VIDEO Traian Basescu: Eu sunt un republican, chiar daca am cumatra din familia regala​

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 18 iunie 2013, 17:21 Actualitate | Politic


Traian Basescu a afirmat marti ca nu poate declansa un referendum pentru trecerea Romaniei la monarhie, in conditiile in care presedintele ar incalca Constitutia daca ar recurge la acest gest.

El a notat ca procentul populatiei care se pronunta in favoarea monarhiei a crescut in prezent la 15-16% fata de anii 1990, dar un referendum pe aceasta tema "ar pica cu un procent consistent, cu 80%".

"Am fost intrebat de mai multe ori de ce nu declansez referendum pe aceasta tema. Daca cititi art 148 din Constitutie nu poate fi initiata revizuirea Constitutiei pe aceasta tema. Presedintele ar incalca constitutia", a raspuns el, in cadrul unei intalniri cu reprezentantele Clubului Femeilor de Afaceri asociat revistei "Business Woman".

"Forma de guvernare nu e supusa referendumului, presedintele nu are dreptul sa declanseze un astfel de referendum. O astfel de dezbatere s-ar putea declansa intr-o noua constituanta", a explicat Basescu, adaugand ca el, personal, este republican, chiar daca are "cumatra din familia regala".



Despre rolul femeii si discriminarea pozitiva
  • Femeile pot trai si in bunastare, care vine din munca, din pregatire, din parteneriatul cu un sot
  • Ceea ce stiti si dvs mai bine decat mine este faptul ca eleganta, frumusetea nu te scutesc de modestie si de o atitudine deschisa fata de toti
  • Chiar daca sunt un om care traieste cu trei femei in casa, consider ca discriminare asta 'hai sa o protejam pentru ca e femeie...'
  • Nu, te protejam daca ai un handicap, daca ... problema nu e in a proteja femeiele, pentru ca ele insele s-ar simti umilite
  • Problema e sa nu le discriminam negativ - 'a, e femeie, nu ne trebuie noua sa ne legam la cap cu o femeie'
  • Personal, insa, si asa mi-am crescut si fetele, fiti egalele barbatilor
  • Sistemul asta incepe sa fie depasit
  • Ma uit in sala si imi dau seama ca pentru multe dintre dvs ar fi jignitor sa va spunem va rezervam o cota
  • Barbatii, care sunt majoritari in politica, trebuie sa inteleaga ca femeia e un partener si poti sa ai surprize mari daca nu ii dai drepturile cuvenite, poti sa-ti calci singur camasa
  • Se apropie momentul candidaturii unei femei la presedintie

Despre natalitate:

  • In 2030 vom fi 15 milioane.
  • Avem minoritatea roma care e extrem de productiva.
  • Le-am spus fetelor mele: maritate, nemaritate, faceti fetelor un copil, ca e totusi o chestiune patriotica. Ma rog, cu asta mica am reusit, cu asta mare inca nu.
  • Structura poporului roman se va schimba pana in 2030 daca ramanem in aceeasi expectativa fata de natalitate.
  • E o misiune pe care si femeile din Romania trebuie sa si-o asume.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3627 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Româncele sunt de vină că nu fac copii, nu-i așa? (Marţi, 18 iunie 2013, 17:34)

    Nyk1 [utilizator]

    „Structura poporului roman se va schimba pana in 2030 daca ramanem in aceeasi espectativa fata de natalitate.
    E o misiune pe care si femeile din Romania trebuie sa si-o asume.”

    Ei nu zău! Femeile să își asume misiunea să crească 3 copii (că atât ar trebui să aibă în medie pentru ca sporul natural să fie pozitiv), chiar și în condiții de sărăcie cruntă. Politicienii care prin incompetența lor mențin România în sărăcie bănuiesc că nu trebuie să facă nimic, nu-i așa d-le președinte?
    • 0 (4 voturi)    
      Saracia este o notiune relativa (Marţi, 18 iunie 2013, 19:15)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Indienii de exemplu sunt mai saraci dar au totusi natalitate pozitiva.
      Cauza nu este saracia, mai degraba asteptarile nerealiste pe care le avem de la viata. Nu se poate si sa stai degeaba si sa ai bani, sa fii condus de hoti si sa nu fi furat, sa votezi pentru o galeata si sa astepti ca reprezentantul tau sa faca ceva pentru tine, sa nu votezi ca tu esti prea destept si se te plangi ca iar au iesit niste hoti, samd
      Educatia este problema nu saracia, si nu vorbesc de scoala, vorbesc de educatia primita din toate sursele: familie, TV, interet...
      Romanii pana nu dau de fundul sacului sunt prea mandrii de ei.
      Si n-ai grija, mai este pana la fundul sacului...
      • +1 (1 vot)    
        Un indian (Marţi, 18 iunie 2013, 20:06)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        poate este OK cu faptul ca ai lui copii mor de foame deoarece el nu le poate asigura traiul.

        In Romania, daca ai ceva educatie si putina minte, nu te apuci sa faci copii in prostie de dragul patriotismului pentru ca apoi sa nu le poti asigura un trai decent, acces la educatie, la sanatate, etc

        Pentru ca nu vine Basescu sa le dea de mancare. In cel mai bun caz Base le-ar da o flegma, i-ar numi paraziti sociali si i-ar invita sa emigreze.
  • +3 (5 voturi)    
    Crin Antonescu poate modifica art 148 (Marţi, 18 iunie 2013, 18:17)

    Gryphus [utilizator]

    "marele" monarhist Crin Antonescu e seful comisiei de modificare a constitutiei, are puterea de a modifica ORICE articol din Constitutie iclusiv art 148 si dupa aceea cel privind forma de guvernare...dar NU vrea.

    Crin Antonescu vrea doar voturile monarhistilor, nu si monarhie. mai e o sansa, daca se intoarce pana maine de la PLAJA din Croatia si prinde ultima zi de lucru in comisia de revizuire...
  • +1 (9 voturi)    
    hahaha ! (Marţi, 18 iunie 2013, 18:52)

    nash pandelica [utilizator]

    cumatra din familia regala a lu' cioaba, poate !

    caci lia ciocarlia de alecsandria este din casa regala cum eu sunt nepotul noului papa de la roma.

    p^rtzu' pol si p^rtzesa lia de crevedia sunt niste paparude, cu care, de'as fi base, nu m'as mandri de loc.
    da, sunte rudele bastarde ale casei regale, ale regelui mihai. urmsii nebuniilor lui carol al doilea.
    se vede dupa mutrele lor ca sunt urmasi degenerate ai unui rege bolnav.

    dar, nu conteaza cum arata, conteaza ca prin ei poate lovi in adevarata casa regala, in nonagenarul care incomodeaza prin prezenta sa toata liota politrucianista de pe apa dumbovitzei..

    sa fim seriosi, daca se facea referendumul cand a castigat conventia democrata, daca milu era de cuvant, n'am mai fi avut parte de a treia venire a lui ilicij. atunci ar fi fost posibil.
    dar, pe milu' nu ca l'a invins, pe el l'a controlat ...sistemul inca de la inceput.
    s'a inselat seniorul cu el si cu ciorbea.

    sa nu uite multi ca regele a facut o baie de multime, cum nici base nici ilici n'au visat macar.
    ca la aparitiile sale in public se aduna lumea spontan, neadusa de primari sau activu' de partide.
  • 0 (8 voturi)    
    Foarte interesant (Marţi, 18 iunie 2013, 18:55)

    xrogo [utilizator]

    pentru Basescu nu exista femei inafara PDL-lui,le-a amintit ca bune politiciene pe Sulfina Barbu,Anca Boagiu si bineinteles nelipsita si mult pomenita Elena Udrea,parca divortase de PDL.
  • +1 (1 vot)    
    Cumetrii Presedintelui (Marţi, 18 iunie 2013, 23:06)

    justin puscasu [utilizator]

    Printul Bercea Mondialu' si printul Paul nu fac parte din familia regala.
    Si in general relatia de cumetrie nu amelioreaza pedigree-ul maidanez.