei, totusi. Va asemanati si asta, ca sa te citez, "arata nivelul intelectual, cultura si educatia adeptilor" uslasi, care nu au pareri, ci doar jignesc.
            • +1 (3 voturi)    
              auzi (Duminică, 30 iunie 2013, 22:24)

              sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

              Citeste toate postarile finutei care apar la inceput sa vezi mistocareala si insinuari de mahala si apoi compara cu restu. Finuta este luata la misto pt ca o conversatie bazata pe argumente nu poate duce.
              Dar si tu esti la fel ca ai tai din usl, cine tipa mai tare hotu. Cat de jos puteti cobora?
        • -1 (3 voturi)    
          In sfarsit: (Duminică, 30 iunie 2013, 4:23)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Esti si tu satisfacuta! Felicitari si ne bucuram ca-ti suntem de ajutor!

          In alta ordine de idei, tu nu ti-ai spus nici o parere despre ce a facut Basescu, ci doar doar ai hăhăit in locul lui. Asta tu consideri a fi "civilizat". Si te citez: ".. in lipsa de astfel de argumente sau, mai rau, de apltitudini, e mai usor sa critici pe altcineva". Mai bine ca tine, nici ca putea sa o spuna altcineva. Si ca tot vorbeai de greseli gramaticale...

          Cum ti-am mai spus, mai uita-te in oglinda si analizeaza-te. Poti sa o faci si fara oglinda, daca nu-ti permiti una. De exemplu, citeste-ti din cand in cand comentariile.
          • +2 (2 voturi)    
            Una e greseala gramaticala... (Duminică, 30 iunie 2013, 20:53)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            ... si alta de tastare. O litera in plus nu este o catastrofa, si aici, pe net, e scuzabil, nimeni nu are pretentia sa fie critic literar. Inteleg cand se fac asemenea erori, sunt scuzabile, dar ce a facut sucaa mai sus este cel putin rizibil.
            Hahaitul la care faci referire l-am scos intentionat in evidenta pentru a arata ca d-l Basescu nu da doi bani pe ce spune si face si tocmai acel hahait din final demonstreaza asta cu varf si indesat.
            Daca tot nu vrei sa pricepi, e problema ta...
        • 0 (4 voturi)    
          minus periculos (Duminică, 30 iunie 2013, 10:06)

          Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          comentariile tale sunt citite doar de primii 2-3 , dupa aceea minusurile curg in mod automat.

          Lasa ca te si cunoastem...asa ca nu-i nevoie sa citeasca nici primii 2-3 .

          Este ca atunci cand il vedem pe Nastase, Anto, etc . Imediat dam minus.
          • -1 (3 voturi)    
            Mai bine taceai (Duminică, 30 iunie 2013, 20:57)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

            Asa va caracterizati voi, astia care dati minusuri? Si o mai si spuneti cu voce tare! Ma intreb daca, de exemplu, sucaa sau Alius sunt maguliti ca au un asa coleg...
            • +1 (1 vot)    
              pai cine nu e bine (Luni, 1 iulie 2013, 12:39)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui finutza

              sa te pui cu prostul, ca are mintea odihnita
        • -1 (3 voturi)    
          pai... (Duminică, 30 iunie 2013, 11:22)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          nu prea ai comentat "... ce a zis si ce a facut d-l Basescu" ci felul in care, in imaginatia ta, s-ar fi putut termina comentariul in speta...esti mai ingrijorata de forma decat de continut....despre Constitutia pe care Antonescu & Co incearca sa ne-o bage pe gat in baza faptului ca USL a fost, dupa cum singur afirma, votat "masiv" de 4.3 milioane de ...electori, nimic, nicio idee, nicio vorba?
          • 0 (2 voturi)    
            Stii ceva? (Duminică, 30 iunie 2013, 21:03)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

            Constitutia aia nu va fi votata fiindca nu "se da ceva", "nu se promite ceva". Iar poporul roman, imi pare nespus de rau s-o spun, se mobilizeaza masiv doar la astfel de "stimulente". PDL si d-l Basescu, in vechea legislatura, nici nu au incercat fiindca stiau asta, cu toate ca mereu au spus ca vor o alta Constitutie. Iar d-l Basescu, smecher cum il stim, speculeaza acest aspect in favoarea sa, asumandu-si meritul de a nu fi votata Constutia ca fiind datorita indemnului sau...
    • +17 (27 voturi)    
      Cum spune Basescu ceva, (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 20:21)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Hop si "finutza".
      Oare cat de finutza vei fi fiind? Cred ca aceste comentarii ale tale spun totul.
    • -2 (2 voturi)    
      fara replica (Duminică, 30 iunie 2013, 10:03)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      il felicit pe Basescu ca reuseste sa va lase mereu fara replica.
  • -14 (18 voturi)    
    blog (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 15:24)

    IlieM [utilizator]

    Cititi “Statul la coadă pe listele de partid” pe http://www.speculantul.blogspot.ro
    Merita!
  • -19 (33 voturi)    
    SANDAJ ADEVARAT (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 15:26)

    dincannes [utilizator]

    Daca nu faci ce zic eu, scot dosarul tau la vedere.
    Asa conduce tara Traian Basescu; el cistiga mereu, tara saraceste.
    • +8 (16 voturi)    
      Asa este.. (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 19:13)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Are o multime de dosare, adica ce au mai lasat din ele Nascase si ai lui.
      • 0 (4 voturi)    
        TINETI MINTE DOSARUL... (Duminică, 30 iunie 2013, 19:11)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ... "dotore"?
        • +1 (3 voturi)    
          In primul rand este "dottore", nu "dotore". (Duminică, 30 iunie 2013, 22:20)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          In al doilea rand, nu este vorba despre un dosar, din moment ce Poanta a demostrat prin Ministerul Educatiei, Procuratura, Comisia De Etica faptul ca nu a plagiat. Deci, nu poti sa ameniti pe cineva cu ceva fals, right?

          In al treilea rand, ca tot vorbesti de "tinere de minte", iti aduci aminte de stenogramele de la sedintele lui Nascase, cand acesta dadea ordine cine sa fie anchetat, cui sa i se faca dosare etc? Sigur nu-ti aduci aminte, ca pe vremea aia erai mic, la gradinita; tu ai crescut si te-ai maturizat pe vremea lui Basescu.

          Sa nu-mi spui ca nu stii cine este acest bandit Nascase! Ei, daca nu stii, iti spun eu cine este: Nascase este mentorul si modelul lui Poanta, asa cum acesta din urma a declarat.
    • +13 (21 voturi)    
      tu esti sarac cu duhul (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 20:20)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      sper ca nu tot Base e de vina ;)
      • +3 (3 voturi)    
        CUM ERA CU ... (Duminică, 30 iunie 2013, 19:13)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        ... "chestore, cine te-a numit"?
    • +13 (19 voturi)    
      Asta presupune (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 20:23)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Ca cei pe care ii ameninta au dosare. De ce oae au dosare? Pentru ca sunt "curati"?
      Daca ar fi curati nu ar avea dosare, deci cine e de vina?
      • +9 (15 voturi)    
        Corect (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 21:26)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

        Mi-ai luat... literele de pe tastatura.
        Daca nu ar avea dosare, i-ar durea in dos de asa zisele santaje ale lui Base.

        Apropo, dar Felix ce parere mai are de dosare, daca bine tin minte el a fost dovedit definitiv si irevocabil ca securist turnator de ultima speta.
        • +2 (2 voturi)    
          CUNOSC UN CAZ CONCRET (Duminică, 30 iunie 2013, 19:15)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          "Nu va putem numi ..., aveti dosarul alb"
          • 0 (2 voturi)    
            Din cate s-a vazut, (Duminică, 30 iunie 2013, 22:53)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

            ..oricat s-au opus Basescu si UE, in fruntea unor ministere au ajuns oameni ca Dragnea si Fenechiu. Stiu, e vina lui Basescu, pentru ca el conduce cu dosare.
      • +2 (2 voturi)    
        PROMOVAREA ESTE APROBATA... (Duminică, 30 iunie 2013, 19:10)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

        ... de Servicii; este perfect normala o astfel de verificare. Ce nu este normal, dar se practica la noi, este ca avizele Serviciilor, se dau numai daca persoana in cauza are "bube in cap". In felul acesta, va juca cum i se va cinta.
      • -1 (3 voturi)    
        Deci esti de acord cu santajul, asa spui (Duminică, 30 iunie 2013, 21:08)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

        Au dosare, sa zicem (justitia cea curata este mai presus de orice indoiala, nu-i asa?).....ce facem cu ele?
        Nu,Basescu nu le da drumul...le tine bine si santajeaza cu ele.
        Postacii de aici se bucura: alesul lor e mai smecher, sa moara dusmanii.
        Bravo.
  • -10 (32 voturi)    
    Dar un Referendum pe tema Gazelor de Sist (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 15:40)

    alex1234 [utilizator]

    Dar un Referendum pe tema Gazelor de Sist

    cand il faci Marinare? La "Pastele cailor"?

    Deci in chestiuni vitale pentru sanatatea ei populatia
    nu trebuie Deloc intrebata, nu?

    C-asa-i democratia controlata de la noi, nu?

    In chestiunile fundamentale
    - acordurile cu FMI
    - gazele de sist
    - aur exploatat cu cianuri
    - preturile de monopol la electricitate, gaze benzina si apa
    - dobanzile si comisioanele bancare
    - privatizarea resurselor nationale si vinderea companiilor nationale

    in toate aceste chestiuni fundamentale Poporul Roman nu este Deloc Intrebat prin Referendumuri.

    Iar impotriva parerii largii majoritati a celor 20 de milioane (care in marea lor majoritate (2 treimi) sunt Impotriva Gazelor De Sist)

    Hotarasc 2 oameni: Plagiatorul si Marinarul

    C-asa-i democratia controlata de la noi, nu?
    • -16 (24 voturi)    
      Pentru cei care dau Minusuri (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 19:38)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Pentru cei care dau Minusuri:

      Pai mai corect decat un Referendum National pe Tema Gazelor de Sist ce poate fi?

      Alo? Se-aude? Mai repet odata:

      Mai corect decat un Referendum National pe Tema Gazelor de Sist ce poate fi?

      Daca Majoritatea Poporului Roman va zice NU
      e NU, Daca va zice DA e DA.
      Nimic nu poate fi mai corect decat un Referendum

      Pai voi cum ati vrea? Hai spuneti tare varianta voastra si nu o ocoliti: trebuie intrebat poporul roman?

      Sau decizia Plagiatorului si a Marinarului
      care decid ei pentru 20 de milioane de oameni e suficienta?

      Sau mai bine sa intrebam doar Chevronul, nu?
      Sau Gazpromul? Sau OMV-ul? Nu?
      Asa ar fi bine?

      Spuneti tare si in public, sa vedem cine sunteti, si ce democratie vreti sa se aplice in tara asta.
      • +15 (21 voturi)    
        iti spun eu ce poate sa fie "mai corect" (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 20:24)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        aplicarea rezultatului referendumului cu mai putini parlamentari... si, acum intre noi: "mai intreb O DATA" nu "mai intreb ODATA", k?
        • -7 (13 voturi)    
          "mai corect" era sa-ti fi picat fisa (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 21:27)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          0. "mai corect" era scris intentionat asa, nu era "greseala" : si era adresat celor ca tine pentru care "Referendumul" inseamna "Dictatura".

          Te-ai prins "ca ceva nu era in regula", dar "nu ti-a picat fisa": greseala era pusa acolo ca "sa vezi" ca Refuzul unui Referendum nu e in Regula....

          1. Asa ca poti sa "cobori in jos" baiete bland si bea apa rece numai vezi sa nu ia foc de la gazele de sist pe care vad ca le iubesti ata de mult:

          2. Nici Un Referendum nu se aplica conform Constitutie Romaniei

          3. Nici Un Referendum nu se aplica conform noii Constitutii a Romaniei (aia a Repetentului)

          3. Tu pe ce lume esti?

          4. Mai bine ai milita ca Orice Referendum Valid sa devina automat Lege

          5. In plus Nici un Referedum nu mai poate pune in Discutie chestii Constitutionale (cf. Deciziei CCR incluse in noua Cosntitutia a Repetentului)

          7. Deci mai corect ar fi sa se aplice Referendumurile legifertae sa nu se aplice

          6. Inteleg ca esti un mare iubitor al celor 58 de substante cancerigene cu care se extrag gazele de sist iti dau pamantul meu de langa Barlad la schimb cu apartamentul tau....si o sa te muti langa americani asa cum iti doresti
          • +3 (7 voturi)    
            traiesc in State, mai draga (Duminică, 30 iunie 2013, 2:37)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

            si asta imi ocupa (mai) tot timpul ;)
          • +1 (5 voturi)    
            ca sa nu ramai cu dubii (Duminică, 30 iunie 2013, 2:45)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

            la "mai corect" te-am citat, la ODATA te-am corectat (am venit cu varianta corecta langa cea gresita)
            • 0 (2 voturi)    
              prietene te legi de un blank lipsa? (Duminică, 30 iunie 2013, 17:06)

              alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              Prietene te legi de un blank lipsa?
              Nu te-ai gandit ca putea fi si din tastare?
              Nu, te-ai gandit, nu? Atunci uita-te si la alealalte mesaje ale mele si vezi daca au sau nu greseli de tastare...


              Credeam ca te intereseaza faptul ca Referedumurile la noi nu se aplica!

              In SUA n-am auzit vreodata de vreun Referendum!

              De ce? Ce democratie e aia care n-a facut un Referendum in viata ei?
              • +1 (1 vot)    
                nu-s prieten cu oricine (Luni, 1 iulie 2013, 5:38)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

                si declar sus si tare: HABAR N-AI!
      • +7 (15 voturi)    
        Daca la un referendum (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 20:26)

        CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Pe aceasta tema poporul va zice nu, ramanem cu gazele rusesti si atunci sa te tii vaiete ca de ce se scumpesc gazele!!!
        Oricum nu e bine, nu?!
        • -3 (13 voturi)    
          N-ai vrea sa fii Dictatorul Tarii Noastre (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 21:36)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

          1. N-ai vrea sa fii Dictatorul Tarii Noastre

          si sa ne spui tu in toate chestiunile

          "cum e mai bine"

          ca vad te crezi mai desteapta decat larga majoritate a celorlalti din Tara :

          care dupa tine cu siguranta ar putea gresi
          "in larga lor majoritate" in cazul unui Referendum.

          2. Dar ce ne facem cu tine daca tu deja ai gresit de cum ai deschis hura?

          Gazele nu se scumpesc pentru ca "Vin din Rusia" ci pentru ca Plagiatorul si Marinarul s-au angajat fata de UE si FMI sa vanda gazul romanesc Romanilor la pret de bursa internationala.

          Gazul scos de Romgaz (companie de stat) din pamant romanesc are un pret de productie de aprox 160 $ / 1000 mc iar Plagiatorul si Marinarul s-au angajat fata de UE si FMI sa-l vanda populatiei prin Majorari Succesive la un pret de 3 ori mai mare

          Se pare ca habar n-ai de acest aranjament!

          Si-atunci cum sa te mai alegem Dictator ?
      • +10 (14 voturi)    
        Corect ar fi (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 21:31)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Corect ar fi clasa politica sa ia in considerare macar referendumurile validate!

        Ce te face sa crezi ca odata ce s-a creat precedentul unui referendum validat si neaplicat urmatoarele, oricate or fi ele, o sa mai fie aplicate vreodata?

        Hai sa nu trecem asa usor peste "vointa poporului" pe care atunci cand ne convine o ridicam in slavi iar cand nu ne convine ne stergem la "coate" cu ea.
      • +10 (12 voturi)    
        Zau (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 22:19)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        "Pai mai corect decat un Referendum National pe Tema Gazelor de Sist ce poate fi?"
        Un referendum pe tema "dobanzile si comisioanele bancare"
      • 0 (2 voturi)    
        domnu' cu minusurile (Duminică, 30 iunie 2013, 10:11)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Pai aveti dreptul sa faceti referendum. Trebuie doar sa vreti. Mergeti la cei pe care i-ati votat.

        INtrebati-l pe Ponta. De Antonescu nu spun ca el nu intelege despre ce este vorba.
        • 0 (2 voturi)    
          Eu n-am votat niciodata usl, pnl, psd (Duminică, 30 iunie 2013, 16:45)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

          Eu n-am votat niciodata usl, pnl, psd, fsn

          Deci numai Presupuneri jenante si minicinoase!

          Cum sa califici omul care le face?
        • 0 (2 voturi)    
          e jenant sa te faci de ras in public (Duminică, 30 iunie 2013, 17:02)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

          e jenant sa te faci de ras in public

          si sa spui minciuni
      • +3 (3 voturi)    
        PEDEAPSA CU MOARTEA... (Duminică, 30 iunie 2013, 19:20)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        ... trece sigur la un referendum (poate chiar ar fi bine).
        Sunt 5 milioane de pensionari. Sa-i intrebam prin referendum, daca vor dublarea pensiilor. Va trece sigur!
    • +3 (11 voturi)    
      bati campii, ca de obicei (Duminică, 30 iunie 2013, 0:19)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      O tara nu se GUVERNEAZA prin Referendum dupa Referendum, postacule.

      Daca inainte de orice decizie organizezi un Referendum, ce nevoie mai ai de puterea Legislativa, Executiva ,Judecatoreasca, etc ?

      Eu stiu ca tie iti place sa-ti dai cu parerea despre orice (in general lucruri la care nu te pricepi) dar orice om inteligent isi poate da seama ca ce propui tu e, in fapt, un drum sigur catre anarhie.

      Referendumurile, Constitutia, etc sunt instrumente prin care sa stabilesti regulile jocului (cele mai importante dintre ele). Atat ! Ele n-au cum sa se substitute mecanismelor economice si nu trebuie sa devina un surogat pentru justitie sau legislativ.

      Iar deciziile in chestiuni vitale duc la rezultate bune doar daca sunt luate de experti actionand ca factori de decizie. Cand ai nevoie de o operatie pe creier, incerci sa mergi la cel mai bun neurochirurg pe care il poti gasi... nu faci "referendum" cu vecinii de bloc pentru a veni voi cu o solutie. Cand economia o ia la vale ... la fel, ii lasi pe aia care chiar inteleg cate ceva sa-si faca treaba (in limita atributiilor stabilite prin lege), etc.

      PLUS ca tocmai tu pari sa uiti o chestiune vitala. Daca Guvernul a vandut mari companii nationale, daca a incheiat acorduri cu FMI, etc ... a facut asta in baza unor puteri fundamentate pe baza Constitutiei. Constitutie care le stabileste atributiile si limitele acestor atributii si pe care aia ca tine au votat-o prin Referendum.
      • -3 (9 voturi)    
        Pe baza carei legi din Constitutie? (Duminică, 30 iunie 2013, 2:27)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        1. Pe baza carei legi din Constitutie?

        " Guvernul a vandut mari companii nationale, daca a incheiat acorduri cu FMI, etc "

        Citeaza pargaraful ca altfel te faci de ras!


        2. Ma-ntrreb cum se face ca sunt postaci pe-aici care cand aud de Referendum fug de el ca dracu de tamaie si ii injura pe cei care le reaminresc ca e cel mai democratic mode de a hotari ceva intr-o tara !
        • 0 (2 voturi)    
          Repet (Duminică, 30 iunie 2013, 11:03)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Sa se faca oricate referendumuri, dar SA SE IMPLEMENTEZE VOINTA POPORULUI, nu sa fie aruncate la gunoi asa cum face USL.
      • 0 (2 voturi)    
        "ar fi grav" ca poporul sa hotarasca, nu? (Duminică, 30 iunie 2013, 2:53)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        Conform la ce spui tu plin de ura :

        1. "Ar fi foarte rau" ca poporul sa hotarasca in privinta chestiunilor fundamentale care-l privesc, nu?

        2. "E mai bine" ca niste politicieni multi corupti sa hotarasca sa vanda tot petrolul tarii pe nimic si fraierii sa plateasca benzina de trei ori mai scump, c-asa vor muschi lor si a altora de aiurea!

        3. "E mai bine" ca niste politicieni multi corupti sa hotarasca sa vanda gazele tarii noastre propriei populatii la preturi de trei ori mai scumpe decat pretul lor de productie: c-asa vor muschii lor si a altora de aiurea!

        3. "E mai bine" ca niste politicieni multi corupti sa hotarasca sa se dea cu cianuri si sa se injecteze in pamant si in panza freatica 58 de substante cancerigene dintre cale unele radioactive: c-asa vor muschii lor si a altora de aiurea!

        3. "E mai bine" ca niste politicieni multi corupti sa hotarasca sa dea pe nimic tot petrolul si gazul de pe platforma continentala : c-asa vor muschii lor si a altora de aiurea!

        4. "E mai bine" ca niste politicieni multi corupti sa hotarasca sa dea pe nimic companiile energetice ale tarii : c-asa vor muschii lor si a altora de aiurea!

        5. "E mai bine" ca niste politicieni multi corupti sa hotarasca sa ne imprumutam cu 20-30-100 de miliarde EU, cat am ajuns sa avem astazi datoria, c-asa vor muschii lor si a altora de aiurea!

        6. "E mai bine" ca niste politicieni multi corupti sa hotarasca sa
        platim miliarde de euro pe o autostrada din care nu s-au facut nici macar 50 Km

        Da pentru politicieni si pentru aia de aiurea
        : e mai bine!
        Pentru milioanele de cetateni care n-au decis nimic si au fost adusi la sapa de lemn e rau, e chiar foarte rau, e dezastru!

        7. Hai ca te-ai dat de gol singur cat de mult iubesti tu democratia cand vine vorba de "gaze de sist" etc... se pare ca "le iubesti" pe alea mai mult....mult mai mult decat democratia si decat bunastarea cetatenilor acestei tari.

        8. Inteleg acum, si de ce ideea de a fi intrebat poporul te enerveaza la culme!
      • 0 (2 voturi)    
        Dar de OUG ce zici ? (Duminică, 30 iunie 2013, 7:29)

        Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        Cam asta e activitatea acestui așa-zis Guvern, producerea pe bază rulantă a unor Ordonanțe Guvernamentale de Urgență.
        Asta pentru că Parlamentarii nu mai fac legi ei vor sa mai faca o singura lege: Legea Fundamentala care-i va feri pe ei de raspunderi deoarece ”70% din oameni” au decis ca renunta la dreptul lor de a exercita suveranitatea naţională.
    • +1 (3 voturi)    
      pe regiuni? (Duminică, 30 iunie 2013, 12:42)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      nu cumva trebuie facut pe regiuni:
      A. la aur cu cianuri trebuie oare intrebati vasluienii -care nu au vreo implicatie importanta?
      B. la gazele de sist trebuie intrebati parhovenii - unde se pare ca nu sunt ?
      C. Daca barladul nu vrea gaze de sist (adica la vreo 25% din pret) ar trebui sa aiba gaze la acelasi pret cu cei ce vor?
      D. la dobanzi bancare faci referendum si apoi? fortezi o firma privata sa lucreze CONTRA actionarilor sai?
      F. esti de acord sa dai inca 20% din salariu ca sa tii Posta ROmana intr-o perioada in care incep sa cam dispara scrisorile?
      G. esti de acord sa nu ti se plateasca pensia vreo 6 luni pt. ca nu exista acord cu FMI?
      • 0 (2 voturi)    
        De ce minti ? (Duminică, 30 iunie 2013, 16:57)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        ----
        A. la aur cu cianuri trebuie oare intrebati vasluienii -care nu au vreo implicatie importanta?

        Normal ca trebui intrebati. Bogatiile subsolului apartin tuturor indivizibil.

        E o notiune simpla care se-nvata la scoala,
        ---
        B. la gazele de sist trebuie intrebati parhovenii - unde se pare ca nu sunt ?

        Normal ca trebui intrebati. Bogatiile subsolului apartin tuturor indivizibil.
        E o notiune simpla care se-nvata la scoala,

        //---
        C. Daca barladul nu vrea gaze de sist (adica la vreo 25% din pret) ar trebui sa aiba gaze la acelasi pret cu cei ce vor?

        Repet pentru minicinosi ca tine:
        Gazele Romanesti produse de Romgaz (de satt) la 160$ / 1000 mc se vand de catre Plagiator si marinar Populatiei Romaniei la pret de 3 ori mai mare pentru ca asa au semnat cu UE sa le vand la la pret de bursa internationala
        //----
        F. esti de acord sa dai inca 20% din salariu ca sa tii Posta ROmana intr-o perioada in care incep sa cam dispara scrisorile?

        Unde ai invata sa minti in halul asta?
        Lucrezi la guvern pentru Plagiator?

        Datoriile postei nu fac "20% din salariu oamenilor muncii din Romania" . Datoria este de sub 30 mil euro adica 1.5 euro de fiecare locuitor
        Te mai intreb odata de ce minti in halul asta?

        "Poşta Română, datorii de 125,5 milioane lei în iunie
        Datoria Poştei Române vine din taxa pe valoarea adăugată (TVA), respectiv 21,4 milioane lei, 97,2 milioane lei din alte impozite şi taxe, iar 6,8 milioane din dobânzi şi penalităţi de orice fel."

        - See more at: http://stiri.tvr.ro/posta-romana-datorii-de-125-5-milioane-lei-in-iunie_19774.html#sthash.BjX0iqCT.dpuf

        //----
        G. esti de acord sa nu ti se plateasca pensia vreo 6 luni pt. ca nu exista acord cu FMI?

        Minciuna 100%..deficitul de la pensii nu e acoperit din imprumuturile FMI
        Imprumuturile au fost folosite de BNR pentru a elibera rezervele bancilor din romania
        De ce minti in halul asta?
  • -19 (35 voturi)    
    Vashnicul matroz comunist... (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 15:50)

    cristian_n [utilizator]

    Care a aplicat cu strictete,cu boculetz&macovieutz propriul referendum..Adica nu.
    Care a boicotat referendumul ulterior.
    Apropos pe ce liste va bazati domnule fost presedinte?
    • +2 (8 voturi)    
      pardon (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 23:13)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      "actual".
      Tine minte.
    • +2 (6 voturi)    
      vrei sa spui (Duminică, 30 iunie 2013, 2:47)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      VAJNICUL? =))
      • +2 (6 voturi)    
        Nu asta am vrut sa spun.... (Duminică, 30 iunie 2013, 11:20)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Ci combinatia intre veshnic si vajnic...deh..
  • +20 (24 voturi)    
    Ok, si vom avea 300 de parlamentari (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 18:11)

    bigbrother [utilizator]

    si o singura camera reprezentativa. Ce se va intampla mai departe? Cine va pleca din cei 588 cati sunt acum? Pe ce criterii se va implementa acest referendum? Cine spune ca nu va fi pus in aplicare la Pastele cailor invocand diverse tertipuri?

    Problema mea nu are legatura cu numarul de parlamentari ci cu ceea ce (nu) fac aia acolo, cu modul in care ajung parlamentarii in aceasta institutie, cu faptul ca sunt o groaza de penali inca in joc, cu modul in care isi voteaza privilegii, cum isi bat joc de popor tratandu-ne cu un total dispret.

    Aici trebuie umblat, la statutul parlamentarului, la drepturile si mai ales, la OBLIGATIILE celui care ajunge parlamentar, la raspunderea in fata legilor.

    Altfel, vom avea ca si pana acum o haita de 300 de parlamentari ahtiati dupa bani, platiti de diversi trepadusi pentru a le reprezenta interesele.

    Evident, voi vota pentru reducerea numarului parlamentarilor, macar pentru a mai reduce din pierderi. Dar asta ar trebui sa fie doar inceputul schimbarilor.
    • +2 (14 voturi)    
      Trebuie umblat la Democratia Directa (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 19:28)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Trebuie umblat la Democratia Directa
      Restul sunt povesti....

      In Democratia Controlata, electoratul este impiedecat sa aibe un impact semnificativ asupra politicilor adoptate de catre Stat

      Democratia Directa inseamna
      I. - dreptul cetatenilor de a declansa organizarea de Referendumuri in toate Problemele inclusiv in cele Constitutionale
      ATENTIE:
      1. - la noi Curtea Constitutionala a interzis ca Cetatenii sa aibe initiativa de a organiza Referendumuri pe teme Constitutionale
      2. - iar noua Constitutie a Repetentului in perfect acord cu Curtea Constitutionala Interzice Cetatenilor dreptul la Referendum in problemele Constitutionale : in fapt, cele mai importante

      II. - Dreptul cetatenilor ca un Referendum Valid sa devina automat Lege

      1. - atat in actuala Constitutie cat si in viitoarea Constitutie politicienii au impiedecat si impiedeca Aplicarea Directa a Suveranitatii Poporului

      Atat timp cat Referendumul Votat nu devine automat Lege, Electoratul este impiedecat sa aibe un impact semnificativ asupra politicilor adoptate in Tara Noastra

      Cel mai bun exemplu este cel al Referendumului Valid prin care o Tara Intreaga a votat "Parlament Unicameral si 300 de parlamentari" si se trezesc unii ca Bolsevicul, Infractorul, Repetentul si Plagiatorul sa li se falfaie de Decizia Poporului

      III. Apoi, chestiunile fundamentale in care Cetatenii Romani trebuie urgent intrebati imediat ce Democratia Directa s-ar Aplica sunt chestiunile fundamentale:
      - acordurile cu FMI
      - gazele de sist
      - aur exploatat cu cianuri
      - preturile de monopol la electricitate, gaze benzina si apa
      - dobanzile si comisioanele bancare
      - privatizarea resurselor nationale si vinderea companiilor nationale

      in toate aceste chestiuni fundamentale Poporul Roman nu este Deloc Intrebat prin Referendumuri.

      Ex.Plagiatorul si Marinarul (2 persoane) decid ei pe burta lor, sa se exploateze gazele de sist la noi desi Majoritatea Populatiei Tarii (2 treimi) spune NU
  • -10 (18 voturi)    
    ha ha ha (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 18:49)

    antitot [utilizator]

    Si o sa fac un referendum si daca sa se ieftineasca sau sa se scumpeasca gheata ,acum vara e important 3 sau 4 cuburi in plus pe zi e scump .
  • +15 (25 voturi)    
    bre, Basescofobilor ... (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 19:18)

    the [utilizator]

    voi n-aveti vacanta ? n-aveti Week-end ?
    n-aveti nevoie ?

    am o gradina de sapat !
    asigur masa si bautura ...
    • -10 (22 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 20:29)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui the

      in loc sa stai pe net, du-te si sapa-ti gradina.
      ce te mai doare daca suntem -fobi sau -fili
  • +8 (12 voturi)    
    facem 2 din 3 sau cum (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 19:41)

    visio [utilizator]

    nu înțeleg prea bine; repetăm referendumuri deja clarificate, just for amuzamentul unor idioți și leneși? cât despre noua Constituție, dezbaterea publică înseamnă că vine tipul dela recensământ și ne aduce proiectul de constituție acasă să îl lecturăm; să votăm în cunoștiintă de cauză; alt motiv pentru reviziuirea constituției, deși nu e necesar să o facem în următorii 2-3 ani, este să specificăm clar atribuțiile și obligațiile cetățenilor rezidenți pe teritoriul României; altfel se vor trezi ungurii că vor maghiara limbă oficială, sau secuii vor limba secuiască oficial, sau turcii sau alți cretini care habar nu au în ce țară trăiesc; locuiești în România, vorbeștiromânește tot așa cum eu vorbesc engleza în State sau germana în Germania; spuneam că nu e nevoie să revizuim Constituția în perioada imediat următoare pentru că în maxim 10 ani vom ajunge în faza inițială a SUE; banii cheltuiți pe referendumuri și pe așa zisă muncă la revizuirea Constituției, trebuie alocați Pactului pentru Educație, chistie de care băse, Căcărău și Plagiatorul au uitat; hai să le împrospătăm memoria, sau să le-o ștergem.
    presupunând că suntem proști, deși nu este așa, infractorii din USL care muncesc la ”mânuirea” constituției trebuie să știe că vor deschide calea către un nou Hitler; desigur că alde Oprescu plecat din psd, partid care a adus minerii în București, nu au viziune profundă a ceea ce înseamnă civilizația; e drept că și votul bucureștenilor a încurajat specimene defecte să debiteze aberații; oricum, românul de rând trebuie să știe că fiecare ban cheltuit de bugetari, înseamnă bani mai puțini în propriul buzunar; adică, prostul de rând nu mai poate cumpăra 10 beri; va trebui să se mulțumească cu două; de concedii nu mai vorbesc pentru că unii sunt atât de proști că nici în parc nu știu să ajungă...
  • -1 (11 voturi)    
    Mai basistilor (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 23:26)

    xrogo [utilizator]

    Daca la referendumul cu repetitie iese NU,adica poporul roman s-a sucit,care dintre ele il aplicam,vechiul referendum cu DA sau noul cu NU?
    • +5 (9 voturi)    
      Si daca iese tot DA? (Duminică, 30 iunie 2013, 1:56)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Argumentam apoi ca avocatii lui Becali?
      Daca are o 3 ani cu executare si mai ia 3 ani cu executare se contopesc intr-una singura de 3 ani cu suspendare.
    • 0 (2 voturi)    
      Esti incoerent, xrogo ! (Duminică, 30 iunie 2013, 7:45)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Înțeleg că esti de acord ca decizia unui Referendum validat sa devina Lege.
      Păi ai deja unul validat.
      Cine te împiedică să aplici Decizia deja luată de popor ? Colegii din Parlament care măsluiesc viitoarea Constituție ?
    • +1 (1 vot)    
      Simplu :) (Duminică, 30 iunie 2013, 11:07)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Va fi egalitate. Si la egalitate sa il intrebam pe Cacarau si pe Socaciu ca ei stiu sa pretuiasca vointa poporului.
  • +1 (3 voturi)    
    Sunt zeci de oameni aicicare urasc Referendumurile (Duminică, 30 iunie 2013, 3:19)

    alex1234 [utilizator]

    1. Constat ca printre comentatori sunt zeci de persoane care urasc Referendumurile

    (va rog sa observati comentariile lor agresive si numarul mare de minusuri care le dau)

    Zeci de persoane care urasc efectiv ideea ca, cetatenii acestei tari sa fie consultati in chestiunile fundamentale care ii privesc

    2. Mai mult aceeasi oameni spun "in alte comentarii" ca lupta "pentru democratie si pentru statul de drept"

    adica ca sunt adevarati democarti "numa sa lasam in pace poporul si sa nu-l intrebam nimic niciodata ca vezi doamne daca greseste saracul" (observati aici nuanta ca ei se considera automat "ce-i destepti", cei "care stiu ei cum e mai bine pentru toti" si bineinteles cei care "nu pot gresi")

    3. Cum a fi democrat si a refuza sa-ti intrebi propriul popor sunt doua chestii care se bat cap in cap

    puteti identifica de acum incolo "lupii in haine de oaie":

    e suficient sa-i intrebati daca doresc organizarea unui
    Referendum pe urmatoarele chestiuni fundamentale
    - acordurile cu FMI
    - gazele de sist
    - aur exploatat cu cianuri
    - preturile de monopol la electricitate, gaze benzina si apa
    - dobanzile si comisioanele bancare
    - privatizarea resurselor nationale si vinderea companiilor nationale

    si puteti aduaga multe alte probleme pe care sunt sigur ca le stiti mai bine ca mine

    4. Daca va vor raspunde ca "Nu Vor Referendum"
    pentru ca e mai bine "sa lasam in pace poporul si sa nu-l intrebam nimic niciodata. ca vezi doamne greseste saracul"

    fie ca sunt oameni politici ce apar la televizor fie ca sunt simpli comentatori pe-aici,
    atunci va veti da imediat seama cine sunt si ce vor.
  • 0 (2 voturi)    
    ma indoiesc (Duminică, 30 iunie 2013, 6:40)

    Francisc 1 [utilizator]

    eu cred ca niciun referendum nu va avea 50% , lumea e plictisita si scarbita de politicianismul nesfarsit afisat de ambele tabere , doua tabere de banditi amandoua, nu e ca si cum s-ar bate fat-frumos cu zmeul.
    • -4 (4 voturi)    
      s-a redus la 30% de Repetent si Plagiator (Duminică, 30 iunie 2013, 17:08)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      s-a redus la 30% de Repetent si Plagiator

      pana si marinarul vroia sa-l coboare al 30%
      • 0 (2 voturi)    
        Serios? (Duminică, 30 iunie 2013, 23:42)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Unde ai citit asta?
        Sau ai vazut la Gâdea in direct?
        UIte de fapt cum stau lucrurile:

        http://www.realitatea.net/basescu-scaderea-pragului-de-prezenta-la-referendum-la-30prc-este-o-mare-eroare_1198682.html

        Citez:
        "Băsescu: Scăderea pragului de prezenţă la referendum la 30% este o mare eroare"

        Dar e bine ca esti cel mai activ de pe forum, conteaza cantitatea, nu?