Camera Deputatilor a respins un proiect de lege privind infiintarea unui Muzeu al Comunismului in Bucuresti

de Redactia politic     HotNews.ro
Marţi, 23 aprilie 2013, 16:24 Actualitate | Politic


Deputatii USL au respins astazi, in plen, un proiect de lege privind infiintarea unui Muzeu al Comunismului in Bucuresti, dupa ce initiativa legislativa trecuse in mai 2012 de Senat prin adoptare tacita, desi primise aviz negativ din partea Guvernului Ungureanu (in functie la data depunerii proiectului) dar si din partea comisiilor de specialitate din Senat. In avizul negativ al guvernului se arata ca exista deja un Institut de Investigare al Crimelor Comunismului si Memoria Exilului Romesc, ca s-ar naste paralelisme institutionale si ca nu sunt indicate sursele de finantare.

Initiativa a fost propusa in 2012 de patru parlamentari (PDL, independenti si minoritati) si prevedea ca se infiinteaza un muzeu al comunismului, subordonat Ministerului Culturii, intr-o cladire pusa la dispozitie de guvern pe raza municipiului Bucuresti. La sedinta de marti din Camera Deputatilor, proiectul a cazut cu 236 de voturi 'impotriva' si 43 'pentru'. "Este inadmisibil ca astazi in anul 2013 Parlamentul Romaniei sa respinga infiintarea unui muzeu al dictaturii comuniste in Bucuresti. Suntem singura capitala din estul Europei care nu are un asemenea muzeu ", a declarat deputatul PDL Eugen Tomac.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1757 vizualizari

  • -13 (17 voturi)    
    e aberant (Marţi, 23 aprilie 2013, 16:36)

    antitot [utilizator]

    pe criza asta sa cheltuim bani pe un muzeu la care nu se duce nici dracu.
    Spuneti-le asta pensionarilor inainte sa aprobati o asa o tampenie.
    • +11 (15 voturi)    
      Lasa mai antitontule (Marţi, 23 aprilie 2013, 17:31)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Lasa, ca se va cheltui 1 miliard de euro pentru catedrala neamului intru vesnica prostire a pulimii.
      Adevarul nu va convine, asa-i?
  • +18 (18 voturi)    
    cum sa aprobe (Marţi, 23 aprilie 2013, 16:37)

    dj [utilizator]

    cand multi sunt probabil acolo?
    • +8 (8 voturi)    
      Exact!!!!! (Marţi, 23 aprilie 2013, 17:57)

      serbanb [utilizator] i-a raspuns lui dj

      parlamentul plin de USL, plin de fosile comuniste, este un muzeu viu. Inca nu au murit ca sa le putem face si muzeu. Primul exponat din muzeul comunismului sper sa fie mumia imbalsamata a lui Ion Iliescu Ilici.
  • +20 (20 voturi)    
    e foarte usor (Marţi, 23 aprilie 2013, 17:14)

    IancuJianu [utilizator]

    Doar sa puna panoul cu "Muzeul Comunismului din Romania" pe intrarea in Parlament si e rezolvata problema.
  • +16 (18 voturi)    
    2 chestii (Marţi, 23 aprilie 2013, 17:15)

    un dac [utilizator]

    1. Nu avem nevoie de muzee. Avem nevoie de shaormarii, de farmacii, de sali de pacanele si de florarii.
    2. Muzeul exista, doar ca nesimtitii nu prea primesc vizite. plus ca nici ei nu prea vin la "serviciu". Se numeste Parlamentul Romaniei. Toate fosilele comuniste sunt acolo.
  • +4 (4 voturi)    
    Propun altceva (Marţi, 23 aprilie 2013, 17:33)

    nano2k [utilizator]

    Acuma, ca avem acest Parlament, poate vor organiza pe bani de la buget, bineinteles, pelerinaje la mormantul Ceausestilor ca sa ne aducem aminte ce bine era pe vremea lor.
  • +2 (2 voturi)    
    L/ar fi construit negoita (Marţi, 23 aprilie 2013, 17:43)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    de la trei!
    Sa vezi ce exponate am fi avut: ilici, gherman, barladeanu, ...
    Cu ceausescu era mai rau, pe el il trage curentul de la... gauri!
  • +6 (6 voturi)    
    ===================== (Marţi, 23 aprilie 2013, 17:44)

    Zede [utilizator]

    Poate ar fi mai bine sa mai dam niste bani pentru aranjarea Cimitirului Eroii Revolutiei.

    Macar atat sa facem pentru sfintii care au murit acolo pentru lasitatea noastra...
  • +1 (1 vot)    
    re 2 chestii (Marţi, 23 aprilie 2013, 17:47)

    cipoc [utilizator]

    Absolut genial comentariul tau!
    Multe saormerii si pacanele pentru multi submediocrii si farmacii pentru pensionari! Adica 99% din votantii actualelor exponate ale muzeului casa poporului!
  • +6 (6 voturi)    
    Camera deputatilor =comunistii de azi (Marţi, 23 aprilie 2013, 18:11)

    andreesanu [utilizator]

    Culmea obazniciei !!! cum sa vii in camera sa ceri infiintarea muzeului comunismului ???,cind exista deja ,nu-i acolo in parlament la senat expusa fosila comunismului -Iliescu !!!!!!!!!!,nu v-ati saturat de ea ?
    Daca insistati s-o mutati in alt loc va propun Baile Grivita,cladire veche,cu rezonanta revolutionara si poate se mai spala si din pacatele comunistilor.
    Imuscati doi iepuri dintr-o data : nu mai darimati baile si mutati mumia Iliescu la mausoleu.
    Tot se vrea pastrata in istoria faradelegilor .
  • +1 (1 vot)    
    nimic surprinzator... (Marţi, 23 aprilie 2013, 22:27)

    europeanul1 [utilizator]

    Ar fi fost cu adevarat ciudat ca o mana de infractori continuatori sau descendenti ai regimului comunist aflati la fraiele unei tari condusa prin dezinformare si abuz sa fi votat altceva.
    Cat despre comentariul unui om de bine cum ca mancarea unor pensionari care au ajuns in situatia in care au ajuns tocmai datorita anilor de taraganare pe care i-am pierdut , nefiind in stare sa scapam de trecutul comunist condamnand vinovatii, asa cum este normal in orice societate democratica ar fi mai importanta, as prefera sa-i dau un sfat:
    Stai si tu 20 de ani prin puscarii neavand alta vina decat aceea de a-ti iubi tara si apoi iti vom arunca memoria la gunoi asa cum iti doresti acum!
    In chestiunea asta demnitatea nationala si respectul fata de adevar, fata de cei care au suferit pentru noi ar trebui sa fie mai presus decat dorintele aplaudacilor usl, psd, fsn, pcr!